Skocz do zawartości

Zaskakujący problem z brzmieniem


Recommended Posts

Hej witajcie, mam dziwny problem dotyczący jakości audio przy odsłuchu płyt winylowych już wyjaśniam o co chodzi:

Otóż posiadałem niedawno wzmacniacz Kenwood Kr-3200 oraz gramofon Bernard GS 460 (Unitra) z igłą MF-100, dźwięk nie był audiofilski, ale na tyle w porządku, że nie miałem do niego dużych zastrzeżeń. Dziś postanowiłem polepszyć jakość i kupiłem Gramofon Dual CS 621 z oryginalną wkładką DMS240E, oraz oryginalną igłą DN241 i ku mojemu zaskoczeniu po podłączeniu do mojego Kenwooda Kr-3200 jakość dźwięku jest znacznie gorsza niż z Bernarda... Dźwięk jest schowany, mało klarowny, brakuje dynamiki jest mocno spłaszczony i stłumiony. Oba gramofony łącze przez przejściówkę DIN=>2 x wtyk RCA (chinch) we wzmaku nie ma bezpośredniego wejścia na DIN z 5 pinami, może to kwestia przejściówki... ale dlaczego w takim razie w Bernardzie brzmi lepiej? przecież Bernard 460 nie może równać się z Dualem... a może po prostu Kenwooda nie łączy się z Dualami?

Co w ogóle sądzicie o takim połączeniu? i w czym może tkwić problem? Kenwooda zakupiłem za 500zł, a Duala (w bardzo dobrym stanie) za 700zł

Pozdrawiam

 

Edytowano przez AudioFils
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się z wkładką chodziło mi o MF-100 a nie o M1-100 :D Już poprawiłem. Podobno MF-ki słyną z dość mocnej góry. Wkładka i igła do mojego Duala jest ponoć oryginalna, a gramofon jest z 1984 roku, może faktycznie to wina igły. W Bernardzie wiem, że była nówka MF-100, a w Dualu jedyne co wiem, to to, że jest oryginalna DMS240E :D Jeśli chodzi o inne możliwe konfiguracje to nie sprawdzałem, w niedziele jadę do wujka i podepnę się pod jego wzmaka. Może powinienem zakupić nową wkładkę, np. Audio-technica AT95E? Podobno jest to dobra wkładka.  Gramofon jest bardzo zadbany, wygląda jak nowy, jedyne co, to ta oryginalna wkładka i igła...(która może być mocno zużyta, ale niestety się nie znam) Dźwięk z tej wkładki Duala nie jest jakoś porażająco gorszy od Bernarda i jego MF-ki, ale jednak słychać różnicę. Po testach w niedziele napiszę czy jest lepiej/gorzej :D

Edytowano przez AudioFils
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz pewności co do tego kiedy była wymieniana igła, to lepiej załóż, że jest zniszczona i kup nową od razu. Szkoda Twoich płyt, które byłyby niszczone starą igłą. AT95E bym sobie póki co odpuścił.

Przydałoby się też rozdzielić masy w okablowaniu, przynosi to znaczną poprawę w dźwięku. Tak samo wymiana okablowania i pozbycie się tej nieszczęsnej przejściówki DIN/RCA :) Lepiej ograniczyć do minimum takie punkty w torze sygnału (szczególnie między gramofonem a przedwzmacniaczem, gdzie występują bardzo małe sygnały, które łatwo zakłócić).

Jak o to wszystko zadbasz, to będziesz zdziwiony z tego ile można wycisnąć z takiego gramofonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Audio Autonomy za dobry trop! Być może to kwestia przejściówki i masy, ponieważ u gościa , który robił nam test odsłuchu przed zakupem brzmiało świetnie, a ja łącze się w domu przez tani kabelek i to w dodatku bez masy i brzmi baaardzo przeciętnie, jak dopalam opcje wzmocnienia basów w Kenwoodzie to głośniki, aż się dławią. Czy faktycznie brak masy może mieć wpływ na jakość dźwięku w tym Dualku? :D

 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa prawidłowego poprowadzenia masy jest ZAWSZE bardzo ważna w gramofonach.

Również warto zająć się okablowaniem (i czym już napisał przedmówca). A za pare złotych można kupić nowy zestaw 4 kabelków łączących piny we wkładce z wyprowadzeniem sygnału w ramieniu. 

Warto również zająć się wyprowadzeniem sygnału nowymi kablami cinch (wraz z masą) albo od razu zamontować gniazda cinch i wtedy można będzie w przyszłości eksperymentować z różnymi kablami.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioFils napisał:

Czy faktycznie brak masy może mieć wpływ na jakość dźwięku w tym Dualku? :D

To nie jest tak, że tam nie ma masy, po prostu jest ona połączona z masą sygnału. Do tego dodatkowy punkt łączenia w postaci redukcji DIN/RCA i dodatkowe centymetry kiepskiego kabla też nie pomagają. Te wszystkie elementy składają się na efekt, który u siebie słyszysz. Optymalnie byłoby zrobić tak: pozbyć się kabla zakończonego DIN, zastąpić go przewodem zakończony wtykami RCA, które wpiąłbyś już bezpośrednio do wzmacniacza (jednocześnie oddzielając masę i prowadząc ją osobnym cienkim kabelkiem). Wymianę taką można wykonać nie ruszając przewodów, które są w ramieniu. Można też pójść na całość i wymienić cały przewód łącznie z tym odcinkiem, który jest w ramieniu.

