Skocz do zawartości

Tidal HiFi przez ChromeCast Audio


kabeks

Recommended Posts

Witajcie,

Mam zestaw Nad C326bee + Monitor Audio RX1. Zastanawiam się, żeby do tego podpiąć Chromecast audio i uruchomić usługę Tidal HiFi, która teoretycznie oferuje jakość dźwięku jak na CD.

Czy ktoś z Was testował takie rozwiązanie?

Jakie kable polecacie do połączenia Chromecast ze wzmakiem?

Jedyny minus jaki widzę na razie, to że Tidal HiFi może być obsługiwane tylko desktopowo choć nie wiem dlaczego.

Przy takim rozwiązaniu teoretycznie nie będę potrzebował nawet CDka, a zaoszczędzone pieniądze mogę przeznaczyć na abonament Tidala (39,99 miesięcznie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz płyt albo z jakiegoś powodu nie masz ochoty bawić się z CD to chromecast jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Nie zapominaj o tym że chrome trzeba podłączyć za pośrednictwem DAC żeby uzyskać jak najlepszą jakość. Jeśli nie chcesz DAC zostaje Ci kabel analogowy 2x RCA do mini jack. Ja używam tidala z telefonu właśnie z chromecastem i jest oki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tutaj pytanie. Na ile dźwięk będzie gorszy podłączając bezpośrednio analogowy zamiast DAC. I ile trzeba wydać na DACa, żebym poczuł różnicę w jakości dźwięku w stosunku do RCA. Jeśli możecie to podajcie konkretne modele DACa warte uwagi.

 

Sanwig - Tidala używasz z telefonu, ale w wersji HiFi? Bo czytałem że ta wersja jest dostępna wyłacznie przez desktop.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę jego cenę to już po wyjściu analogowym jest panowie nieźle! Serio.

Biorąc pod uwagę że to nic nie kosztuje sprawdź. Moim zdaniem poprawia dźwięk szukajac dobrego daca z czasem. 

To rozwiązanie polecam.

No chyba że nieco drożej. Ale jiznz dobrym daciem Yamaha wxad 10.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tidal hi fi jest w pełni dostępny na telefonie. U mnie na xiaomi nawet działa tyle że jak puszczam muzykę na telefonie to wersja hi fi jest jeden szum-tel nie obsługuje FLAC, ale jak puszczam z telefony na chromacast audio wszystko działa pięknie. Dac min 300 za używkę i 500-600 zł nowy tak mniej więcej żeby jakiś skok jakości poczuć moim zdaniem choć to moje odczucie. Ja miałem fiio za 100 zł to po kablu optycznym grało to gorzej niż bezposrednio wpięte analogiem. Ważne! Żebyś w opcjach w telefonie ustawil: pełny zakres dynamiki dźwięku. Na telefon ściągnij także gogle home żeby sparować chromecast że swoim widzom fi 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Chromcasta od dwóch miesięcy.  Działa raczej stabilnie, tylko czasami się wyspie i trzeba na nowo kliknąć na tablecie . Po wyjściu analogowy jest poprawnie jednak wyjście cyfrowe Plus przyzwoity Dac za kilkaset złotych daj duży skok jakościowy.  Można jednak zrobić z tego pełnoprawne urządzenie dla audiofila. Niestety to kolejny wydatek : IFI SPDIF Ipurifier . Wtedy mam już sygnał na poziomie niezłego streamera.  Tak mam to skonfigurowane. Cały czas jednak trzeba myśleć o przyzwoitym Dac. Czyli wydatek łącznie około 1200-1500 zł.

Edytowano przez Tomek1777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze porady. To jeszcze 2 laickie pytania:

1) Czy mając Tidal HiFi podłączenie go przez komputer do wzmaka za pomocą chinch da taką samą jakość dźwięku jak strumieniowanie przez Chromecast?

2) Czy ma znaczenie w takim układzie jakie używam kable chinch do podłączenia chromecast/komputer do wzmaka, czy też lepiej zainwestować w Daca za kilkaset złotych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) chromecast da ci lepszy dziewięć w 99% przypadków niż karta muzycznej zintegrowana)niestety integry często dają kiepski dźwięk). Z pc poprawne puszczanie dźwięku nie obejdzie się bez DACka podłączonego do pc albo optykiem, kablem USB lub rca(zależy od wejść w DAC)

2). Jeśli nie ma karty dźwiękowej to zbieraj pomału na dac jest to bez dwóch zdań poprawiający jakość dźwięku element i dodatkowa rzecz w systemie która możesz modelować dźwięk pod swoje upodobania(zawsze można zmienić na inny, zmodyfikować). 

