Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich,

od ponad roku jestem posiadaczem Rega Planar 3 z wkładką Elys2. Jest to mój trzeci gramofon i jestem z brzmienia zadowolony. 

Okazało się jednak, że jest ze mnie mały leniuch i zdejmowanie talerza, przekładanie paska dla zmiany obrotów trochę mnie męczy. 

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zmianą gramofonu aby mieć automatyczną zmianę obrotów.  

Zastanawiam się nad Yamahą YP-D6  (widziałem piękną ostatnio na allegro za 2600zł) nie ukrywam, że klasyczny wygląd także bardziej mi odpowiada.

Sliczny ELAC PC 870 (chyba cenna trochę zawyżona) http://allegro.pl/elac-pc-870-jedyny-taki-legnica-i6689472222.html

Technic SL 2000 http://allegro.pl/technics-sl-2000-denon-dl-110-piekny-model-i6783377270.html 

Luxman PD 824 http://allegro.pl/gramofon-luxman-pd-284-igla-320c-stan-bardzo-dobry-i6790112389.htmlA 

Nie chciałbym zamienić gramofonu na gorszej jakości, gorzej grającego, awaryjnego. Szybciej odnajdę wielką radość w zdejmowaniu talerza. 

Najchętniej półautomat lub manualny, jeśli automatyczny to z opcją manualną także. 

Będę wdzięczny za radę bo na sprzęcie znam się tak raczej średnio. 

W zestawie mam arcam fmj a19 + focal 826v chorus + mc i cd chyba nie mają tu znaczenia.

Dziękuję i pozdrawiam! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepido, nie uważam się za eksperta w dziedzinie analogu, ale jest ona mi bardzo bliska zważywszy, że sam jestem posiadaczem gramofonu. Moim zdaniem masz dobry gramofon (słuchałem u siebie modelu Rega Planar 1 i brzmiał dobrze, pomimo tego, że to tańszy model), dlatego zamiast zmiany gramofonu w Twoim przypadku rozważył bym zakup urządzenia tzw. Speed Boxa, które reguluje obroty bez konieczności zmiany paska. Firma Pro-Ject ma takie urządzenia w swojej ofercie i widzę, że Rega również: http://www.rega.co.uk/tt-psu.html.

PS

Wątek powinien się znaleźć w dziale analogowym...

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek przeniesiony.

Marcin dobrze Ci radzi. Rega Planar 3, to dobry gramofon, z potencjałem.

Jeśli zaś chodzi o gramofony, które podałeś, to przede wszystkim ich ceny są w większości zawyżone, choć nie twierdzę, że gramofony nie są warte uwagi. Tak nawiasem mówiąc link do Luxmana nie otwiera się.

Ja gdybym miał kwotę ok. 2 tys. na gramofon szukałbym Thorensa. Na początek jednak rozważ rozwiązanie podsunięte przez Kolegę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Po roku wracam do tematu. :) 

Rega gra i gra bardzo dobrze. Jednak wygląd jej jest dla mnie zbyt nowoczesny i mam opory aby w nią inwestować (tt psu). W związku z czym wrócił pomysł aby jednak kupić coś innego. Obecnie kręcę się obok dwóch wariantów. 

1. używany Pioneera PL-550 i zainwestować w wypaśną wkładkę (np Goldring 1012GX) - gramofon jest piękny i w zasięgu cenowym. pytanie czy jest to krok do przodu? Nie chciałbym kupić czegoś co finalnie będzie grało gorzej lub będzie awaryjne. Gramofon ten jest tak ładny, że z czasie (~roku) mógłbym mu wymienić np. ramię na  lepsze. 

2. nowy Clearaudio concept - tutaj musiałbym nadwyrężyć budżet ale jest nowy i jest w stronę nowoczesnej technologi. plug and play. brak mojej wiedzy nie ma znaczenie a z tego co czytam jest to krok do przodu od ragi p3. jest zmiana prędkość 33,3/45/78 a wizualnie mnie odpowiada. 

Będę wdzięczny za radę i komentarze obu koncepcji.

pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lepido, a czy bierzesz też inne modele pod uwagę?

