Skocz do zawartości

Podłączenie klocków stereo AUDIOLAB - prośba o pomoc


artur_fa

Recommended Posts

1 godzinę temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

Z tyłu M-PWR mamy jak byk przełącznik RCA/XLR, także spokojnie można się przełączać. Choć na pewno robiłbym to przy wyłączonym sprzęcie. Pytanie tylko, czy to rozwiązuje problem podłączenia gramofonu. Moim zdaniem, to nie pomaga, bo gramofonowego pre z regulacją głośności i wyjściem XLR tanio nie kupisz.

Już się dowiadywałem, zaczynają się od 700 zł, ale jest osoba, która mi to może zrobić, za podobną kwotę, ale solidnie.

3 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Można też zrobić tak jak proponowałem Arturowi w innym wątku tak- zbudować od podstaw preamp gramofonowy, który można wpiąć bezpośrednio do końcówki (RCA lub XLR). Pozostaje kwestia przepinania kabli z różnych źródeł (raz gramofon, raz CD, raz jeszcze coś innego). Nie specjalnie to wygodne (przydałby się tu osobny selektor), ale da się z tym zyć :)

No właśnie, i tak zrobimy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W takim budowanym preampie gramofonowym można łatwo zaaplikować 2 pozycyjny selektor źródeł i potencjometr. Wtedy można go umieścić pomiędzy końcówką mocy a DAC-iem.

Zgadza się, można połączyć preamp z prostym selektorem w jednej obudowie. Nie będzie to typowe rozwiązanie, ale w tym przypadku sprawdzi się jak najbardziej :)

4 godziny temu, artur_fa napisał:

No właśnie, i tak zrobimy!

I wtedy nie pozostaje nic innego jak tylko szykować miejsce na nowe winyle :D

Edytowano przez Audio Autonomy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystko się wyjaśniło, dziękuję WSZYSTKIM bardzo,

jeszcze drobne kwestie:

m-net połączyć q-dakiem optykiem czy coaxem? Bo dwóch forumowiczów ma odmienne zdanie,

mcdt - dla pewności optyk?

I jeszcze jedno, a jakbym chciał podłączyć do q-dacq jeszcze dźwięk z tunera telewizyjnego (a może bezpośrednio z telewizora?), to mogę podpiąć do wolnego gniazda jednego z wejść (zamiennie z innym źródłem np. na cd - inaczej: cd byłoby np. na optyku, a tuner na coaksie? w tym samym źródle - gniazda obok siebie -ciężko to opisać) 

Jeszcze raz dziękuję!

6 godzin temu, MobyDick napisał:

W takim budowanym preampie gramofonowym można łatwo zaaplikować 2 pozycyjny selektor źródeł i potencjometr. Wtedy można go umieścić pomiędzy końcówką mocy a DAC-iem.

A musi wtedy przechodzić sygnał w ogóle przez dac?  Może bezpośrednio: gramiak - przedwzmacniacz z regulacją - końcówka mocy.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, MobyDick napisał:

Sądzę że trudno było by zbudować preamp gramofonowy z potencjometrem i selektorem źródeł aby był od razu stary ;) .

Za to można oprzeć się na gotowych elementach i tu mogą wchodzić w grę używki.

pisząc o starych miałem na myśli winyle..., niestety to forum łączy wątki i dlatego wychodzą takie kwiatki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie w którym masz źródła cyfrowe podłączasz do DAC-a i tylko takie sygnały może on przyjąć.On posiada regulację głośności i dzięki temu możesz go podłączyć do końcówki mocy bez takiej regulacji. Zwykle do końcówki mocy podłącza się przedwzmacniacz. Do niego z klei źródła dźwięku. Taki przedwzmacniacz może mieć wbudowany preamp gramofonowy i/lub DAC. Jeśli któregoś z nich nie posiada przedwzmacniacz to podłącza się je do niego. Audiolab ma w swojej ofercie taki przedwzmacniacz z wbudowanym DAC-iem. Właściwie to jest bardziej DAC z dobudowanym preampem analogowym. Tu musisz się wpiąć taką hybrydą preampu gramofonowego z własną regulacją głośności pomiędzy DAC i wzmacniacz mocy. Selektorem będziesz miał wybór pomiędzy podłączonym gramofonem lub DAC-iem.

