Skocz do zawartości

Stereo - 4500 zł - Ciężka sprawa w wyborze .


Pionn

Recommended Posts

Cześć,

Świetnie że zacząłeś od odsłuchu. Zupełnie inaczej się wtedy rozmawia. Nie wywlekamy nie wiadomo ile typów sprzętu. Brawo.

Posłuchaj jeszcze elaca debut f6 i heco music style 900.

Obie są zbliżone do dźwięki jbl o którym okresliles przygaszone.

Co prawda ja wolę te konstrukcje są lekko inne. I może w tym właśnie będzie tkwił szkopol. Jest jeszcze konstrukcja pokroju Polk audio rti jak i tsx. Posłuchaj obydwu. Jak wybierzesz kolumny to możesz zmodyfikować ich dźwięk wzmacniaczem. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@Note masz rację. Jeśli tak, to rzeczywiście warto posłuchać. O ile ma się okazję.

Ja takiej muzyki mogę słuchać na Dynaudio albo Sonus Faber. Nawet wolę, bo dłużej mogę posłuchać, tak nie męczy. A pisałem nieraz, że znam ludzi którzy ciężkie odmiany metalu słuchają na kilkuwatowych lampach 300B i są szczęśliwi. Wcale się nie dziwię. Ale oczywiście można się katować kolumnami typu C-V, Klipsch czy JM Lab, bo dla każdego przyjemnością jest coś innego. Poważnie.

@rms.pl, bardzo słuszna uwaga na Waszej stronie w opisie kolumn Definitive Technology. Cieszę się, że to jest napisane. Ale to Wasz tekst, czy producenta?
 

Cytat

 

Dobór kolumn do wzmacniacza powinien opierać się na 4 czynnikach:

- impedancji kolumn i wzmacniacza

- mocy kolumn i wzmacniacza

- barwie dźwięku kolumn i wzmacniacza

- preferencjach muzycznych klienta.

 

Oczywiście jest napisane, że wybór kolumn oprócz powyższych zasad spasowania ze wzmacniaczem, powinien się opierać przede wszystkim na doborze do wielkości pomieszczenia i możliwości ustawienia w nim tych kolumn.

Dzięki za pozdrowienia, Ola mi przekazała. I ja Was pozdrawiam.

 

@S4Home, chodziło o kolumny STX? Jeśli tak, to oczywiście jak najbardziej.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłem 2 długie odsłuchy CV SL-12 i ostrości to tam jak dla mnie nie było, dźwięk nie męczył, nie kłuł w uszy. Jednak gdyby wysokie w SL okazały się zbyt natarczywe można spróbować poszukać modelu XLS 12. To już zdecydowanie ciemna strona mocy, nie wiem tylko z jak ich dostępnością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie nie udało mi się odsłuchać jeszcze ani tych Heco , ani Elac. Jednak udało mi się zakupić w bardzo dobrych pieniądzach taki używany zestawik :

Nad C 326 + Nad C 546 + Nad C 425 (tuner). Za całość dałem 2500 zł więc myślę , że to chyba dobra cena. 

Na kolumny zostało mi 2000 zł. Więc przede wszystkim użwyki biorę pod uwagę.

Moglibyście coś polecić jakie kolumny by zgrały się z takim z estawem?

Przypomnę, że nie lubię dźwięku suchego, ostrego, jasnego, krzykliwego.

 

Pojawiły się takie kolumny jak Dynaudio Dm 2/7.

http://allegro.pl/dynaudio-dm-2-7-w-kolorze-palisander-na-gwarancji-i6816322088.html

Mają one jakiś malutkie wklęśnięcia na głośniku wysokotonowym. Czy to dyskwalifikuje je?

A poza tym co o nich sądzicie , czy mogły by się zgrać z moim wzmacniaczem, czy raczej on jest za słaby do nich? Czy by nie były za małe te kolumny na mój metraż?

Może jakieś inne propozycje?

Pozdrawiam serdecznie ...

