Skocz do zawartości

zmiana kolumn do Denon PMA 720 AE


zbycho997

Recommended Posts

Posłuchaj @Simsona bo wie co mówi. Zrób doświadczenie, na to żona powinna się zgodzić.

Kolumny powinny stać przynajmniej 1m od ściany tylnej, wtedy dudnienie powinno ustąpić. Odstęp między kolumnami około 2-2,5m. Kolumny skręć osiami do środka. W tej samej odległości co odstęp między kolumnami ustaw 2 fotele obok siebie, mierząc od głośnika do 1 fotela i tak samo z drugą kolumną. Odległości te powinny wyznaczyć Ci trójkąt równoboczny tj. podstawa trójkąta - rozstaw kolumn, ramiona trójkąta to od lewej kolumny do lewego fotela, analogicznie z prawą kolumną. Przykładowo odstęp między kolumnami 2,5m,odległości od lewej kolumny do lewego fotela 2,5m, tak samo z drugą kolumną i fotelem. Siądź z żoną i posłuchaj... A później zdecydujesz czy chcesz coś zmienić czy wracasz do tego co było. To nie jest dużo pracy, wystarczy trochę chęci...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno Was koledzy zrozumieć. Nie do przeskoczenia są pewne warunki lokalowe. Na próbę już zrobiłem wyszło troszkę lepiej. Mój salonik to nie jest pokój odsłuchowy bo na niego nie mam warunków. Salon jest i powinien być uniwersalny w swoim przeznaczeniu nie może być inaczej. O rady prosiłem nie po to żeby pozbyć się mebli a ściany okleić matami tylko miałem nadzieję że otrzymam wskazówki na polepszenie dźwięku w warunkach  jakie mam przy ewentualnej nieznacznej korekcie (przesuń, odsuń). Dzięki za zaangażowanie, sugestie i podpowiedzi.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałeś propozycję polepszenia brzmienia - popracować nad akustyką. Skoro jest problem (wielce prawdopodobne, że z akustyką) to jakiej rady oczekiwałeś ? Skoro nic z tym nie możesz zrobić (żadne przemeblowanie nie wchodzi w grę, żadne ruszenie czegokolwiek przy ewidentnych błędach w tym temacie) to jak chcesz problemy akustyczne rozwiązać ? Trudno nas zrozumieć ? Nie rozumiem co masz na myśli. 

Wobec powyższego czeka Cię droższa metoda "walki" z dudnieniem i wcale nie gwarantująca sukcesu. Nawet jeśli dudnienie ustąpi, to przy takim rozstawie wielce prawdopodobne, że problemy pojawią się innej natury - włącznie z nieprawidłowym rozmieszczeniem sceny stereo. No ale dudnić może przestanie. 

Pozdrawiam.

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson Ty faktycznie niczego nie rozumiesz! Życie rządzi się swoimi prawami nie akustyką. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to trudno. Masz może rodzinę, dzieci, znajomych oni gdzieś mają akustykę i inne p....y. Życie to kompromisy i niczego innego nie uznaje. Nie ma innej opcji jak dudniący system przeżyję to. Rodzina jest bezcenna a brak możliwości lokalowych bez możliwości zmiany (wyrzucenie części mebli na śmietnik)  lub siedzenie na podłodze jest dla mnie nie do przyjęcia. Nie wiem co lepsze w tej sytuacji dyktat stereofoniczny czy polityczny.

Pozdrawiam i proszę bez odpowiedzi.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma co się spierać. Wyjaśniliście sobie chyba wszystko. A sytuacja jest nieciekawa jak widać.

@zbycho997, jeśli naprawdę nic nie możesz zrobić z ustawieniem albo tylko niewiele a zatkanie portów b-r gąbką niewiele pomaga, lub powoduje zbytnie uszczuplenie niskich tonów, można kombinować ze wzmacniaczem i kablami. A tym, że jak pisał kolega @Simson może to niewiele pomóc. Ale też nie wykluczajmy takiej możliwości. Na pewno wymiana wzmacniacza da dużo więcej niż wymiana okablowania. Choć jedno i drugie może przybliżyć do celu. Co najpierw? Chyba wzmacniacz (bo ja bym wolał wymienić raczej wzmacniacz niż kolumny - w tym przypadku). Ale to już Ty musisz zdecydować.