 

Ja radzę kupić chromecast jeśli się nim zainteresowałeś to raptem 120-150 zł i zobaczyć czy dobra jakość dźwięku plus wygoda Ci odpowiada w razie czego sprzedasz go z niewielką strata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odebrałem właśnie Chromecast. W moim zestawie NAD C326bee + Monitor Audio RX1 gra ok, ale jednak mimo dźwięku HiFi brakuje mi głębi. Słucham głównie klasyki, muzyki filmowej i instrumentalnej. 

Zastanawiam się więc czy DAC za 300-400 zł poprawi tu znacząco dźwięk. Kable Chinch obecne to marketówki za 30 zł marki HAMA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że główny winowajca to rx1 nie są to wielkie monitory, ładne niby z wyższej seria MA, ale jednak może im brakować głębi po części wynikającej z basu(w drugim temacie chłopaki tam Ci doradzali konkretnie tychyba). Co do tego który DAC poprawi sytuacje to zaczekajmy na opinie bardziej doświadczonych forumowiczów ode mnie, dac magic 100 (bez modów) raczej odpada, można będzie pomyśleć o jakimś starszym odtwarzaczu MD za 150-200 zl, ale zaczekajmy na spokojnie.

Ustawiłeś pełny zakres dynamiki w gogle home?

Spróbuj dosunąć monitory bliżej ściany może to poprawi odczucia basu. Ja mam podobnej powierzchni pokój odsłuchowy i tu zdecydowanie małe podłogówki lub spore monitory są niezbędne jeśli chcesz czuć potęgę brzmienia.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kabeks. Chodzi tu o głębię niskich tonów, czyli ich głębokie zejście? Czy raczej o głębię sceny stereo, oddech, przejrzystość?

Jeśli o to pierwsze, to rzeczywiście przydałyby się kolumny oferujące większą głębię i masę niskich tonów. Przysunięcie do ściany zwiększy masę niskich tonów, ale podbarwi cały zakres słyszalnego pasma, spłaszczy scenę stereo.

A jeśli o to drugie, to RX 1 powinny zapewnić takie odczucia. I tu właśnie może być wina złego ustawienia. W tym wypadku przeciwnie, powinno się monitory odsunąć jak najdalej od ścian (szukając odsłuchowo optimum, dobrego balansu pomiędzy niskimi tonami a przestrzennością dźwięku). Może to być także niska jakość jakiegoś urządzenia albo okablowania. A standy masz ciężkie, stabilne? Kolumny są na odpowiedniej wysokości?

@Sanwing, Dac Magic 100, zagra dobrze bez modyfikacji, ale potrzeba mu dobrego zasilacza. Chyba, że to nazywasz modyfikacją? Oczywiście o ile ktoś lubi taki rodzaj dźwięku jaki podaje ten DAC. Zwróćmy też uwagę na to, że teraz nowy można kupić za mniej niż 50 % pierwotnej ceny. A używany, pewnie jeszcze taniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel bardziej i modyfikacje wewnątrz DACa mi chodziło, chociaż faktycznie sam zasilacz z opinii posiadaczy wiele dobrego wnosi. Co do cen używek dac magic to niestety utrzymują się na poziomie cen nowego w salonie audio 540-580 zl. Odsprzedają trochę przesadzają z cena oczywiście rozumie jak ktoś kupił dacmagic 100 za 1000 zł, że chce go sprzedać za chociaż połowę ceny, ale niestety prawa rynku są bezwzględne:( . To najprostszy przykład, że kupowanie nowego sprzętu rzadko się opłaca bardzo rzadko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pytanie co kolega ma na myśli mówiąc dynamikę. 

Bo jeśli zejście na basie glebie to winowajcą jest rx1. Niestety dac magic 100 może tu także nie pomóc. O ile to bardzo dobry wldac w swojej obecnej cenie o tyle nie obróci brzmienia systemu o 180 stopni.

Mam go na stanie mogę ci wypożyczyć w cenie w jakiej chodzą używane. Sam sobie sprawdzisz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home, napisz mi jako branża, czemu do diaska inne salony są tak niemiłe dla klienta i jeszcze pobierają opłaty za odsłuch? Jak one wobec tego funkcjonują, jak się utrzymują? Mam nieraz wrażenie, że to nie prawdziwe salony, ale przykrywki mafijnych interesów, pralnie brudnych pieniędzy. Bo Wam się jakoś opłaca dbać o klienta, wysyłać mu sprzęt do odsłuchu, dawać dobre ceny. 

Fakt, może jesteście bardziej rozgarnięci marketingowo, może wpadliście na świetny sposób poprawy sprzedaży? Ale najważniejsze, że z korzyścią dla klienta. 