Jeśli chodzi o to co podłączyć przewodem optycznym a co elektrycznym to masz dość ograniczone możliwości. Masz tylko 2 wejścia a z źródeł z reguły wychodzi wyjście cyfrowe w jednym standardzie. Z CD wychodzi sygnał 16 Bit 44,1 kHz , z M-NET-a mogą pochodzić formaty gęstsze i to raczej jego powinieneś podłączyć elektrycznie. Pozostaje zawsze dość organiczne pole do manewru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

W układzie w którym masz źródła cyfrowe podłączasz do DAC-a i tylko takie sygnały może on przyjąć.On posiada regulację głośności i dzięki temu możesz go podłączyć do końcówki mocy bez takiej regulacji. Zwykle do końcówki mocy podłącza się przedwzmacniacz. Do niego z klei źródła dźwięku. Taki przedwzmacniacz może mieć wbudowany preamp gramofonowy i/lub DAC. Jeśli któregoś z nich nie posiada przedwzmacniacz to podłącza się je do niego. Audiolab ma w swojej ofercie taki przedwzmacniacz z wbudowanym DAC-iem. Właściwie to jest bardziej DAC z dobudowanym preampem analogowym. Tu musisz się wpiąć taką hybrydą preampu gramofonowego z własną regulacją głośności pomiędzy DAC i wzmacniacz mocy. Selektorem będziesz miał wybór pomiędzy podłączonym gramofonem lub DAC-iem.

Jeśli chodzi o to co podłączyć przewodem optycznym a co elektrycznym to masz dość ograniczone możliwości. Masz tylko 2 wejścia a z źródeł z reguły wychodzi wyjście cyfrowe w jednym standardzie. Z CD wychodzi sygnał 16 Bit 44,1 kHz , z M-NET-a mogą pochodzić formaty gęstsze i to raczej jego powinieneś podłączyć elektrycznie. Pozostaje zawsze dość organiczne pole do manewru.

dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam jednak pytanie i z góry dziękuję za odpowieź:

 

I jeszcze jedno, a jakbym chciał podłączyć do q-dacq jeszcze dźwięk z tunera telewizyjnego (a może bezpośrednio z telewizora - co lepiej?), to mogę podpiąć do wolnego gniazda jednego z wejść zamiennie z innym źródłem (np. na podpięty cd - inaczej: cd byłoby np. na optyku, a tuner na coaksie? w tym samym źródle - gniazda obok siebie -ciężko to opisać) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, S4Home napisał:

A mnet?

Chodzi ci o przepinanie?

Ewidentnie brakuje ci gniazd.

Kupiles to na szybciocha?

Mnet jest podpięty, cd też i nie ma już miejc (prócz usb)m stąd moje pytanie. Ale przy każdym wejściu są 2 możliwości coax i optyk, więc jeśłi podłącze dwa zródła do poszczególnych wejść, to chyba będzie działać ten, ktróry będzie włączony? Czy się mylę? Bo po co są 2 wejścia: coax i optyk do jednego (nie wiem, jak to nazwać) źródła?

Tak, trochę kupiłem na szybciocha, bo była taniocha, no i troszkę się podjarałem, ale cały zestaw (nowy) za 3200 wydał mi się okazją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q-DAC ma tylko po jednym wejściu optycznym i coaxialnym. 2 pozostałe złącza ( optyczne i coax ) to wyjścia. Możesz ich użyć do podłączenia rejestratora lub np. amplitunera z wejściami cyfrowymi. 