Oczywiście proponuje sprzęt używany. Ale wszystko zależy od budżetu. Choć moim zdaniem niemal w każdym budżecie lepiej kupić używane, bo będzie lepsza jakość dźwięku. Zastanów się ile możesz wydać na taki wzmacniacz albo kable? I czy może to być sprzęt używany?

W końcu próbowałeś z zatkaniem otworów b-r w kolumnach? Kup jedną gąbkę kąpielową. Rozetnij wzdłuż na pół. Możesz trochę ściąć krawędzie, tak by lepiej pasowała do okrągłego otworu. Wepchnij jeden i drugi kawałek w te otwory, posłuchaj. Jeśli jest za mało niskich tonów, obetnij kawałek i znów posłuchaj. Aż znajdziesz taki punkt, kiedy nie będzie buczało a niskich tonów będzie wystarczająco dla Ciebie. może się uda? Gąbka ma być taka o otwartej strukturze porów/pęcherzyków powietrza. Taka lekka, ażurowa niemal.

Co do sceny stereo, to bez symetrycznego ustawienia względem ścian może być zachwiana, przesunięta. Nikt Ci nie każe zakładać jakichś mat na ścianę. Ustroje akustyczne są obecnie tak estetycznie wykonane, że same w sobie stanowią ciekawą ozdobę. A dla kogoś kto się na tym nie zna mogą być intrygujące. Popatrz.  https://www.google.pl/search?q=ustroje+akustyczne&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj0i4PgttzTAhUFiCwKHZMOCK8Q_AUIBigB&biw=1280&bih=670 Wybierz najładniejsze, najciekawsze i pokaż żonie.

Większość z nich niestety z racji małej głębokości czy niewielkiej gęstości np. pianki/gąbki/wełny mineralnej, nie spełnia jak należy swojej roli, ale lepsze nieraz to niż zupełnie goła ściana. Zresztą w sposób dość naturalny można ustroić akustycznie pomieszczenie. Swoje poprzednie miałem całkiem niezłe pod tym względem. A za głową, za fotelem odsłuchowym otwartą półkę z książkami, płytami, filmami DVD itp. Co i Tobie polecam za głową, bo sofa stoi za blisko tylnej ściany (jako miejsce odsłuchowe) i dźwięk będzie się silnie odbijał od tej ściany. Jeśli chcesz, to napisz do mnie prywatną wiadomość, podaj adres mailowy a podeślę Ci materiały o akustyce i ustawianiu kolumn. Wiem, że prawie nic nie możesz zrobić. Ale czasem to "prawie" pozwala jednak na coś. Coś zupełnie naturalnego, nie ingerującego w wystrój mieszkania. Na pewno taka wiedza nie zaszkodzi a pomóc może. Polecam. 

Swoją drogą ja do pewnego czasu miałem swój zestaw w pokoju niewiele większym, bo 21 m². A pokój był dzienny, telewizyjny, stołowy, a czasem nawet sypialny. Kolumny oddalone od ściany tylnej ok 1 metr a od bocznych 1,3 metra. Naprawdę dało się żyć, nie przeszkadzało tak, jakby się to mogło wydawać. A słuchałem wówczas naprawdę dużo. Obecnie mam mniejszy pokój, ale tylko do słuchania muzyki, więc wolę mniejszy a ja nie przeszkadzam ani mnie nikt nie przeszkadza.

Na koniec pytanie à propos nicku. Czy 997 ma coś wspólnego z policją? B|

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zbycho997 napisał:

Trudno Was koledzy zrozumieć. Nie do przeskoczenia są pewne warunki lokalowe. Na próbę już zrobiłem wyszło troszkę lepiej. Mój salonik to nie jest pokój odsłuchowy bo na niego nie mam warunków. Salon jest i powinien być uniwersalny w swoim przeznaczeniu nie może być inaczej. O rady prosiłem nie po to żeby pozbyć się mebli a ściany okleić matami tylko miałem nadzieję że otrzymam wskazówki na polepszenie dźwięku w warunkach  jakie mam przy ewentualnej nieznacznej korekcie (przesuń, odsuń). Dzięki za zaangażowanie, sugestie i podpowiedzi.    

