Skocz do zawartości

Zestaw do pokoju (około 1500 zł)


olek388

Recommended Posts

    Witam, jestem tu nowy, jak można zauważyć. Zainteresowało mnie to forum, gdyż widzę, że jest na nim całkiem duże zaangażowanie ludzi i są oni chętni do pomocy, dlatego też zdecydowałem się utworzyć ten temat. Na dobieraniu sprzętu muzycznego nie znam się kompletnie, więc zdaję się w stu procentach na Was.

    Sprawa przedstawia się taki sposób, że jestem w posiadaniu starych głośników z wieżą (okolice lat 90-tych - 2 głośniki + wieża), miałem wcześniej lepszy sprzęt, aczkolwiek też takowy, który wysłużył się przez kilkanaście lat, lecz jego możliwości były większe i dźwięk z nich się wydobywający bardziej przypadał mi do gustu. Grały one w pokoju o powierzchni około 12m^2, mimo tego, że sprzęt nie był świetnej jakości i pozostawiał trochę do życzenia, to jednak wystarczał.

    Za jakiś czas będę miał remontowane pomieszczenie o powierzchni 50m^2, będzie to mój pokój o dosyć nietypowym wnętrzu, gdyż z jednej strony będzie siłownia, natomiast z drugiej meble użytkowe, także moim zdaniem dosyć nietypowe połączenie jak na jedno pomieszczenie:D. Na razie nie ma jasno postawionych planów co do wystroju, aczkolwiek na szybko zdołałem utworzyć coś takiego w paintcie.

59121a11c74a7_Beztytuu.thumb.png.a716b88cb131fe1ca9a733b5cc5ee530.png 

Po lewej stronie planuję rozstawić sprzęt do ćwiczeń, nie ma znaczenia czy w miejscu atlasu będzie ławka, czy hantle itd. Po prostu z lewej strony pokoju będzie siłownia, będę mógł manewrować rozstawieniem sprzętu, jeżeli zajdzie taka potrzeba, gdyż mam na uwadze, iż to w jaki sposób głośniki grają, zależy w dużej mierze od ich rozstawienia. Kontynuując, półki ścienne też mogą być w innym miejscu, to samo tyczy się łóżka, szafek, kanapy, stołu itd. Można stwierdzić, iż wystrój w pokoju będzie taki, ażeby pozwalał nagłośnieniu osiągnąć maximum możliwości, ponieważ na tym mi zależy najbardziej. 

    Przechodząc do sedna sprawy, poszukuję nagłośnienia, które da radę grać w tych pięćdziesięciu metrach kwadratowych bez problemu. Najbardziej zależy mi na czystym dźwięku, mocnym basie i dużej głośności. Słucham wszystkiego, ale głównie muzykę klubową (electro house, house, melbourne bounce) dlatego też potrzebuję, żeby głośniki miały pierd*lnięcie B|. Preferuję także rap na trapowych bitach, murzyńskie klimaty, na pewno wiecie o co chodzi :D. Czasem lubię też posłuchać czegoś spokojnego, także ważne, żeby miękkie dźwięki również były dobrze odtwarzane, a i aby pojawiła się także niezła głębia basu (chociaż nie do końca jestem pewien co to znaczy, ale chodzi mi o to, żeby ten bas nie był jakiś dudniący tylko czysty i aby było go czuć na ciele, tak jak to czasami bywa w samochodzie przy dobrym nagłośnieniu, czy też w klubach). Kolejny muzyczny gatunek często przeze mnie katowany stanowi deep house, poza tym słucham również wszystkiego po trochu. Podsumowując, zależy mi na mocy głośników (aby po ich rozkręceniu nie było słychać co kto mówi ^^), dużym i czystym basie i czystych wydatnych dźwiękach. Wychodzi na to, że szukam głośników uniwersalnych, które potrafią grać wszystko w sposób dobry, a wręcz bardzo dobry, bez trzeszczenia przy rozkręceniu ich prawie na full, których największym atutem jest mocny i czysty bass.