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To wgniecenie w kopułce to raczej nic strasznego, ale Dynaudio z NADem może się średnio zgrać. Będzie za dużo miękkości. O ile w jazzie to jeszcze mogłoby się komuś podobać, to myślę, że w cięższej muzyce to nie ma szans. Jeżeli masz miejsce na ustawienie kolumn to weź np. takie  JBL: http://allegro.pl/jbl-l-40-perfect-sound-studio-vintage-audio-i6806922714.html (choć myślę, że trochę są wysoko wycenione). Całkiem fajnie mogłyby też zagrać takie: http://allegro.pl/znakomite-monitory-dali-15a-z-podstawami-i6804622742.html . Ciężko jest znaleźć kolumny (w takim budżecie), które zagrają bez ograniczeń w ciężkiej rockowej i metalowej muzyce, ale te JBL i Dali powinny Ci dać w niej już całkiem sporo satysfakcji i przyjemności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wgniecenie w kopułce, to nic strasznego, pod warunkiem, że da się wyciągnąć. Inaczej jest to jednak wada. Nie wiadomo, czy struktura włókien nie jest naruszona. Ja bym nie ryzykował kupowania kolumn z takim felerem. Chyba, że za dużo niższą cenę. Czyli za 1500 zł tak a za 2000 zł nie. Ale to jest tylko mój osąd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za wpisy. W sumie te Dynaudio znalazlem tez w sklepie nowe za trochę ponad 2000 zł.

Wetruje internet i zastanawiają mnie kolumny Dali 450, jestem ciekawe jak one się mają do np. Dali Zensor 7 - czy to podobny styl grania, czy jednak w innym kierunku?

W sumie duzo osób zachwala te Dali 450 i 850 ...

Znalazłem też trochę na forach że kolumny takie jak Jbl e 80 były dobre do cięższej muzyki, poprzednia wersja nowszych es, ponoć nie śa takie ostre i krzykliwe jak Klipsch ...

 

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Dali 450 są bardziej uniwersalne niż Zensor 7. A 850 lepsze. Wszystkie mają szansę dobrze zagrać, ale wymagają mocnego i szybkiego wzmacniacza. Szczególnie właśnie przy cięższej muzyce. Ale czy Cię zadowolą przy takiej jaką słuchasz? Ja mógłbym słuchać na nich, ale wiele osób uzna je za zbyt wolne do takiej muzyki. Wzmacniacz, który by je odpowiednio napędził, musiałby kosztować sporo więcej niż te kolumny. Oczywiście wzmacniacz używany. JBL E 80 są mniej wyrafinowane, czyli po prostu słabsze jakościowo. Ale rzeczywiście nie grają tak ostro jak niższe modele Klipsch'a. Przy takiej muzyce zawsze jest problem. Bo kolumny albo za miękkie i zbyt wolne, albo za jasne i za ostro grające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoim wzmacniaczu, który nie jest wulkanem energii, celowałbym raczej w kolumny podstawkowe, a nie w podłogowe. Ewentualnie w nieduże podłogówki z jednym głośnikiem nisko-średniotonowy. Szczególnie przy szybkiej i ciężkiej muzyce wzmacniacz musi dobrze panować nad kolumnami. Angel ma też rację - przy takiej muzyce ciężko jest wycelować w kolumny które nie za grają zbyt miękko i wolno lub za ostro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, w takim raz muszę się zdecydować na jakiś kierunek bo tak to nigdy nic nie kupię.

Jak wcześniej wspomniałem, zależy mi na wypelnionym , dociążonym dźwięku. Nie lubie ostrości, krzykliwości, a przede wszystkim suchości. Muszę iść na kompromisy więc stawiam na dźwięk , w którym może być za miękko i wolno. Lepsze to moim zdaniem niż ta ostrosc i suchosc ...

Zestawik co kupiłem Nad'a mogę w każdej chwili sprzedać, mam już kupca jakby co ;) Więc jeżeli sądzicie , że wzmacniacz jest faktycznie za słaby więc może dać sobie z nim spokój...

Więc wzmacniacz - mocny i szybki, może zaczniemy od niego - co byście zaproponowali , na całość 5000 zł.

