Skocz do zawartości

Stereo - 4500 zł - Ciężka sprawa w wyborze .


Pionn

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jestem tutaj nowy więc, jeżeli w pierwszym poście coś pominę to proszę mnie upomnieć. Czytałem trochę to forum i widzę , że jest tu sporo miłośników muzyki więc może mi pomożecie.

1. Kwota - 4500 zł

2. Sprzęt nowy albo używany

3. Posiadam odtwarzacz Blu Ray Oppo BDP 83SE, będzie mi służył jako odtwarzacz Cd.

4. Pokój 20m2 w kształcie kwadratu (niestety) 

5. Sprzęt ma być na kilka lat

6. Jakich funkcji oczekuje od sprzętu? Czyste stereo - wzmacniacz + kolumny bez żadnych wifi, usb i innych pierdółek.

7. Warszawa.

Słucham sporo muzyki Rock, Hard Rock, Heavy Metal, Thrash Metal - z lat 70,80,90. Więc sporo żle zrealizowanych płyt.

Od "dzieciństwa" kolekconuję płyty Cd z taką muzyką więc troszkę mi się uzbierało, Zawsze mój cel był jeden tego "kolekcjonerstwa". Wspierać artystów i myśl, że kiedyś kupię sobię jakiś porządniejszy sprzęcik , gdzie mi to ładnie zagra. Wiem , że kwota 4500 zł to jest bardzo mało w świecie audio - no ale cóż, narazie tyle jest. No i na tym moja radość się kończy ...

Nie chciałem zakładać tutaj tematu bez osłuchania więc chciałem poprzedzić ten dział odsłuchami , aby zobaczyć na czym stoje , także odsłuchałem kilka kolumn i wzmacniaczy i cóż mogę powiedzieć - jest marnie !

Wzmacniacze:

Yamaha As 501, Denon Pma 720 ae, Nad 326, Pioneer A 30.

Z powyższych wzmacniaczy najbardziej podpasował mi Nad, natomiast jeśli chodzi o kolumny to już nie jest tak kolorowo.

Kolumny:

Klipsch R26F - Dźwięk strasznie suchy , bez wypełnienia i dociążenia, krzykliwy, ale bardzo dynamiczny, szybki

Dali Zensor 7 - Tu już nzacznie lepsze wypełnienie, ale te kolumny się gubiły przy szybkim metalu, dźwięk taki ... "rozmymłany", przygaszony - za delikatny, bez kopa.

Monitor Audio Silver 6 (kolumny znacznie droższe , ale chciałem usłyszeć jak grają) - Dźwięk suchy, wyostrzony.

Melodika Bl 40 - Dźwięk znowu jakiś taki "rozmymłany", mało dynamiczny - szybkie partie się gubiły, brakowało energii.

Jbl Studio 280 - Dźwięk przygaszony , jak spod koca, bez emocji.

Paradigm 9v7 - Dźwięk krzykliwy, suchy , ale za to dynamiczny.

Tak to wygląda , żadne kolumny nie zagrały tak jak bym tego oczekiwał. Albo dźwięk suchy, za jasny, szczupły - jak z "głośniczka telefonu", albo mułowaty z brakiem dynamiki i jak spod koca. Zespoły jakie słuchałem to : Stare płyty - Slayer, Helloween, Grave digger, Accept, Judas Priest, Annihilator, Bling Guardian .

Ja wiem , że dużo płyt z takiej muzyki jest marnie nagrana , ale bez przesady. Pamiętam jak byłem małolatem i chodziłem do kolegi do domu, któego ojciec był fanem mocnej muzyki. Nigdy nie zapomne sytuacji, kiedy nie było jego ojca to kolega nieraz włączał stereo swojego taty i puszczał Slayer'a. Brzmiało to tak , że aż "kapcie spadały", czego nie mogę napisać o powyższym sprzęcie. Nie pamiętam jaka to była elektronika, kolumny miały głośniki duże takie - 25 cm lub 30 i to grało.

Dla zobrazowania tego co oczekuje proszę posłuchać muzyki z poniższego filmiku - wiem , że to nie oddaje jakości sprzętu audio, gdyż za dużo tutaj zmiennych, ale chodzi mi o ten wydźwięk, moc, selektywność ... Proszę przewinąć od razu na minutę 5:11.

https://www.youtube.com/watch?v=9j0vRSd9wnI&list=LLTi1K7-eedwWMHlCM2wR7WQ&index=5&t=9s

Także nie wiem co mam dalej robić, może polecicie mi coś co mógłbym jeszcze odsłuchać ...