    Nie orientuje się, czy do osiągnięcia tego czego pragnę, potrzebuję zakupić dwie kolumny oraz wzmacniacz, czy też może dwie kolumny i subwoofer + wzmacniacz, czy zestaw 5.1, a może 7.1... no naprawdę nie wiem, także proszę Was o pomoc i doradzenie mi w sposób dla mnie zrozumiały. A i co do ustawienia kolumn również prosiłbym o wskazówki, gdyż rozłożenie mebli w pokoju będzie zależało właśnie od rozstawienia nagłośnienia, a nie na odwrót. Jeszcze co do miejsca odsłuchowego, to nie mam go określonego, aczkolwiek zależy mi na tym, żeby w całym pomieszczeniu grało dobrze, a w miejscu mojego urzędowania (biurko, jeszcze nie mam jasno postawionego miejsca, w którym je postawię) najlepiej/najgłośniej (bez utraty głośności w innych miejscach pomieszczenia, żeby nie było miejsc, w których będzie grało dużo gorzej).

    Tak więc jaki sprzęt byłby najlepszy pod moje pomieszczenie i widzimisię? Dodam jeszcze, że budżet wynosi około 1500zł +/- 200zł, a sprzęt może być nowy/używany (preferowałbym nowy, ale używanym nie pogardzę, jeśli będę miał pewność, że zagra lepiej niż nowy w podobnej cenie i że się szybko nie popsuje). Dodaję w załączniku kilka przykładowych piosenek, w których zawierają się głównie dźwięki, które chciałbym, aby były uwydatnione i dobrze grające ;). Jeśli tutaj dotarłeś, to naprawdę jestem pod wrażeniem i byłbym wdzięczny za odpowiedź. 

                                                                                                                                                                                                                                

[edit]  Co sądzicie o głośnikach Manta SPK 5008? Gdyż troszkę mnie one zainteresowały, ale są na ich temat różne opinie. Również ciekawi mnie, czy warto jest mi zainwestować w jakąś kartę dźwiękową i czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na jakość odbieranego dźwięku, przy nagłośnieniu za około 1500zł. Obecnie posiadam kartę zintegrowaną.

                                                                                                                                                                                                                  Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cześć,

Powierzchnia bardzo duża, żeby to nagłośnić potrzeba dużych kolumn i solidnego pieca. No i budżet trochę mały na takie pomieszczenie. Mam taką sugestię - może uda Ci się wygospodarować jakiś kącik 15-20mkw tylko na słuchanie muzyki? Ewentualnie inny pokój? Gdzie będzie stać tylko sprzęt stereo i np TV, gdzie będzie sofa lub fotel.. Taki "azyl" do odpoczynku i relaksu, gdzie usiądziesz sobie z piwem lub szklaneczką Whisky. Uwierz mi pokój w którym jest tyle sprzętu sportowego nie wpływa dobrze na odpoczynek. Czy to jedyny Twój pokój?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie ma służyć do odsłuchu muzyki tylko grania w tle przy ćwiczeniach.

Zwróćmy uwagę o czym myśli kolega: Manta SPK 5008

Szczerze to tego typu rozwiązania będzie najbardziej wygodne. Postawisz to Sobie w miejscu siłowni podczas ćwiczeń i w części jadalnej podczas brania witaminek :)

Ale akurat uważam że to sprzęt raczej dla dzieci.

Nowy?

Yamah RN301 masz radio internetowe puścisz sobie rap  + Magnat Soundforce 1200.

No tyle że nie przenośny :/ Ale będzie grać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender Mam to na uwadze, że powierzchnia jest bardzo duża i ciężko będzie dobrać sprzęt spełniający wszystkie moje wymagania, aczkolwiek podejrzewam, że większość z nich idzie zaspokoić sprzętem do maksymalnie 2 tysięcy (jeżeli nie byłoby innych opcji to wydaje mi się, że dałoby radę o te kilka stów podnieść budżet). Postanowione już jest, że pomieszczenie nie będzie dzielone na jakieś partie, tylko będzie ono jedno i większe, także tutaj już nic nie ulegnie zmianie. I tak, będzie to mój można powiedzieć jedyny pokój, gdyż jeżeli mam do wyboru siedzenie w pomieszczeniu o 12 metrach kwadratowych, a do wyboru mam takie o powierzchni czterokrotnie większej, to jednak wybieram te drugie i pod nie chce dopasować nagłośnienie. Także jeżeli znasz się na sprzęcie to byłbym wdzięczny za jakąś pomoc :).

