Skocz do zawartości

zmiana kolumn do Denon PMA 720 AE


zbycho997

Recommended Posts

Witam, posiadam zestaw Denon PMA 720AE+DCD 720+DNP730+ Indiana Line Nota bez x. Gra to fajnie z małymi wyjątkami w pomieszczeniu ok 19m2. Dużo słucham radia int. i CD typu: stary i nowy rok, elektro. jak wyżej, trochę pop itp. Mój problem polega na tym że czasami bas "buczy" i nie da się słuchać, muszę kręcić basem w lewo a chciałbym na opt. ustawieniach.  Dla sprawdzenia "pojeździłem" z kolumnami po salonie, odstawiłem je od ściany na odl. ok 60cm, zrobiło się troszkę lepiej ale nie to co bym chciał. Nie wiem może powinienem zmienić kolumny na inne do tego zestawu. Poradźcie koledzy coś sensownego.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zbycho997 napisał:

Witam, posiadam zestaw Denon PMA 720AE+DCD 720+DNP730+ Indiana Line Nota bez x.

Jednak rock i electro to trochę wykluczające się gatunki muzyczne jeśli chodzi o dobór sprzętu.

Co do rocka to takiej samej elektroniki jak Twoja słuchałem z Cantonami GLE496 + okablowanie Equilibrium (głośnikowe string i interkonekty stage). Dla mnie to brzmiało świetnie - metalicznie, z zębem, bas nie buczy. Polecam odsłuch takiego zestawu w celach poznawczych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbycho997, napisz też coś o okablowaniu, ono także w jakimś tam procencie ma wpływ na końcową jakość brzmienia. Być może nie zniweluje całkowicie buczenia, ale ograniczy je do akceptowalnego dla Ciebie poziomu, co wykluczy na przykład sprzedaż kolumn. A jeśli Twoje kolumny mają otwór bass reflex, to możesz go zatkać i sprawdzić czy nastąpiła satysfakcjonująca zmiana.

Z Twojego zestawu miałem do czynienia jedynie ze wzmacniaczem i CD, ale w miarę możliwości postaram Ci się pomóc.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Z góry dzięki Marcin B. Kable gł. mam Klotza 2x2,5m2 podłączone banan Prolink, RCA to również Prolink 1,2m. Kolumny mają bass reflex z przodu. Nigdy nie próbowałem go zatykać, wydaje się że powinien być otwarty. Nie mam teraz jak zrobić szkic czy wystawić fotkę salonu. Kolumny są stojące, stoją na podłodze , odsunięte od ściany o ok. 60cm. Boki mają odsłonięte. 

Edytowano przez zbycho997
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, S4Home napisał:

Przecież to nie chodzi o kable czy ustawienie tylko ten wzmak tak gra. Kolumny dodakotowo należą do raczej miękkich. A Denon jest także słabo kontrolowany na dole. Powiedział bym to normalne.

Albo wymień denka na cis innego albo kolumny. 

Co wolisz?

Wolałbym kolumny wymienić tylko na jakie. Kolega mi podpowiadał że ten denek fajnie będzie grał z Monitor Audio BX5 lub tymi nowymi Bronze 5. Ja słuchałem go również z dali 7. Trochę drogie są ale grało to fajnie. 

