Skocz do zawartości

Porównanie kabli głosnikowych Klotz LY2258 i Melodika MDC 2150 w jasnym systemie.


Recommended Posts

5 doba trzymania wzmacniacza pod prądem – potencjometr głośności na zero. Zauważyłem wyraźną poprawę brzmienia w górnych rejestrach. Żele, stały się bardziej naturalne, zniknął efekt plastikowego, głuchego odgłosu. Zauważyła to też moja druga połowa :).

 

Porównanie kabli głośnikowych:

Klotz LY2258

Melodika MDC 2150

 

Postanowiłem powrócić do wcześniej zakupionego kabelka Klotza. Nie oczekiwałem niczego, byłem ciekaw, jak zmieni się brzmienie całego i tak już dość jasnego zestawu stereo jaki mam. Wyniki odsłuchów bardzo mnie zaskoczyły.

 

Elementy toru:

Wzmacniacz: Rotel Ra-971

Odtwarzacz CD: Rotel RDC-951

Kolumny głośnikowe: Phonar Scan Akustik Pro20

Interkonekt: Profigold PROA 4802

 

Melodika grała, bardziej dźwięcznie, z szerszą sceną i większymi detalami. Klotz przyciemnił „granie”.

Góra: „nie dawała tak po uszach”. Była przytłumiona.

Średnica: początkowo była bardziej zamglona, mniej wyrazista niż u Melodiki. Dźwięk był bardziej zebrany w sobie, ale nie zbity.

Tony niskie: dużo więcej, w zakresie niskiego jak i wyższego basu, nawet dudnienie się pojawiało. Stopa wyraźnie słyszalna. Nie zauważyłem, żadnych opóźnień, wszystko w punkt.

Z czasem kabelek Klotza, zaczął grać coraz lepiej. Dźwięk uległ stopniowej poprawie.

Góra: przestała być tak natarczywa, jak w przypadku Melodiki. Nie oznacza to, że była gorsza. Była inna, nie tak ostra i dźwięczna. Dźwięk górnego pasma stał się bardziej okrągły i delikatny. Co bardziej mi odpowiada.

Średnica: pojawiło się więcej zauważalnych szczegółów w elementach źródeł pozornych. Scena wyraźnie się poszerzyła, stała się bardziej przejrzysta, lepiej poukładana.

Niskie tony: stały się lepiej kontrolowane, dudnienie powoli ustąpiło, ale jeszcze nie w całym zakresie pasma.

 

Podsumowanie:

Początkowo Klotz grał brudno, męcząco i nieczysto. Jednak im dłużej grał, tym dźwięk stawał się gładszy i szlachetniejszy. Niskich tonów jeszcze jest zbyt dużo, ale to też zaczyna się zmieniać. Melodika więcej pokazuje we wszystkich pasmach. Jest bardziej równa, neutralna (jest lepiej „wygrzana”). Klotz trochę temperuje górę, kładąc większy nacisk na średnicę i dół. Zaciemnia i trochę ociepla. Co w przypadku jasno grających wzmacniaczy, uważam jest bardzo korzystne.

Który kabel głośnikowy jest lepszy? To zależy od tego jak gra cały tor. W moim systemie zostaje Klotz. Klotz „grał” u mnie, za krótko, by napisać ostanie słowo.

Za jakiś czas napiszę, jak ewoluuje barwa dźwięku i porównam ponownie z Melodiką. Postaram się opisać trochę obszerniej, ale też muszę znaleźć na to czas.

 

Odsłuch trwał kilka godzin.

Wykonawcy – Płyty CD:

Red Hot Chilli Peppers - Road Trippin Through Time

Run DMC - Walk This Way, The Best Of

Ram Cafe 4 - CD2

Ram Cafe 1 - CD1

Basia - Clear Horizon – The best of

Iris - Awakening, utwór 1 – Whatever

 

Summer Of Slam  - Eminem, The Way I Am

                                - Bloodhound Gang, Magna Cum Nada

Ps. Zgodnie z sugestią @Angela wyjaśniam, żele - to talerze perkusyjne.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender, bardzo ciekawy opis brzmienia kabli. Najważniejsze, że są to Twoje własne doświadczenia. A to jest bardzo cenne. Nie tylko dla Ciebie, bo zwiększają zasób wiedzy, ale też mogą być pomocne dla innych. Ładnie opisałeś co się działo z kablami, jakiego sprzętu i nagrań użyłeś. W tym momencie nie wypowiem się w inny sposób, ponieważ nie porównywałem tych kabli bezpośrednio, tak jak Ty.

Ciekaw jestem jakby w tym towarzystwie wypadł Alphard Da Vinci z serii SL? Mógłby Ci odpowiadać z tego co widzę.

Szkoda tylko, że nie napisałeś swojej recenzji w wątku "Jak to jest z prądem płynącym w kablach". Myślę, że byłoby to bardziej odpowiednie dla niej miejsce. Bo tu, to za parę, paręnaście dni pewnie zginie i jeśli tego nie odgrzebiesz, może zniknąć na bardzo długo. Może przekopiuj swoją reckę do tego wątku a ja też za Tobą przekopiuję swoją. Albo poproś moderację o przeniesienie. Choć nie wiem, czy mają już narzędzia, by to zrobić?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 11 maja 2017 o 10:55, S4Home napisał:

Zaciemnia? Hmm raczej nie. Znam gestrze kablem ale też nie rozjaśnia. 

