Skocz do zawartości

Prośba o ocenę zestawu


leviath

Recommended Posts

Witam serdecznie kolegów.

Planuję zakup sprzętu stereo . Po dłuższej lekturze źródeł krajowych jak i zagranicznych, finalizuję listę wyposażenia . Niestety mam problem z odsłuchem ponieważ dzieli mnie 200 km do najbliższego salonu audio  Dlatego wielka prośba do Was o subiektywną opinie zasadności bądź nie takiego połączenia.

Zestaw ten będzie nagłaśniał salon o powierzchni 37m2.  Muzyka pop, rock oraz od czasu do czasu dub step i d`n`b. Źródła dźwięku będą mieszane, tj radio fm , gramofon, cd.  Budżet nie przekraczający 18tys. Podzespoły , które mnie interesują to ;

- wzmacniacz Nad C375BEE
- wzmacniacz gramofonowy Nad PP2E
- kolumny Dali Zensor 7
- gramofon Rega Planar 3 + wkładka Elys2
- cd Nad C546
- tuner fm Nad C427

Do wczoraj sądziłem , że jest to przyzwoite zestawienie. Jednak zacząłem mieć pewne wątpliwości co do kolumn. Co o tym sądzicie ?

Edytowano przez leviath
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że wzmacniacz znacznie przerasta klasowo kolumny. Masz dość spory budżet, ale proporcje udziału w nim poszczególnych elementów raczej bym zmienił. Myślę, że powinieneś celować w kolumny dwukrotnie droższe kosztem reszty elementów.

 

Ps. przy 18 tysiącach do wydania 200 km jest problemem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrane przez Ciebie kolumny wyglądają w tym zestawie trochę słabo. Tak jak pisze jasny, koniecznie trzeba zmienić rozlokowanie funduszy pomiędzy poszczególnymi elementy. Po pierwsze kolumny i wzmacniacz, reszta elementów nie będzie aż tak istotna. Dodatkowo, wybór gramofonu Planar 3 z lepszą wkładką kompletnie mija się z celem, kiedy planujesz kupić do niego podstawowy pre-amp PP2e. Pre jest w brzmieniu gramofonu elementem prawie tak istotnym, jak sama wkładka, więc zrobisz sobie tak zwane wąskie gardło w tym miejscu. Bardzo wąskie. Jeżeli chcesz pozostać przy tej redze, potrzebujesz pre za kwotę przynajmniej przekraczającą tysiąc. Najlepiej dwa. Albo więc akceptujesz taki stan rzeczy, i dokupujesz kiedyś taki lepszy pre, albo już teraz wymieniasz gramofon na coś bardziej odpowiedniego cenowo, jak np. Rega Planar 1, albo nasz TEAC TN-300. http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/gramofon-teac-tn-300.html

Jeżeli chodzi o kolumny, moje propozycje do tej muzyki i wzmacniacza, w kolejności od najmniej do najbardziej basowych:

ELAC Debut F6 - http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace/elac-debut-f6.html

Mission LX-5 - http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace/mission-lx-5.html

ELAC FS78 - http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace/elac-fs-78.html

Te ostatnie powinny Ci się spodobać najbardziej przy dubstepach i bębnobasach. :)

To z lekkich "tuningów". Prawdę powiedziawszy, powinniśmy wydać jeszcze więcej na kolumny. Coś bardziej w okolicy B&W 683 S2 i ich konkurentów. http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace/683-s2.html

Przeanalizuj. A najlepiej odwiedź salon audio. 200km to nie jest tak dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to macie rację. 200 km nie powinno być jakimś problemem przy planowaniu większych wydatków. Tak się składa , że do Szczecina mam właśnie najbliżej.  posłuchanie różnych konfiguracji zdecydowanie ułatwi finalny wybór. Co do kolumn , to będę szukał konstrukcji z przednim bass reflexem ponieważ możliwość manewrowania jest dość ograniczona. Muszę poszerzyć wiedzę na temat kolumn B&W 683 S2 bo nie brałem ich wcześniej pod uwagę .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Trochę dziwnie piszesz. Masz salon 37 m 2 i zastanawiasz się nad kolumnami z przednim b-r, ponieważ możliwość manewrowania jest ograniczona? A co to znaczy? Może narysuj jak będą stały kolumny w pomieszczeniu, gdzie są meble, miejsce odsłuchowe. Podaj odległości do ścian, rozstaw kolumn, odległości do miejsca odsłuchowego. Jak urządzony jest Twój pokój? Znasz temat akustyki i ustawiania kolumn? Jeśli tak, to wiesz jakie to ważne. Że najlepszy zestaw może zagrać słabo w złych warunkach. A jeśli nie znasz, to poszukaj w necie, lub napisz do mnie prywatną wiadomość i podaj adres mailowy, to podeślę Ci ciekawe materiały.