Nie możesz podłączyć 2 urządzenia pod jedno złącze na raz bez selektora po drodze. M-DAC ma więcej wejść i z nim było by to łatwiejsze, choć i tam są tylko 2 wejścia ( poza USB ) tyle każde ma 2 standardy ( elektryczny i optyczny ).

Jest coś takiego jak rozgałęźniki do przewodów optycznych. Służą one jednak do tego aby z jednego ( wyjścia ) źródła można było podłączyć 2 wejścia. Czyli działa to w druga stronę.

Edytowano przez MobyDick
pomyłka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej rozsądną opcją wydaje się być zrobienie takiego uniwersalnego box'a z selektorem kilku wejść i preampem gramofonowym. Wtedy można sobie spokojnie bez przepinania podłączać kilka urządzeń.  W tym momencie możesz tylko cierpliwie i na spokojnie przepinać kable z różnych urządzeń.

18 minut temu, artur_fa napisał:

Tak, trochę kupiłem na szybciocha, bo była taniocha, no i troszkę się podjarałem, ale cały zestaw (nowy) za 3200 wydał mi się okazją.

Sam się nieraz przejechałem w takich sytuacjach :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MobyDick napisał:

 

Jest coś takiego jak rozgałęźniki do przewodów optycznych. Służą one jednak do tego aby z jednego ( wyjścia ) źródła można było podłączyć 2 wejścia. Czyli działa to w druga stronę.

Nieprawda. Poniżej przedstawiam bardzo fajnie zrobione urządzenie które potrafi bardzo ładnie przełączać :)

 

IMG_2715.JPG

IMG_2716.JPG

IMG_2717.JPG

IMG_2718.JPG

IMG_2719.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Nieprawda. Poniżej przedstawiam bardzo fajnie zrobione urządzenie które potrafi bardzo ładnie przełączać :)

 

IMG_2715.JPG

IMG_2716.JPG

IMG_2717.JPG

IMG_2718.JPG

IMG_2719.JPG

Czyli taki rozdzielacz (jak np w przedłużaczu prądu), do niego podpinam 4 źródła i pilotem steruję, które źródło podaje sygnał? I wszystko na optykach? Super!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co znowu jest nieprawdą :) ? To że są rozgałęźniki to jest fakt. Osobiście bym ich nie polecał. Zewnętrzne selektory pozwalające przełączać kilka urządzeń również są i o tym pisałem. Miałbym jednak obiekcje co do działania splitera optycznego. Na pewno wzrosną problemy związane z tego typu złączem. Wiekszy sens widziałbym w spliterze przełączającym sygnał elektryczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, artur_fa napisał:

Czyli taki rozdzielacz (jak np w przedłużaczu prądu), do niego podpinam 4 źródła i pilotem steruję, które źródło podaje sygnał? I wszystko na optykach? Super!

Owszem i działa to w przypadku tego przełącznika w sposób bardzo przyzwoity.

@MobyDick-przecież zacytowałem fragment do którego sie odnosiłemm. A jeżeli bardzo się  uprzesz to postaram sie poszukać rozgałeziacza który ma dwa wejścia i jedno wyjście i jest pasywny. Też miałem i używałem. Ale znalezienia nie obiecuję bo jak nastał u mnie CYP to chyba wywaliłem ten pasywny... chyba....

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

 

1 godzinę temu, artur_fa napisał:

CYP mam i jest według mnie bardzo ok. O reszcie sie nie wypowiadam.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

 

Oba sprzęty optyczne z allegro posiadają tylko po jednym wejściu i służą do rozdzielania sygnału cyfrowego na więcej odbiorników. Tzn że czegoś takieko nie potrzebujesz. Ten selektor z potencjometrem z ebay-a służy do połączeń analogowych i może się przydać do podłączenia kilku źródeł do końcówki mocy. Np. DAC i preamp analogowy. Można by do niego do środka upchnąć jakiś nieduży preamp gramofonowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...