Skocz do zawartości

Stereo do salonu


m@sZ3k

Recommended Posts

Dzień Dobry

Pragnę się przywitać i pozdrowić wszystkich forumowiczów.

Na wstępie zaznaczę, że zarówno forum jak i jego bywalcy są bardzo pozytywni, miło się czyta i przegląda w poszukiwaniu informacji, oraz bardzo przyjemnie wymienia poglądy.

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze sprzętu i drogi którą powinienem się udać by wkońcu móc się relaksować słuchając.

Parę słów wstępu:

1. Poszukuję sprzętu srereo do salonu 18m2 w bloku, rysunek w załączniku.

2. Kwota ok. 3000 zł.

3. Sprzęt nowy, raczej na lata.

4. Oprócz CD-ków, chcę podłączyć TV ( dekoder Vectra ), PS3, PC - muzyka z Youtube / BT, WiFi, USB nie konieczne ale w pzryszłości może okazać się przydatne ( Ja słucham głównie CD, ale reszta rodziny chętnie z Youtube i inne mp3 )

5. Olsztyn

6. Kolumny podstawkowe, zamocowane do ściany na uchwytach.

7. Muzyka - od Milesa Davisa przez BBKinga do Kultu/Metallica i przjmujących solówek Satrianiego.

8. Zależy mi na ciepłym, nie dudniącym brzmieniu, z nieagresywnymi tonami wysokimi o sporym wykopie powodującym gęsią skórkę na ciele.

 

 Legenda do rysunku 

1. Szafka wisząca, 2. Szafka stojąca, 3.Stół, 4. Stolik przsuwany, 5. Kanapa z miejscem do odsłuchu. 6. Szafka z TV. Wejście po lewej, po prawej okna balkonowe, zasłonki.

W pokoju parkiet, bez dywanu. 

 

Wygląda na to, że nie mam innej opcji, niż zaznaczonej w p-cie 6 - czyli kolumny podstawkowe zamocować do ściany. Nie ma opcji na zmieszczenie kolumn podłogowych czy standów między szafkami.

Czy to ma szansę by zagrać?

Kolumny, na które stawiam to polecane magnaty 637 ale nie wiem czy nie powinienem szukać czegoś bez BR z tyłu.

Co do stereo to już wogóle się nie znam i muszę zdać się na fachową pomoc.

Z początku chciałem amplituner - często sluchmy radia, przeglądając zaufanych spodobało mi się takie coś, ale nie wiem czy duzo nie znaczy kiepsko - Cambridge Audio One.

Może lepiej kupić wzmacniacz, a tuner jakiś po taniości - kompletna niewiedza.

 

No i na koniec przyznam się, że nawet nie bardzo będę wiedział jak to wszystko ze sobą spiąć, więc i tu poproszę o pomoc.

Posiadam TV Samsung 42C450 ( AV IN - chinch, USB, HDMx3, COMP IN chinch, PC IN VGA, DIG OUT optyk, PC/DVI AUDIO IN )

PS3, Vectra ( Audio SPDIF, A-V, HDMI, USB ).

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi i sugestie

P.S. Strasznie to chaotyczne, ale lepiej nie umniem :-)

 

pokój.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witaj, podaj  wymiary szafki pod TV... być może uda się nań postawić jakieś nieduże kolumny podstawkowe o ile jest zapas miejsca. Skoro masz PS3 to może Ci ono posłużyć jako źródło dzięki czemu wachlarz urządzeń z wszystkimi innymi potrzebnymi dla Ciebie funkcjami znacznie się poszerza - może taki Marantz MCR 510 / 511? kolumny napewno o wysokiej skuteczności ale jakie to już poczekamy na propozycje innych kolegów z forum. Pozostaje kwestia akustyki oraz związanego z tym miejsca odsłuchu - na podstawie załączonego szkicu nie wyglada to dobrze... odległość między kolumnami winna oscylować w okolicach 2m i tyleż samo powinno być do miejsca odsłuchu - zasada trójkąta równobocznego. To tak na początek... B|

IMG_1657.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę (praktycznie sąsiada) z Olsztyna ;) 

Zdecydowanie polecam w takim metrażu kolumny podstawkowe i to nie z powodu o którym piszesz - "nie ma wyjścia", zaś z powodu takiego, że większe kolumny podstawkowe zdecydowanie sobie poradzą w takim metrażu, zaś kolumny podstawkowe kupisz zdecydowanie lepsze niż w tej cenie podłogowe (przeważnie). 