Kiedy mam do Was zastrzeżenia, piszę o tym. Ale kiedy coś mi się podoba, to też napiszę. Brawo Wy. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie tu nie było, a widzę, że się dyskusja rozwinęła. Jestem już po kilku dniach użytkowania Chromecast wraz z Tidal HiFi.

Sporo testowałem różne ustawienia głośników i znalazłem w końcu optymalne ustawienie dla mojego salonu. Dzięki temu dźwięk jest taki jakiego oczekiwałem po tym zestawie.

Jakość z ChromeCast jest rzeczywiście bardzo dobra (oczywiście w stosunku jakość/cena). Kluczowe jest to że transferuje on dźwięk bezpośrednio z internetu do wzmacniacza, a tablet/telefon to tylko pilot do obsługi.

Mimo tego, że mam zestaw z niższej półki i słucham muzyki strumieniowanej to jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Jasne że to nie to samo co dobry CDk + kolekcja płyt. Jednak przy obecnym budżecie uważam to za optymalne rozwiązanie. Mam dostęp do prawie 40 mln utworów, sam konfiguruję playlisty w zależności od tego czy potrzebuję muzyki do pracy, chilloutu wieczorem, czy też chcę posłuchać klasyki rocka. Jest bardoz duży wybór dyskografii.

Co więcej Tidal HiFi można kupić na allegro, gdzie za całe 6 miesięcy subskrypcji płaci się 13 zł. Chromecast mimo łącza 10mb działa płynnie i się nie zawiesza. Aplikacja na Android nie jest co prawda tak funkcjonalna jak Spotify, ale można sę przestawić. Kupując Chromecast trzeba tylko zwrócić uwagę, czy w zestawie jest wtyczka europejska (oryginalne złącze to brytyjskie).

Jednym słowem - za 150 zł to naprawdę kawał dobrego sprzętu - szczególnie dla początkujących z ograniczonym budżetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kabeks napisał:

Jasne że to nie to samo co dobry CDk + kolekcja płyt.

z tym różnie bywa, jakiś czas temu kiedy korzystałem z Chromecast'a niejednokrotnie utwory z Tidal były lepszej jakości nizeli te nagrane na CD - kwestia wydawcy itp. Aktualnie korzystając z odtwarzacza sieciowego Marantz NA6005 rownież dostrzegam różnice w brzmieniu pomiędzy CD a Tidal HiFi w zależności od wydawcy krążka.

p.s. nabyłeś już taką subskrypcję z Allegro? wiąże się z tym "zabawna" sprawa bo przeważnie owe subskrypcje (klucze) pochodzą z południowej Ameryki i tak dla przykładu znajomy, który to nabył jest obdarowywany nowościami z Brazylii B| a z uwagi że lato nadchodzi to słucha się tego całkiem całkiem ^_^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego chromecast każdy powinien mieć. Nawet po to aby zwykłego radia nie słuchać z FM a właśnie większej ilości fajniejszych stacji z neta.

Dnia 18.05.2017 o 07:10, Angel napisał:

@S4Home, napisz mi jako branża, czemu do diaska inne salony są tak niemiłe dla klienta i jeszcze pobierają opłaty za odsłuch? Jak one wobec tego funkcjonują, jak się utrzymują? Mam nieraz wrażenie, że to nie prawdziwe salony, ale przykrywki mafijnych interesów, pralnie brudnych pieniędzy. Bo Wam się jakoś opłaca dbać o klienta, wysyłać mu sprzęt do odsłuchu, dawać dobre ceny. 

Fakt, może jesteście bardziej rozgarnięci marketingowo, może wpadliście na świetny sposób poprawy sprzedaży? Ale najważniejsze, że z korzyścią dla klienta. 

Kiedy mam do Was zastrzeżenia, piszę o tym. Ale kiedy coś mi się podoba, to też napiszę. Brawo Wy. Pozdrawiam.

Trochę już w temacie siedzę i pewne przypuszczenia mam. Nie chcę ich jednak mówić na głos aby nikogo nie obrazić lub też głosić nieprawdziwych rzeczy. mogę ci napisać pw jak chcesz.

Ale wiem czego brakowało na rynku i staramy się wcisnąć w tą lukę. Uwierzcie że rynek Audio jest mocno konkurencyjny u nas (w Polsce).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Cześć, gram z Chromecast Audio od jakiegoś czasu.  Jest to mój podstawowy "grajek". Ma swoje humory, niekiedy się przytnie, zwiesi, przestaje się dogadywać z laptopem lub telefonem...ale taka już jest jego uroda. Zazwyczaj jakiś drobny problemik występuje raz na jakieś 8 godzin grania. Znośnie. Po włączeniu prądu wstaje w jakieś 14 sekund i jest gotowy do rzępolenia. Tak jak już wcześniej Sanwing napisał - ważne jest uruchomienie w opcjach chromecast'a pełnego zakresu dynamiki. Max gęstości pliku dla niego, to 44.1 k (tak jak CD). Także nawet jeżeli mamy subskrybcję Hi-Fi z TIDAL'a ,to plik MASTER nie będzie brany pod uwagę.