Może podpowiedzi co do innych kolumn które zagrają z denonem na przyzwoitym poziomie nie eksponując basów i nie buczą przy tym. Generalnie nie jestem fanem łojenie co za tym idzie walących basów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 1) Czytam twój post i tak między wierszami  ....kolumny dudnią....ale kiedy odsunąłem kolumny od ściany jest lepiej. Pytanie dudnią kolumny, czy pomieszczenie (bo to nie to samo) i wychodzi, że raczej pomieszczenie.
2) Te optymalne ustawienia to "pure direct" ? Czy może słuchasz dość głośno i dodatkowo bas jest na np +4/6dB ?
3) Pozostaje kwestia jaki to model Noty, bo nie napisałeś konkretnie, ale chyba chodzi o 550?
Słuchałem z dwa razy Denona 720 z Indiana line nota 550 i MA bx5 i dudnienia sobie nie przypominam, nawet na tzw. trudnych kawałkach. Precyzyjniej zagrały nawet Indiany bo są ciut twardsze, bx5 ma ciut podbity wyższy bas.
4) Mały problem Noty 550 to stabilizacja, bo nie mają cokołów, może kiwają ci się na parkiecie i przydałby im się jakiś marmur od spodu ?
 5) Co do akustyki to Twój pokój jest jakoś minimalnie wytłumiony, masz dywan, firanki/zasłony, co na ścianach ?
6)  Co do tych głośnikowych Klotzów, to nie jestem wyznawcą teorii o kluczowej i nadrzędnej roli kabli w systemie, jednak te kable i tematy z nimi przewijały się na Forum mając swój negatywny udział w kiepskim dźwięku . Tu widziałbym inne kable głośnikowe, może coś niedrogiego posrebrzanego.
Tak więc najpierw akustyka, podstawki pod kolumny, kabel głośnikowy.
Nie wiem dlaczego  wydaje Ci się że otworu BR nie można zatkać i musi być otwarty, wielu producentów daje w zestawie gąbki-zatyczki( możesz użyć gąbki kąpielowej, lub zwinąć skarpetki).
Co do wspomnianych MA bx5 lepiej z nimi nie będzie względem nota 550. Co do  następcy bx5 czyli MA bronze 5 to będzie mocno inaczej bo bronze grają chłodno, analitycznie, twardo. Pytanie co jeśli to jednak akustyka...wydasz kasę na nowe, drogie kolumny, a brumienie nadal będzie się snuło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mimo wszystko obstawiam na to o czym Jacek wspomniał w pkt 5. Myślę, że zdjęcie jest wskazane, rzut pomieszczenia. Akustyka potrafi wpłynąć znacznie bardziej jak  to się często wydaje. Już pojawiały się problemy "dudniących" wybrzmień, na co częstą receptą było wytłumienie pomieszczenia (duża szansa powodzenia, skoro po odsunięciu od ściany nastąpiła poprawa). Także nie przeceniałbym roli kabli, ich wpływ jest znikomy w porównaniu z wpływem akustyki, czy nawet kolumn. Myślę, że temat akustyki pomieszczenia "leży", więc mimo wszystko warto takie zdjęcia, rzut zamieścić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odsunąć kolumny jeszcze o 30-40 cm od ściany. Powinno być lepiej, na podłodze połóż dywan, jak masz parkiet (podłoga pływająca) koniecznie postaw na czymś twardym - podstawki granitowe (możesz na próbę kupić w sklepie budowlanym płytki granitowe 1-2cm grubości, za dwie nie powinno przekroczyć 20 zł, jak się sprawdzi zwrócisz i kupisz porządne podstawki granitowe - koszt około 75-100 zł za sztukę w górę, w zależności od grubości i rozmiaru).

Zrób rysunek pomieszczenia z wymiarami, meblami i ustawieniem kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zbycho997 napisał:

Dzięki za skazówki. Spróbuję zatkać gębką bass reflex i jutro postaram się dorzucić fotkę salonu. Co do kabli to też miałem wątpliwości. Nie wiem na jakie konkretnie wymienić te klotze. Co myślicie o melodika 2x2,5m2, a może coś innego na ten nieszczęsny bas? 

Szkoda że znoów nie napisałeś jakie to konkretnie Noty i co jest w salonie (podłoga, ściany, okna):/.   Melodika PR są lepsze od Klotza, niemniej wpisują się w podobnych typ brzmienia. Jak pisaliśmy lepiej coś posrebrzanego, różnicę usłyszy chyba każdy, ja wróciłem do posrebrzanego Qed'a po raz drugi , sugeruję np. Qed Reference Silver Anniversary XT,  budowa o specjalnej strukturze(wewnątrz rurka) posrebrzane przewodniki i relatywnie niedrogi (trafisz koło trzydziestu paru zł). Faktycznie z racji że jest tam (qedy, monkey) wewnętrzna rurka mimo sporej zewnętrznej grubości kabla, faktyczny fizyczny przekrój jest mniejszy 1,5-1,8mm, niemniej przekrój nie jest najważniejszy jako taki. Oczywiście posrebrzany Inakustic, Monkey silver cables, czy inne marki też będą dobrym kierunkiem. Popatrz może trafi się używka na aukcji w atrakcyjnej cenie, tylko niech nie zwiedzie cię srebrny kolor np kabli Jamo, czy  Supra bo to ...cyna (choć Supra to dobra marka, ale nie tego chyba szukasz). Zakup u kamieniarza granitowych podstawek to też koszt około stu zł, a więc ryzyko nieduże, a poprawa zazwyczaj jest .

