Skocz do zawartości

Wzmacniacz do STX Electrino 150, pokój 16.5 m2


eld3k

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Poprzednie poszukiwania tanich kolumn do taniego wzmacniacza skończyły się tymczasowym zakupem większych głośników do komputera (Microlab solo 6c) i odkładaniem kasy :) Dziś wracam do tematu nagłośnienia mojego pomieszczenia (w załączniku rzut :) ) W rogach komody ok 100cm wysokości, na jednej diorama z kaktusów :P nad drugą będzie półka na książki. Nad sofą też mogę zamontować półkę jeśli by mogło to pomóc. Bardziej głośników w przód nie mogę przesunąć bo pokój jak widać jest przechodni :(

 

Muzyka jakiej słucham to głownie rock/metal (wszelkie odmiany od proto punka po death metal) do tego żeby nie było za łatwo moja dziewczyna słucha też muzyki elektronicznej (żadne techno, jakieś minimale itp.) oraz postpunka i zimnej fali (starej jak siekiera oraz nowszych rzeczy jak np. wieże fabryk) gdzie jest więcej basów. Do tego często lecą Depeche Mode, the Cure, Siouxsie and the banshees itp. Więc muzyka bardzo zróżnicowana.

Na czym mi zależy, na pewno dość szybki i kontrolowany bas, nie musi schodzić super nisko i "masować przepony", bardziej bym wolał jak będzie szybki i "sprężysty" 

Za źródło na razie robi komputer z DAC Maya U5, gram z podłączonego CD, porobionych plików oraz Deezer/bandcamp itp. Zależy mi na graniu z kompa oraz idealnie żeby była możliwość strumieniowania przez BT, żeby goście mogli swoje utwory łatwo puszczać :)

Czego szukam, co znalazłem :)

Na pewno znalazłem kolumny, STX Electrino 150 (jeszcze ich nie mam bo kończy się remont) tutaj na 99% jestem przekonany bo wybieram również oczami, ale jeśli do tej kwoty można dostać coś dużo lepszego to może dam się przekonać.

Do napędzania tego zestawu wybrałem kilka opcji:

1. Denon PMA 720AE i do tego lepszy DAC (jaki?) + DCD 720 ae - w zależności od kosztów DAC to najtańsza opcja, jednak bez grania po BT

2. Denon PMA-50 + DCD 50 - super wygląd i zgranie wzmaka z napędem, jednak przeglądając fora czytałem, że ten wzmacniacz jest dość słaby a czytając recenzję straszono szumami i niską dynamiką.

3. NAD D3020 + nie wiem jaki napęd, może też DCD 50? - tego nada bardzo dużo ludzi chwali, recki też mega optymistyczne, ma wszystko co potrzebuję, jednak denon wygląda lepiej.

4. Może zupełnie coś innego?

 

Kwota jaką mogę wydać to 1500 na kolumny i ok 2000/2500 na wzmaka z daciem, CD w przyszłości, jednak jak kupię droższy wzmak to będzie dalsza przyszłość :P Używek się nie boję jak by co.

jesionowa22.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Zacznę od kolumn, zdecydowanie pozostań przy wyborze STX Electrino 150, można jeszcze ewentualnie rozważyć także polską konstrukcję Pylon Audio Pearl 25

W kwestii wzmacniacza do Twoich gatunków muzycznych na pewno idealnym rozwiązaniem byłby NAD C326 BEE. To wystarczająco mocna, wydajna konstrukcja o dźwięku dynamicznym, mocnym, dobrze wypełnionym. To świetne połączenie z kolumnami STX i Pylon Audio. Alternatywą może być Onkyo A-9050. Do powyższych wzmacniaczy możesz dokupić moduł Bluetooth np. Advance Acoustic WTX-500, który oferuje bardzo wysoką jakość dźwięku.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , do tych Stx'ów i muzycznego repertuaru wzmacniacze Denona średnio pasują, bo niskie tony owszem będą, ale średniej kontroli i szybkości. Chyba że poprzestaniesz na klimatycznych wieczornych odsłuchach Curów i Disintegration;)  Bardziej odpowiednim wyborem do Stx i Twojej muzyki będzie tu z ogólnie dostępnych wzmacniaczy Nad 326, Yamaha as500 ( 501 jeśli dodatkowo z optykiem/coaxial). Wspomniany Onkyo a9050 (podobnie wyposażony do as501), nie wydaje mi się lepszym wyborem od Yamahy. Można by rozpatrzeć i oczywiście posłuchać Marantza pm 6005(także wejścia optyczne np dla tv, czy coaxial dla dvd).  Jeszcze co do wspomnianego Denona to niezłą alternatywą jest odtwarzacz Cd tej marki ( dcd720) świetnie radzi sobie z plikami muzycznymi zapisanymi na pendrivie ( mp3 320) i ich łatwą obsługą (napisy/katalogi), jest solidny i jako używany atrakcyjny cenowo.

