Skocz do zawartości

Mordaunt Short Aviano 1


mati_432

Recommended Posts

Co sądzicie o tych kolumnach? Jak one grają? Do czego można porównać?

Chciałbym je używać przy komputerze, w odległości około 2m od siebie i 1,5 od słuchacza.

Chcę złożyć jakiś sprytny zestaw stereo. 

Co do pokoju to ciężko powiedzieć, za dwa miesiące zmieniam mieszkanie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie Mourdant-Short na ogół nie popisują się niczym szczególnym. Tak jest również w tym przypadku. Kolumny z nieodpowiednim wzmacniaczem mogą zagrać zbyt analitycznie a mało spójnie. Mogą zabrzmieć nawet ostro. Wskazany jest wzmacniacz dość miękki na pewno ocieplony. Mało tego, nie może to być byle wzmacniaczyk. Są to kolumny dość wymagające, jak na taką cenę i gabaryty. Pozory często mylą. 

W podobnym budżecie można kupić lepsze kolumny. Ja nie kupiłbym na pewno nowych, bo to strata pieniędzy na takie wydmuszki. Tylko używane mają szansę dobrze zagrać. O ile masz jako taki słuch, wymagania. A konkretnie ile masz na kolumny, ile na wzmacniacz, co będzie źródłem dźwięku, jakie okablowanie (marki, modele), jakiej muzyki słuchasz i wreszcie jaki typ dźwięku lubisz (chodzi o jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, suchy, czy odwrotnie ciemny, łagodny, miękki, ocieplony, nasycony w średnicy i soczysty)?

Rozstaw kolumn przy odległości do miejsca odsłuchowego jest zbyt duży. Może się zrobić tzw. "dziura" w scenie stereo. Powinien się utworzyć trójkąt równoboczny między kolumnami a Tobą. Ewentualnie Ty możesz siedzieć nieco dalej niż jest rozstaw kolumn. Ale w bliższej odległości, już raczej nie. A daleko kolumny będą od ściany tylnej (za nimi)?

I na koniec nie mniej ważna uwaga. Jeśli nie wiesz jak duże będziesz miał pomieszczenie, to może poczekaj te dwa miesiące, by można lepiej dobrać do niego kolumny. Mam nadzieję, że obecny pokój nie jest zbyt duży, do tak małych kolumn?

O akustyce i ustawieniu kolumn poczytaj w mini poradnikach (kliknij na linki poniżej). Bo to jest niemal połowa sukcesu jeśli chcesz uzyskać dobra jakość dźwięku. Jak najlepszą możliwą w takim budżecie. Ponieważ nawet najlepszy zestaw, a źle ustawiony w nieodpowiednim pomieszczeniu, może zagrać dużo poniżej swoich możliwości a nawet źle. Poniżej obiecane linki.


http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Cena tych kolumn to 450zl, na chwilę obecną chciałem je podpiąć pod h/k 255 pod zone 2. 

Mogę je ustawić inaczej.. Z odległość od ściany może być problem.. Standardowe ustawienie biorko 150cm plus fotel. 

Dźwięk z delikatnym niskim basem, wyrazistą jasną górą (klipsch) 

Głównie chodzi mi o to czy jest w nich jakiś potencjał na przyszłość? 

Edytowano przez mati_432
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Ale moim zdaniem nie są to kolumny z potencjałem na przyszłość. Znasz pewnie ceny rynkowe różnych urządzeń. Jak myślisz, ile warte mogą być takie kolumny? 

Z drugiej strony z HK 255 mogą zagrać całkiem nieźle. Szczególnie jeśli nie masz większego doświadczenia, osłuchania w tym temacie. Ja dałbym im jakiś bardziej muzykalny wzmacniacz. Musical Fidelity albo choćby NAD 3240PE. Coś co pozwoli im zagrać, "popłynąć" a nie tylko pokazać dźwięk. Mam nadzieję, że wiesz o czym piszę?

Choć za 450 zł i na biurko wolałbym się rozejrzeć za Tannoy M 1. Ale są to kolumny grające dość miękko z ociepleniem i nie wiem, czy by Ci się spodobały. Ale za to nie zmęczyłyby Cię jakimś ostrym i nachalnym dźwiękiem. 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Hm, nie wiem ile są warte? Ale są w bdb stanie, jak nowe i z Krakowa. Wszystkie dostępne tannoy wyglądają na stare i zniszczone czasem. 

Właśnie nad tym wzmacniaczem myślałem (nad 3240) 

Kolumny w przyszłości dostaną standy. 