Zakup nowych kolumn zdecydowanie po odsłuchu w salonie z konkretnym wzmacniaczem, a najlepiej w domu u siebie ( bo akustyka).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii w pierwszej kolejności należy coś poradzić z akustyką. Błędy pod tym względem są dość znaczne. Wiele mniejszych błędów potęguje efekt finalnego brzmienia. 

Po pierwsze, te dwa "szpalery" (wnęki) za kolumnami efektu pozytywnego dać nie może. Co prawda nie wiadomo nic na temat wysokości szafek (mamy tu 3), jednakże zakłócają na pewno brzmienie dość istotnie i tu obstawiałbym także niskie tony.

Kolejna sprawa to brak symetrii w odstępach kolumn od ścian bocznych oraz ich różna budowa  (z jednej strony  jest półka/ komoda). Dość znaczny negatywny wpływ na brzmienie, w jakich aspektach trudno wyrokować (ale raczej w każdym). 

Te dwa fotele i płaski stolik przy sofie - kolejne zaburzenie (dość znaczne). Jest jeszcze kilka spraw, ale może lepiej się skupić na rozwiązaniu problemów?

Myślę, że bez zmiany aranżacji nic się nie poradzi nawet wymianą wzmacniacza czy nawet kolumn. To, że kolumny są odsunięte od tylnej ściany to dobrze, ale za nimi obok nich i od przodu mamy bardzo źle. Zapewne z jednej strony zasłony, z drugiej goła ściana ? Także niekorzystnie.

No, ale nie ma sytuacji bez wyjścia. Myślę, że coś wskórać można (nawet trzeba).

W związku z powyższym mam kilka pytań, na które proszę o odpowiedź:

1-  jak wysokie są meble (konkretnie które) oraz czy to są meble "otwarte" czy z zamykanymi drzwiami ?

2-  jaka jest możliwość przemeblowania (wiem, że czasami jest to niemożliwe) ?

3 - czy wchodzi w grę ewentualne ustawienie sprzętu na ścianie dłuższej ?

4- jakie jest zaopatrywanie się na ustroje akustyczne (absorbery, rozpraszacze itp )?

 

Jednakże na początku zrób taki test:

Wysuń kolumny kilkadziesiąt cm przed meble, które masz na ścianie za kolumnami, wynieś z pomieszczenia (o ile to możliwe) fotele. A najlepiej daj je na chwilę na ścianę gdzie stoi sofa. Kolumny wysuń na tyle, żebyś tworzył z nimi kształt trójkąta równobocznego ( Ty oraz kolumny będą tworzyć wierzchołki tego trójkąta, zaś do każdego wierzchołka mamy taką samą odległość). Kolumny skręć w stronę miejsca odsłuchowego (sprawdź słabsze i mocniejsze skręcanie ku miejsca odsłuchowego). Postaraj się je dość znacznie wysunąć przed meble,  lekko możesz wysunąć sofę od ściany za plecami. Z tą szafką na dole (ta co stoi przy kolumnie z jej boku) chwilowo coś zrób (po bokach kolumn zostaw podobną ilość miejsca    ....no i posłuchaj, jeśli będzie znacznie lepiej to znaczy, że akustyka kuleje. Osobiście myślę, że przy takim teście zmiana powinna być znaczna w stosunku do obecnego stanu.

Taki test poza czasem jest bezpłatny. Nie lepiej się upewnić zanim zacznie się wprowadzać zmiany finansowe w sprzęt ? 

Ja generalnie w pomieszczeniach ok 18m2 polecam często kolumny podstawkowe.

 

 

 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ i tak niczego sobie

 Wystarczy nieco po odsuwać te mebelki o których pisze Simson i może być lepiej. Czy kolumny stoją na wprost czy są skręcone? Delikatnie je jednak skrec. Wbrew pozorom te szafki mogą dobrze eliminować pierwsze odbicia. 

Ta z lewej kolumny daj na chwilę pod okno żeby było podobnie jak z prawa.