Co do Daca jeśli masz spory zbiór na PCcie to fakt będzie potrzebny, a jaki ? Zakup wzmacniacza z już wbudowanym wejściem usb -asynchronicznym kwadratowym dla połączenia z komputerem, (a nie do odczytu pendriva) jest mocno ograniczony ...do głowy przychodzi mi używany Cambridge audio azur 351a/651a, bo nowe podrożały mocno.  Z daców  często polecany jest Nostromo V6, lub  bogato zaopatrzony w wejścia dac magic 100, z tanich też Audiotrak Prodigy Cube. Co do BTH to raczej bym się nie napalał, bo jakość średnia, a z tą łatwością połączenia dla gości też bywa różnie, zdecydowanie wolałbym środki na BTH przeznaczyć na coś innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek75 napisał:

Co do BTH to raczej bym się nie napalał, bo jakość średnia, a z tą łatwością połączenia dla gości też bywa różnie, zdecydowanie wolałbym środki na BTH przeznaczyć na coś innego.

Tu bym potwierdził i dodam, że o ile telefony dość dobrze sobie radzą, to już komputery bywają kapryśne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Moim zdaniem powinieneś rozważyć, odsłuchać także Magnat Quantum 675.

Do tego wzmacniacz Yamaha AS 501, lub świetny wzmak z DACiem w zestawie Magnat MA600.

Całkiem przyzwoicie wypadnie także Pioneer A30 + Cambridge DAC100 jako DAC. Co do CD to odtwarzacze Pioneera i Denona dobrze się spisują.

Pozostaje do Twojej dyspozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, S4Home napisał:

Moim zdaniem powinieneś rozważyć, odsłuchać także Magnat Quantum 675.

U mnie grają bardzo dobrze z Onkyo TX-8150, a widzę potaniały więc może jakieś Onkyo do tego?

Swoją drogą kolumny bardzo niedoceniane, a w tej cenie potężnie grające, ładne, solidne i z metalową maskownicą chroniącą przed dziećmi i kotami. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)

Jeśli wzmaki denona nie kontrolują basu to ja dziękuję, bardzo mi na tym zależy, nie musi być mega niski ale chcę żeby był "sprężysty" . 

Cytat

Moim zdaniem powinieneś rozważyć, odsłuchać także Magnat Quantum 675.

Tylko, że jestem wzrokowcem i STX wyglądają mega dobrze, do tego kosztują mniej niż podane Magnaty. Tak dokładając do wszystkiego podwoję budżet :)

Cytat

 wzmak z DACiem w zestawie Magnat MA600.

A to zagra z STX dobrze?  Bo i wygląd i możliwości ma bardzo interesujące :)

 

Cytat

3 godziny temu, jacek75 napisał:

Co do BTH to raczej bym się nie napalał, bo jakość średnia, a z tą łatwością połączenia dla gości też bywa różnie, zdecydowanie wolałbym środki na BTH przeznaczyć na coś innego.

Tu bym potwierdził i dodam, że o ile telefony dość dobrze sobie radzą, to już komputery bywają kapryśne.

BT ma służyć tylko i wyłącznie do podłączania telefonów i nie jest najważniejszy, po prostu tamte nowoczesne wzmacniacze to miały i to fajny dodatek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, eld3k napisał:

Tylko, że jestem wzrokowcem i STX wyglądają mega dobrze, do tego kosztują mniej niż podane Magnaty.