Dźwięk jaki oczekuje to na pewno nie za jasny, ostry. Lubię dzwięk nasycony, dociążony z mocnymi niskimi tonami, ale takimi aby nie muliły za bardzo i nie gubiły się przy szybkiej podwójnej stopie, na pewno dynamiczny.

Proszę was o pomoc drodzy forumowicze ...

Ps. Dodam, że wszystkie wymienione powyżej kolumny grały dobrze/bardzo dobrze, zależy od modelu w muzyce "audiofilskiej" czy pop, ale co z tego jak takiej muzyki słucham w 5%.

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Z metalem to jest ciężka sprawa, niestety.

Miałem (i w sumie mam nadal) podobny kłopot w wyborze co i Ty a co do większość z wymienionych wyżej kolumn podobne odczucia. 

Przede wszystkim skup się w pierwszej kolejności na odsłuchu kolumn, dopiero później dobierze się do nich wzmacniacz.

Może jednak poszukaj sprzętu używanego?

Z nowych kolumn radziłbym przesłuchać (w miarę możliwości) Heco Music Style 900 i Cerwin Vega SL 12. Te ostatnie są specyficzne, to inna koncepcja kolumn niż te "typowo audiofilskie". 

Nie mają niskiego basu, za to posiadają "wykop" a stopa perkusji brzmi potężnie. Są też odpowiednio selektywne. Coś za coś. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a myśleliście kiedyś o wzmaku lampowym? Za bezcen jest do kupienia wba. Mam pre z tej manufaktury i chwalę go. Do tego będą potrzebne 8ohm kolumny.

Lampa ma wysoką dynamikę i lepszą przestrzeń. Trzeba by tylko dobrać w miarę łatwe kolumny. A tak naprawde szybkie i kolorowe.

Mnie z niczym tak dobrze nie slucha się metalu jak z lampą, a mam też potężne tranzystory.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam.

Kolega ToTameALand bardzo mądrze mówi/pisze.

Również słucham m.in. takiej muzyki co Ty i jest ciężko z doborem sprzętu wśród nowych klocków. 

Z tego co "zaobserwowałem" większość nowych konstrukcji kolumn posiada całkiem dobre zejście niskich tonów czyli tego niższego basu, ale wyższego już znacznie mniej. A właśnie w tej muzyce ten wyższy ma tu sporo do powiedzenia. Bardzo ważny jest ten przełom wyższych zakresów niskich tonów i dolnej średnicy, aby był podkreślony.

Pamiętaj - z reguły jest tak, że czym bardziej "audiofilskie" tym metal będzie grał gorzej. Chociaż to też zależy od gustu, ale mało znam ludzi którzy lubią jak metal gra bez wykopu, chudo ...

Bardzo dobra propozycja co kolega ToTameALand przedstawił - Cerwin Vega Sl 12 - do starego metalu, Hard Rocka mają moc , wykop, stopa bardzo solidna, odczuwalna, gitary mają odpowiednie dociążenie - drive. Do tego mocny wzmacniacz- Coś a'la Nad 372, coś z Amc ...

Oczywiście może ktoś poleci coś ze starszych konstrukcji ... Może jakaś lampka i do tego wysokoskuteczne kolumny ...

EDIT: kolega Audiowit mnie już wyprzedził co do lampy, może właśnie to lepsza droga niż tranzystor, ale nie znam się na lampach więc nie pomogę ...

 

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wba jest w ukladzie SE jakieś 17W. Pogadajcie z właścicielem. On zmienia na mocniejsze wba bo ma ogromne kolumny ale Wy nie musicie takich mieć.

To audiofil, a nie handlarz. Ja ze swojej strony polecam bo za te pieniądze sam bym sobie kupił ale6wzmak.....to już przegiecie...

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi Panowie.

Sprzęt używany jak najbardziej biorę pod uwagę. Generalnie muszę napisać, że dość mocno się zawiodłem - myślałem , że wyjdę ze sklepu ze świeżutkim sprzętem , a zamiast tego pozostało zniesmaczenie ;(

Te kolumny Cervin Vega faktycznie ciekawie się prezentują, tyle że cena około 4200 zł , a do tego jeszcze wzmak ...