Co sądzicie o takich wzmacniaczach do tej muzyki jak :

Atoll In 100 (na kolumny zostanie około 2000 - 2200 zł)

Naim 5 - nie za słaby? Ma moc 60W więc tyle w sumie co Nad 326, jakosc wiadomo ze lepsza ( na kolumny zostanie około 2500 zł )

Roksan Caspian ( na kolumny zostanie około 2000 zł )

Roksan K2 (Na kolumny zostanie jakieś 2800 zł)

Nad 375 (na kolumny zostanie około 2000 zł)

Gdzieś muszę iść na ustępstwo więc albo lepsze kolumny a gorszy wzmacniacz, a w przyszlosci dokupię lepszy, albo gorsze kolumny a lepszy wzmacniacz, a w przyszlosci lepsze kolumny ...

Głośno myślę:

Atoll in 100 + Dynaudio Dm 2/7

Atoll in 100 + Dali 450

Poradźcie coś Panowie bo kręcę się wokół własnego ogona ...

 

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój wzmacniacz nie jest aż tak bardzo słaby. Jakość ma w miarę (można go sporo poprawić po fabryce i jakość dźwięku będzie znacznie lepsza), mocy na napędzenie niedużych podłogówek też mu starczy. Ja bym na Twoim miejscu dokupił kolumny do tego co masz, lekko stuningował wzmacniacz i miałbyś zestaw na jakiś dłuższy czas.

Jeżeli jednak chcesz kompletować od nowa całość to Twoje zestawienie Atoll IN 100 + Dali 450 jest też całkiem sensowne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za odpowiedz...

Przemyślałem sprawę i kupię najpierw kolumny, na komplet NAD'a mam kupca więc mogę go sprzedac w kazdej chwili jakby co i zakupic lepszy wzmacniacz. A póki co posłuży mi do testu kolumn (przeciez musze miec jakis wzmacniacz aby przetestowac kolumny, szczegolnie jak bede kupowal wysylkowo.)

Póki co chodzą mi po głowie te Dali 450, gdyż 850 chyba za duże jak na mój metraż ... 

Pojawiły się takie kolumny jak Heco Mythos 500 - ktoś może je słyszał, może warto?

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pionn napisał:

Przemyślałem sprawę i kupię najpierw kolumny, na komplet NAD'a mam kupca więc mogę go sprzedac w kazdej chwili jakby co i zakupic lepszy wzmacniacz. A póki co posłuży mi do testu kolumn (przeciez musze miec jakis wzmacniacz aby przetestowac kolumny, szczegolnie jak bede kupowal wysylkowo.)

Moim zdaniem to słuszna decyzja. Co do kolumn to widzę, że jednak uparłeś się na większe podłogówki :) To nic, NAD nie będzie miał lekko, ale jakoś da radę. Heco Mythos nie słyszałem, ale swego czasu to był wysoki model tego producenta, więc myślę, że powinny być w porządku. Z tego co wiem prezentują raczej zrównoważone brzmienie bez podbarwień. Jak masz możliwość to odsłuchaj je na swoim wzmacniaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej muzyki ja wybrałbym dość uniwersalnego ale potrafiącego mocno zagrać Roksana Caspiana. Ewentualnie NAIMa. Tu będziesz miał dobrą rytmiczność, energię w takiej muzyce. Choć rzeczywiście do zbyt wymagających kolumn bym go nie podłączał. Ale spokojnie. 60 W we wzmacniaczu z dobrym zasilaniem, to jest naprawdę niemało. A pomieszczenie 20 m² nie jest jakieś duże. Nie chcesz chyba tak głośno słuchać, by się ogłuszyć? I rzeczywiście zbyt dużych kolumn tu bym nie wstawiał. Najlepiej byłoby wypróbować.