Niespełna 300 zł, a wyglądem gości nie odstraszą. Jeśli pochodną przekroczenia budżetu ma być dobre granie i twoje zadowolenie to chyba warto, ale wybrać musisz sam.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jasny napisał:

Niespełna 300 zł, a wyglądem gości nie odstraszą. Jeśli pochodną przekroczenia budżetu ma być dobre granie o twoje zadowolenie to chyba wart, ale wybrać musisz sam.

No tylko +300 do kolumn i +500 do wzmacniacza :) Ale koszt to sprawa drugorzędna. Te kolumny na mój metraż nie będą za potężne? Nie napisałem chyba, że mam uciążliwych sąsiadów i głośniej słucham tylko w weekendy, w ciągu tygodnia muszę się pilnować :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, eld3k napisał:

Jeśli wzmaki denona nie kontrolują basu to ja dziękuję, bardzo mi na tym zależy, nie musi być mega niski ale chcę żeby był "sprężysty" . 

 

Tak o nim, nie napisałem, absolutnie. Ty już słuchałeś, że tak piszesz, z czym porównywałeś i na jakich kolumnach ? Pamiętaj, że gra cały system, a nie tylko jeden jego element, kolumny i wzmacniacz powinny się wzajemnie uzupełniać, Ty dodatkowo masz konkretne upodobania muzyczne. Gdybyś planował inne kolumny, czy miał inne oczekiwania ten denon mógłby być trafnym wyborem. Pamiętaj też, że nie masz z tego co piszesz żadnej skali odniesienia, co do tej skali basu i jego kontroli tak we wzmacniaczach jak i chyba kolumnach ? Warto by było przekonać się "nausznie" jaki bas jest dobry dla Ciebie, co prezentuje jego wystarczająca kontrolę, czyli odsłuch, a potem myśleć co wybrać, co odpowiedniejsze . Zaskoczeniem może być jeszcze akustyka pokoju, jego wystrój , bo zła potrafi pogrążyć zacny i mądrze dobrany zestaw audio.

Propozycja Pioneera A30 jest trafna bo to... pasujący pod twe oczekiwania wzmacniacz, z dobrym rytmicznym basem, dodatkowo jego cena pozwoliła by na zakup jakiegoś lepszego daca, np dac magic100.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stx są przecież brzydsze i robią mniejsze wrażenie. 

 

22 godziny temu, jasny napisał:

U mnie grają bardzo dobrze z Onkyo TX-8150, a widzę potaniały więc może jakieś Onkyo do tego?

Swoją drogą kolumny bardzo niedoceniane, a w tej cenie potężnie grające, ładne, solidne i z metalową maskownicą chroniącą przed dziećmi i kotami. ;)

Bo nie.ma na nich marży. Dlatego salony nie chcą tego sprzedawać. Sprzedaje się samo jak ktoś już jest zdecydowany. 

Jesteś wzrokowcem. Jak wszystko z czasem się wzrokowo znudzi. Lepiej przesluchaj. Zrobisz jak zechcesz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
22 godziny temu, jacek75 napisał:

Tak o nim, nie napisałem, absolutnie.

Sugerowałem się tym :)

Cytat

Witaj , do tych Stx'ów i muzycznego repertuaru wzmacniacze Denona średnio pasują, bo niskie tony owszem będą, ale średniej kontroli i szybkości.

 

22 godziny temu, jacek75 napisał:

Warto by było przekonać się "nausznie" jaki bas jest dobry dla Ciebie, co prezentuje jego wystarczająca kontrolę, czyli odsłuch, a potem myśleć co wybrać, co odpowiedniejsze . Zaskoczeniem może być jeszcze akustyka pokoju, jego wystrój , bo zła potrafi pogrążyć zacny i mądrze dobrany zestaw audio.

Tak zrobię, to jest chyba najlepsza porada, boję się trochę o akustykę pokoju bo będzie w nim trochę pusto i do tego za kolumnami są okna. Jednak już mam jakieś punkty wyjścia czego szukać :) Dzięki.

 

Na razie powoli przekonuję się do zestawu magnata, wzmak na papierze wygląda bardzo fajnie i chyba dam mu szansę. Chociaż te pochylone kolumny STX i tak bardziej mi się podobają :) .

 

PS. a jak wygląda sprawa z podłączeniem wzmaka z wejsciem optycznym bezpośrednio do płyty głównej? Będzie lepiej czy gorzej niż z DAC na USB?