Kolego ToTheLame mógłbyś coś napisać o brzmieniu tych Heco? To raczej jasne czy ciemniejsze brzmienie, jak wyglądają tam niskie tony? Czy metal nie brzmi na nich za ostro, sucho? Może gdzieś je dorwe to odsłucham - dzięki ;)

Kolego Audiowit a mógłbyś podać linka do tego wzmacniacza lampowego?

 

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki ;) No ciekawa sprawa z tym wzmacniaczem lampowym, co prawda w zyciu nie miałem do czynienia z takim urządzeniem, lampy, zapewne "ustawianie" jakiś "prądów" ;) Bym musiał się podszkolić, ale może to faktycznie dobra droga ... Ten Pan ma tam rezerwację do 15 maja więc zapewne ktoś już jest umuwiony na odsłuch ...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Heco to brzmienie raczej ciemne, nie zaobserwowałem żeby niskie tony (tj. stopa) się gubiły. W porównaniu do większości wymienionych w tym wątku propozycji wypadały całkiem ok. 

Słuchałem ich bodajże z Naimem XS 2.

Posłuchać na pewno warto (a nawet trzeba, o ile są gdzieś blisko). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę te Heco namierzyć i je odsłuchać ... A jeżeli mogę zapytać jakie posiadasz kolumny i wzmacniacz ToTameALand i Note? Audiowita się wolę nie pytać gdyż jak ma 5 wzmacniaczy to kolumny za pewne nie za tanie ;)

Znalazłem taką stronkę firmową:

http://wbamp.com/

Rozumiem, że do nich w razie co bym odsyłał na serwis? ...

Te wzmacniacze lampowe są robione chyba pod zamówienie bo na stronie producenta do kupienia są tylko wzmacniacze lampowe słuchawkowe.

Audiowit a jakiego masz Naima , bo widze że są jakieś wersje 5i , 5i-2, jeszcze z literką s

Napisz cenkę na priv jeśli można ...

 

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Nad 375 i Klipsch Rp 280, ale tych kolumn do "starego" metalu zbytnio nie polecam - za mało masy - dociążenia, a krzykliwość idzie na pierwszy plan. Co innego w nowszych nagraniach - tu już jest wszystkiego pod dostatkiem.

Sam będę zmieniał na coś innego, ale jeszcze nie wiem na co i póki co za mało gotówki ;)

EDIT: O wiele lepiej w takiej muzyce na płytach słabo zrealizowanych grają te Heco Music Style 900 ... choć moim zdaniem owe Klipsche są lepsze "klasowo", ale właśnie w starych klimatach  Metalu i Rocka Heco mają więcej dociążenia, no i przede wszystkim nie są tak jasne a to w tym przypadku zaleta.

Powiem inaczej, gdybym słuchał tylko Metalu wszelkiej maści to brałbym Cerviny, ale jeżeli innej muzyki również to Heco są bardziej uniwersalne. WIem, że słuchasz przede wszystkim ciężkiego brzmienia, ale pamiętaj , że na lepszym sprzęcie niż "radio z bazarku" możesz zacząć słuchać muzyki takiej, której byś nie podejrzewał, że kiedykolwiek będziesz słuchał  ... ;)

 

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionn mam teraz więcej czasu to dopiszę jeszcze kilka propozycji. Do tych kolumn dorzuć jeszcze takie kolumny jak ELac F6, może uda Ci sie je gdzieś odsłuchać. W starym rocku i metalu bardzo ciekawie grają. Ich domeną jest właśnie niższa średnica i mocne niskie tony, które są żwawe i nie gubią się przy podwójnej stopie. Ogólnie brzmienie dość ciepłe, masywne i trochę ciemne. Do nich trzeba jaśniejszego wzmaka, ale co najlepsze w cale nie musi być szybki jak błyskawica ;) Ceną nowych się nie sugeruj gdyż można je wyrwać taniej ...

Z używek fajnie grają jeszcze  kolumny podstawkowe Dynaudio Audience 52. Również brzmienie cieplejsze z mocnymi niskimi tonami, Stara ciężka muzyka na nich brzmi bardzo dobrze, Te kolumny będą bardzo dobre na 20m2, oczywiście trzeba do nich dokupić ciężkie solidne standy, aby pokazały co potrafią. Tyle że do tych kolumn trzeba dość mocnego, nie byle jakiego i wydajnego wzmanciacza jasno i szybko grającego, najlepiej coś z Atoll, Exposure, Rotel ...