W takim budżecie szukałbym raczej sprzętu używanego, gdyż z nowych konstrukcji to będzie zdecydowanie słabiej. Żaden amplituner, zdecydowanie polecam rozejrzeć się za wzmacniaczem i ewentualnym dokupieniu tunera (drogie nie są). 

Jednakże obawiam się tego na co zwrócił uwagę @Barry, rozstaw jest bardzo niekorzystny. Masz możliwość zrobić coś z umeblowaniem czy tak musi zostać ? Np przestawienie rogówki w prawy kąt, aby w stronę kolumn skierowana była krótsza jej strona ?

Może da radę gdzieś przestawić szafkę nr 2 ? Lub się jej pozbyć ? Co umożliwi szerszy rozstaw kolumn. Miejsce odsłuchowe z kolumnami powinno tworzyć kształt trójkąta równobocznego. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Także zwrócę Twoją uwagę na ustawienie i wieszanie kolumn. Po pierwsze powieszenie kolumn na ścianie to naprawdę kiepski pomysł pod względem akustycznym, druga sprawa rozstaw kolumn jest niekorzystny. Przemyśl nasze uwagi i postaraj się coś w danym pomieszczeniu zmienić.

Wracając do konkretów w kwestii konfiguracji - zestaw zbudowałbym na bazie kolumn Pylon Audio Pearl Monitor lub Monitor Audio MR2. W sumie niezłym pomysłem może być także niedrogi monitor Wharfedale Diamond 220. Jako elektronikę zastosowałbym system oparty na amplitunerze sieciowym Yamaha R-N301 oraz odtwarzaczu CD Yamaha CD-S300 lub lepiej grający odtwarzacz sieciowy Yamaha CD-N301 połączony ze wzmacniaczem Yamaha A-S301. Konfiguracje takie powinny Cię w pełni usatysfakcjonować pod względem brzmieniowym, dodatkowo umożliwiając korzystanie z funkcjonalności sieciowej.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.05.2017 o 11:09, Barry napisał:

Witaj, podaj  wymiary szafki pod TV... być może uda się nań postawić jakieś nieduże kolumny podstawkowe o ile jest zapas miejsca. Skoro masz PS3 to może Ci ono posłużyć jako źródło dzięki czemu wachlarz urządzeń z wszystkimi innymi potrzebnymi dla Ciebie funkcjami znacznie się poszerza - może taki Marantz MCR 510 / 511? kolumny napewno o wysokiej skuteczności ale jakie to już poczekamy na propozycje innych kolegów z forum. Pozostaje kwestia akustyki oraz związanego z tym miejsca odsłuchu - na podstawie załączonego szkicu nie wyglada to dobrze... odległość między kolumnami winna oscylować w okolicach 2m i tyleż samo powinno być do miejsca odsłuchu - zasada trójkąta równobocznego. To tak na początek... B|

IMG_1657.JPG

Szafka pod TV ma ok 2m, więc spokojnie obok TV coś się zmieści, ale wydawało mi się, że kolumny nie powinny być ustawione na meblach - stąd pomysł z powieszeniem.

Przestawić w pokoju też nie za bardzo się da, kanapa na zamówienie specjalnie w ten kąt, a zestaw szafek też nie ustawny...

PS3 jako źródło nie bardzo mi leży, gdzyż jest to już leciwy sprzęt i szybko się grzeje - szumi. 

Pytanie dodatkowe - jeśli kolumny podstawkowe ustawimy na szafce - konieczne są standy?

Kolumny były by za nsko chyba?

Jakieś opinie co do sprzętku, który zaproponowałem?