 

@S4Home Wyczuwam nutkę sarkazmu i ironii w Twojej wypowiedzi... tak, ma to służyć do odsłuchu muzyki, a granie w tle przy ćwiczeniach to tylko jedna z funkcji jaką miałyby owe głośniki pełnić, zaznaczam, że nie jest ona dla mnie najistotniejsza. O sprzęcie "Manta SPK 5008" myślałem, ponieważ zauważyłem, że mają je Panowie z kanału "5 Sposobów Na..." z serwisu Youtube, a jako że znają się oni na rzeczy, to pomyślałem, że może i będą one się nadawały do mnie, gdyż robią oni różne imprezy (także w plenerze), przy pomocy tego nagłośnienia. Nadmieniam, iż posiadam komputer, także żadne radyjka nie są mi potrzebne. Więc proszę o wzięcie tego na poważnie, a nie robienie sobie żartów, bo tak to odczuwam.

A co myślicie na temat kolumn aktywnych?

Edytowano przez olek388
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie szczerze jak one wyglądają?

Ja nie mówię że grają źle. Bo sam byłem na imprezie w ogrodzie gdzie takim sprzętem puszczany muzykę. Szczerze ? Jadłem tam kiełbaski z grilla i popijalem piwko.

Nie wyobrażam sobie aby takie coś stało w moim czy też ładnie wykonany salonie. Jako tło. Spoko. Odsluch stereo nie. Wygląd nie.

Za1500 zł powinieneś dostać missiony m35 z Yamaha ax500.

A jak dolozysz ale pewnie z 500 zł. 

To klipsch f3 z pm 5004 marantza.

Kolumny aktywne ok. Ale pomieszczenie spore. Więc myślisz raczej o czymś typowo do nagłaśniania lokali np?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może i ciężko byłoby im się wkomponować w normalny wystrój, ale na ich wygląd jakoś nie zwracałem uwagi, bardziej zależy mi na ich wydajności. Jeżeli miałbym do wyboru ładne i brzydkie kolumny, z tym że te brzydkie grałyby lepiej, no to je bym wybrał. 

Dzięki za propozycje, ale te missiony m35 z Yamaha ax500 prezentują się kusząco, tylko problem jest taki, że nie mam pojęcia gdzie je dostać, szukałem po całym internecie i niestety jest pusto. Zerkałem też na to czy są missiony m35i (również nigdzie nie są dostępne) tylko zastanawiam się, czy to czasami nie jest jedno i to samo ^^. Z głośnikami klipsch f3 z pm 5004 marantza ciężko, niby są te kolumny na olx-ie, ale to koszt jakiś 1700-1800zł, a tu jeszcze trzeba by było dobry wzmacniacz pod nie zakupić, więc raczej odpadają, bo koszt grubo ponad 2000zł by wyszedł... Polecacie jakieś strony na których taki starszy sprzęt byłby możliwy do znalezienia (jak te missiony)?

Szczerze to nie wiem dokładnie czym się cechują takie typowe do nagłaśniania lokali, ale z doświadczenia wiem, że w lokalach nagłośnienie często prócz tego że jest głośne, to nie ma żadnych innych walorów. Do czegoś takiego nie dążę i stawiam na głośniki, które grają dobrze pod wieloma kątami, a nie tylko na to, żeby miały moc. 

A co z okablowaniem, też trzeba byłoby jakieś zakupić (np. do takich kolumn klipsch f3 z pm 5004 marantza lub missionów m35i z Yamaha ax500)?

Oraz czy na pewno bas będzie wystarczający przy dwóch kolumnach jak na takie pomieszczenie? Nie trzeba jeszcze jakiegoś subwoofera?

Edytowano przez olek388
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable dobre z miedzi beztelonej to koszt ok 6-10 zł za metr. I takie ci wystarcza. 

Jeśli zbijesz cenę na f3 do 1500 zł to za 500 zł znajdziemy do nich fajny wzmak. I tak te kokumny mają dobry i spory bas!

Mission m35 i ten z dopiskiem "i" to inne modele. Ja znam te z i. 

Mocny głęboki bas ale potrzebują mocniejszego a przy tym droższego wzmaka. 

