Skocz do zawartości

Kolumny w przejściu.


wid

Recommended Posts

Cześć. Tutaj bedzie moje miejsce odsłuchowe . Kolumny będą stały z lewej strony przejścia i prawej strony , skierowane w kierunku w którym zostało zrobione zdjęcie. Odległość przejścia to 3 m . Czy takie ustawienie ma jakiekolwiek szanse na dobry odbiór dźwięku? Pomieszczenie ma wymiary 5 na 5 . Wys to około 2.20 cm . Dodam że kolumny będą mogły być oddalone w tym ustawieniu od ściany spokojnie 80 cm .(myślę że to plus)
17668998_10212522890976515_404297069_o.thumb.jpg.be8012d9c4fce2af6fa85404ef8a8f00.jpg

 

Będą stały tam kolumny podłogowe.  Jestem na etapie remontu, więc kwestie akustyki chciałbym załatwić na początku. Z góry dzięki :)

 

 

Edytowano przez wid
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szansa jest zawsze, zależne jest to po części od tego na ile możesz sobie pozwolić z adaptacją akustyczną. Pomieszczenie rozumiem, że do tego przejścia w kształcie trójkąta ma wymiary 5m x 5m ? Zaś kolumny mają stać z obydwu stron wejścia wysunięte ku miejscu odsłuchowemu, które będzie tam, skąd jest wykonana fotografia ?

Ustawienie i aranżacja akustyczna na pewno będzie dość utrudniona. Utrudnienie owe polega na tym, że masz dość znaczną część odsłoniętą. Pomieszczenie kwadratowe- kolejne mocne ograniczenie (chyba jedno z gorszych kształtów do audio), do tego wysokość to praktycznie wielokrotność ścian. Stosunek fatalny. 

Na tą chwilę trochę mało napisałeś o tym jakie ma być umeblowanie w tym pomieszczeniu. Dasz radę zamieścić rzut z góry z naniesionymi meblami, kwiatami, szafami i wszystkim co ma się tam znaleźć ?

Z tego co widać na tą chwilę (oczywiście bez pomiarów akustycznych będzie to tylko i wyłącznie rada, która nie zawsze musi się sprawdzić) na pewno należy się skupić na mocnym odsunięciu kolumn od tylnej ściany (może uda się uzyskać odległość ponad 1 metr ?), lekkim skręceniu ku miejscu odsłuchowemu i silne wytłumienie rogów po obydwu stronach (ściany tylnej oraz bocznej). W teorii przynajmniej może to zniwelować negatywne skutki tego nieforemnego przejścia i powierzchni otwartej. Wytłumienie musi być oparte na materiale silnie pochłaniającym dźwięk. Coś w granicy 100kg/m3. Na pewno nadała by się wełna mineralna o grubości nawet 15cm.  Będą tam jakieś drzwi ? Czy będzie to takie otwarte przejście ?

Kolejny problem będzie w braku symetrii ściany lewej i prawej, dobrze byłoby pomyśleć o naprawdę grubych i pofałdowanych zasłonach, które można odsłaniać gdy nie słuchasz muzyki. Lewa ściana wobec tego dobrze żeby pusta nie została. 

Ja bym się pokusił na to, żeby wejście trójkątne na czas np odsłuchu czymś zasłaniać (może będą jakieś przesuwne drzwi ?) Jeśli nie to może pokusić się o taką składaną ściankę, która byłaby tylko stawiana na czas odsłuchu, np z przylepionymi do niej płatami materiału tłumiącego ? O adaptacji tak czy inaczej warto pomyśleć, gdyż kwadratowe pomieszczenie oraz wielokrotność wysokości do ścian to najgorsze parametry pomieszczeń pod względem akustycznym.

Warto zastanowić się jeszcze nad rozmieszczeniem kolumn na ścianie lewej, ale tu pojawią się podobne problemy, z prawej strony otwarta przestrzeń itp. 

Nanieś umeblowanie i określ na jak duże ustępstwa akustyczne się godzisz, bo niektórzy nie wyobrażają sobie tego, żeby cokolwiek na ściany naklejać (a duża część różnych ustrojów naprawdę wygląda ładnie, ozdobnie). Napisz także gdzie będzie stał sprzęt i jaki to będzie sprzęt ? 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt bedzie stał na półce na ścianie takiej wiszącej. Musze taką gdzieś dorwać . Nad sprzętem bedzie tv na takiej wysuwanej konstrukcji , ktora bedzie sie wysuwać do środka przejścia. 
Kolumny na ten moment to  Heco Music Style 900, wzmacniacz w trakcie wybierania. Tak do końca umeblowania pokoju takiego szczegółowego jeszcze nie mam , ale na ten moment będzie narożnik 3 m w miejscu robienia zdjęcia. Jakiś dywan . i stolik koło narożnika .  Napisałeś czy będą jakieś drzwi przesuwne . Dzisiaj pojawił się pomysł od narzeczonej że takie drzwi by chciała mieć więc jestem na plus . Były by to drzwi w stylu japońskim. Takie lekkie drzwiczki w prostokąty ( wiecie o co chodzi) . I jak narazie tyle! Reszta umeblowania to sprawa otwarta.  Wysunięcie kolumn o 1 m jak najbardziej wchodzi w grę.  Ale wytłumienie ściany wełną 15 cm z tyłu kolumn.. tutaj może być bardzo ciężko. Chyba że są jakieś inne ciekawe rzeczy żeby dać za kolumny i zeby w miarę fajnie wyglądały  
 