Jeżeli miałbym doradzić coś z tych dwóch wymienionych przez Ciebie drapaków, to zdecydowanie wybrałbym starego Pioneera. Jego cena jest dosyć wysoka, ale jest to już bardzo przyzwoity gramofon. Do niego warto zainwestować w jakąś lepszą wkładkę i myślę, że taką drogę "modyfikowania" bym wybrał. Z tego co kojarzę, to ma on ramię o średniej masie efektywnej, więc miałbyś spory wybór wkładek, które by tu pasowały :)

P.S. Jeżeli myślisz o poprawieniu jakości dźwięku, to zostaje jeszcze kwestia preampa, który ma tutaj ogromny wpływ na to, co finalnie usłyszysz w głośnikach...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Chyba się właśnie tą drogą udam :) 

Jak chodzi o preamp to mam lar lps-1. Przez ten rok trochę zainwestowałem, zmieniłem paczki i wzmacniacz. 

Obecnie mam Lar IA-30 mkII z lps-1 i dynaudio focus 260. Zmieniłem wzmacniacz, to mi znów focale grały za ostro i za bardzo dołem. Taki wirus.  No i rega p3 już całkiem odstaje wyglądem od reszty. Jestem obecnie zadowolony współgraniem wzmacniacza z kolumnami. Ale talerza często nie chce mi się zdejmować aby zmieniać obrotów i przyłapuje się na tym że czasem odpuszczam jakieś nagrania bo są w 45. A jak wspomniałem jest to inna stylistyka i nie chcę inwestować w ten dek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda Ci się kupić Pioneera z zamontowaną jakąś fajną wkładką? Zwracaj uwagę na to co jest zawieszone na ramieniu, bo czasem może się okazać, że właśnie w tym miejscu jest umieszczony najbardziej wartościowy element zakupu.

Powodzenia w poszukiwaniu drapaka! Pochwal się jak już coś znajdziesz ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile chcesz zainwestować w gramofon?

Jeśli lubisz wygląd starych gramofonów to jeszcze można się zainteresować którymś z wyższych ProJectów w drewnie -wyglądają zdecydowanie bardziej klasycznie niż standardowe modele tej firmy.

Co do preampu to raczej bym go nie zmieniał, no chyba że wejdziesz w gramofon za co najmniej 5tys (a nowy w okolicach "dyszki").

No i cały czas warta rozważenia jest propozycja ze starym Thorensem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

z preampa to jestem zadowolony, odnoszę wrażenie, że nawet jego potencjału nie wykorzystuje. 

Plan jest taki aby w razie używanego przeznaczyć około 2 tyś na dek. + 1,5 na wkładkę. To mój budżet przeżyje.  Nowego raczej nie dostane nic lepszego w tej cenie więc pewnie pożyczę od żony jeszcze 1 tyś dodatkowo.  Wtedy może ten clearaudio jakiś powystawowy dostanę. 

Z project czytałem o the classic ale poza oficjalnymi recenzjami to trochę negatywnych głosów słyszałem. No i nie stać mnie na wersję SB. Nawet rozważałem aby zrobić po prostu zamianę na jakiś czas i zobaczyć jak the classic gra, no ale jak wspomniałem sporo negatywnych komentarzy przeczytałem i się wycofałem z takiego rozwiązania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jesteś zadowolony z obecnie posiadanej wkładki MM Elys2 w swojej Redze -i w jakim jest stanie? Bo jeśli tak to może przez chwilę mógłbyś ją wykorzystać do nowego (również starego,tj. używanego) gramofonu i mieć trochę większe pole manewru i potem na spokojnie kupić coś odpowiedniego...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładkę mam ok 1,5 roku. Ciężko mi ocenić ale na moje oko jest w dobrym, jak nie bardzo dobrym. Grała trochę no ale przecież po to jest. Dźwięk jest dobry, ale chciałbym bardziej otwartego. Mówią, że to dojrzałe granie, takie dżentelmeńskie... sam nie wiem :) może coś w tym jest ale ja obecnie chciałbym mniej zachowawczego. Zastanawiałem się czy nie pozbierać na Exact, stwierdziłem, że jednak zaryzykuję i spróbuję innego deka. 

Odpowiadając w jednym zdaniu. Byłem bardzo zadowolony ale obecne szukam zmiany. 

Dogadałem się z facetem od Pioneera, dzisiaj może już będzie u mnie :) 

Jaką wkładkę polecacie? Budżet tak ok. 1,5tyś. 

Na oku mam Hana EL albo Goldring 1013GX. Może coś jeszcze ciekawego polecicie? 

Hana to mc a takie jeszcze u mnie nie grały. 

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś już kolejną osobą która przymierza się do Hany...Wczoraj rozmawiałem z kumplem który chce przejść z MN na niskonapięciową MC i Hana w kategorii ok.półtora tysiąca jest u niego na razie na 1 miejscu-ale zakup będzie robił dopiero w wakacje, więc nie wiem jeszcze jak gra.

