Skocz do zawartości

Kolumny zamknięte


Gość

Recommended Posts

Koledzy.

Jako, że często spotykam się z pochlebnymi opiniami na temat kolumn zamkniętych chciałbym dopytać o parę kwestii (w szczególności jedną).

1. Jak wygląda koszt produkcji w porównaniu do zamkniętych w tym samym poziomie jakości

2. Jaka jest prawda o basie z tych kolumn czy rzeczywiście jest tak wspaniały punktowy, okrągły i głęboki że kolumny z bass-reflexem się nie umywają

3. Z jakiego powodu jeśli dźwięk jest tak doskonały i znika problem rozstawu kolumn tak rzadko można spotkać owe konstrukcje

4. Najważniejsze- jaka jest prawda odnośnie ustawienie kolumn? Spotkałem się z opinią, że można je wcisnąć w każdą szparę między meblami... co do basu się zgodzę, że takie ustawienie może nei przeszkadzać, ale co ze sceną, z przestrzennością w kolumnach, czy też pozostaje to bez szwanku? 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

PS Jeśli nie ten dział proszę o przeniesienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tylk na pytanie 2

w części winę za to ponosi współczesna moda na wąskie kolumny. Wymuszają one małe przetworniki a basrefleks jest forma ich "dopalenia"

edytka

problem z rozstawieniem nie znika tylko jest trochę mniejszy

 

Mialem kolumny na seas-ach (ale o ile dobrze pamietam chyba papierowych), bardzo szybki dżwięk.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się  z tym, że kolumny zamknięte można byle jak rozstawić i dobrze zagrają.

Tak samo jak nie jest prawdziwe, że kolumny z basrefleksem z przodu mogą stać przy samej ścianie  (no chyba, że jest metrowa głębokość kolumny - to wtedy może...). Liczy się też odległość samych głośników od ściany.

Pozdrawiam

PS. Dział (przynajmniej na razie) zostaje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff żeby to było takie proste...

Może trzeba powiedzieć po prostu o wadach br. Br po prostu slychać. Np turbulencje.

To prawda, że zamknięte kolumny łatwiej ustawić. Ale łatwiej nie znaczy byle jak.

Z szybkością basu to trochę generalizowanie ale jest w tym dużo prawdy :)

Koszt z br i bez jest podobny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w sumie kilka kolumn OZ jak i BR, tak samo pewne doświadczenia z różnymi subwooferami. Konstrukcja zamknięta ma tą zaletę, że bas jest równiejszy w całym paśmie, schodzi niżej i jest nieco szybszy. Na minus - efektywność i poziom SPL z takich głośników jest trochę niższy, po prostu musi być większy ruch membramy żeby wygenerować to samo ciśnienie i głośnik szybciej osiąga swój limit pracy bez zniekształceń.  Zwykle bas z kolumn z bas refleksem wydaje się mocniejszy, bo jest trochę podbity w okolicy strojenia bas refleksu, by zrekompensować później dość gwałtowny spadek SPL poniżej tej częstotliwości. W przypadku obudowy zamkniętej spadek ciśnienia wraz z niższym basem jest mniej odczuwalny, ale ogólnie basu (na większości nagrań) jest nieco mniej, za to jest lepszej jakości. Wszystko zależy jednak od konstrukcji i jakości głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Miałem to porównanie gdzieś w którejś książce o audio. Ale nie znajde tego już po tylu latach.

22 godziny temu, pgrysza napisał:

Można poprosić o opis i porównanie konstrukcji kolumn

Przykro mi

13 godzin temu, J4Z napisał:

@Piotr Sonido masz jeszcze? xD

Dzieki za taga. Gdzięs to mam na pewno ale..... Może za kolejne kilka lat wrócę do tej książki :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...