Może być tak że nie znajdziesz tego od razu. Ale oferty się pojawiają co jakiś czas. Trzeba polować. Szukac i trafić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rodzaju muzyki, jaki preferuje autor tematu poleciłbym klasyczny trójdrożny zestaw z dużym wooferem np. Pylon Onyks 30. Nowe można było znaleźć ~1500zł para, może znajdą się gdzieś używane. Do tego jakiś starszy używany mocny >100W/8ohm wzmacniacz np. NAD lub Yamaha.
Dźwięk z tych kolumn zadowoliłby niejednego melomana, ale w gatunkach, które lubi autor, można ten dźwięk (szczególnie bas) poczuć na ciele :D
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro widziałem Infinity Kappa 80 za ok 1,4k (licytacja), 2x 210mm basowe w dużej budzie BR, na górze Emit-R. Efekt równie mocny jak z Klipsch ale reszta pasm lepszej jakości. Miałem kiedyś mniejsze 60-tki i bas był świetny, reszta za te pieniądze bez zarzutu, powyżej średniej. Z normalnych kolumn domowych w niskiej cenie, poza kilkoma wyjątkami nie kupisz raczej nic co ma więcej niż 1x 30 / 2x 20cm na basie. Ale jak będzie mało, to możesz zawsze zainwestować w subwoofer :D

 

 

Widzę jeszcze Roth Oli 50, licytacja od 1k, Dali 850 mieszczące się w cenie. Też sensowne opcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Dali 850 plus yamaha AX 700 albo lepiej AX 900 i zestaw da takiego czadu, że będziesz zadowolony. A bonusem będzie całkiem fajny dźwięk. Co nie jest tak oczywiste w innych mocno grających konfiguracjach.

Oczywiście źródło dźwięku też musi być przyzwoite. Albo komputer, pliki bezstratne Wave lub Flac, niezły DAC, albo nie najtańszy odtwarzacz CD. Jedno i drugie parę setek będzie kosztowało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, ale szczerze mówiąc to już nie mam pojęcia co tu wybrać, jako że nie znam się na nagłośnieniu i tak naprawdę nie wiem czym one się głównie różnią. Czy polować na te mission 35, klipsch f3, pylon onyks 30, roth oli 50, infinity kappa 80 czy może dali 850? Które z nich zagrają najlepiej pod moje upodobania opisane w pierwszym poście, a i zmieszczą się w cenie razem ze wzmacniaczem do maksymalnie 2000zł (na cały zestaw, kolumny + wzmacniacz), który je pociągnie i będą grały bardzo dobrze (a najlepiej z tego wszystkiego basem)?

Warto także zainwestować  w komputer na jakąś kartę dźwiękową, czy nie będzie różnicy przy nagłośnieniu w takim budżecie i wystarczy zintegrowana karta dźwiękowa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybierał między tymi Dali 850 a Infinity. To dobre kolumny w rozsądnych cenach.

Dali zagra bardziej miękko łagodnie, spokojniej, z miękkim, głębokim basem, Infinity też zejdzie nisko na basie, dodatkowo ten bas może mieć "uderzenie" napędzające rytm, szybkość dźwięku. W skrócie będzie bardziej efektownie od Dali i wyraźniejszy dźwięk, Dali będą bardziej relaksujące.

Mission, Klipsch to są podstawowe modele z budżetowych serii tych producentów, tyle że największe, najmocniejsze modele, jakość dźwięku niższa.

Pylon Onyks nie znam, Roth Oli 50 nie słuchałem ale powinien być lepszy od Mission i Klipsch, bo już niższy model Roth Oli 40 ( obecna nazwa Melodika BL40 ) bez wstęgi już gra równie dobrze co one (a może nawet nieco lepiej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infinity są dość wymagające w stosunku do wzmacniacza. Musi być mocny, wydajny prądowo i dobry jakościowo. Inaczej zagra to tak sobie albo źle. Wzmacniacz do 500 zł? Może tylko jakiś amplituner Nakamichi, np. TA-3E albo choć TA-2E. Są to amplitunery zaprojektowane przez Nelsona Passa. I dlatego takie dobre, mimo że amplitunery. A sprawdzone, że dobrze współgrają z kolumnami Infinity. Co innego do tych kolumn za 500 zł, to nie wiem. Bo albo będzie za słabe, albo zagra zbyt ostro, sucho, agresywnie (Yamahy, Denony, Onkyo). Może Pioneer z serii Reference, może jakiś mocniejszy TEAC?