Edytowano przez m@sZ3k
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m@sZ3k, kolumny podstawkowe powinny stać na podstawkach (standach) niemniej w Twojej sytuacj (jak i mojej) producenci akcesoriów audio przewidzieli możliwość posadowienia kolumn na specjalnych podstawkach takich jak np ta:

https://www.hifisound.de/en/Hifi-Furniture-Stands/Speaker-stands/Dynaudio-SF1-Speaker-Socket-Pair-black.html

u mnie sprawdza się to idealnie zwłaszcza, że szafkę mam na takiej wysokości iż głośnik wysokotonowy "celuje" prosto w głowę w miejscu odsłuchu przy bazie stereo równej 2,2m i przy zachowaniu zasady trojkoata równobocznego... wyglada to tak:

IMG_4511.JPG

Edytowano przez Barry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barry mam do Ciebie pytanie odnośnie podstawek. Zauważyłem jakiś czas temu, że podstawki, które masz powodują skierowanie głośników lekko ku sufitowi. Ciekawostką jest, że producent tych monitorów, zaleca takie ustawienie. Twoje podstawki trochę się różnią od klasycznych stendów - wtedy kolumny stoją prostopadle. Czy miałeś okazję słuchać swoich kolumienek ustawionych właśnie w  klasyczny sposób?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @1Ender, takie ustawienie kolumn powoduje, iż głośnik wysokotonowy "celuje" w miejsce odsłuchu dając jakby odzwierciedlenie tego co dają standy wynosząc głośnik wysokotonowy na odpowiednią wysokość. Tak, słuchałem tych kolumn u siebie na standach w "klasyczny" sposób, niemniej ustawienie mebli było nieco inne... generalnie wszystkie kolumny jakie brałem pod uwagę były słuchane na standach a zwycięskie z porównań wyszły właśnie x14. Zmiany w umeblowaniu wymusiły zastosowanie widocznych na zdjęciu podstawek. Różnica w brzmieniu jest - wyraźne "podbicie" niskich tonów z uwagi na komodę na której stoją kolumny, co akurat przy moim surowym i mało "atrakcyjnym" pod względem akustyki wystroju bardziej jest zaletą niżeli wadą - tak to czuję (słyszę) B|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celne pytanie  1Ender. Myślę jednak, że jeśli producent nie zaleca ustawiania w ten sposób jak na fotografi, to należy kolumny ustawić w pionie. Jeśli nie ma wyboru i podstawki muszą stać na meblach to zdecydowanie jest to lepszym rozwiązaniem niż wieszanie kolumn. Takie podstawki bez problemu możesz zamówić (dowolna wysokość). Ważnym tu jest, aby dobrze dobrać ich wysokość ( wysokość kolumn w stosunku do miejsca odsłuchowego), zaś następnie takie podstawki zamówić na konkretny wymiar. Podejrzewam, że ich koszt będzie oscylował w granicy do 300 zł. Właśnie na dniach sam zamówienie składam na podstawki wg moich wytycznych. Po zakupie postaram się zdać relację z ich wykonania. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Simson napisał:

Celne pytanie  1Ender. Myślę jednak, że jeśli producent nie zaleca ustawiania w ten sposób jak na fotografi, to należy kolumny ustawić w pionie. Jeśli nie ma wyboru i podstawki muszą stać na meblach to zdecydowanie jest to lepszym rozwiązaniem niż wieszanie kolumn. Takie podstawki bez problemu możesz zamówić (dowolna wysokość). Ważnym tu jest, aby dobrze dobrać ich wysokość ( wysokość kolumn w stosunku do miejsca odsłuchowego), zaś następnie takie podstawki zamówić na konkretny wymiar. Podejrzewam, że ich koszt będzie oscylował w granicy do 300 zł. Właśnie na dniach sam zamówienie składam na podstawki wg moich wytycznych. Po zakupie postaram się zdać relację z ich wykonania. 
 