1 godzinę temu, RoRo napisał:

albo od razu zamontować gniazda cinch i wtedy można będzie w przyszłości eksperymentować z różnymi kablami.

Tak też można zrobić. Wtedy będziesz mógł, tak jak napisał RoRo, bawić się w eksperymenty z wymianami kabli między gramofonem a wzmacniaczem.

Jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to pisz. Postaramy się pomóc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.05.2017 o 12:44, Audio Autonomy napisał:

Można też pójść na całość i wymienić cały przewód łącznie z tym odcinkiem, który jest w ramieniu.

Proponowałbym raczej krok po kroku, wymiana przewodu sygnałowego pkus wtyki i uziemienie na początek (wypadnie przejściówka). Gdy problem pozostanie (a to prawdopodobne) to wkładka na tapetę, jeśli nie chcesz jej wymieniać w ciemno to spróbuj z mf.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się przetestować tego Duala u wujka na innym wzmacniaczu (przetestowałem go na innych kolumnach oraz zakupiłem kabel, który ma z jednej strony 2 RCA (czincz) a z drugiej gniazdo DIN 5 z uziemieniem, niestety wymiana przelotki nic nie dała. Zmniejszyłem też nieco nacisk ramienia na płytę. Również, nie ma żadnej różnicy w dźwięku. Wcześniej łączyłem się Czinczami, które były zakończone wejściem na mini-jack, które następnie było łączone z przelotką mini-jack-DIN 5 i dopiero w to wczepiałem kabel od gramofonu. We wzmacniaczu podłączam się pod Phono.

Rezultat ten sam: Bernard chodzi dość selektywnie i ma więcej góry, Dual gra ciszej i mocno przymula. Podzielę się z wami utworem, którego słuchałem na obu gramofonach, gdy przeprowadzałem test brzmienia. Koniec końców wychodzi na to , że lepsza jest wersja mp3 320kbps / bądź nawet to nagranie z youtuba od tego co wyciskam z moich gramofonów... Zarówno Bernard jak i Dual nie mają takiej jakości jak link poniżej. Mój Dual CS 621 w obecnym stanie, nie wiem czy może równać się z czymkolwiek co jest w moim domu... kuchenne radio mojej babci tylko z nim chyba przegrywa :D Taki trochę paradoks, bo wydałem (jak dla mnie) spore pieniądze na sprzęt, który powinien grać dużo lepiej niż mój wcześniejszy, a jest zupełnie odwrotnie. Coraz bardziej przychylam się do wersji, że może być to wina zarówno igły jak i wkładki. Spróbuje zakupić pierw igłę i zobaczymy co dalej, możliwe, że problem leży też w okablowaniu, będę sprawdzał po kolei :) Dzięki za rady i do usłyszenia, stay rock!

PS. Są MF-ki do Duala?

 

Edytowano przez AudioFils
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AudioFils napisał:

PS. Są MF-ki do Duala?

A jaki masz koszyk w swoim Dualu? Najprawdopodobniej TK-231, więc możesz tam po prostu przełożyć swoją drugą wkładkę (tak jak i inne z mocowaniem 1/2").

9 godzin temu, AudioFils napisał:

Mój Dual CS 621 w obecnym stanie, nie wiem czy może równać się z czymkolwiek co jest w moim domu... kuchenne radio mojej babci tylko z nim chyba przegrywa

Tak być nie może! Trzeba mu wymienić kable oraz igłę i będzie królował w Twoim domu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innych gramofonach można by spróbować wymienić cały headshell (wziąć z innego gramofonu),  ale w Dualu to chyba nie przejdzie :-(

A co do igły - jeśli kupisz zamiennik, to nie będzie to samo. Może warto zainwestować w nową wkładkę (wspomniana AT95 nie jest droga, a jest niezła) ale pierw przetestować wkładkę z Bernarda?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A co to się stało z tym wzmacniaczem? Był pokaz fajerwerków?

Ojciec podłączał kolumny na włączonym wzmacniaczu podczas słuchania płyty, przepinał się chyba z 10 razy, aż w końcu siekło mi lewy kanał. Prawdopodobnie spaliła się końcówka mocy... xD

Edytowano przez AudioFils
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hej witajcie,

wzmak naprawiony, poszły końcówki mocy ale już wszystko zostało wymienione :) Jeśli chodzi o brzmienie to problem nadal się nie rozwiązał :(

Podpiąłem dziś do ramienia nową igłę (zamiennik z Wamatu) i efekt jest dokładnie taki sam.

Zatem co mogę zrobić by polepszyć brzmienie w moim Dualu? czy zakup oryginalnej igły DN251S jest dobrym rozwiązaniem? a może wymiana całej wkładki? Aktualnie nie wiem w czym tkwi problem, czy jest to jakaś ukryta wada gramofonu/wkładki, czy tak po prostu to brzmi. Myślę ciągle nad zakupem AT95E.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...