S4Home,

czy mógłbyś napisać poprawnie co miałeś na myśli???

oraz ponownie prośba:jak napisałeś post to sprawdź od razu czy nie zawiera błędów. Tłumaczenie o problemach z "automatyczną korektą" nie są przekonujące, bo jakoś inni sobie radzą.

Jak to jest: jesteś ogólnie chwalony za dobre podejście do klienta i umożliwianie wypożyczenia sprzętu do domu i bezpłatnych odsłuchów, a na Forum są co jakiś czas problemy z Twoimi wpisami? Warto nad tym popracować i poprawić się (zrestą wielokrotnie Admin i Moderatorzy zwracali Tobie na to uwagę-często następowała chwilowa poprawa a potem znowu ... "Chińszczyzna" trudna do zrozumienia ?

1Ender,

jeżeli jesteś zainteresowany (nie tylko po 3 tygodniach od ostatniego wpisu), to nie lepiej zadzwonić do S4Home i od razu uzgodnić z branżą to co Ciebie interesuje?

Co innego opisy jak grają kable -bo te rzeczywiście wnoszą konkrety do tematu ? Dlatego zachęcam Ciebie do pisania takich właśnie treściwych postów !

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo oczywiście nie omieszkam zadzwonić. Teraz będąc w Niemczech, nie będę bo to bez sensu. Za 2 tygodnie będę już w domu więc w okolicach 19 czerwca, będę próbować. Do tego czasu pozostaje forma pisana.

@Belfer54,  kolega pisząc gestrze miał chyba na myśli - bardziej zwarte, gęstsze.

Chińszczyzna bo to z chińskiego "szjasfona" pisane. Przepraszam za neologizm, raczej bardziej "nowo-twór" słowny.

A tak swoją drogą - KOLEDZY - mam ogromny problem z tym moim rotelkiem... Gra to "piknie", ale strasznie mnie górne pasmo "uwiera". Zupełnie nie wiem co najpierw. Kable w sensie interkonekty, głośnikowe czy wzmacniacz zmieniać? Zacząłem rozglądać się nawet za jakąś lampą - używaną do 2k. Ale nie chcą wypożyczać na odsłuchy. A ja kolejnego wzmacniacza bez odsłuchu NIE KUPIE.

U "pumpurka" znalazłem LA Audio A-30 - 7 dni gwarancji, odsłuchać nie można. W Legnicy gość wystawia Luxmany na allegro - nie ma odsłuchów. O co chodzi? Przecież to normalne, że chciałbym posłuchać przed zakupem. To jak kupować auto i się nim nie przejechać... Całkowicie bezsensu.

@Belfer54 udało się kupić tę ukraińską końcówkę bo nie doczytałem... brak czasu - wiem że to było parę lat temu. Trochę dużo wątków... Ale na pewno będę kontynuować temat lampowy. Właśnie szukam czegoś do rocka, metalu, ale też spokojnego relaksacyjnego jazzu....

Więcej informacji o pokoju, warunkach akustycznych, muzyce, dźwięku jakiego szukam w linku w pierwszym wątku. Tylko budżet 1,5k max 2k. Tam też możecie odpowiedzieć, bo to chyba bardziej odpowiedni temat.
I przepraszam za off-top własnego tematu.
https://forum.audio.com.pl/topic/46231-wzmacniacz-rotel-ra-971-kontra-coś-nowego-w-brzmieniu/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender ja wiem dokładnie co miał na myśli S4Home, nie musisz mi tłumaczyć w tak elementarny sposób. To wynika z kontekstu. Na tyle to ja jeszcze kontaktuję - choć już jestem lekko starszy pan.

Co do ukraińskiej końcówki, to nie bardzo wiem co masz na myśli. Przez kilka lat miałem kilka lamp, a w międzyczasie odsłuchiwałem kilkanaście wzmacniaczy lampowych.

Musisz się zdecydować na co stawiasz budując system. czy ma to być wzmacniacz lampowy, czy tranzystorowy a może coś dzielonego. Wybacz, ale tyle już wątków poruszyłeś w różnych miejscach, że nie jestem w stanie wyłapać. 

Tak jak radził gdzieś, chyba RoRo gdy zdecydujesz się na wzmacniacz lampowy warto, abyś założył odrębny wątek w tej kwestii.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Belfer54 - Omak Jewel One, OMAK AMBASADOR NUMBER ONE, jedna to końcówka, druga integra - o te pytałem.

Wiesz co do końca to nie wiem. Mam budżet jaki mam, około 2k. Czy to będzie integra, zestaw dzielony czy coś na lampach czy hybryda, tranzystor - nie wiem. Jedno co wiem, że na pewno chcę posłuchać, ale z tym jest bardzo krucho... przynajmniej jeżeli chodzi o używane audio. Z nowym nie ma problemu, bo koledzy z branży wysyłają...

Druga rzecz zostać przy starym i próbować modelować dźwięk kablami, czy  zrobić "moda"? Za dużo możliwości, a z drugiej strony nie chcę się ograniczać do jednego wzmacniacza... Mam go bo mam, ale uszy bolą. I tyle.

Zapytam inaczej, czy znacie firmy, które wysyłają sprzęt używany audio, by posłuchać sobie w warunkach domowych?
Minimum 7dni, więcej oczywiście lepiej.

A jak przyjadę do Legnicy to będę szukał lokalnie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...