Skocz do zawartości

Kino domowe do 16 m3


Radioaktywny

Recommended Posts

Witam

Jako, że w temacie zacząłem się orientować dopiero niedawno a szykuje mi się remont i będzie to jedyna okazja, żeby rozprowadzić kable, toteż chciałbym zwrócić się z prośbą o pomoc w doborze kina domowego.

Zacznijmy od tego jak docelowo wyglądać ma pokój

rzut.jpg.606c6a0c5afa7628ac35c28ac806bf3c.jpg

oraz ścianka gdzie będzie telewizor (rzecz jasna chodzi tylko o rysunek poglądowy mebli)

58fd0f85ad689_RTV2.thumb.jpg.419b3ee26d8fa5e6a88d28c36c31a62d.jpg

Telewizor będzie powieszony między tymi szafkami (btw co sądzicie o tym wieszaku ?). Szuflady jednej (tej z x) nie będzie, żeby było miejsce na amplituner.

I tutaj dochodzimy do sedna - jaki zestaw byście mi doradzili?

1. Ilość głośników

Chciałbym 5.1 tylko czy przy tak małym pokoju odczuję różnicę z tych 2 dodatkowych głośników? Zwłaszcza że będę siedział pod ścianą.

Kolejna sprawa to rozmieszczenie tych głośników. Z tylnymi na ścianach nie będzie problemu bo przy remoncie sobie poprowadzę kable w ścianie i powieszę gdzie chcę ale z przodu będzie już gorzej. Z boku RTVki będzie po 10cm czyli z podłogówek lipa - zostają chyba tylko głośniki stawiane na szafce ale z kolei jak to wyjdzie estetycznie jeśli na jednej szafce upchnę 3 głośniki i subwoofer. Czy może lepiej zrezygnować też z drugiej szuflady i tam przynajmniej subwoofer wsadzić?

Chyba że w grę wchodzi zestaw z samymi małymi głośnikami wieszanymi na ścianie? Wyglądają mizernie ale już z doświadczenia wiem, że oczy potrafią mylić.

2. Do czego będzie używane

Jeśli miałbym określić procentowo to 50% muzyka, 40% filmy, 10% xbox.

Co do gatunków muzyki to ciężko określić bo z żoną gusty muzyczne mamy zupełnie różne i słuchany będzie praktycznie każdy gatunek muzyczny. Ważne żeby miało moc i na przykład przy sprzątaniu było słyszalne w sąsiednich pokojach.

Większość filmów oglądamy wieczorami kiedy dzieciaki śpią, dlatego z głośnością nie poszalejemy ale gdy wyjadą na wakacje wszyscy podopieczni to byłoby miło gdyby subwoofer trochę potrząsnął bębenkami.

3. Funkcje

Na pewno musi mieć możliwość podłączenia jendocześnie dekodera tv, xboxa i komputera. Odtwarzacza dvd nie potrzebuję bo i tak większość filmów oglądam online (tutaj się rodzi kolejne pytanie czy przy takich filmach w ogóle jest użytek z tego 5.1?).

Czy warto brać amplituner z wifi? Laptop ma wyjście HDMI a kolejny telewizor i tak planuję smarta dlatego ampli z wifi to chyba zmarnowane pieniądze. Czy jestem w błędzie?

4. Cena

Fajnie gdyby udało mi się zmieścić w 2000. Liczę się z tym, że odczucia nie będą takie jak w kinie czy na koncercie ale nie stać mnie wydać kilkanaście tysięcy na zestaw z prawdziego zdarzenia. Czy dla zwykłego człowieka (w sensie nie będącego szczególnym melomanem) jest do zauważenia różnica w zestawie za 2000 a 4000?

 

Przypuszczam, że jeszcze o czymś miałem napisać ale o tej godzinie wyłącza mi się już myślenie, dlatego jeśli coś wymaga doprecyzowania to piszcie.

Najwygodniej byłoby mi po prostu wybrać jakiś gotowy zestaw ale jeśli powiecie, że lepiej posiedzieć i samemu skompletować to też nie ma problemu. Czasu mam sporo. Jedynie co mnie ciśnie to zaplanowany niedługo remont w czasie którego muszę puścić kable. Sam sprzęt może już przyjść jak salon będzie gotowy.

Z góry dziękuję

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słabo to widzę

 Jeśli miało by być tylko do kina polecił bym ci canton movie.

Ale 50 procent muzyka?

Jedna opcja powiedzmy nieco kompromisowa to Onkyo 555 + magnat quantum 673 na front + set cantona jako uzupełnienie kina. 

Ale fronty mają być na wysokości uszu. Nie wisieć!

