Skocz do zawartości

Podłączenie gramofonu do Q-dac


artur_fa

Recommended Posts

Cześć, 

czy jest możliwe podłączenie gramofonu do Q-dac (Audiolab) do którego gniazda coax, opt, a najlepiej usb?

A może bezpośrednio do  końcówki mocy? Jeśli gramofon miałby regulację głośności, to może dałoby się do końcówki mocy?

Będę wdzięczny za odpowiedź, 

dziękuję

q-dac.jpg

m-pwr.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gramofonów z regulowaną głośnością wyjścia.

Gramofon ma wyjście analogowe, a Q-DAC nie ma wejścia analogowego, a jedynie wejścia cyfrowe (bo po to właśnie jest).

Być może-ale z wyraźnym znakiem zapytania:gramofon z wyjściem USB (zapewne typu B) da się połączyć kablem USB o końcówkach z obu stron "męskie typ B" z DAC'em i uda się uruchomić. Ale po pierwsze nie wiem czy to pójdzie, a po drugie zmieniasz sygnał z analogowego na cyfrowy w gramofonie, a potem w drugą stronę w DACu-sens to ma raczej mały.

istnieją co prawda DACe które robią też za przedwzmacniacz i mają również wejścia analogowe (wtedy mógłbyś podłączyć normalnie gramofon-o ile ma jeszcze wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy) ale to nie Twój Audiolab.

Pozdrawiam

PS. To co chcesz zrobić-to obrazowo: jakbyś chciał 10 ton piasku samochodem osobowym przewieźć zamiast wywrotką ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, artur_fa napisał:

Cześć, 

czy jest możliwe podłączenie gramofonu do Q-dac (Audiolab) do którego gniazda coax, opt, a najlepiej usb?

A może bezpośrednio do  końcówki mocy? Jeśli gramofon miałby regulację głośności, to może dałoby się do końcówki mocy?

Będę wdzięczny za odpowiedź, 

dziękuję

q-dac.jpg

m-pwr.jpg

Dziękuję bardzo za informację,

natomiast gramofony z regulacją istnieją, niestety dosyć słabej jakości, ale zawsze! Np. Gramofon studyjny ION Air LP - https://mediasam.pl/gramofon-studyjny-ion-air-lp.html

Te 10 ton piasku muszę jakoś przewieźć, bo mam gramofon (sprzedam i ew. kupię odpowiedni) i wiele płyt. Nie chciałbym z tego rezygnować! Czy moim jedynym wyjściem jest stworzyć kolejny zestaw do winyli. Szkoda miejsca i kasy, ale jak będę musiał,

jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

 

9 godzin temu, RoRo napisał:

Nie ma gramofonów z regulowaną głośnością wyjścia.

Gramofon ma wyjście analogowe, a Q-DAC nie ma wejścia analogowego, a jedynie wejścia cyfrowe (bo po to właśnie jest).

Być może-ale z wyraźnym znakiem zapytania:gramofon z wyjściem USB (zapewne typu B) da się połączyć kablem USB o końcówkach z obu stron "męskie typ B" z DAC'em i uda się uruchomić. Ale po pierwsze nie wiem czy to pójdzie, a po drugie zmieniasz sygnał z analogowego na cyfrowy w gramofonie, a potem w drugą stronę w DACu-sens to ma raczej mały.

istnieją co prawda DACe które robią też za przedwzmacniacz i mają również wejścia analogowe (wtedy mógłbyś podłączyć normalnie gramofon-o ile ma jeszcze wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy) ale to nie Twój Audiolab.

Pozdrawiam

PS. To co chcesz zrobić-to obrazowo: jakbyś chciał 10 ton piasku samochodem osobowym przewieźć zamiast wywrotką ?