Kolumny z przednim b-r mogą być łatwiejsze do ustawienia bliżej ścian, ale nie muszą. Ogólnie większość kolumn źle gra w zbytniej bliskości ścian. Dobry dźwięk, to jak ostatnio stwierdziliśmy z kolegami to ustawienie nie bliżej niż 85 cm od ścian czy najbliższych mebli. A kompromisy, to już Twoje zmartwienie.

Jakie kolumny? Nie napisałeś jaki rodzaj dźwięku lubisz. Chodzi o jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, czy ciemny, łagodny, miękki, ocieplony, pełny i soczysty w średnicy itp.

Dopiero znając te choć najbardziej podstawowe sprawy można spróbować Ci coś doradzić. Szkoda, że nie masz jakiegoś doświadczenia (a może masz, opisz) jeśli chodzi o audio. Poleciłbym Ci zdecydowanie używany zestaw. Bo albo wydałbyś dużo mniej, uzyskując podobną jakość dźwięku, albo wydając tyle, co zamierzasz miałbyś dźwięk o umowną klasę lepszy. Co najmniej. Choć często doradzaliśmy tak na odległość i wychodziło dobrze. Ale trzeba wiedzieć czego się chce. Dodatkowa korzyść jest taka, że jak Ci coś przestanie odpowiadać, możesz odsprzedać dany element i nie stracić 25 - 50 % jak na nowym. A jest bardzo możliwe, ze nawet po odsłuchu w salonie, po jakimś czasie w domu coś Cię zacznie uwierać w odbiorze i będziesz chciał zmiany.

Pamiętaj, że w takim budżecie ważne są też kable. Interkonekty, głośnikowe, zasilające. Słabymi jakościowo kabelkami zmarnujesz potencjał swojego przyszłego zestawu. Zazwyczaj na okablowanie wydaje się 10 - 20 % sumy na zestaw. Mniej nie warto, więcej można, ale trzeba być świadomym co się robi.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Niby metry na papierze wyglądają dobrze , a rzeczywistość jest inna. W załączeniu przesyłam poglądowy rysunek salonu. Jak widać szału nie ma. Na ten moment jedyną możliwą opcją jest rozstawienie kolumn przy komodzie. Nie mam możliwości wyprowadzenia ich do wewnątrz pomieszczenia i niestety będą stosunkowo blisko od ściany. Wiem, że będzie to słabe rozstawienie,ale na ten czas nic innego nie wymyślę.

Co do dźwięku i doświadczenia. No właśnie , jest go brak. Dlatego dość ciężko jest mi określić jednoznacznie preferencje. Musiał bym posłuchać zestawów generujących poszczególne rodzaje dźwięku.

Zależy mi na przyzwoitym "uniwersalnym" zestawie dającym przyjemność podczas słuchania. Wiem,zaraz mi powiecie ,że nie ma zestawów uniwersalnych. Ale od czegoś muszę zacząć.

Faktycznie celuje głównie w nowy sprzęt. sądzę, że przy moim mizernym doświadczeniu łatwo  mogę się przejechać na używkach - aczkolwiek ich nie wykluczam.

A propos kabelków - oczywiście biorę je pod uwagę w całym rozliczeniu. Na samym początku wykorzystam okablowanie załączone przez producenta. Osłucham się i po czasie wymienię na lepsze.

plan(2).png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych wymiarów Ci nie podam bo nie wiem jakie będą kolumny. Pola do popisu będzie niewiele, sądzę że około 20-30cm od ściany.

19 godzin temu, Arko55 napisał:

można pomyśleć nad dobrymi ustrojami za kolumną bądź przy bocznej ścianie

co masz na myśli ,  bo nie bardzo rozumiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się właśnie kłaniają tematy akustyki i ustawiania kolumn. Poszukaj tego w internecie, poczytaj. Albo napisz do mnie prywatną wiadomość, podając swój adres mailowy, to wyślę Ci odpowiednie materiały na ten temat. Będziesz wiedział jak i gdzie ustawić kolumny oraz miejsce odsłuchowe. A także jakie są ustroje akustyczne i gdzie się je powinno umieścić. Dlaczego to wszystko działa a czemu umiejscowienie kolumn w jakimś miejscu może dać bardzo zły dźwięk.

Później narysujesz swoją propozycję umieszczenia kolumn w Twoim salonie. A my ewentualnie skorygujemy i zależnie od miejsca ich ustawienia będzie można zaproponować coś konkretnego.