Kolumny Dali 850 o Heco Mythos 500 są raczej za duże do takiego pomieszczenia. Nie tylko ze względu na gabaryty, ale i sposób grania, sygnaturę dźwięku. No i będą trudniejsze do prawidłowego napędzenia przez ww. wzmacniacze. Dla pełnej jasność. Trudniejsze a nie niemożliwe do napędzenia, czy słabo zasilone. Po prostu te wzmacniacze lepiej poradzą sobie z mniejszymi kolumnami pod względem dynamicznym, rytmicznym. Na czym Ci przecież zależy. Większych kolumn musiałbyś użyć, gdyby trzeba było nagłośnić sporo większe pomieszczenie.

Stosunkowo lepszy niż kolumny wzmacniacz może czasem więcej dobrego wydobyć z tańszych lub mniejszych kolumn, niż z większych. Ilość rzadko przekłada się na jakość.

Ciekawe za ile możesz mieć te Heco? Ale pamiętaj, ze choć to są kolumny prawidłowo zestrojone, dość równo, nie są specjalnie finezyjne. Grają w sposób trochę uśredniony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem na alledrogo te Heco Mythos 500:

http://allegro.pl/heco-mythos-500-hi-endowe-kolumny-stereo-okazja-i6809864179.html

http://allegro.pl/heco-mythos-500-hi-endowe-kolumny-stereo-okazja-i6811567132.html

Więc pozostaje pytanie w razie co oczywiscie do jakiej kwoty warto je licytowac aby nie przeplacic ...

Tutaj jest wzmacniacz Roksan Caspian za 2500 zł:

http://allegro.pl/roksan-caspian-pilot-topowy-wzmacniacz-i6814014547.html

Chyba ma nóżki dorabiane ... Ten egzemplarz juz troche na allegro jest, bo miesiac temu go tez widzialem. 

Ten egzemplarz to wersja MKI albo MK II czyli jedna z pierwszych. Może ktos wie czy jest duza roznica pomiedzy tymi wersjami a nowszymi czyli "m" ? Wcześniej widziałem Caspiana M1, ale kosztowal coś okolo 3300 zł... Jednakże muszę napisać, że ciężko jest z dostępnością używek tego wzmacniacza.

Co innego jeśli chodzi o Naim. Znalazłem takie wersje jak:

1. Naim 5i

2. Naim 5i-2

3. Naim 5si

Czy ktoś może wie czy duża jest różnica pomiędzy nimi?

 

 

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionn, troszkę nerwowe ruchy widzę , że się zaczynają ...

Oczywiście kupowanie używek ma plusy, gdyż można je sprzedać nawet w cenie zakupu lub trochę stracić ( w sumie sam większość sprzętu kupiłem używanego ) , ale kupno kolumn w ciemno to trochę ryzyko ...

Wzmacniacze, Daci, kable, odtwarzacze Cd jak najbardziej, bo to szybko pakujesz i leci dalej w swiat, zawsze są chętni. Z kolumnami już tak ciekawie nie jest ...

Postaraj się jeszcze trochę odsłuchać, gdyż w sumie żadne kolumny Ci sie jeszcze nie spodobaly i ciężko Ci coś doradzić, co innego gdyby była jakas baza do pomocy.

Szukasz dźwięku z dociążeniem, wypełnieniem - rozumiem to doskonale gdyz do takiej muzyki żadne ostre, krzykliwe kolumny się zbytnio nie nadają.

Moja rada - umów się na odsłuch kolumn Dynaudio np X16 lub chociaż emit m20 i zobacz czy Ci podejdzie ten dźwięk. Te kolumny grają zupełnie innym dzwiekiem niz te które odsłuchiwałes.

Jak wczesniej juz wspomnialem sam slucham od groma takiej muzyki i najprawdopodobniej moje nastepne kolumny to będą właśnie Dynaudio.

Jak będziesz miał możliwość to sprawdź też kolumny Elac z serii Uni-Fi - mogą się spodobać, kto wie ...

Posłuchaj , nic nie stracisz, no moze 50 zł za odsłuch - ale doswiadczenie wiesz jakie ;)

Nie kupuj kolumn w ciemno. Co innego całą resztę ( jeśli chodzi o sprzęt używany oczywiście ) ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co do wzmacniacza NAD 326 - to całkiem ciekawy wzmacniacz jednak jak już koledzy wcześniej wspomnieli do takiej muzyki potrzebna jest "odpowiednia ilość prądu". Poza tym 20 m2 to nie jest wcale tak mało.