Dwa położenie suba na szafce to przepraszam cię ale mocna herezja. 

Jeśli możesz tak ustawić i akceptujesz kompromis to proszę. 

Jeśli nie to czyste stereo. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jasny napisał:

Nie powinieneś kupować kina.

Czytałeś TO ?

jasny: tak czytałem ale niewiele mi to dało. Nie twierdzę że to na 100% musi być kino, ale wiem że głośnik w telewizorze to za mało. Dlatego napisałem tutaj żeby ktoś kto się na tym zna doradził mi co wybrać - sam w kwestii audio jestem żółtodziobem.

4 godziny temu, S4Home napisał:

Bardzo słabo to widzę

 Jeśli miało by być tylko do kina polecił bym ci canton movie.

Ale 50 procent muzyka?

Jedna opcja powiedzmy nieco kompromisowa to Onkyo 555 + magnat quantum 673 na front + set cantona jako uzupełnienie kina. 

Ale fronty mają być na wysokości uszu. Nie wisieć!

Dwa położenie suba na szafce to przepraszam cię ale mocna herezja. 

Jeśli możesz tak ustawić i akceptujesz kompromis to proszę. 

Jeśli nie to czyste stereo. 

 

S4Home: dziękuję za odpowiedź i to rodzi kolejne pytania:

Opcja A: Załóżmy, że jednak rezygnuję z muzyki i chcę samo kino.

1. Napisałeś, że proponujesz canton movie ale jak na to patrzę to są same głośniki bez amplitunera. Do czego to podpiąć? A może patrzę na zły zestaw?

2. Który set cantona wybrać bo jest ich sporo?

3. Jak kino spisuje się z konsolą? Daje to jakiś efekt?

4. Jak rozmieścić głośniki w tym secie?

5. Co do suba to mogę wywalić też dolną półkę tak żeby on stał na podłodze ale na miejscu szuflady - czyli i tak z boku i u góry będzie miał blaty. Czy to by cokolwiek dało? Po bokach nie mam miejsca a obawiam się, że żona nie zgodzi się żeby RTV była węższa niż szafki u góry

6. Załóżmy że puszczam na tym muzykę. Będzie aż tak źle? Bo ja ostatnio kupiłem głośniczki z biedry za 20zł i słucha się dużo lepiej niż z laptopa. Jak już mówiłem nie jest melomanem, nie będę też robił w domu dyskoteki. Chodzi mi o to jedynie żeby było to w miarę głośne, na tyle żeby było fajnie słychać w pokoju po drugiej stronie korytarza - przy otwartych drzwiach

Opcja B: Chcę kupić zestaw zarówno do filmów jak i muzyki, ale chcę to zrobić "na raty":

1. Czy ten amplituner musi być tak wypasiony? Z tego co wyczytałem on jest pod zestaw 7.2, ma wifi, jakieś google i chyba mnóstwa innych rzeczy z których pewnie nie skorzystam. Na co w ogóle należy patrzeć

2. W jakiej kolejności kupować? Ampli + fronty i później dokupić kino jak się znowu nieco kasy odłoży, czy ampli + kino i fronty później?

3. Czy to musi być 7.1? Te fronty magnata nie mogłyby robić jednocześnie za fronty od kina a do tego dokupić tylko centralny, suba i 2 tylne? Czy też nie zrozumiałem czegoś?

Opcja C: Idę za radą jasnego i rezygnuję z kina:

1. Olać to i oglądać filmy na głośniku z tv a do muzyki kupić jakiś fajny głośnik bluetooth?

2. Kupić zamiast tego zestaw stereo? Jeśli tak to jaki zestaw i jak wasze wrażenia z oglądania na tym filmów?

3. Czy soundbary są w ogóle warte zakupu? Bo opinii znalazłem mnóstwo i to mocno rozbieżnych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Radioaktywny napisał:

Opcja C: Idę za radą jasnego i rezygnuję z kina:

1. Olać to i oglądać filmy na głośniku z tv a do muzyki kupić jakiś fajny głośnik bluetooth?

2. Kupić zamiast tego zestaw stereo? Jeśli tak to jaki zestaw i jak wasze wrażenia z oglądania na tym filmów?

3. Czy soundbary są w ogóle warte zakupu? Bo opinii znalazłem mnóstwo i to mocn

Ta opcja wg mnie jest najlepsza. Niestety kwota 2 tys. zł pozwoli kupić dobry soundbar, czyli takie lepsze głośniki do telewizora. Telewizor ten jednak jak nie nadawał się do muzyki, to nadal nie będzie. Stereo to już w zasadzie powinniśmy wchodzić w sprzęt używany. Oczywiście kupisz wzmacniacz lub amplituner stereo nowy i do tego kolumny podstawkowe, ale to wszystko z najniższych serii. Na tym jednak da się słuchać już muzyki, a i telewizor nagłośni.