To powoduje, że jestem w kropce. Żona jak usłyszała o standach to kazała mi się popukać w czoło ;-)

Inna rzecz, że u wielu z Was widziałem kolumny mocowane do ściany - czy to źle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kogo widziałeś wieszane na ścianie? Ja jakoś nie widuje u stałych forumowiczów takich rozwiązań. Jeśli nie ma innego wyjście to można powiesić na specjalnych wysięgnikach, nie daj Boże do ściany dokręcać. Żonie pokaż standy za 600+(używane) to zobaczy jak piękne mogą być standy pod kolumny podstawkowe, wiele z nich to dzieła sztuki stolarskiej tyle że swoje trzeba zapłacić. Można i nowoczesny designe i bardziej klasycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barry a czy nie masz trochę mniej tonów wyższych? Zastanawiam się czy takie ustawienie nie "obcina" trochę górnego pasma? Przynajmniej tak powinno być w teorii...

Kolego @m@sZ3k, jeżeli tylko ustawienie Ci pozwoli to możesz przecież ustawić kolumny na takich właśnie podstawkach jak ma kolega. Ważne by monitory nie stały zbyt blisko tylnej ściany i głośnik wysokotonowy był mniej-więcej na wysokości ucha.

@Sanwing póki co nie przerażajmy małżonki kolegi takimi kosztami :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) tak tylko zagaiłem. Zawsze żonie można wytłumaczyć, że piękny wygląd standów jest możliwy, że większość mebli w salonie im nie dorówna,ale trzeba odpowiednio za nie zapłacić, a przecież meble w salonie w 90% mają wyglądać, a w kolejnych 10% być użyteczne (w sumie;)-to nie szafy na ubrania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, m@sZ3k napisał:

 Żona jak usłyszała o standach to kazała mi się popukać w czoło ;-)

Inna rzecz, że u wielu z Was widziałem kolumny mocowane do ściany - czy to źle?

Jeżeli zakup standów dla kolumn podstawkowych wywołuje takie reakcje, no cóż...  Ja kiedy przeczytałem Twój pomysł z wieszaniem kolumn na ścianie, miałem podobna reakcję :/ pomyślałem że nie ma co się wtrącać, bo pewnie i tak "Autor " zrobi sam co już wie najlepiej, ale z drugiej strony myślę sobie szkoda "Chłopaka", toteż piszę. Kolego to już mądrzejsze jest powieszenie TV na suficie, albo na oknie, zyskasz sporo miejsca na głównych ścianach, a że nie widać najlepiej, cóż można przywyknąć;) . Na ścianie do obrazy się wiesza, a nie kolumny, a że gdzieś widziałeś, zostawię bez komentarza, by nikogo nie urazić.

Reasumując kolumny na ścianie do najgorszy i absurdalny pomysł. Jeśli twa komoda jest w miarę szeroka, tak powyżej 180cm i ma wysokość około 50-70cm  postaw już lepiej kolumny podstawkowe na niej, podklej pod kolumny od spodu jakieś filcowe, czy korkowe koreczki do nabycia w "sobieradku" i już. Standy to idealne rozwiązanie. Jak koniecznie  musi "na ścianie" to trzeba by kupić solidne regulowane uchwyty, wysięgniki, które oddalą kolumnę od ściany i pozwolą wyregulować kąt, kierunek w którym ma kolumna grać.

Sanwing, używane standy w sklepowym stanie bywają za 300 zł za parę i jakie by nie były kolumny będą grać w przeciwieństwie do tych na ścianie.

Barry fajne rozwiązanie pod te monitory, a jak autora odstrasza ich cena, to wystarczą dwa tomy grubej encyklopedii, lub jakiś solidny kloc drewna etc. za ułamek ceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1Ender napisał:

@Barry a czy nie masz trochę mniej tonów wyższych? Zastanawiam się czy takie ustawienie nie "obcina" trochę górnego pasma? Przynajmniej tak powinno być w teorii...

