Skocz do zawartości

Zestaw amplituner + kolumny do 3000 zł


marcin.mm

Recommended Posts

Witajcie,
Piszę tutaj prosząc o poradę. Posiadam pokój 30m2 z aneksem kuchennym (łącznie 30m2). Zastanawiam się na zakupem zestawu audio, który miałby na co dzień rozszerzyć bądź zastąpić standardowy dźwięk z telewizora.
W związku z tym, że na jednej ścianie mam tv a przy drugiej ścianie na przeciw mam kanapę nie ma miejsca na rozstawienie zestawu 5.1. Szczerze to myślałem o 2 kolumnach, subie + amplituner. Muzyka będzie puszczana najczęściej z kanałów muzycznych albo jakiś koncertów na dvd. Tak jak wspomniałem w większości przypadków będzie to raczej rozszerzenie dźwięku z tv. Nie znam się kompletnie na sprzęcie a nie chciałbym nieświadomie kupować czegoś w jednym z popularnych marketów. Budżet mam do 3000zł. Czy możecie coś polecić? Co warto wziąć w takim przypadku, jakie są wasze doświadczenia? Pozdrawiam i dziękuję Marcin

Edytowano przez marcin.mm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro źródłem ma być YT z telewizora i "jakieś" koncerty na DVD to wybrałbym amplituner lub wzmacniacz stereo z wejściem optycznym i kolumny podłogowe. Stereo, tzn. bez suba.

DVD powinieneś podłączyć również cyfrowo, więc wzmacniacz powinien mieć dwa optyczne gniazda lub optyczne i coaxialne, zależy co tam masz w DVD. To bardzo uprości sprawę, a zakładam, że zależy ci na tym bardziej niż na jakości dźwięku.

Urządzenia tego typu to np. Onkyo 9010 lub 8020. Jest ich więcej, ale nie wiem czy to kierunek, w którym chciałbyś iść.

Możesz naszkicować rzut salonu z umeblowaniem i zaznaczeniem miejsca na sprzęt oraz miejsca odsłuchowego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dziękuję za odpowiedź. To jest mój rozkład pomieszczenia:

https://ibb.co/hKghBQ

Pomysł jest taki, aby aby mieć odtwarzacz (dvd / blueray) + amplituner i to podłączone pod tv żeby było. Kolumny jakie byłby dobre do tego co zaproponowałeś?  Czy pomysł przyszłościowy może z 2 małymi satelitkami wrzuconymi za kanape nie po kablu (bluetooth) jest ok? Nie mam za bardzo możliwości ciągnięcia kabli.

Pozdrawiam i dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumn ci niestety nie zaproponuję, gdyż nie mam doświadczenia odsłuchowego, ponadto nikt nie zna twojego gustu muzycznego. Myślę, że po przeniesieniu wątku do działu STEREO więcej kolegów tu zajrzy i może coś poleci o ile określisz jakiego grania potrzebujesz.

W międzyczasie przejrzyj te miniporadniki dotyczące akustyki pomieszczeń. Zobaczysz czy jesteś w stanie prawidłowo rozmieścić kolumny. Z rysunku wynika, że tak, choć jest dość "oszczędny".

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jasny napisał:

Kolumn ci niestety nie zaproponuję, gdyż nie mam doświadczenia odsłuchowego, ponadto nikt nie zna twojego gustu muzycznego. Myślę, że po przeniesieniu wątku do działu STEREO więcej kolegów tu zajrzy i może coś poleci o ile określisz jakiego grania potrzebujesz.

W międzyczasie przejrzyj te miniporadniki dotyczące akustyki pomieszczeń. Zobaczysz czy jesteś w stanie prawidłowo rozmieścić kolumny. Z rysunku wynika, że tak, choć jest dość "oszczędny".

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze

Od telewizora do ściany z kanapą jest ok 4.5 m, odległość ewentualnej kolumny od narożnika do boku szafki rtv to wyjdzie ok 1m,  także myślę, że będzie ok z rozmieszczeniem. Gust muzyczny to pop / rock. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli źródłem muzyki ma być głównie TV, a czasem koncert z płyty nie ma co roztkliwiać się nad niuansami brzmienia, a raczej zastanowić się nad brzmieniem jakie lubisz.   Dobrze by było jakbyś to napisał , jakieś swoje doświadczenia w tym temacie, co już gdzieś słuchałeś.... Kwota 3 tys pozwoli Ci na kupno amplitunera stereo, lub wzmacniacza i pary dwu kolumn podłogowych .  Pewnym plusem Onkyo 8020 jest już wbudowane wejście optyczne dla sygnału audio z TV, coaxial, i subout ,  do niego jakieś cieplej grające kolumny typu Magnat supreme 1002 i masz. Niemniej Onkyo tx8020 nie jest chyba tym że mając 3 tys należy kupić je bez namysłu, bo można znacznie lepiej. Może inna marka, może klasyczny wzmacniacz, a może coś używanego , mam na myśli tak "piecyk" jak i  kolumny  ? Za 3 tys można zbudować  bardzo różnie grające systemy stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to ma być dźwięk z TV i masz z niego wyjście analogowe to nie bawiłbym się w jakieś dodatkowe przetworniki DAC. Na rynku znajdziesz jeszcze NADa C316 w cenie 1350zł. Zostaje Ci ok 1700zł na Melodikę BL30, a jak się dobrze potargujesz to i może ktoś Ci podstawowe kabelki dołozy

https://sklep.rms.pl/melodika-bl30-kolumny-podlogowe-stereo-2szt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcin.mm napisał:

Czy pomysł przyszłościowy może z 2 małymi satelitkami wrzuconymi za kanape nie po kablu (bluetooth) jest ok? Nie mam za bardzo możliwości ciągnięcia kabli.