Co znaczy wystarczy, jeśli idzie o jakość dźwięku? Ze zwykłej karty dźwięk będzie słaby. Lepszy z bardziej rozbudowanej, specjalistycznej. A do audio najlepiej jednak kupić DAC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel Rozumiem, a Twoim zdaniem jaki zestaw byłby najlepszy do tych 2000zł? Infinity kappa + ten np. Nakamichi TA-3E lub TA-2E, czy może jakiś inny? A co do karty dźwiękowej to jaką byś polecił? I co dokładnie masz na myśli, mówiąc, że co do audio to najlepiej jest kupić DAC (DAC to jakiś dodatek, czy coś obowiązkowego)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel Tylko, że za kolumny infinity kappa 80 zapłacę jakieś 1400zł, a z tego co widzę za Dali na różnych serwisach musiałbym zapłacić 1800-1900zł z przesyłką, więc wtedy nie mógłbym kupić nawet jakiegoś wzmacniacza, także one odpadają. A co do wzmacniacza nakamichi ta-2e lub ta-3e to wątpię, żeby był on gdzieś w granicy 500zł. Z tego co widzę to na razie nigdzie nie jest dostępny w internecie, a poprzednich aukcjach schodził za 1000-1500zł i tutaj rodzi się problem. ;x 

Co do DAC-a jakiego byście polecali?

@S4Home "przy tej kkaode kolumn" co masz dokładnie na myśli? bo ciężko jest mi się domyślić przez te literówkę. Co do odtwarzania muzyki to będę to robił bezpośrednio z komputera dzięki plikom, nie będę używał żadnych płyt CD.

Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł na wzmacniacz/amplituner do Infinity Kappa 80?

Edytowano przez olek388
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olek388, w tym sęk, że wzmacniacz do Infinity może kosztować więcej niż myślisz. Ja już napisałem, że możesz szukać TEACa, albo Pioneera z serii Referencje. Inne mogą zagrać z Infinity zbyt jasno, męcząco a nawet agresywnie. Chyba, że to lubisz?

Co do DACa, to polecali byśmy najlepszego na jaki Cię stać. I pewnie lepiej używanego. Czyli potrzebny byłby budżet na niego. Ale przede wszystkim przetwornik wybrałbym dopiero po zakupie kolumn i wzmacniacza. Że względów finansowo - brzmieniowych.

@S4Home, miałeś poprawić czytelność wypowiedzi. I co? Ja też piszę z telefonu. Nawet ten post. Znacznie dłuższa wypowiedź niż Twoja. A da się przeczytać. Prawda? Proszę traktuj poważnie forumowiczów. To przecież świadczy o Tobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infinity nie są przesadnie jasne, nie powinno być problemu. Wzmacniacz musi być mocny, za ok 500zł - spokojnie kupisz niezły model Yamahy. Kolega podłączał do Renaissance 90 Yamahę AX-550 RS i dawała sobie nieźle radę. Z tego co widzę Yamahów u nas dostatek na Allegro ;) Porównując z innymi markami wzmacniaczy to ceny są naprawdę bardzo niskie jak za tak wykonane i nieźle grające, mocne sprzęty. Kup po prostu najmocniejszy, najwyższy model jaki dasz radę znaleźć w swoim budżecie i będzie co najmniej przyzwoicie.

Edytowano przez don
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home no dobrze, tylko ile kosztowałby taki DAC? Dałbym radę zmieścić się do 200zł?

Przeglądałem też jakieś wzmacniacze na allegro i olx-ie. Przykuły mi uwagę Yamaha ax-700 i TEAC A-X800 - jak myślicie, nada się któryś z tych wzmacniaczy do Infinity Kappa 80?

Edytowano przez olek388
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już Ty musisz sobie odpowiedzieć jaki dźwięk wolisz. Jeśli nie obawiasz się, że zagra zbyt jasno,  nawet ostro, to może być Yamaha. Niektórzy lubią taki rodzaj dźwięku. A jeśli wolisz bardziej stonowaną prezentację, co nie znaczy nudną, ale nie męczącą przy dłuższym słuchaniu, to TEAC.

Aukcja tego drugiego wzmacniacza już się zakończyła, ale możesz napisać do sprzedającego. Cena była naprawdę dobra.

DAC do 200 zł, to chyba tylko FiiO będzie sensowny.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...