@1Ender, nie na tyle abym to zarejestrował w pamięci tak jak w przypadku tonów niskich... @Sanwing, akurat wskazane przez Ciebie standy za 400 zł miałem u siebie w domu - prezentują się jeszcze lepiej niżeli na zdjęciach. Pytanie tylko czy kolega @m@sZ3k "wciśnie" takie standy pomiędzy komodę a szafki? i czy to będzie dobrze wyglądało... B|

Edytowano przez Barry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek75 napisał:

Jeżeli zakup standów dla kolumn podstawkowych wywołuje takie reakcje, no cóż...  Ja kiedy przeczytałem Twój pomysł z wieszaniem kolumn na ścianie, miałem podobna reakcję :/ pomyślałem że nie ma co się wtrącać, bo pewnie i tak "Autor " zrobi sam co już wie najlepiej, ale z drugiej strony myślę sobie szkoda "Chłopaka", toteż piszę. Kolego to już mądrzejsze jest powieszenie TV na suficie, albo na oknie, zyskasz sporo miejsca na głównych ścianach, a że nie widać najlepiej, cóż można przywyknąć;) . Na ścianie do obrazy się wiesza, a nie kolumny, a że gdzieś widziałeś, zostawię bez komentarza, by nikogo nie urazić.

Reasumując kolumny na ścianie do najgorszy i absurdalny pomysł. Jeśli twa komoda jest w miarę szeroka, tak powyżej 180cm i ma wysokość około 50-70cm  postaw już lepiej kolumny podstawkowe na niej, podklej pod kolumny od spodu jakieś filcowe, czy korkowe koreczki do nabycia w "sobieradku" i już. Standy to idealne rozwiązanie. Jak koniecznie  musi "na ścianie" to trzeba by kupić solidne regulowane uchwyty, wysięgniki, które oddalą kolumnę od ściany i pozwolą wyregulować kąt, kierunek w którym ma kolumna grać.

Sanwing, używane standy w sklepowym stanie bywają za 300 zł za parę i jakie by nie były kolumny będą grać w przeciwieństwie do tych na ścianie.

Barry fajne rozwiązanie pod te monitory, a jak autora odstrasza ich cena, to wystarczą dwa tomy grubej encyklopedii, lub jakiś solidny kloc drewna etc. za ułamek ceny.

Dobra, temat żony zostawmy "na boku".

Cieszę się, że jest taki odzew, bo nie ukrywam,że liczyłem na komentarze. "Autor" jest z typu zasięgających informacji celem osiągnięcia czegoś dobrego, więc słucham z zapałem.

Z tego co widzę, lepiej będzie powiesić TV na ścianie, a kolumny umieścić na komodzie. Niestety w przestrzeń między szafkami żadną mocą standy się nie zmieszczą.

Mebel jest jednak dość "nowoczesnej" konstrukcji i obawiam się o wibracje.

Jeśli to jest lepszy kierunek to pytanie - czy szukać odpowiednich standów, podstawek czy pozostać przy filcu/korku?

P.S. Wieczorem zmierzę wysokość komody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, m@sZ3k napisał:

Jeśli to jest lepszy kierunek to pytanie - czy szukać odpowiednich standów, podstawek czy pozostać przy filcu/korku?

P.S. Wieczorem zmierzę wysokość komody.

Korkowe samoprzylepne kółeczka, czy takież tyle że gumowe to koszt 5zł.,nieźle stabilizują kolumnę. Jest też taka modelina bluetac, ale możesz teoretycznie zniszczyć mebel.  Filcowych kółek do bardzo lekkich kolumienek nie polecam, bo mogą jeździć/ślizgać się kiedy grają, więc grać niby gorzej, jednak kolumna bez żadnych "podkładek" będzie rezonować o blat i może zacząć grac cała szafka. Zakup kółeczek z korka, gumy to  żaden wydatek, takie czy inne przydadzą się do kolumn , ale i do innych rzeczy np. pod podstawki pod kwiaty aby nie rysować blatów.  W "sobieradkach" są  też różne maty korkowe ok. 2/3mm grubości 50x50 cm za parę zł , robisz obrys, przycinasz nożyczkami i już. Tak, czy siak dobrze odizolować kolumnę podstawkową od niezbyt solidnego blatu.