I jest to całkowicie zrozumiałe że pewnych zabiegów lokalowych nie da rady przeprowadzić, ALE nie wiem czy zauważyłeś że ludzie pisali o próbie,teście jak zmieni sie brzmienie przy innym ustawieniu.

Oczekujesz rady jak zmienić brzmienie systemu w pomieszczeniu w którym wyraźnie jest problem z akustyką. Cieżko będzie zawyrokować kup to , to się sprawdzi.

Denon (miałem doczynienia z seria 5xx i 7xx) jest dla mnie nijaki, ale dudnienia nie zanotowałem. Kolumn nie znam. Jeżeli liczysz na to że wymiana wzmacniacza zmieni to dogadaj się z s4home i niech ci podeśle wzmak na testy.

poniewaz chyba nie odpowiedziałeś czy kolumny stoją bezpośrednio na podłodze , to ponawiam o to pytanie.

Jezeli wysunięcie dało efekt, to powalcz o kolejne 10 cm i postaraj się jednoczesnie rozsuwać te meble tworzące za kolumnami te prawie zamknięte przestrzenie. Metoda drobnych kroczków pozwala więcej i łatwiej uzyskać niż duża nagła zmiana :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.05.2017 o 01:07, Simson napisał:

Uważam, że panowie z branży niepotrzebnie już wyrok wydali. Sprawdzenie, o którym pisałem wcale nie gwarantuje sukcesu, ale jako coś, co nic nie kosztuje warto wykonać. Tym bardziej, że Jacek pisał o tym, że ten wzmacniacz przy odsłuchu takich problemów nie stwarzał. 

S4home, piszesz, że ustawienie jest niczego sobie? Według mnie jest dalekie od "niczego sobie", kilka najbardziej podstawowych zasad jest dość mocno zaburzonych (symetria fatalna, miejsce odsłuchu, przeszkody z każdej strony). Niestety zasłony z jednej strony i dywan wiele nie zmieni. 

Myślę, że nie kierujecie się jedynie chęcią sprzedaży ? Zmienić sprzęt zawsze można. A jak po zmianie sprzętu będzie tak samo fatalnie z brzmieniem, to ktoś z branży weźmie odpowiedzialność za porady tyczące się konieczności wymiany wzmacniacza ?

Simson ale to wciąż teoria. Zwróć uwagę że proponuję najpierw wziąć kolumny do siebie i sprawdzić. Jeśli przy innym wzmaku będzie podobnie to bawić akustyką można się godzinami i miesiącami.

A wzmacniaczem 2 dni.

19 godzin temu, zbycho997 napisał:

Trudno Was koledzy zrozumieć. Nie do przeskoczenia są pewne warunki lokalowe. Na próbę już zrobiłem wyszło troszkę lepiej. Mój salonik to nie jest pokój odsłuchowy bo na niego nie mam warunków. Salon jest i powinien być uniwersalny w swoim przeznaczeniu nie może być inaczej. O rady prosiłem nie po to żeby pozbyć się mebli a ściany okleić matami tylko miałem nadzieję że otrzymam wskazówki na polepszenie dźwięku w warunkach  jakie mam przy ewentualnej nieznacznej korekcie (przesuń, odsuń). Dzięki za zaangażowanie, sugestie i podpowiedzi.    

No właśnie ja Cie rozumiem. Bo na co dzien widzę jak sprzęt audio ma być w komponowany w system domowy. Gdzie mieszkają ludzie.

Jeśli ktoś jest pasjonatem audio, ma swój pokój to i tak nie znajdzie odpowiedzi na forum tylko sprawdza sam.

 

Dlatego po raz kolejny pisze. Możesz od nas wypożyczyć ! wzmacniacz i sprawdzić czy poprawa będzie. Jeśli nie powiesz kolegom że wina jednak leży po stronie akustyki. Oni będą dumni że mieli rację a Ty niestety będziesz musiał albo to zaakceptować albo kombinować.

Myślę że koszty transportu w najgorszym wypadku są tego warte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...