Zastanawia mnie jedno. Te 50% muzyki to bardziej jak włożenie do odtwarzacza CD ulubionej płyty i delektowanie się dźwiękami, czy zwyczajnie brzdąkanie radia czy playlisty z Youtube, kiedy krzątamy się po domu? Bo tylko w tym pierwszym przypadku wypada rozważać zestaw stereo. W drugim, może rzeczywiście soundbar byłby najrozsądniejszym wyborem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do muzyki to raczej brzdąkanie z Youtube. Nie jestem audiofilem.

Co do tych procentów to może to było mylące ale nie wiedziałem jak to podzielić. Po prawdzie to będę tego pewnie używał rzadko. Większość czasu to będzie robić właśnie za takie lepsze głośniki do telewizora. Ale właśnie dla tych kilku razy w miesiącu kiedy mam możliwość siąść na spokojnie i obejrzeć dobry film albo posłuchać głośniej muzyki to chcę mieć jakiś sprzęt. Tak jak pisałem dla mnie na głośniczkach z biedronki za 20zł muzyki słucha się fajnie dlatego z lepszego sprzętu na pewno będę zadowolony.

Co do tego soundbara to im dłużej o tym myślę tym bardziej mnie to kusi. Zwłaszcza jeśli chodzi o ustawienia i względy estetyczne. Przy takim układzie mebli byłoby to zdecydowanie najwygodniejsze. Tylko jakiego soundbara warto kupić? Albo przynajmniej na co zwracać uwagę przy wyborze żeby nie kupić szajsu.

To samo jeśli chodzi o ten tańszy zestaw stereo. Czy moglibyście mi coś polecić albo przynajmniej nakierować czego szukać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do soundbara, to nie znam zupełnie rynku. W przypadku stereo powinieneś szukać raczej Onkyo 9010 lub 8020 czy Yamaha A-S310 lub R-N301. Podaje te urządzenia ze względu na optyczne wejścia, dzięki którym łatwo połączysz je z telewizorem bez dodatkowych urządzeń, przy czym lepszą opcją będą pewnie amplitunery ponieważ wyposażone są w radio do brzdąkania. Do tego kolumny jeśli mają być nowe to coś w stylu Magnat Supreme 202 lub Quantum 673, czyli monitory wyposażone w spory głośnik średnio-/niskotonowy. Idealnie byłoby, gdybyś do tego typu kolumn zastosował standy, chociaż w tak umeblowanym pomieszczeniu nie widzę miejsca dla kolumn za bardzo. Nie zapomnij też o porządnych przewodach głośnikowych (miedź OFC) i przyzwoitym kablu optycznym.

Poszukaj może używanych i wrzuć propozycje, to bardziej osłuchani koledzy pomogą dopasować wzmacniacz do kolumn, zwłaszcza gdy podasz gust brzmieniowy, jaki dźwięk lubisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przepraszam, że odkopuję stary temat ale wcześniej nie miałem czasu. Kolejna porcja pytań:

Wybrałem opcję kina domowego 5.1 z 4 małymi głośnikami wiszącymi w układzie jak narysunku

5913718fbeace_rzutglosniki.jpg.21445a208f73ae3e1c10699f8e0b3179.jpg


- Tylne głośniki - czy te zaznaczone miejsca są optymalne?
- Na jakiej wysokości dać tylne głośniki?
- Czy lepszym rozwiązaniem dla suba (zamiast dawać do półki) byłoby gdybym dał go przy podkowie na tej ścianie co są drzwi? Najchętniej wsadziłbym go do rogu między narożnikiem a ścianą zewnętrzną ale z tego co czytałem to on nie powinien stać w rogu bo dudni.
- Jakie zastosować kable pod te głośniki?
- Jak prowadzić kable? Myślałem żeby jechać nimi w listwie przypodłogowej i w odpowiednim miejscu dopiero jechać w bruździe w ścianie. Czy to jest ok? I czy mogę kabel zamurować bezpośrednio w ścianie czy muszę go dać do peszla?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję.

Sub między drzwiami a RTV się nie zmieści. Koło drwi to jedynie na tej ścianie bocznej jak coś.

Jeśli z tyłu koło kanapy to musiałbym go cofnąć przynajmniej tak jak się kończy okno bo pod oknem jest grzejnik. Nie będzie on tam dudnił?

Edytowano przez Radioaktywny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...