Przy Twoim doświadczeniu równie dobrze możesz się "przejechać" także na nowym sprzęcie. Chyba, że masz możliwość dokładnie posłuchać w salonie różnych konfiguracji. A najlepiej byłoby u siebie w pokoju, już w konkretnym ustawieniu. Salon @S4Home umożliwia wypożyczenie sprzętu i takie odsłuchy. Możesz się nad tym zastanowić.

Zresztą sprzętu z drugiej ręki też mógłbyś posłuchać, jeśli znalazłbyś sprzedającego, który mieszka blisko Ciebie. Po wstępnym odsłuchu u niego, być może zgodziłby się na prezentację u Ciebie w domu? Czasem ktoś sprzedaje cały system albo wzmacniacz i kolumny. Często są to już dobrze do siebie dobrane elementy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18000 i zensor 7?

To kolumny które sprzedają się za 3k nowe. Więc to zdecydowanie nie tędy droga.

Moim zdaniem masz dwie opcje.

1. Jechać nawet i 300 km w jedną stronę na cały dzień do dwóch salonów posłuchać. Ale i tak sprzęt musisz wziąć do siebie

2. Nie wychodzić z domu ale wziąć od razu sprzęt na testy do siebie. 

Przy takiej akustykę pomieszczenia odsluch w salce w salonie audio da ci tylko obraz jak kolumny miga zagrać, ale nie jak zagrają u ciebie.

 

Na pewno zensor 7 to nie kolumny na które patrzył bym w tym budżecie.

Pozostaje do twojej dyspozycji 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, S4Home napisał:

18000 i zensor 7?

To kolumny które sprzedają się za 3k nowe. Więc to zdecydowanie nie tędy droga.

Moim zdaniem masz dwie opcje.

1. Jechać nawet i 300 km w jedną stronę na cały dzień do dwóch salonów posłuchać. Ale i tak sprzęt musisz wziąć do siebie

2. Nie wychodzić z domu ale wziąć od razu sprzęt na testy do siebie. 

Przy takiej akustykę pomieszczenia odsluch w salce w salonie audio da ci tylko obraz jak kolumny miga zagrać, ale nie jak zagrają u ciebie.

 

Na pewno zensor 7 to nie kolumny na które patrzył bym w tym budżecie.

Pozostaje do twojej dyspozycji 

Dziękuję za sugestię. Skontaktuje się pod koniec tygodnia.

Edytowano przez leviath
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie ,
Po rozmowach z kolegą S4Home zestaw do odsłuchu został wybrany. Priorytetem będzie dobranie odpowiedniego wzmacniacza i kolumn.   Na pierwszy rzut pójdą dwa wzmacniacze Nad 375 oraz Roksan K3.  Do tego kolumny Tannoy XT8F , Elac Uni Fi U5 . Pomieszczenie jest dość duże , ale nie ustawne. Dodatkowo druga połowa nie chce wielkich kolumn. Dlatego do testu dołączą Monitor Audio Silver 6 oraz Studio 16Hz Canto Grand. Zobaczymy jak te połączenia będą ze sobą współpracować. Podzielę się wrażeniami jak tylko sprzęt dojedzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świetnie. Podziel się koniecznie wrażeniami. Odsłuchów dokonuj w tym samym ustawieniu kolumn oraz na tych samych próbkach nagrań. Kolumny wybrałeś ciekawe i wzmacniacze też nie gorsze. Dobrze abyś miał do odsłuchów choć przyzwoite źródło i okablowanie. Może S4Home prześlą Ci jakieś niedrogie a w miarę dobre. Zapytaj. 

Oczywiście wiadomo, że sprzęt używany mógłby zagrać lepiej. Ale nie mógłbyś go chyba posłuchać. Może kiedyś, gdy będziesz lepiej znał swoje upodobania dźwiękowe, zdecydujesz się na wybór takiego sprzętu. 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślałem, że skoro nie masz doświadczenia, to może dobrym pomysłem było by jednak wybrać sprzęt używany jako pierwszy zestaw, ale np. za połowę budżetu. Ale widzę że audio już wybrałeś, więc nie ma tematu. Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt powinien dotrzeć lada dzień. Tak jak Angel piszesz odsłuchy będą dokonywane w" jednolitych" warunkach. Źródłem do odsłuchu będzie odtwarzacz cd Magnat McCD550 , okablowanie Melodika MDC2530 oraz Oehlbach Ice Blue 50.  Wydaję mi się ,taka forma  zakupu nowego sprzętu daje mi więcej możliwości - jak na sam początek.Chociażby odsłuch różnych konfiguracji. Dowiem się jaki dźwięk tak naprawdę lubię.  Wówczas ( w przyszłości) dobór sprzętu używanego może być nawet lepszą opcją.  Ale po kolei. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedrogi, ale bardzo fajny odtwarzacz. Powinien spełnić swoją rolę stabilnego źródła. Kable również przyzwoite. Dobrze by się stało, aby były już używane (wygrzane). Ale lepsze to, niż jakieś tanie, czy no name.