Poza tym jeśli zakładasz wymianę ramienia w tym Pioneerze-to bym poczekał i załatwił to jednocześnie z wkładką. Ale na razie to i tak trzeba poczekać na tego Pionka i zobaczyć jak gra i w jakim stanie jest igła-bo może być nieźle (no chyba że już wiesz że trzeba będzie od razu zainwestować w nową wkładkę lub igłę).

Ciekawe czy w jakimś salonie w Twojej okolicy mają Regę jak Twoja z lepszą wkładką i byłaby szansa porównać ją z Twoją obecną MMką- to byś wiedział czy warto rozglądać się za wkładkami Regi.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer już zagościł w moim salonie. Wszystko rozpięte odkurzone i jeszcze raz spięte. Była okazja aby zrobić solidny porządek w kąciku. W chwili obecnej mam dwa deki... :) Pioneer gra i wygląda jak ta lala. Dźwięk jest świeży i rześki. Więc nie ma paniki, dopóki nie sprzedam Regi nie muszę robić nerwowych ruchów. Zapowiada się dobry wieczór z odsłuchami.

Miałem fuksa, sprzedający dzisiaj zawitał w moim mieście i zabrał gramofon z sobą. Odbyło się bez kurierów i związanego z tym stresem. 

Z ramieniem też jak widzę nie będę się spieszył. Bo w sumie jest spoko. Może w jakieś dalszej perspektywie, obecnie jestem ukontentowany :) 

Daj znać jak znajomy podejdzie do Hany, może będzie miał wcześniej. 

Jakby ktoś miał jakieś jeszcze sugestie na temat wkładki, będę wdzięczny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lepido szybko poszło z tym nowym gramofonem :)

Z jaką wkładką dostałeś tego Pioneera? Moze już sama wkładka jest powodem lepszego grania? 

Jeżeli chodzi o wkładkę Hana EL, to coś ona do mnie przemawia. Nie skreślam jej całkowicie oczywiście, bo jej nie słyszałem, ale ma raczej słabe parametry... 

Jeżeli miałbym wybierać MC w cenie poniżej 2000zł, to brałbym pod uwagę: AT OC9 albo Denona 103R. Przy czym ta druga to raczej do ciężkiego ramienia (na oryginalnym z Twojego Pioneera też zagra, ale "tylko" zagra). 

Póki co myślę, że nie pozostaje nic innego jak tylko cieszyć się nowym nabytkiem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, była okazją więc chwyciłem byka za rogi :) 

2000 to przekracza mój budżet. Nie wiem jaka jest wkładka w tym pioneerze, sprzedający sam nie wiedział. Jest fajna przestrzeń, dzisiaj słuchałem trochę dubu i bass mógłby trochę niżej schodzić ale nie ma co narzekać.

Jak chodzi o wkładki to w budżecie by załapała się goldring 1022gx widzę na necie okazję za 1200 zł. Ale to musiałbym p3 sprzedać aby mieć środki. Puki co korzystam z rady i ciesze się z zakupu :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 17.05.2018 o 15:37, RoRo napisał:

Jesteś już kolejną osobą która przymierza się do Hany...Wczoraj rozmawiałem z kumplem który chce przejść z MN na niskonapięciową MC i Hana w kategorii ok.półtora tysiąca jest u niego na razie na 1 miejscu-ale zakup będzie robił dopiero w wakacje, więc nie wiem jeszcze jak gra.

 

Hej RoRo!

Twój znajomy kupił może tą wkładkę?

Jakieś newsy? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,

mój kolega jest przeszczęśliwy z tego zakupu. Co prawda zamiast 1500zł wyszło o tysiąc więcej, ale było warto. Szlif Shibaty pozwolił mu na uzyskanie lepszego dźwięku zarówno na starych płytach (już wielokrotnie odtwarzanych), jak i na świeżych tłoczeniach. Z zadowoleniem stwierdził, że przy takiej wkładce nowe tłoczenia nie są takie złe i były to dobrze zainwestowane pieniądze. Jego sugestia jest taka: wersji EL (albo EH-czyli wysokonapięciowej MC) z eliptyczną igłą nie ma co kupować: albo droższą SL (lub wysokonapięciową SH), albo ... poczekać i dozbierać. Oczywiście można też szukać innej firmy i wkładki, bo różne są systemy i oczekiwania wobec dźwięku, no i niestety jest to spora różnica cenowa-bo trzeba wydać prawie dwa razy więcej niż zamierzałeś.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...