Skocz do zawartości

Dwie pary głośników do wzmacniacza?


Yar

Recommended Posts

Cześć. Mam taki oto dylemat: do wzmacniacza Onkyo A9010 (45W, głośniki 4-16 Ohm) miałem podłączone głośniki podstawkowe Eltax Liberty 3+ (na obudowie impedancja 4-8 Ohm) i generalnie byłem z nich zadowolony. Żywe, dynamiczne brzmienie, jak na moje uszy. Po przeprowadzce do większego pomieszczenia - zaczęło brakować basu. Kupiłem w pół-ciemno Pylon Audio Opal 20 (8 Ohm) (słuchałem Opali 23 i wydawały się OK, choć jakby bas przygłuszał resztę pasma - przyjąłem, że 20-ki będą OK). Po podłączeniu do wzmacniacza Opali 20 u mnie: dużo więcej basu, dźwięk głęboki i spokojny. Niezły. Ale brakuje tego "pazura", który mają moje Eltaxy. I teraz mam dylemat, co robić:

- podłączyć obie pary głośników do wzmacniacza na raz. Ustawiłem nawet Eltaxy na Pylonach i wyglądają fajnie. Połączyć szeregowo, albo równolegle. Obawiam się jednak, że wysokotonowce obu głośników się pogryzą i stracą brzmienie. Rozważam nawet np. przeróbkę Pylonów tak, by grał tylko niskotonowy i dodał głębi..

- sprzedaż Pylonów i dokupienie subwoofera aktywnego do Eltaxów

- przyzwyczajenie się do Pylonów...

Co byście radzili? Nie chcę innych głośników.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co bym zrobił to popracował nad ustawieniem kolumn zanim zaczniesz zabawy z podłączaniem 2 par kolumn. Nie wiem czy twój sprzęt w ogóle udostępnia taką możliwość bo to że ma np. podwójne gniazda głośnikowe wcale nie świadczy o takiej możliwości.

Akustyka pokoju to podstawa

narysuj jak to wyglada w twoim pokoju.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, S4Home napisał:

Ile prawa kolumna jest oddalona od ściany.?

Z tyłu z metr jest, z prawej.. niewiele, z 30cm. Czy ta odległość też ma znaczenie dla basu?

W poprzednim pomieszczeniu Eltaxy stały w kącie, nieco oddalone od ściany - i przy nich, oraz w przeciwległym kącie pomieszczenia, bas był potężny jak na takie małe głośniki.

10 minut temu, S4Home napisał:

Wymienił bym kolumny.

Opal ma dużo basu ale dynamiki oczekiwanej nie uzyskasz.

Możesz je jeszcze oddać czy to kwestia sprzedaży że stratą?

 

Rozumiem. Cóż...  zobaczę.

Tak rozmarzyłem się, by połączyć wyrazistość Eltaxów i głębię i bas Opali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie kolumny powinny być skierowane do słuchacza ( w miejsce gdzie siedzi)) ale jak to z teoriami bywa rozbijają sie o praktykę.

jest takie ładne powiedzenie.... ale cytować nie będę bo moderacja będzie miała pretensje.

poczytaj o ustawianiu kolumn, audio tid.

np.

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz, poczytaj jak należy ustawić kolumny. Bliskość ścian na pewno wpływa na podbicie niskich tonów, ale także na zwiększenie zniekształceń spowodowane mocnymi od nich odbiciami dźwięku.

Dziwię się, że Ci dobrze grały kolumny ustawione w rogach pomieszczenia. To jedna z najgorszych opcji. Niskie tony z pewnością były duże, bo podbite narożnikami. Ale jeśli chodzi o jakość prezentacji nie tylko niskich tonów, lecz także reszty pasma, to śmiem twierdzić, że nie było dobrze.

Kto wie, może przyzwyczaiłeś się do takiej zniekształconej prezentacji. A bardziej prawidłową wydaje Ci się mało ekscytująca. Może trzeba od nowa skalibrować uszy?

Swoją drogą, to jednak sprzedałbym kolumny, które masz i rozejrzeć się za innymi, dobrze dobranymi. 

Tymczasem  można spróbować poprawić brzmienie tego zestawu, który masz. Zaczynając od prawidłowego ustawienia kolumn (czekam na rysunek), poprzez przprzyjrie się źródłu dźwięku, okablowanie itp. 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki stały w rogu, ale w dość dużej odległości od ściany. Wysokie tony, średnica, nie były zniekształcone. Wyraźnie słyszałem scenę, rozmieszczenie instrumentów w dobrych nagraniach. Pokój był symetryczny. Jedynie bas gromadził się w rogach pokoju.

OK dzięki za odpowiedzi. Coś wymyślę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj je chociaż na chwilę wysunąć oddalić od ścian. Bas może zelzec ale raczej dynamiki nie nabiorą.

Polecam ci przy wymianie kolumn przed zakupem wypożyczyć je. Na przykład u nas

 Wówczas na spokojnie posłuchasz sobie dzien, dwa w swoich warunkach i takich niespodzianek więcej nie uraczysz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...