Skocz do zawartości

Wybór stereo (2-3k) + wzmacniacza (?)


Anheru

Recommended Posts

Dzień dobry,

chciałbym Was poprosić o rady w doborze aktywnych monitorów bliskiego pola zestawu stereo. Trochę informacji:

- pomieszczenie: kwadratowe ~25mkw, ale monitory nie będą stały po środku ściany więc szeroki sweet spot będzie dużym plusem
- adaptacja: będą stały na statywach w odległości ~4 metrów od słuchacza (tylni bass-reflex nie stanowi problemu), zamierzam powiesić kilka absorberów akustycznych
- wyjście: AIM SC808 z wymienionymi op-amp'ami (raczej jasno)
- podłączenie: z karty mam RCA ale muszę położyć z 10 metrów kabla więc myślę nad przejściówką w coś zbalansowanego (tutaj też przydałaby się porada)
- preferencje: raczej elektronika, dużo basu (taa, wiem jak to brzmi), jakość głównie flac/wav
- budżet: ~2000pln za same monitory 2000-3000zł kolumny, wzmacniacz ~2000zł

Miałem okazję posłuchać M-Audio BX6 i KRK Rokit 6" - oba zestawy wykluczyłem (szału nie było).
Teraz mam na oku dwie opcje: JBL LSR 308 oraz Mackie MR8 MK3 (a więc szeroki sweet-spot i 8") - jakieś opinie odnośnie tych modeli? A może lepiej zainteresować się czymś innym?

PS. Na pewno przed zakupem będę ich szukał do odsłuchu w sklepach, więc prosiłbym o proponowanie szerzej-dostępnych modeli ;)

Pozdrawiam

Edytowano przez Anheru
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma szans.

Aktywne monitory bliskiego pola, jak sama nazwa wskazuje są do bliskiego pola 1-2m do słuchacza 10-13m pomieszczenie.

600-800 zł na wzmacniacz + 1000 na kolumny(pasywne) i 300-500 zł na DAC. I tak to widzę.

Inaczej bardzo duża szansa że po prostu wtopisz. Chyba że któryś z salonów z aktywnymi monitorami je wypożycza i wieży że dadzą rade to zostawiam im pole.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jak sama nazwa wskazuje. Bliskie pole. Owszem jakoś tam zagrają, ale na pewno nie tak jak to przewidział konstruktor. Dźwięk będzie krótko to ujmując trochę dziwny. Jak radzi kolega S4Home, zainwestuj raczej w klasyczny zestaw stereo.

Monitory średniego pola? Hmm, bo ja wiem. Też chyba za duża odległości, powierzchnia.  A masz możliwośc wypożyczyć takowe do swojego pokoju i posłuchać? Ewentualnie kupić i oddać, gdyby nie pasowały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel, niestety nie mam takiej możliwości. W takim razie będę musiał jeszcze dozbierać do stereo.

Zatem zmiana tematu - jakie kolumny stereo byście polecili?
Obecnie patrzę w stronę JBL ES90 - miałem okazję posłuchać i byłem pod wrażeniem. Wiem, że to duża moc, ale jeśli coś kupować to konkretnie i na dłużej. Co o nich sądzicie? Ewentualnie macie inne propozycje?

Wzmacniacz - z tego co poczytałem, "ludzie" do w/w JBLi polecają Denony i HK - ale na tym się kompletnie nie znam. Co wiem: radio mi niepotrzebne, ale przyszłościowo przydałoby się wyjście na gramofon. Jakieś propozycje?

Trzecia sprawa to kwestia podłączeniawyjścia z AIMa mam takie, zgaduję że kolumny i TV podłączam do wzmacniacza (?) a jego do Optical Out?

Edytowano przez Anheru
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli es ci się podobał w porządku. Ja zwolennikiem tego grania nie jestem. Duże mocne, bezpośrednie.

Klasa wyżej to klipsch rf62 na przykład które gra tak samo "amerykańsko" przy zachowaniu dobrej stereofonii. 

Skoro kartę masz no to tego nie kupuj. Aczkolwiek nie spotkałem się z dobrze grająca karta dźwiękowa. Do użytku komputerowego przeważnie są ok. Ale prawdziwe audio to dac z solidnym zasilaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ES 80 to nieszczególnie grające kolumny, ciekawsze są E 80. Pewnie lepsze są Klipsch  RF 62, choć ja takiego grania nie lubię. Dla mnie zbyt prymitywne, uproszczone.. Wiem, że krótki odsłuch Cię zafascynował. Ale wierz mi, często przy dłuższym słuchaniu taki dźwięk szybko staje się męczący, drażniący i nie ma się ochoty słuchać, myśli o wymianie kolumn. Z kolumn JBL dużo lepsze, praktycznie poza konkurencją w takim przedziale cenowym są Studio 280. Duży, monumentalny dźwięk, mocne niskie tony, ale wszystko podane ze smakiem z kulturą. Co nie znaczy nudno. Świetna scena stereo, o której powyższe mogą pomarzyć. Ale musiałbyś szukać takich kolumn używanych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...