Edytowano przez wid
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Simson, sądzisz że otwarta przestrzeń za kolumnami to coś złego? Bo ja myślę, że nie. Duża część fal nie będzie się odbijać od tylnej ściany. Zyskamy większą głębię i precyzję sceny. Na pewno na tych kawałkach ścian za kolumnami przydały by się jakieś absorbery albo dyfuzory z funkcją częściowego pochłaniania dźwięku. Ale bez przesady. Kolumny mogą stać nawet metr od ściany. A to jest już dobra odległość. I nie potrzeba nieraz tak mocnego pochłaniania. Fale odbite też są potrzebne w pewnej ilości. A ja mam nieraz wrażenie jakbyś chciał totalnie przetłumić pomieszczenie. Nie zawsze działo jest dobre na komara ?. Czyli chcę wyrazić opinię, że nie zAwsze sięganie po maksymalne środki jest najlepsze. Sam niedawno stwierdziłeś, że adaptację akustyczną stosuje się gdy jest taka potrzeba. Czyli jak sam wiesz nie zawsze i nie za każdym razem jednakowo dużo, mocno itp.  Na pewno ściany i podłogę dobrze by było choć trochę przysposobić akustycznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel na pewno spostrzeżenia masz trafne, jednakże obawiałbym się tego, że część fali ulegnie odbiciu, część poleci do pomieszczenia (więc powstanie nierównomierność pod względem odbicia i "uwolnienia"), temu starałbym się te podlegające odbiciu mocno pochłonąć, aby wyrównać "tylne brzmienie kolumn". Metr od ściany to dużo, ale @Angel zwróć uwagę na to, że kolumny będą blisko narożników pomieszczenia oraz proporcje pomieszczenia są fatalne (kwadrat u podstawy oraz wysokość, która jest praktycznie wielokrotnością podstawy). W takim pomieszczeniu podejrzewam problemy akustyczne "w ciemno", ale oczywiście trzeba by to najpierw sprawdzić bez adaptacji. Nie sądzę, że absorberami za kolumnami pomieszczenie przetłumimy, to będzie do kilku procent powierzchni pochłaniania w stosunku do reszty powierzchni. Przy kilkudziesięciu procentach można mieć obawy. Myślę, że bez adaptacji bas może "buczeć", ale niewykluczone, że mogę się mylić. Tak teoretyzuję.

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Simson, masz na pewno w dużej mierze rację. Ale zwróć też uwagę, że w akustyce pomieszczenia nie dążymy tylko do wyrównania ale właśnie częściej do zróżnicowania jednolitości powierzchni. Na samej ścianie można coś dać. Są przecież może nie tak skuteczne ale ładne absorbery. I rzeczywiście możemy sobie pogdybać. Wszystko okaże się gdy zagra muzyka.

@wid, jeśli miejsce odsłuchowe też możesz przesuwać przód - tył, to jest duża szansa na znalezienie optymalnego brzmienia, balansu tonalnego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wstrzymaj się z adaptacją do finalnego ustawienia sprzętu. Po podłączeniu i posłuchaniu ukażą się ewentualne problemy i wówczas jeśli poznamy w czym jest problem postaramy się pomóc. Nie wykluczone, że mimo braku adaptacji brzmienie będzie poprawne. Panele zawsze można później dokupić, zaś ich montaż nie będzie związany z remontami.