Z hk będą grać tylko do czasu przeprowadzki 

W tej cenie myślałem  też o Mission M31i jak one grają? 

Edytowano przez mati_432
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mission M31i grają inaczej. Mają stonowane, dość przyjemne, wysokie tony, ładną soczystą średnicę i mocne, jędrne, całkiem duże jak na kolumny standowe, niskie tony. Jeśli możesz je kupić w dobrej cenie, to bardziej polecam. O ile odpowiadałby Ci taki rodzaj dźwięku. Ponadto te kolumny określiłbym bardziej jako rozwojowe, bo można do nich podłączyć sporo droższy wzmacniacz i wciąż będzie lepiej. Tylko tu już raczej nie NAD. Możesz wypróbować z HK, który masz. Powinno przyzwoicie zagrać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. 

Jak widzę temat jest o wiele trudniejszy niż myślałem. Zwłaszcza że są to kolumny używane bez możliwości odsłuchu. I ciężko znaleźć złoty środek.. 

Do Mission M31i jaki wzmacniacz? 

W tej cenie są jeszcze kolumny Quantum 673. 

Jakie jeszcze inne marki /modele  mógłbyś polecić.? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31i ( 32i ) grają bardzo dobrze i charyzmatycznie(co w klasie tzw budżetowej nie jest oczywiste), twierdzę że mało jest kolumn do 1500zł które miały by tak solidna budowę i co istotne dojrzałe brzmienie. Jakie, to napisał Angel. Od siebie dodam, że u mnie grają w sypialni 10m z mini wieżą( i miniwieża zyskała " dużo lepszy poziom", kiedy czasem je przepinam do większego pokoju 20m do klasycznego wzmacniacza, amplitunera uświadamiam sobie, że gdyby musiałyby być jedynymi "głównymi" kolumnami to nie miałbym tzw." krzywdy i bólu".

Jaki wzmacniacz do nich...raczej grający w bardziej otwarty sposób, dynamiczny, względnie równy, lub chociaż bez wyraźnego charakteru własnego, unikał bym raczej piecyków grających ciepło, mocno "przebasowionych", z mocno wycofaną góra pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny wzmacniacz, ale raczej nie do tych kolumn. Może zrobić się za ciepło, za obficie na niskich tonach, kluchowato.

Możliwe, że trafi się w tym budżecie jakiś fajny wzmacniacz. Ale powinien być szybszy, chyba bardziej przejrzysty. Jeśli Ci się nie spieszy, to może w weekend czegoś poszukamy? A może koledzy tymczasem polecą/znajdą jakiś ciekawy i lepiej pasujący do M31i wzmacniacz?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

offtop - za co przepraszam

Podpowiedzcie, wzmacniacz z lekko wycofaną górą tzn. nie nachalną nie rzucającą na "twarz", ładnym środkiem i dołem. Dźwięk neutralny raczej w stronę lekko ciepłego i ciemnego brzmienia. Raczej coś grającego bardziej środkiem, ale niskie i górne pasmo też wskazane. Do 1500-2000 max. Nie jest to temat na już, ale na przyszłość. Za około 6 tygodni będę chciał posłuchać jakiejś hybrydy/tranzystora grającego ala lampowo. Jolida, Xindiak, Luxman, nie wiem co jeszcze? Jakieś konkretne modele? Z tego co czytałem to lampom raczej dynamiki i szybkości nie brakuje?

Edycja: Mam wrażenie, że moje kolumny trochę się "duszą" przy Rotelu...

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pośpiechu, wszystko też zależ od rynku wtórnego ;/
Na chwilę obecną nie widzę żądnych dostępnych m31i...

czytam.. czytam.. Poszerzam wiedzę na forum :) 

Nie wiem dokładnie jak wyjdę finansowo po przeprowadzce.. i mam też myśli..że może lepiej poczekać i kupić coś typu bronze 2 +  marantz PM6005 (bardzo mi się taki zestaw podoba wizualnie)
lub nad c316bee 

Zobaczcie na tą prowizorkę. Dobrze byłoby jakby wzmacniacz był niski i dość wysokie standy po bokach 

18452043_1327906560577864_1459417097_o.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda pieniędzy na MA Bronze 2 i Marantz PM 6005 czy NAD C-316BEE. Szczególnie nowe. Chcesz uskładać więcej pieniędzy? Ok. A lepsze kolumny a niewielkie (bo na biurko, czy na standy obok biurka tylko takie), to wolałbym używane NHT Super One czy Acoustic Energy Aelite 1 lub 2.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...