Skocz do zawartości

Potencjometr do Densen Beat B100


Recommended Posts

Zmiana potencjometru na inny o tych samych wartościach może wpłynąć na brzmienie wzmacniacza. Dlatego taka zmiana możne sporo popsuć.

Najlepiej było by kupić podobnego niebieskiego Alpsa  2 x 10 kOhm. Sama wartość może nie jest zbyt popularna, ale prawie na pewno są produkowane.

Trzeba popytać po sklepach internetowych po wcześniejszym sprawdzeniu ich oferty. Niskie zapotrzebowanie może sprawiać że będzie on dostępny na zamówienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem problem z potencjometrem Alps w Rotelu RA980BX. To także był model już nie produkowany. Zaniosłem wzmacniacz do serwisu i panowie doprowadzili ten potencjometr do używalności (nie wiem czy rozkręcali Alpsa ale efekt był pozytywny).

Nie mówię, że w Twoim przypadku @Eddi taka akcja też się powiedzie ale w razie czego mogę Ci dać namiary na ten serwis (w Ostrowie Wlkp.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie każdy potencjometr potrzebuje 3 wyprowadzeń: początek ścieżki, koniec ścieżki i wyprowadzenie suwaka przemieszczającego się po ścieżce oporowej. W przypadku potencjometru stereofonicznego głośności mamy 2 potencjometry w obudowie. Dlatego tego typu potencjometry mają 6 wyprowadzeń a w tamtym najprawdopodobniej są 2 dodatkowe wyprowadzenia początków ścieżek. które łączy się z masą. Nie znalazłem jego datasheet. Takie rozwiązanie powinno pozwolić mocniej zamocować go do płytki drukowanej lutami, ale nie jest to konieczne. Te 2 dodatkowe piny najpewniej nie są konieczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czasem 2 dodatkowe piny przy takim potencjometrze bywały wykorzystywane jako wyłącznik obsługiwany przez wciśnięcie pokrętła ( właściwie to jego osi ). Alps oznaczał je jako do obsługi funkcji loudness. Dlatego jeśli pokrętło nie jest równocześnie przyciskiem to te 2 dodatkowe złącza są dodatkowymi wyprowadzeniami do masy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...