Widzę, że rozsądnie podchodzisz do zagadnienia. Na pewno w ten sposób sporo się nauczysz. Nic nie zastąpi odsłuchów, własnego doświadczenia. Rzeczywiście w przyszłości łatwiej Ci będzie pokusić się o wybór sprzętu używanego.

Czekam (pewnie nie tylko ja) na opis wrażeń po odsłuchu. Notuj swoje uwagi podczas testów na temat brzmienia, sceny stereo czy innych wrażeń, bo pamięć jest zawodna a to się też przyda do dalszych odsłuchów. Wzmacniacze przed odsłuchem rozgrzej choć ze dwie godziny. Nie słuchaj na zimnym sprzęcie. A docelowy odsłuch najbardziej pasującego Ci zestawu zrób nawet po dobowej rozgrzewce. Albo dłuższej. Co oznacza, że nie wyłączasz wzmacniacza, tylko go maksymalnie przyciszasz i tak się grzeje. Z CDkiem możesz zrobić to samo. Większość elektroniki dobrze reaguje na długą rozgrzewkę. Bardzo często gra wówczas diametralnie inaczej niż sprzęt zimny, nierozgrzany.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchy już mam za sobą.  Początek był dość kiepski ponieważ dostarczony cd odmówił posłuszeństwa po zmianie pierwszej płyty. Żadnej z kolejnych nie chciał czytać. Był weekend , wiec możliwość szybkiej wymiany zerowa. W związku z tym na pierwszy rzut poszedł wzmacniacz Roksan Kandy K3 , który oferuje możliwość podłączenia źródła przez bluetooth. Na początek podłączone zostały kolumny Monitor Audi Silver 6. Wersja Piano Black wygląda obłędnie , jednak najdelikatniejsze dotknięcie zostawia widoczne ślady. Wrażenia odsłuchowe już nie były tak dobre. Może rzeczywiście są za małe jak na taki metraż. Bardzo mi przeszkadzały ( w większości utworów ) bardzo kłujące i ostre wysokie tony .Bas był przyzwoity , ale brakowało objętości. Kolejne były kolumny Studio 16Hertz Canto Grand. I tutaj było podobnie , aczkolwiek zaskoczony zostałem możliwościami tych "maleństw". Nie był to mój dźwięk ponieważ tony wysokie również były zbyt ostre dla moich uszu , a bas sprawiał wrażenie płytkiego/krótkiego. Elac Uni fi u5 wniosły zmiany. Soprany już nie krzyczały ,  bas zyskał na mocy i objętości , jednak środek wydawał się trochę za płaski (w niektórych utworach). Aczkolwiek było już nieźle. Na koniec poszły maleństwa Tannoy XT8F. Bas w tych kolumnach jest najmocniejszy i najgłębszy względem poprzedników. W większości utworów brzmi bardzo przyjemnie, aczkolwiek zdarza się , że jest go za dużo. Góra i środek bardzo miłe dla ucha . Przy cichym jak i przy głośniejszym odsłuchu wszystko było na swoim miejscu. Po tym wszystkim udało mi się pożyczyć leciwy odtwarzacz cd Pioneer Pdm. Cała zabawa zaczęła się na nowo również z Nad`em 375. Wszystkie konfiguracje zostały odsłuchane. Prawdę mówiąc nie zauważyłem znaczących różnic w brzmieniu pomiędzy tymi wzmacniaczami.  W związku z tym postanowiłem wybrać Roksana K3. Pozostał dylemat co do kolumn. Druga połowa na własnym słuchu doświadczyła, że MA6 oraz Canto Grand w żaden sposób u Nas nie zagrają. Chcąc nie chcąc kolumna musi być większa. Przez sporą część wczorajszego dnia kolumny Tannoy i Elac były testowane przy dość szerokim repertuarze. Wybór ciężki, bo po dłuższym słuchaniu obie są bardzo dobre. Każda miała plusy i minusy .... kończąc moje wypociny :) finalny wybór padł na tannoy`e. Bardzo ładnie zgrywają się z Roksanem.

Chciałbym teraz dobrać odtwarzacz am/fm z możliwością odtwarzania radia internetowego lub osobno odtwarzacz sieciowy i tuner am/fm. Zasadnicze pytanie. Czy kupować sprzęt nowy czy zainteresować się używanym ? Jestem również ciekaw kwestii budżetu . Zakładam maksymalnie 3000. Tylko czy jest sens i czy nie warto kupić podzespoły znacznie tańsze ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...