Dziękuję bardzo za informację,

natomiast gramofony z regulacją istnieją, niestety dosyć słabej jakości, ale zawsze! Np. Gramofon studyjny ION Air LP - https://mediasam.pl/gramofon-studyjny-ion-air-lp.html

Te 10 ton piasku muszę jakoś przewieźć, bo mam gramofon (sprzedam i ew. kupię odpowiedni) i wiele płyt. Nie chciałbym z tego rezygnować! Czy moim jedynym wyjściem jest stworzyć kolejny zestaw do winyli. Szkoda miejsca i kasy, ale jak będę musiał,

jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Normalnego gramofonu do tego nie podłączysz bezpośrednio. Potrzebujesz przedwzmacniacz gramofonowy i wzmacniacz z wejściem analogowym. Porównanie RoRo, do samochodu osobowego i wywrotki, jest dosyć trafne ?

Dzięki za odpowiedź, 

a może ten przedwzmacniacz można podłączyć do q-daca? A co z bezpośrednim podłączeniem do końcówki mocy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, artur_fa napisał:

a może ten przedwzmacniacz można podłączyć do q-daca? A co z bezpośrednim podłączeniem do końcówki mocy?

Preamp gramofonowy mógłbyś podłączyć bezpośrednio z końcówką, ale pod warunkiem, że byłby to preamp z regulacją głośności. Bez tego się nie obejdzie... no chyba, że będziesz słuchał non stop na pełnej głośności :) Z budżetowych przedwzmacniaczach gramofonowych z regulacją głośności, kojarzę tylko Dynavox TPR-2, ale to straszny muł jest. Jakbyś był zainteresowany to mogę Ci zrobić coś lepszego (niekoniecznie na lampie) dopasowanego do Twojej końcówki :) 

Tak w ogóle to ma to być przedwzmacniacz do wkładki MM czy MC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Preamp gramofonowy mógłbyś podłączyć bezpośrednio z końcówką, ale pod warunkiem, że byłby to preamp z regulacją głośności. Bez tego się nie obejdzie... no chyba, że będziesz słuchał non stop na pełnej głośności :) Z budżetowych przedwzmacniaczach gramofonowych z regulacją głośności, kojarzę tylko Dynavox TPR-2, ale to straszny muł jest. Jakbyś był zainteresowany to mogę Ci zrobić coś lepszego (niekoniecznie na lampie) dopasowanego do Twojej końcówki :) 

Tak w ogóle to ma to być przedwzmacniacz do wkładki MM czy MC?

Jestem właśnie na etapie wymiany sprzętu, stąd zakup kompletu klocków audiolaba (+M-NET, + M-CDT). Gramiaka, którego mam - DUAL CS 415 i tak muszę wymienić na coś trochę wyższego, więc temat wkładki jeszcze jest otwarty, w dualu miałem MM i nie jestem takim audiofilem, by wysłyszeć różnicę, a z tego co wiem, MM są popularniejsze, więc raczej MM.

Czyli dałoby się ten przedwzmacniacz podłączyć przez XLR bezpośrednio do końcówki mocy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, artur_fa napisał:

Czyli dałoby się ten przedwzmacniacz podłączyć przez XLR bezpośrednio do końcówki mocy?

Dynavox ma wyjścia RCA, więc pod XLR nie podłączysz. Zostaje poszukanie innego pre z regulacją głośności i jednocześnie z wyjściem XLR (a to już zawęża mocno wybór i to do raczej droższych konstrukcji), albo zrobienie pre od postaw pod swoje potrzeby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpinając gramofon bezpośrednio w końcówkę ograniczas sobie możliwość wpięcia DACa, więc w tym sensu nie widze. Nawet jeśli znajdziesz lepszej jakości gramofon z regulowanym wyjściem.

MAsz jeszcze inne wyjście. Ale obawiam się że możesz stracić całą magie winyla przy tym. Nigdy tego nie robilem więc nie wiem jak się spisze.