To nie jest dobry pomysł. Masz środki na budżetowe, aczkolwiek przyzwoite stereo, do tego nowe.

Tonsile w większości ostatnimi czasy nie zbierają dobrych opinii, choć nie znam tego modelu i nie skreślam go. Jeśli zależy ci na polskim sprzęcie, to z tańszych masz np. wspomnianą wyżej Melodikę albo Pylon Audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcin.mm napisał:

Nie lubię płaskiego brzmienia ani zbyt mocnego podbijania basów albo wysokich tonów.  Co myślicie o kolumnach Tonsil PREMIUM FRONT

Witam,

Jeśli lubisz naturalne brzmienie, bez podbitych skrajów pasma, a do tego chcesz kolumny od polskiego producenta, to polecam Ci AA Phoebe. Używki można dorwać na aukcjach za 1500-1800zł, a są to kolumny na przyzwoitym poziomie i ze świetnym stosunkiem cena/jakość. Reszta budżetu spokojnie wystarczy Ci na wzmacniacz, np. na proponowany przez rms.pl NADC316.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie upieram się przy polskim sprzęcie - tak tylko zapytałem o waszą opinię :) Kupno wzmacniacza albo amplitunera stereo ogranicza mi możliwość rozbudowy zestawu w przyszłości. Zmiana miejsca zamieszkania np. z większym pomieszczeniem wiązałaby się z zakupem nowego amplitunera 5.1. Np. naginając budżet do 3500 - max 4000zł można by się pokusić o amplituner 5.1 (np Onkyo TX-8150) + na tę chwilę 2 kolumny. Co myślicie?
Zakup na parę dobrych lat. Nie jestem jakimś znawcą i osobą która podąża za trendami i zmienia sprzęt jak się coś nowego pojawia ;) Ma być w miarę porządny zestaw na parę lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kino domowe w tej cenie to Yamaha 481 lub nowa 483 wraz z kolumnami quadral quintas 6500 oraz sub magnat sub 302a.

Jeśli jednak chcesz iść w stereo to Yamaha rn602 z heco music style 500

Lub onkyo 8150/pioneer sxn30 z kolumnami indiana line tesi 560.

Podjedz do nas na odsluch kilku systemów.

Mogę ci także wypożyczyć zestawik xo domu abyś tam sprawdził. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin.mm sprzęt audio nie jest na całe życie, zwłaszcza dzisiejszy. Jeśli przeprowadzka jest nieunikniona w najbliższym czasie to można pomyśleć pod kątem nowego pomieszczenia, a najlepiej odłożyć zakup. W przeciwnym wypadku kup to, czego potrzebujesz dziś. Może sprzęt używany, gdzie niewele stracisz przy odsprzedaży?

Co do kina to przeczytaj podwieszony wątek w tym dziale, bo wydaje mi się, że wcale go nie potrzebujesz. Może pozwoli ci on uzyskać odpowiedź na pytanie: kino czy stereo.

 

Tak przy okazji, Onkyo 8150 to amplituner STEREO.

50 minut temu, marcin.mm napisał:

Nie koniecznie upieram się przy polskim sprzęcie - tak tylko zapytałem o waszą opinię :)

Sporo osób pyta o Tosile ze względów sentymentalnych i pomyślałem, że może celujesz w polskie, które zresztą są całkiem niezłe, choć może niekoniecznie Tonsile.

 

 

https://forum.audio.com.pl/topic/44480-upragnione-marzenie-kino-domowe/

 

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jasny napisał:

Może pozwoli ci on uzyskać odpowiedź na pytanie: kino czy stereo.

Dokładnie tak jak Jasny pisze, musisz się zdecydować czy chcesz kino czy stereo. Jeśli nie jesteś pewny, to kupuj sprzęt używany. Wtedy mniej stracisz w przypadku rozczarowania i odsprzedaży wzmacniacza i kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham ale jak widzisz próbuję uzyskać opinię na temat kilku zestawów. Faktycznie 5.1 mija się z celem i jestem nastawiony na poszukiwania stereo. Onkyo 8150 mi odpowiada nie mniej proponowane kolumny zbliżają mnie do kwoty 5000zł a startowałem od 3000zł i to jest nie do zaakceptowania przeze mnie. Teraz kwestia czy można coś wysupłać ciekawego na takim poziomie finansowym np. kupić nieco inny amplituner stereo i lepsze kolumny czy może jakiś inny zestaw co gra przyzwoicie w kwocie X zbliżonej do mojej. 2,3 propozycje chyba nie wyczerpują tematu chyba? a jeżeli wyczerpują to też jakaś informacja :) W końcu nie znam się na tym :) patrząc na ceny mam mały zawrót głowy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co możemy Ci więcej powiedzieć. Nie uzyskasz olbrzymiej różnicy między kolumnami o które pytasz. Cena jest zbliżona, jakość wykonanai jest zbliżona. To kwestia gustu, idź i posłuchaj. Starczy tego rozstrząsania z cyklu dołoże 50zł więcej i zyskam trzy półki wyższy dźwięk. Nie będzie tak. Teraz pora na ustalenie, jaki Ciebie dźwięk w tej cenie satysfakcjonuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...