A czy szukać standów, cóż,  jak obecna RTV będzie jednak wąska( poniżej 160cm to słabe stereo i efekty ), także zbyt niska zdecydowanie tak. Chyba że poszperasz w necie za wspomnianymi odpowiednimi uchwytami ściennymi. Patrząc na rysunek będziesz siedział (zielona kropka to punkt odsłuchu na sofie?)w odległości około 3-3,5m od kolumn, wiec fajnie jakby kolumny były rozstawione tak z 2,5m od siebie.   Niektórzy mają kolumny rozstawione na 2m i siedzą od nich 3-4 metry i mają wąskie stereo instrumenty dobiegają jakby z "jednego" punktu, inni mają rozstawna 2,5-3m a siedzą np 3 metry od nich, zapewnia to szerokie stereo, oraz to że różne instrumenty lokują się po odpowiednich stronach, a głos wokalisty lokuje się fajnie centralnie pomiędzy nimi. Mam na myśli dobrą i przyzwoicie zrealizowaną muzykę, bo w przypadku łubudubu pewnie nie jest to istotne. Może to teraz wydaje Ci się dziwne, czy że coś się wyolbrzymia, ale powiem że wolałbym mieć np. kolumny podstawkowe za "1200zł" na standach z dobranym brzmieniowo wzmacniaczem za tysiaka, niż jakieś kolumny za 3600zł tys na haczyku na ścianie z dopasowanym wzmacniaczem za 2tys. Owszem budżet na zakup jest ważny, więcej kasy pozwala zazwyczaj na lepszą jakość ( zazwyczaj bo nie zawsze), ale jak widzisz w przypadku np. zestawu audio, na szczęście nie jest kluczowe i najważniejsze, bo jest parę innych równie ważnych spraw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując. Można kolumny powiesić na wysięgnikach, ale efekty będą słabe. Najlepiej by takie uchwyty ścienne były robione na zamówienie. Bardzo sztywne, solidne, jakby miały wytrzymać kilkadziesiąt kilogramów. Kolumna najlepiej by stała wówczas na podstawie. A wysokość montażu taka, by głośniki wysokotonowe były na wysokości uszu siedzącego słuchacza. 

Kolumny stojące na komodzie też powinny mieć taką wysokość głośników wysokotonowych. Więc trzeba by podłożyć odpowiednie podstawy (np. dębowe kłócę albo lepiej sklejkę różnych gatunków drewna czy najlepiej granit). Kolumn ustawiamy na kulkach z Blu Tack'u. Dociskamy z góry. Wówczas są solidnie przytwierdzone. Nic się nie uszkodzi, jeśli przy odrywaniu skręcamy kolumnę jakbyśmy wykręcali śrubę. Blu Tack zapobiega wibracjom, przesuwaniu się kolumn. Mam, używam, polecam.

Przy zastosowaniu podstawek  jakie ma @Barry, tonów wysokich nie powinno być mniej. Bo mimo niższego posadowienia kolumn, osie głośników wysokotonowych są skierowane na uszy słuchacza. Niskich rzeczywiście może być więcej, ponieważ blat komody je wzmacnia.

A jaka to jest zaleta Barry, przy słabej akustyce? Może taka, że większa ilość niskich maskuje trochę przekaz wyższych rejestrów. Jednak nie zaliczył bym tego w poczet zalet tylko kompromisów.

Oczywiście najlepiej postawić kolumny na standach. Może przed meblami da radę? Nawet tak powinny stać, "widzieć" się.

@m@sZ3k, jeśli nie znasz tematu akustyki i ustawiania kolumn, to napisz do mnie prywatną wiadomość i podaj adres mailowy, to wyślę Ci materiały na ten temat. 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2017 o 14:52, jacek75 napisał:

Korkowe samoprzylepne kółeczka, czy takież tyle że gumowe to koszt 5zł.,nieźle stabilizują kolumnę. Jest też taka modelina bluetac, ale możesz teoretycznie zniszczyć mebel.  Filcowych kółek do bardzo lekkich kolumienek nie polecam, bo mogą jeździć/ślizgać się kiedy grają, więc grać niby gorzej, jednak kolumna bez żadnych "podkładek" będzie rezonować o blat i może zacząć grac cała szafka. Zakup kółeczek z korka, gumy to  żaden wydatek, takie czy inne przydadzą się do kolumn , ale i do innych rzeczy np. pod podstawki pod kwiaty aby nie rysować blatów.  W "sobieradkach" są  też różne maty korkowe ok. 2/3mm grubości 50x50 cm za parę zł , robisz obrys, przycinasz nożyczkami i już. Tak, czy siak dobrze odizolować kolumnę podstawkową od niezbyt solidnego blatu.