Przykładowy, dość dobry panel możesz zakupić np taki:

http://allegro.pl/panele-akustyczne-124-x-64-cm-isover-pt-80-i5903381735.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMzg2MDY1NDkAOTczMDgA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=1734c60d-ca8c-4f63-ba46-8606adcea554

 

.....ale jeszcze się wstrzymaj


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, temat utworzyłem żeby zaczerpnąć wiedzy i złapać jakieś podstawy. Dopiero po pierwszym odsłuchu okaże się co i jak wiadomo :) Czy na taki panel akustyczny można nakleić jakiś obraz w sensie jakiś materiał dodatkowy w formie jakiegoś zdjęcia ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej można coś nalepić, ale zdecydowanie polecam coś materiałowego. Nalepiając coś w rodzaju drewna, szkła, czy czegoś foliowego ograniczymy  dźwiękochłonność absorbera (choć przeglądałem pomiary akustyczne, które nie wykazały dużego ograniczenia przy owinięciu cienką folią, jednakże ja bym tego unikał). Dla mnie osobiście takie panele wyglądają na tyle dobrze, że bym nic nie nalepiał. Ewentualnie dobrałbym kolor podobny do koloru ścian, wówczas panele będą mało widoczne. Przy nalepianiu lepszym pomysłem będzie mocowanie boczne (do ramy po bokach, od góry i od dołu na jakieś zszywki) np jakiegoś materiału z grafiką, czy rysunkiem, żeby klej od czoła nie tworzył twardej- nieprzepuszczalnej warstwy.

Ale jak pisałem wyżej. Wstrzymaj się jeszcze z zakupami, gdyż za ustrojami należy się rozejrzeć przy ewentualnm problemem z brzmieniem. Zasłonięcie wejścia oraz większe odsunięcie kolumn od ściany tylnej (lekko ponad 1 metr) samo w sobie powinno dać dobry odbiór. Osobiście jestem zwolennikiem, że nawet przy poprawnym brzmieniu takie dwa większe absorbery brzmienia zepsuć nie powinny, a nawet mogą je lepiej ułożyć. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wid, można znaleźć jakiś materiał o dużej przepuszczalności dźwięku i ozdobićć go tam, gdzie robią zdjęcia, obrazki na materiale. Idealny byłby materiał jaki stosuje się na maskownice kolumn. Bywa w kolorze białym, choć najczęściej jest w czarnym. Trzeba by zapytać kogoś z firmy, która robi takie rzeczy czy każdy materiał się do tego nadaje. Bo być może musi być jakiś specjalistyczny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii materiał nie ma aż tak dużego znaczenia, zdecydowanie ważniejsze jest to co jest pod materiałem i jakiej grubości. Ważne, żeby to nie był materiał bardzo sztywny i gruby, żadne ceraty itp. Materiał powinien być "w miarę" przepuszczalny i niezbyt gruby, gdyż na niskie tony wpływ takiego materiału jest praktycznie pomijalny.

Materiał o wadze ok 0,2 kg / m2 (można to łatwo wyliczyć ważąc dowolny kawałek i wyliczyć wagę m2) współczynnik pochłaniania przy 250Hz ma w granicy 0,06.  Przy  2 kHz -  0,17 - 0,19, więc praktycznie są to wielkości pomijalne. Waga poniżej 0,2 kg/ m2 współczynnik będą miały jeszcze mniejszy. Czym materiał bardziej gęsty i gruby ten współczynnik będzie większy. Wobec czego pojawia się pytanie, czy gęstym materiałem nie polepszymy właściwości pochłaniających absorbera ? 

Osobiście tego nie badałem, ale biorąc na logikę, powinno być na pewno nie gorzej. @Angel, myślę że materiał na maskownice ważny jest przy kolumnach, aby nie wpływał na wybrzmienia głośników, ale przy absorberach dodatkowe pochłonięcie (znikome ze względu na powierzchnię, wagę) błędem nie będzie. Pomijam to, że ilość takiego dodatkowego materiału słyszalnie będzie raczej bez znaczenia przy absorberze. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Jeśli masz problem i potrzebujesz korektę niskich tonów to jest to niezłe wyjście z tego typu pułapkami basowymi. Bo chyba nic innego na tak zadane pytanie nie można powiedzieć ...

Masz już sprzęt i rozstawiłeś go? Bo pół roku temu jak tworzyłeś ten wątek były to raczej rozważania teoretyczne

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Cześć. Wszystko juz u mnie gra , ustawienie jest takie.  około 113 cm od bocznej ściany i 25 cm od ściany tylnej, z tego że otwory z basu tak się ułożyły że nie zahaczają o tylną ścianę.  Miejsce odsłuchowe jest oddalone od środka kolumn o 3.40 i gra mi to moim zdaniem naprawdę bardzo dobrze. ! Szczerze zdziwiłem się bo bas mi nie buczy(tak mi sie wydaje) , a w innym pokoju to byly z tym kłopoty. Teraz pytanko, da się ogarnąć z tym ustawieniem kolumn, coś więcej tzn poprawić szczegółowość sceny i poszczególnych instrumentów.  
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Dnia 15.05.2017 o 23:05, Angel napisał:

@Simson, sądzisz że otwarta przestrzeń za kolumnami to coś złego? Bo ja myślę, że nie. Duża część fal nie będzie się odbijać od tylnej ściany. Zyskamy większą głębię i precyzję sceny. Na pewno na tych kawałkach ścian za kolumnami przydały by się jakieś absorbery albo dyfuzory z funkcją częściowego pochłaniania dźwięku. Ale bez przesady. Kolumny mogą stać nawet metr od ściany. A to jest już dobra odległość. I nie potrzeba nieraz tak mocnego pochłaniania. Fale odbite też są potrzebne w pewnej ilości. A ja mam nieraz wrażenie jakbyś chciał totalnie przetłumić pomieszczenie. Nie zawsze działo jest dobre na komara ?. Czyli chcę wyrazić opinię, że nie zAwsze sięganie po maksymalne środki jest najlepsze. Sam niedawno stwierdziłeś, że adaptację akustyczną stosuje się gdy jest taka potrzeba. Czyli jak sam wiesz nie zawsze i nie za każdym razem jednakowo dużo, mocno itp.  Na pewno ściany i podłogę dobrze by było choć trochę przysposobić akustycznie. 

W zasadzie zapomniałem o tym wątku;) powiem tylko tyle że scena jest, bas jest nie dudni, wszystko dobrze słychać. Ja siedzę od tylnej ściany okolo 50 cm. Im blizej sie przesuwam tym mniej basu tak zaobserwowalem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 23.10.2018 o 08:28, wid napisał:

Cześć. Wszystko juz u mnie gra , ustawienie jest takie.  około 113 cm od bocznej ściany i 25 cm od ściany tylnej, z tego że otwory z basu tak się ułożyły że nie zahaczają o tylną ścianę.  Miejsce odsłuchowe jest oddalone od środka kolumn o 3.40 i gra mi to moim zdaniem naprawdę bardzo dobrze. ! Szczerze zdziwiłem się bo bas mi nie buczy(tak mi sie wydaje) , a w innym pokoju to byly z tym kłopoty. Teraz pytanko, da się ogarnąć z tym ustawieniem kolumn, coś więcej tzn poprawić szczegółowość sceny i poszczególnych instrumentów.  
Pozdrawiam

ok cały czas odsłuchuje i pojawiają się nowe rzeczy :) powiedzcie mi jak wytłumić i czym ścianę za głośnikami tzn cały róg pokoju ? Wydaje mi się że scena lekko ucieka w lewo. 
Z lewej strony mam regał z książkami , a właśnie z prawej strony nic. Tzn z prawej strony jest okno(na nim mam żaluzje dzień/noc), pod oknem jest kaloryfer. Czasami kaloryfer zakrywam grubym kocem. Pewnie to jest przyczyna przesunięcia sceny. Jak się jej pozbyć to jedna sprawa. Druga zauważyłem że przy głośniejszych odsłuchach lekko zlewają się instrumenty jak to ogarnąć? Słucham rocka i metalu więc gatunek muzyczny nie łatwy do ogarnięcia z tego co piszą na forach.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2017 o 19:13, wid napisał:

Jestem na etapie remontu, więc kwestie akustyki chciałbym załatwić na początku. Z góry dzięki :)

Czy ściany są pokryte płytami karton-gips?

31 minut temu, wid napisał:

Tzn z prawej strony jest okno(na nim mam żaluzje dzień/noc), pod oknem jest kaloryfer. Czasami kaloryfer zakrywam grubym kocem.

możesz na ścianę okienną zastosować grube zasłony, to też b.dobrze poprawi akustykę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Czy ściany są pokryte płytami karton-gips?

możesz na ścianę okienną zastosować grube zasłony, to też b.dobrze poprawi akustykę

tak ściany wszystkie z karton gips. Lekko pobawiłem się kolumnami jeszcze bardziej odstawiłem od tylnej ściany i poprawiłem skręcenie do środka. Nie widziałem tego wcześniej ale w jednej kolumnie widzialem wewnętrzny bok w drugiej nie. Teraz już jest równo.  Jest taka opcja żeby zrobić grubą zasłonę na całą prawą ścianę z oknami, taką przesuwaną. 
Co powiecie na temat wytłumienia tylnej ściany, za kolumnami i po bokach FiberSTANDARD 120×60 ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, wid napisał:

Lekko pobawiłem się kolumnami jeszcze bardziej odstawiłem od tylnej ściany i poprawiłem skręcenie do środka.

Kolumny i ty musicie stanowić trójkąt równoramienny dla stereo i odwrócone z  godnie z bokami trójkąta- to taka zasada. Ty siadasz przed kątem zamykania się boków trójkąta /lekko wewnątrz tego trójkąta/

Jeżeli masz karton-gips w całym pokoju to raczej za kolumnami niczego nie potrzebujesz, tylko dodaj zasłony.

Jeszcze jedno pytanie czy masz tapety czy malowane ściany i podłoga panele, dywan itd? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...