Skocz do zawartości

Unitra WS-432/FS-032


BartBartek

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

A więc jak w temacie mam wzmacniacz Unitra WS 432 oraz korektor graficzny FS032 i jako iż jestem zielony mam kilka pytan.

1. Czy ten zestaw będzie ze sobą współpracował?

2. Jakie kolumny podłogowe do tego zakupić? Chodzi mi głownie o ich moc.

3. Jako iż będzie zestaw podłączony do komputera rodzi się pytanie: jaką karte dzwiękową zakupić?

Dziekuje za odpowiedzi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt, nic, bo po prostu za mało napisałeś. Przeczytaj poradnik ze strony tytułowej forum "Pierwsze posty na forum" w podtytule "Zobacz jak je pisać".

By Ci pomóc powinieneś napisać jaki masz pokój, jego wielkość, możliwość ustawienia kolumn (jak daleko będą od ścian tylnej i bocznych). Najlepszy byłby rysunek pokoju z zaznaczonym na nim ustawieniem kolumn, mebli i miejsca odsłuchowego. I wszelkich wymiarów, odległości. Poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, bo to niemal połowa sukcesu, jeśli chce się osiągnąć dobry dźwięk.

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Ponadto napisz jaki dźwięk, jego rodzaj lubisz. Chodzi o dźwięk jasny, ostry, chłodny, twardy, suchy, konturowy albo odwrotnie ciemny, łagodny, ocieplony, miękki, soczysty, wypełniony w średnicy itp. A jakiej muzyki słuchasz?

Jakie kolumny kupić, to się okaże, gdy odpowiesz na pytania, napiszesz poprawnie swój pierwszy post. Do audio lepiej nabyć przetwornik cyfrowo-analogowy, czyli DAC niż kartę dźwiękową. Z komputera będziesz słuchał mam nadzieję z plików w formatach bezstratnych jak WAVE i FLAC ?

Nie napisałeś też nic o budżecie na kolumny. Na koniec odradzę podłączanie korektora. Po co Ci on? To dodatkowe urządzenie w torze audio, które wprowadza tylko zniekształcenia, szumy. Psuje dźwięk choć niektórym może się wydawać, że go poprawia. Dobrze zestrojony system stereo nie potrzebuje ingerencji korektora. Chyba nikt z forumowiczów go nie używa.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.05.2017 o 13:31, BartBartek napisał:

1. Czy ten zestaw będzie ze sobą współpracował?

Będzie, bo to jest zestaw, ale sens czy też jego brak takiego połączenia @Angel ci już wyjaśnił.

Dnia 6.05.2017 o 13:31, BartBartek napisał:

2. Jakie kolumny podłogowe do tego zakupić? Chodzi mi głownie o ich moc.

Moc jest trzeciorzędna. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią impedancję kolumn do wzmacniacza.

Dnia 6.05.2017 o 13:31, BartBartek napisał:

3. Jako iż będzie zestaw podłączony do komputera rodzi się pytanie: jaką karte dzwiękową zakupić?

Zależy od budżetu, o którym nic nie wspomniałeś. Dobrze byłoby dokupić DAC (przetwornik C/A) albo tymczasowo podłączyć do tej karty którą masz godząc się na przeciętną lub niską jakość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Witam i na wstępie przepraszam za "nie ogarnięcie tematu" i już sie poprawiam:)

A więc tak co do pokoju narysowałem+/- co i jak(proszę się nie smiać) i czy w ogóle o to chodziło ?

Co do odległości kolumn od sciań, tutaj zdam się na was co byście zaproponowali zarówno rozmieszczenie kolumn jak i ustawienie wzmacniacza. Moje miejsce odsłuchowe będzie tuż przy komputerze +/- 1,5m od niego.

Co do rodzaju dzwięku, no audiofilem nie jestem zależy mi na tym aby był czysty nie "harczał" itp. a rodzaj muzyki słucham w zasadzie każdy głownie pop/disco polo^^.

Co do budżetu, biore pod uwage również sprzęt używany i myślę, ze będzie to kwota do około 500/600zł

Mam jeszcze jedno pytanie czy w moim przypadku ma sens podłączenie 4 mniejszych kolumn niż 2 większych?

I ogólnie jeśli mogłibyście podać marke dobrych jakościowo kabli ack stereo 3.5mm -2xRCA oraz przewodów głośnikowych

Jeśli coś trzeba poprawić postaram się to poprawić.

Dzieki za wyrozumiałość pozdro

 

IMG_20170508_141140.jpg

Edytowano przez BartBartek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może sam zastanów się jak ustawić kolumny zgodnie z zasadami, które opisane są w poniższych poradnikach. Koniecznie przeczytaj, zastanów się. Później pokaż na rysunku propozycję ustawienia kolumn wraz z opisanymi odległościami od ścian i miejsca odsłuchowego. 

Do pokoju ponad 26 metrów kwadratowych lepsze by były kolumny podłogowe. Jeśli ustawione będą na biurku, czy koło biurka a Ty będziesz słuchał tylko przy biurku, to faktycznie lepiej kupić niewielkie kolumny standowe.

Rodzaj dźwięku to mniej więcej, albo: chłodny, wyostrzony, twardy, rozjaśniony, konturowy, suchy, czy odwrotnie ciemniejszy, łagodny, miękki, przyciemniony, z soczystą i pełną średnicą.

Dwie pary kolumn (czyli cztery sztuki), są złym pomysłem. Stereo, to dwie kolumny. Tak poprawnie rysuje się scena stereo, pokazują źródła pozorne. A cztery kolumny, to chaos. Ponadto bardziej obciążają wzmacniacz, mogą nawet spowodować jego awarię. Nie ma żadnych realnych korzyści z zastosowania czterech kolumn. 

W budżecie 500 - 600 zł tylko kolumny używane. Nowe za takie pieniądze, to zazwyczaj zwykłe "wydmuszki".

Kable dobiera się na końcu. w zależności od tego jakie są kolumny i wzmacniacz, oraz źródło. Z tego co widzę chcesz muzykę przesyłać bezpośrednio z komputera na wzmacniacz za pomocą przejściówki mini jack - 2 x RCA. Jeśli tak, to jakość dźwięku bez DACa będzie kiepska. Powinieneś pomyśleć o tym. Jeśli nie od razu, to w ramach następnego kroku. A tymczasem wystarczy przyzwoity kabelek, choćby firmy Prolink. Głośnikowe później ustalimy. 

Co do tego kim jest a kim nie jest audiofil, poczytaj sobie temat założony przeze mnie. Link masz w sygnaturze pod moim postem. 

To do dzieła. Czekam na konkretne przemyślenia i decyzje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...