Edytowano przez eld3k
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eld3k napisał:

PS. a jak wygląda sprawa z podłączeniem wzmaka z wejsciem optycznym bezpośrednio do płyty głównej? Będzie lepiej czy gorzej niż z DAC na USB?

Jeśli Twój komputer ma wyjście optyczne, a wzmacniacz ma już swój wbudowany DAC ( zwykle z wejściem optycznym i coaxialnym) jest to dobra i wygodna alternatywa dla zewnętrznego ( w tej sytuacji dodatkowego )DACa . Co będzie lepsze, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. W każdej grupie cenowej są urządzenia ( dacki ) grające inaczej od siebie. Z dackiem  oczywiście będzie lepiej niż po wyjściu słuchawkowym z kompa, ale z mając np na biurku dwa dacki, każdy może obrobić muzykę nieco inaczej, dać inne końcowe brzmienie. Również porównanie i wskazanie wyższości typu połączenia jest czasami trudne z racji na marginalne różnice.

Jedna mała uwaga,  "sygnał tzw optyczny" wstępnie też jest już obrabiany w źródle, czyli przerabiany z formy elektrycznej na sygnał świetlny, a potem rozpakowany ( np we wzmacniaczu/dacku ) z formy świetlnej na elektryczną.  Dlatego czasami niektórzy twierdzą, że ciut lepiej ( może lepiej, bo prościej ?) jest po połączeniu coaxialnym , gdzie odpada element "zamiany sygnału elektrycznego na światło", w przypadku wyjścia po usb też tego elementu zmiany raczej nie ma. Czy jest duża różnica ( optyk, coax , usb ), jakaś pewnie jest, ja na niektórych nagraniach słyszę, że "ciut lepiej" ( biorę w cudzysłów, bo subtelnie bardziej rozdzielczo, nie musi oznaczać że jest lepiej) jest po coaxialu, niż optyku, czy rca, ale jest to na granicy percepcji, generalnie wolę po klasycznym RCA

Trzeba sobie uświadomić, że w przypadku DACa wbudowanego we wzmacniacz odpadają Ci dwie dość istotne rzeczy ;), czyli brak konieczności dodatkowego zasilania, koniecznego dla zewnętrznego daca i zakupu dodatkowego kabla RCA ( bo dobrze jakby był dobry to kosztuje). Pozostaje też, dla niektórych dość ważna kwestia estetyczna, dodatkowego urządzenia "gdzieś pomiędzy " i koniecznych kabelków . Warto też dodać że DACki  zainstalowane już we wzmacniaczach ( np. Marantz pm 6005, Yamaha as501 ) są przyzwoitej jakości.  Jak pisałem wbudowany dac ma zwykle dwa wejścia, np. coaxialnego możesz użyć do połączenia z np. jakimś budżetowym dvd (mają zwykle kiepską sekcję analogową-wyjścia rca), czy odtwarzaczem cd. W przytoczonej sytuacji ( kiepski dvd/cd) takie połączenie może być brzmieniowo in plus, zwłaszcza jak dysponujesz tanim kablem rca, różnica może być wyraźnie słyszalna, obrabianiem sygnału zajmie się DAC w wzmacniaczu.

Różnice ( usb /optyk itd) więc mogą być, tylko kwestia ich skali;) tak jak różnice w Dac' kach, jednak więcej i czy taniej możesz uzyskać poprawnie ustawiając kolumny, względem ścian, miejsca odsłuchu itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gregorian napisał:

Magnat Ma 600 ma wbudowany  DAC z USB. 

Wiem :) Moje rozważania były na temat różnic między podłączeniem właśnie przez USB a Optyka czy Coaxial, ale jako, że moja płyta głowna nie ma wyjśc cyfrowych to jestem zmuszony do używania USB :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olewam BT, za to wymagany jest DAC USB, na placu boju zostały:

NAD C326 BEE + Cambridge audio DAC 100 + STX Electrino 150

Magnat MA 600 + Magnat Quantum 675

Magnat MA 600 + STX Electrino 150

Budżet ok 4000PLN, wątpię że wszystko dam radę przełuchać, co od razu odrzucić? Może jakieś propozycje używek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...