Kolejna propozycja to również Dynaudio , tyle że seria Dm 2/8. Te już są trochę mniej ocieplone jak powyższe , ale również fajnie grają w takich klimatach ... Osobiście bym wolał jednak Audience 52.

Na te Dynaudio trzeba oczywiście polować na rynku wtórnym, ale bywają i to nierzadko.

Także, aby zrobić porządek to póki co mamy:

Heco Music Style 900

Elac F6

Dynaudio Audience 52

Dynaudio Dm 2/8

Cervin Vega Sl 12 - ale te grają dość specyficznie, 1000% odsłuch !

Jak z powyższych kolumn nic by Ci nie podeszło to zostają już chyba tylko Altus 200/300 :D ..... żartuje oczywiście ;) 

Przede wszystkim nic na szybko, bo akurat słuchasz takiego gatunku muzyki gdzie dobrać sprzęt szczególnie w takiej kwocie jest naprawdę ciężko, ale jest to możliwe.

 

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Note, szczerze powiedziawszy, to pojechałeś z kolumnami "Od Annasza do Kajfasza" :ph34r: Gdzie C-V SL12 a Dynaudio 52?O.o

Pierwsze jasne, wyostrzone, superdynamiczne, ale dość suche, twarde, wręcz na sterydach drugie miękkie, soczyste, o pięknych, nasyconych barwach i pełnej średnicy, trochę majestatyczne. 

O ile do C-V wystarczy dość dobry przeciętny wzmacniacz, to Dynaudio potrzebują prawdę dobrego napędu, by pokazać co potrafią. 

Na tej zasadzie mógłbym dodać jeszcze JM Lab PS 5.1, Triangle Antal i Sonus Faber Minuetto.;) 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim większość gotówki powinieneś przeznaczyć na bardzo mocny i szybki wzmacniacz, który będzie lepiej kontrolował kolumny. Po drugie, sądzę, że lepsze będą dla Ciebie większe monitory podstawkowe niż kolumny podlogowe. Budżet jest, jaki jest i nie dostanie się szybkiej i dokładnie grającej ładną barwą podłogówki w tej cenie. 

 

Ze swojej strony polecam Def Tech Studio Monitor 45 lub 55

https://sklep.rms.pl/definitive-technology-studio-monitor-45-kolumny-stereo-surround-2szt

https://sklep.rms.pl/definitive-technology-studio-monitor-55-kolumny-stereo-surround-2szt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel jest tak jak piszesz, ale zrobiłem to celowo, aby autor odsłuchał te "dość charakterystycznie" brzmiące kolumny jak Cervin Vega SL-12 aby miał jakieś odniesienie, więcej nabytego doświadczenia. Odsłuchiwał Klipsch , Paradigm, ale moim zdaniem jednak Cervin Vega Sl 12 inaczej grają, oczywiście po jaśniejszej stronie, ale jednak z inną definicją dźwięku, która w starym rocku i metalu może się podobać. Widać , że autor konkretnie podszedł do tematu, zależy mu, robił odsłuchy to niech nie zamyka sobie drogi tylko pozna jeszcze trochę kolumn , które wiem z doświadczenia , że mi i ludziom w takiej muzyce sie podobaja. Zawsze po zakupie będzie mógł sobie powiedzieć : "odsłuchałem tyle ile mogłem i najpradwopodobniej dokonałem słusznego wyboru" a nie "a może jednak tamte by lepiej zagrały ...."

Wiadomo jak to z tym jest ...

Jasne, że Dynaudio to inna szkoła grania, inna klasa i te również mogą się bardzo podobać w tych gatunkach. Co do wzmacniaczy do nich to wyraźnie zaznaczyłem przy opisie, że one potrzebują dobrego, mocnego wzmacniacza , aby dobrze te kolumny zagrały.

Mi osobiście w takiej muzyce podoba się zarówno Cervin Vega Sl 12 z Nad 375, 372, Amc 150 jak i Dynaudio Audience 52 z Exposure 3010, choć jak widać to dwa różne brzmiące zestawy , ale w takim starym metalu spisujace sie bardzo dobrze...

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...