A czy szukać standów, cóż,  jak obecna RTV będzie jednak wąska( poniżej 160cm to słabe stereo i efekty ), także zbyt niska zdecydowanie tak. Chyba że poszperasz w necie za wspomnianymi odpowiednimi uchwytami ściennymi. Patrząc na rysunek będziesz siedział (zielona kropka to punkt odsłuchu na sofie?)w odległości około 3-3,5m od kolumn, wiec fajnie jakby kolumny były rozstawione tak z 2,5m od siebie.   Niektórzy mają kolumny rozstawione na 2m i siedzą od nich 3-4 metry i mają wąskie stereo instrumenty dobiegają jakby z "jednego" punktu, inni mają rozstawna 2,5-3m a siedzą np 3 metry od nich, zapewnia to szerokie stereo, oraz to że różne instrumenty lokują się po odpowiednich stronach, a głos wokalisty lokuje się fajnie centralnie pomiędzy nimi. Mam na myśli dobrą i przyzwoicie zrealizowaną muzykę, bo w przypadku łubudubu pewnie nie jest to istotne. Może to teraz wydaje Ci się dziwne, czy że coś się wyolbrzymia, ale powiem że wolałbym mieć np. kolumny podstawkowe za "1200zł" na standach z dobranym brzmieniowo wzmacniaczem za tysiaka, niż jakieś kolumny za 3600zł tys na haczyku na ścianie z dopasowanym wzmacniaczem za 2tys. Owszem budżet na zakup jest ważny, więcej kasy pozwala zazwyczaj na lepszą jakość ( zazwyczaj bo nie zawsze), ale jak widzisz w przypadku np. zestawu audio, na szczęście nie jest kluczowe i najważniejsze, bo jest parę innych równie ważnych spraw.

 

Dnia 24.05.2017 o 07:13, Angel napisał:

Reasumując. Można kolumny powiesić na wysięgnikach, ale efekty będą słabe. Najlepiej by takie uchwyty ścienne były robione na zamówienie. Bardzo sztywne, solidne, jakby miały wytrzymać kilkadziesiąt kilogramów. Kolumna najlepiej by stała wówczas na podstawie. A wysokość montażu taka, by głośniki wysokotonowe były na wysokości uszu siedzącego słuchacza. 

Kolumny stojące na komodzie też powinny mieć taką wysokość głośników wysokotonowych. Więc trzeba by podłożyć odpowiednie podstawy (np. dębowe kłócę albo lepiej sklejkę różnych gatunków drewna czy najlepiej granit). Kolumn ustawiamy na kulkach z Blu Tack'u. Dociskamy z góry. Wówczas są solidnie przytwierdzone. Nic się nie uszkodzi, jeśli przy odrywaniu skręcamy kolumnę jakbyśmy wykręcali śrubę. Blu Tack zapobiega wibracjom, przesuwaniu się kolumn. Mam, używam, polecam.

Przy zastosowaniu podstawek  jakie ma @Barry, tonów wysokich nie powinno być mniej. Bo mimo niższego posadowienia kolumn, osie głośników wysokotonowych są skierowane na uszy słuchacza. Niskich rzeczywiście może być więcej, ponieważ blat komody je wzmacnia.

A jaka to jest zaleta Barry, przy słabej akustyce? Może taka, że większa ilość niskich maskuje trochę przekaz wyższych rejestrów. Jednak nie zaliczył bym tego w poczet zalet tylko kompromisów.

Oczywiście najlepiej postawić kolumny na standach. Może przed meblami da radę? Nawet tak powinny stać, "widzieć" się.

@m@sZ3k, jeśli nie znasz tematu akustyki i ustawiania kolumn, to napisz do mnie prywatną wiadomość i podaj adres mailowy, to wyślę Ci materiały na ten temat. 