Mianowicie konwerter Analogowo -> cyfrowy w tą właśnie stronę. Sygnał poźniej znowu jest obrabiany w DACu Audiolaba z cyfry na analog. Nie ograniczasz modułów.

Ale jak to się spisze........ ?

O ile dobrze pamiętam gramofon z wyjściem USB nie będzie działać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Mianowicie konwerter Analogowo -> cyfrowy w tą właśnie stronę. Sygnał poźniej znowu jest obrabiany w DACu Audiolaba z cyfry na analog.

Coś mi się to nie widzi... nie słyszałem co prawda takiego połączenia, ale wydaje mi się, że konwersja analogu na cyfrę i potem znowu na analag, nie wniesie niczego dobrego. Zbędne komplikowanie drogi sygnału. Według mojej filozofii, system powinien być tak prosty jak to tylko możliwe (ale nie prostszy :) ). Dlatego myślę, że połączenie powinno wyglądać tak: gramofon-> preamp riaa z regulacją głośności-> końcówka mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągłe przepinanie kabli za końcówką mocy może być uciążliwe... Moim zdaniem, jedyne w miarę solidne wyjście z sytuacji to gramofon z wyjściem optycznym, jakkolwiek niepoprawnie to brzmi. Mamy taki gramofon, z wysokiej jakości przetwornikiem analogowo-cyfrowym o próbkowaniu 192khz, który robi co może, żeby zachować jak najwięcej analogowego charakteru brzmienia. http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/teac-tn-570.html

Występują oczywiście tańsze gramofony z optykiem, ale w tych z którymi się spotkałem, to wyjście optyczne jest niestety tylko dodatkiem, a to co mamy w TEACu będzie faktycznie używalne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Wpinając gramofon bezpośrednio w końcówkę ograniczas sobie możliwość wpięcia DACa, więc w tym sensu nie widze. Nawet jeśli znajdziesz lepszej jakości gramofon z regulowanym wyjściem.

MAsz jeszcze inne wyjście. Ale obawiam się że możesz stracić całą magie winyla przy tym. Nigdy tego nie robilem więc nie wiem jak się spisze.

Mianowicie konwerter Analogowo -> cyfrowy w tą właśnie stronę. Sygnał poźniej znowu jest obrabiany w DACu Audiolaba z cyfry na analog. Nie ograniczasz modułów.

Ale jak to się spisze........ ?

O ile dobrze pamiętam gramofon z wyjściem USB nie będzie działać.

No właśnie, ale ta magia analogu...

8 godzin temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

Ciągłe przepinanie kabli za końcówką mocy może być uciążliwe... Moim zdaniem, jedyne w miarę solidne wyjście z sytuacji to gramofon z wyjściem optycznym, jakkolwiek niepoprawnie to brzmi. Mamy taki gramofon, z wysokiej jakości przetwornikiem analogowo-cyfrowym o próbkowaniu 192khz, który robi co może, żeby zachować jak najwięcej analogowego charakteru brzmienia. http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/teac-tn-570.html

Występują oczywiście tańsze gramofony z optykiem, ale w tych z którymi się spotkałem, to wyjście optyczne jest niestety tylko dodatkiem, a to co mamy w TEACu będzie faktycznie używalne.

 

Wszystko pięknie, ale na taką sztukę to mnie nie stać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a gdybym bezpośrednio do q-daca podłączył przez rozdzielacz CYP np. http://www.c4i.com.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=3576&virtuemart_category_id=552, co "wynalazł" Fafniak (bo za mało gniazd) gramofon z wyjściem optycznym i przedwzmacniaczem np. https://sklep.rms.pl/pro-ject-essential-ii-digital-gramofon-z-wyjsciem-optycznym-wkladka-mm-ortofon-om5e

Czy to nie najprostsze rozwiązanie? No, z jednym minusem, że sygnał wychodzi cyfrowy, a w przypadku gramofonu chyba nie jest to zaletą...

 

Edytowano przez artur_fa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...