Mocna muzyka - mocny wzmacniacz ;) To tak humorystycznie - jednak to prawda. Oczywiście wszystko z rozsądkiem ! Do niewymagających kolumn podstawkowych nie warto podłączać wzmacniacza 2 x 200 Watt :D

Miałem ten wzmacniacz i przy mocnej muzyce nawet na takich kolumnach jak Klipsch Rp 260 czyli o bardzo wysokiej skuteczności przy trochę głośniejszym graniu ( ale nie za mocno ) wprowadzał dość mocną kompresję dźwięku , który po prostu się dławił i nie mógł rozwinąć skrzydeł ... 

Podpięcie pod te kolumny mocniejszego wzmacniacza (konkretniej - NAD 375, Pioneer A 757 ) przy tych samych poziomach głośności powiększyło wolumen dźwięku, znikła kompresja - pojawiła się swoboda i więcej powietrza ... 

Nie ma co się bawić w półśrodki bo później można żałować , na Twoim miejscu sprzedałbym ten komplet NAD'a póki jest kupiec. poza tym twój odtwarzacz Blu-Ray to całkiem ciekawy odtwarzacz Cd.

Oczywiście zrobisz jak zechcesz - ale to tylko taka mała rada od fana takiej muzyki ;)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolumn Heco Mythos 500 nie słyszałem, jednak to był dosc wysoki model tej marki. Nie wiem czy sygnatura dzwieku tej firmy sie dużo zmieniła na przełomie kilkunastu lat , ale jak dla mnie obecne wyższe modele Heco do takiej muzyki mi nie podeszły - za bardzo analitycznie, za mało dociążenia. Wręcz te tańsze z serii Music Style zagrały lepiej. Także pamiętaj , że wysoki model wcale nie gwarantuje sukcesu.

Trzymam kciuki w wyborze bo wiem , że to nie łatwa sprawa w przypadku takich gatunków muzycznych.

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - jestem po kolejnych odłsuchach - powiem tak kolego @Note masz u mnie porzadną flaszkę ;) Wtrafiłeś w 100 %

Odsłuchiwałem Dynaudio eimit M 20 oraz Dynaudio X 16. To są kolumny dla mnie. Przy starszych płytach z rockiem i Metalem nie ma tej ostości, szelestu jak przy innych kolumnach a dybanika całkiem niezła. Więcej już nie szukam.

Jak dla mnie M20 miały mocniejsze niskie tony od X16, ale te drugie bardziej przejrzysty dźwięk, bardziej otwarty ... W sumie M20 mi się bardzo podobały.

Teraz pytanie jak starsza wersja DM ma się do tych kolumn? Czy to podobne granie, czy jednak trochę inne?

Wszystko zależy teraz od tego w jakiej cenie kupie Dynaudio. Jeżeli M20 ze sklepu to zostanie jakieś 2500 zł na wzmacniacz, Jeżeli Dynaudio Dm używki to zostanie jakieś 3200, 3000...

Pytanie jeszcze czy takie M20 będą na pewno nie za małe na te około 20m2?

Pojawiły się Dm 2/8, tyle , że z odbiorem osobistym , może by mi się udało nakłonić sprzedawce do wysylki ...

http://allegro.pl/dynaudio-dm-2-8-kolumny-glosnikowe-i6820617551.html

Co o tym sądzicie?

 

 

 

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tylko, że na odsłuchach lepiej spodobały mi się właśnie m20 niż x16. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie, że X16 miały wicej wysokich tonów, dźwięk był jakby jaśniejszy , miały mniej basu niż m20.

Przypominam , że moja muzyka to w większośc żle zrealizowane płyty, które strasznie szorstko i jasno brzmią same w sobie

Chyba , że coś pomieszałem O.o, no ale wątpie ... Te kolumny strasznie podobe do siebie.

Edytowano przez Pionn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...