Dziękuję jacek75 i Angel za obszerne odpowiedzi.

W ramach uzupełnienia dodam, że komoda TV ma 40cmx 1800cm, więc rozstaw byłby wąski ale do zaakceptowania, natomiast wysokość niewielka...

Jeśli chodzi o mocowanie do ściany - to tak jak pisze Angel - myślałem o solidnej konstrukcji do postawienia/umocowania na niej kolumn, a nie przymocowaniu ich do ściany.

O akustyce trochę poczytałem i wiem, że to co mam do dyspozycji nie jest optymalne, więc szukam rozwiązań.

Standy przed meblami też nie bardzo mogą być - będą w świetle dzrzwi wejściowe - balkon.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jest jeden z kolegów na tym forum który przy podobnym układzie zdecydował się właśnie na wiszące Quantum 673. I odpisał później że spisują mu się całkiem dobrze.

Z tym że musisz je ustawić bardzo sztywno. Te kolumny mimo tylnego bass reflexu całkiem dobrze radzą sobie w  gorszych warunkach.

Do tego wzmacniacz Yamah AS 501 i masz całkiem udany zestawik.

Oczywiscie przed zakupem proponuję Ci wypożyczenie tego systemu do domu abyś sam mógł sprawdzić czy spełnia Twoje kryteria.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem testowałem różne ustawienia na komodzie z użyciem małych kolumienek z wieży Samsunga.

Istotnie, najlepsze efekty odbiorcze uzyskałem ustawiając je lekko po skosie, jak nakjszerzej i najbardziej do przodu ( odsunięte od ściany ).

Niestety co do pozostałych wrażeń, to sprzęt zbyt "cienki". Doświadczenie tylko w kwestii ustawienia kolumn.

Testowałem również opcję podstawki a la kolega Barry - ale chyba najlepiej było jak stały na 30cm podstawce.

Chyba tak bym to widział.

Muszę teraz znaleźć sdpowiednie podstawki....

Kolego S4Home - dzięki za podpowiedzi, myśle, że mam do Was dość daleko , ale dostępne opcje są bardzo interesujące.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, S4Home napisał:

Witaj,

 

Jest jeden z kolegów na tym forum który przy podobnym układzie zdecydował się właśnie na wiszące Quantum 673. I odpisał później że spisują mu się całkiem dobrze.

Z tym że musisz je ustawić bardzo sztywno. Te kolumny mimo tylnego bass reflexu całkiem dobrze radzą sobie w  gorszych warunkach.

Do tego wzmacniacz Yamah AS 501 i masz całkiem udany zestawik.

Oczywiscie przed zakupem proponuję Ci wypożyczenie tego systemu do domu abyś sam mógł sprawdzić czy spełnia Twoje kryteria.

 

Pozdrawiam

Laickie pytanie nr 1- czy dobrze rozumiem, że jeśli wzmacniacz Yamahy posiada przetwornik C/A to mogę go podłączyć do komputera/laptopa, czy potrzbuję jakiegoś innego DACa?

Czy są to tylko złącza dla TV/DVD?

Pytanie nr 2 - do czasu zakupu CD, źródłem może być PS3 podpięte przez RCA - tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m@sZ3k, ten post miał być odpowiedzią na Twój #10. Ale odpisałem pomyłkowo komu innemu. Teraz więc go wklejam do właściwego wątku:

Czyli masz słuch, co wczoraj sobie pewnie po raz kolejny udowodniłeś. Jeśli rzeczywiście nie da się postawić standów przed meblami i szerzej, to trzeba ustawić kolumny jak piszesz. Najlepiej, o czym wspomniałem, byłoby ustawić kolumny na grubych kolcach z drewna albo na granicie. Ewentualnie zrobić sandwich z tych materiałów. A takie standy mogą przecież wyglądać ładnie, jeśli znajdziesz odpowiednio dobre i ładne materiały. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A co do DACa, to jeśli tylko masz kompatybilne wyjścia/wejścia, możesz podłączać. Powinno grać. PS3 możesz podpiąć pod RCA, albo inaczej, jeśli masz taką możliwość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...