Tak jak już wcześniej pisali klubowicze - a pod czym podpisuję się z pewnością - DAC, to podstawa całej tej frajdy. To dzięki DAC właśnie cała ta zabawa z chromecastem Audio ma sens. Mam dwa DAC i chyba nie pozbędę się żadnego z nich (dac magic 100 i ostatnio kupiony pre box s2 digital) - każdy z nich ma swój charakter. Łączenie chromecasta po analogu mały jack - 2xRCA nie ma sensu - daje nam dźwięk bez dynamiki, płaski, słaby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2019 o 09:36, Tomasz S. napisał:

@TiT mógłbyś napisać więcej o Project Pre box s2 digital ?  Jak Ci się używa, jak dźwięk, funkcjonalność, czy filtry coś zmieniają, czy jest różnica między wejściami itd ? Szukam DACa akurat i nie wiem czy ten brać pod uwagę.

Używa się dobrze. Początkowo był kupiony jako typowy preamp słuchawkowy. Miał być podróżującym DAC do słuchania w pracy, czy domowych, wieczornych posiadówach przy laptopie, a związanych z pracą..  Jednak po jakimś czasie zajął miejsce dac magic 100 pomiędzy chromecastem, a wzmakiem i już tam został... minusem tego rozwiązania jest to, że teraz nie wykorzystuje pełnej mocy jego możliwości, precyzując chodzi o brak możliwości przerobu gęstych MQA przez chromecasta. Póki co to akceptuję, choć myślę, ale bez pośpiechu, jak to rozwiązać.

Co do jakości dzwięku samego wyjścia słuchawkowego pre box'a - w zasadzie nie mam do czego porównać. Gra to dobrze. We wzmacniaczu nie mam wyjścia słuchawkowego. Jedyne z czym mogę w domu zestawić, to wyjście małego jacka z laptopa i z telefonu samsung galaxy... więc w zasadzie z niczym.

Pre box nie ma wyłącznika. Póki dostaje prąd - jest włączony. Dlatego też wpięty jest wraz z chromecastem do dedykowanej listwy zasilającej z włącznikiem. Dyskretny włącznik za komodą uruchamia mi oba sprzęty jednocześnie i po kilkunastu sekundach cały ten tandem jest gotowy do grania. Podłączanie w tej konfiguracji laptopa jest dla mnie nieco upierdliwe, a to ze względu na to, iż podłączenie USB, oprócz sygnału, dodatkowo zasila pre box'a 5V, więc pre box dostawałby amciu z dwóch źródeł. Niby to nie szkodzi, ale nie jest zalecane przez Pro Ject'a - muszę doczytać, czy ze względu na możliwość zrobienia ała sprzętowi, czy zwyczajnie chodzi bardziej o dźwięk i jego pogorszoną jakość.

Zasilanie "turystyczne" po USB z laptoka jest wygodne. Nie jest potrzebny dodatkowy zasilacz. nie plączą się kable. Mam USB + przewód słuchawkowy. Jednak w tym momencie mój pre box przestał uprawiać turystykę i zaczął pracować jako stacjonarny sprzęt... i tu zaczynam powoli myśleć, czy nie dokupić mu stream box s2 ultra do pary. Na papierze niby wszystko się w tym streamerze zgadza - dobre parametry, EISA na koncie, w zasadzie mini komputerek na malinie 0, ale jeszcze nie podjąłem decyzji. Jeżeli dodałbym do siebie koszt obu box'ów, to wyszłaby sumka pozwalająca na zakup cambridge audio cxn lub jakiegoś marantz'a typowo stacjonarnego, a pre box powróciłby na ścieżki podróżnika. Jeszcze sam nie wiem.

Co do filtrów, gram cały czas na "oplimal transient" i jest dobrze. przełączanie pomiędzy filtrami daje różnicę, ale tylko pomiędzy niektórymi i na kilka sekund. Później mózg się przyzwyczaja i nie odczuwam różnicy. Te filtry, to niuanse.

Jeszcze chciałem napisać nieco o tym jak pre box ma się do dac magic 100 - otóż gra lepiej. Nic nie mam do dac magic, gra przefantastycznie, spędziłem z nim kilka dobrych lat i przy obecnej jego cenie nawet nie myślę o jego sprzedaży, może któryś z moich synów go za kilka lat przytuli... Na chwilę obecną jednak bardziej cenię dźwięk z pre box s2 digital no i ma dodatkowo wyjście słuchawkowe, czyli tak de facto jedyny powód tej roszady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...