Powinna się poprawić stereofonia. Na nieposkromiony bas liczę jednak mniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home dobrze pisze, że to co Ci przeszkadza w tym systemie, produkuje głównie Denon PMA-720. Ten wzmacniacz ma taką charakterystykę, i koniec. Żeby uzyskać z niego dobry dół, musisz sięgnąć po kolumny z bardzo krótkim, zwartym basem, tak jak te GLE496, którymi chwalił się Majtek2013. :) Także kolumny typowo basowe, jak Zensor 7, absolutnie odpadają.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że panowie z branży niepotrzebnie już wyrok wydali. Sprawdzenie, o którym pisałem wcale nie gwarantuje sukcesu, ale jako coś, co nic nie kosztuje warto wykonać. Tym bardziej, że Jacek pisał o tym, że ten wzmacniacz przy odsłuchu takich problemów nie stwarzał. 

S4home, piszesz, że ustawienie jest niczego sobie? Według mnie jest dalekie od "niczego sobie", kilka najbardziej podstawowych zasad jest dość mocno zaburzonych (symetria fatalna, miejsce odsłuchu, przeszkody z każdej strony). Niestety zasłony z jednej strony i dywan wiele nie zmieni. 

Myślę, że nie kierujecie się jedynie chęcią sprzedaży ? Zmienić sprzęt zawsze można. A jak po zmianie sprzętu będzie tak samo fatalnie z brzmieniem, to ktoś z branży weźmie odpowiedzialność za porady tyczące się konieczności wymiany wzmacniacza ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mój post niczego dodatkowego nie wniesie, ale coś potwierdzi. A mianowicie to o czym pisze @Simson, czyli o poprawie akustyki. I tu najważniejsze zdanie. Że taka poprawa ustawienia, przemeblowania, choćby tylko czasowa, dla sprawdzenia, może przynieść dużą zmianę a nie będzie nic kosztowała albo nie będzie tak kosztowna jak wymiana wzmacniacza. Ewentualnie gdyby się okazało, że to jednak akustyka (co jest prawie pewne), to jej poprawa i tak będzie gruntem do poprawnego wybrzmienia jakiegokolwiek, byle dobrze skonfigurowanego zestawu.

Swoją drogą to zarówno Denon PMA 720 jak i kable Klotz, to niezłe zamulacze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że "zgody" na przemeblowanie nie dostałem. Trochę poprzesuwałem fotele i stolik oraz odsunąłem i skręciłem na słuchacza kolumny. Trochę jak by lepiej było tzn to dudnienie jest mniejsze. W ogóle jak się wsłuchałem to dudnienie słychać zawsze tak jak są zaangażowane z muzyce  gitary basowe, Mogą się mylić ale tak mi się wydaje. Co do kabli to faktycznie poczytałem i nie mają one najlepszej opinii. Może jakieś wskazówki jakimi kablami można by było mój system troszkę rozjaśnić na górze i wygładzić na dole. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób chwilowe przemeblowanie, nie zaś docelowe. To Ci wiele powie. Sam widzisz, że małe przemeblowanie dużo jest w stanie zmienić brzmieniowo. Takie większe, z zastosowaniem PODSTAWOWYCH zasad akustycznych wniesie Ci o wiele więcej, możesz uwierzyć na słowo.  Widzę, że wolisz coś kupić zamiast podejść do tematu profesjonalnie. 

Czemu nie doceniasz akustyki pomieszczenia ? Żaden system nie zabrzmi dobrze, gdy akustycznie występują podstawowe błędy. Nawet jak zmienisz wzmacniacz, kolumny czy kable. Część użytkowników błędnie szuka problemu w okablowaniu, sprzęcie zamiast w pierwszej kolejności zacząć od prawidłowego ustawienia sprzętu, skupieniu się na akustyce na ile to możliwe. Pamiętaj, że przede wszystkim "brzmi pomieszczenie", nie kabel, czy nawet wzmacniacz. Kablami takie brzmienie możesz dopracować, nie zaś wprowadzić "rewolucję w brzmieniu". 

No jeśli Twój trop od razu wiąże się z koniecznością wymiany czegokolwiek w systemie to ja raczej nie pomogę, bo uważam to za zły ruch, gdy zaczynamy w złej kolejności. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...