Skocz do zawartości

Najsłabsze ogniwo zestawu


maxiuz

Recommended Posts

Witam forumowiczów. Chciałbym zaciągnąć opini odnośnie polepszenia obecnego zestawu audio. Posiadam Yamahę RX-V800, Avance Omega 503 jako fronty i Eltax Discovery jako sorround i central. Kable to Melodika MDC2250, a źródło to Asus OPlay via toslink. Coraz mniej uzywam KD a c oraz więcj słucham muzyki w stereo+tryb processor direct i ogólnie jestem zadowolony, lecz zacząłem pogłębiać swą wiedzę w kwestii dobrego stereo i rozważam zakup dodatkowego wzmacniacza do podłączenia do rxv800 dla trybu stereo. Zastanawiam się nad Marantz PM5005/6004, CA 540/640. Dodatkowo  czytałem pozytywne opinie o amplitunerach KD od Marantz i przyszła mi też do głowy wymiana rxv800 na SR5003. Ogólnie jak czytam testy i śledzę parametry typu thd, dynamika, szum/sygnał, dumping faactor itd to widze że moja rxv800 ma bardzo dobre parametry i opinie mimo że to staruszka, stąd moje wątpliwości czy dołożenie wzmacniacza jak powyżej czy wymiana na SR5003 poprawi muzykalność mojego zestawu? Jeśli chodzi o muzykę to słucham soul, pop, blues, jazz, rock, funk, a pokój ma ok. 18m2.  Doradźcie z waszego doświadczenia co dało by najlepszy efekt poprawy stereo i jaki jest najsłabszy element mojego zestawu rxv800 czy avance. Czy RxV800 wyciąga 100% możliwości Avance Omega 503? Ewentualnie jakbym miał wymienić Omegi to jakie kolumny podłogowe mają podobna charakterystykę do nich (podoba mi sie ich styl grania) ale są jeszcze półkę, dwie wyżej?

Edytowano przez maxiuz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci tylko tyle napisać, że do słuchania muzyki w stereo amplituner do KD się słabo nadaje. Może ostatecznie służyć jako przedwzmacniacz, ale będzie on słabym ogniwem w systemie. Choć na pewno zastosowanie wzmacniacza stereo z wejściem na końcówkę mocy albo końcówki mocy da lepszy efekt niż podłączenie kolumn do amplitunera KD.

Kolumny Avance Omega 503 znam. Mają dobre opinie i bardzo dobrą prasę. Niestety w moim odczuciu są to kolumny grające beznamiętnie, szaro, bezbarwnie. Słuchałem ich z różnymi lepszymi i gorszymi wzmacniaczami. Między innymi z CA 840 A i Densen B 100. Niestety te dobre przecież wzmacniacze nie potrafiły z nich wydobyć "życia" Co by było lepsze dla Ciebie o półkę albo dwie wyżej? Nie wiem. Może jakieś Avance Dana, może Jamo Concert 8 (D 830) albo Dali Grand Coupe?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak czytam testy i śledzę parametry typu thd, dynamika, szum/sygnał, dumping faactor itd to widze że moja rxv800 ma bardzo dobre parametry i opinie mimo że to staruszka, stąd moje wątpliwości czy dołożenie wzmacniacza jak powyżej czy wymiana na SR5003 poprawi muzykalność mojego zestawu?

Tylko śledzone parametry nie mają jakiegoś dużego wpływu na odbieraną jakość muzyki, a tym bardziej na styl brzmienia.  Słabość amplitunerów KD wynika z innych rzeczy np. mało przemyślanej budowy, gorszych komponentów, czy mało wydajnemu zasilaczowi .

Co do Marantz pm 5005 to podstawowy wzmacniacz tej marki o średniej prasie, jeden z recenzentów trafnie napisał, że dołożenie paru stówek do modelu pm 6005( pisał o nowych ) to jak wygrać w totka i coś w tym jest.  Pytanie czy brzmienie Marantza i obecnych kolumn będzie Tobie pasować.

 

10 godzin temu, maxiuz napisał:

 Doradźcie z waszego doświadczenia co dało by najlepszy efekt poprawy stereo i jaki jest najsłabszy element mojego zestawu rxv800 czy avance.

Odpowiadając wprost na pytanie o poprawę stereo to akustyka i rozstawienie kolumn względem ścian i słuchacza, to bardzo ważny aspekt. Natomiast chodzi Ci pewnie o poprawę brzmienia jako takiego w muzyce, a tu jak pisałem wcześniej stawiam na poszukiwanie wzmacniacza stereo, ale nie przez pryzmat S/N i thd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc iść wyżej-musisz określić budżet. Kolumny 2 poziomy wyższe to może być dopłata 5-10 tys (zależy jak zdefiniujemy "poziom").

Jeżeli chcesz amplituner kd grający dobrze w stereo to trzeba szukać modelu kosztujących kiedyś 8-15 tys (obecnie 1500-2500zł). Ale lepiej będzie kupić od razu używany wzmacniacz (ew.amplituner) stereo w tej kwocie. No i sprzedać RX-V800 zamiast rozbudowywać system...

Potrzebujesz mieć w nim DAC (korzystasz z wejść cyfrowych w RX-V)?

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Angel Avance Dana jest bardziej muzykalna od Omega 503? Warto dopłacać?

@ jacek 75 czyli musiałbym kupic pm 6005/pm 6004 b by przetestować te Omegi czy mi wytarczy skok jakościowy, jesli będzie, bo po tym co pisze Angel to moge się rozczarować gdyż z meg nawet droższe wzmacniacze dużo już nie wyciągły.

@RoKo Playera mam podłaczonego toslinkiem do rxv800. Powiedzmy,że Omegi bym sprzedał za 600-700, a rxv800 za 650 i dołożył z 1500zł czyli budżet to ~ 3000zł, za 1400 kupiłbym pm 6005 i zostaje mi 1600 na pare kolumn, mogą byc używane w dobrym stanie. Czy za te 1500zł jest szansa znaleźć  coś bardziej muzykalnego o niż Omegi przy tak skromnym budżecie ? Avance Dana 503 można dostać za 800zł w świetnym stanie, pytanie właśnie czy warto zamieniać Omega 503 na Dana 503 jakie są róznice, jeśli wogóle są ?

 

Dodatkowo trochę żal mi się całkowicie pozbywać RXV800 bo lubie czasem ogladać koncerty w DTS, a co do kolumn może wymienić na monitory skoro nie mam dużego pokoju odsłuchowego. Co do preferencji dźwiękowych to bardzo podoba mi się ten zestaw (https://www.youtube.com/watch?v=nrxgFF_AJFo) , lecz kolumny viena acoustics bach grand to wysoka pólka ale jak dobrze to zagrało z przeciętnym PM5005.

Edytowano przez maxiuz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używane VA Bach (tym bardziej wersja Grand) to minimum 3,5 tys - a może sporo więcej, bo niestety kolumny VA ciągle drożeją. Więc finansowo się nie wyrobisz...

Jeżeli chcesz zostawić RX-V800, to zostaje Ci niecałe 2.5 tysiąca na wzmacniacz stereo i kolumny. Czyli niezbyt dużo...

Możesz też kupić na razie lepsze kolumny i wymienić amplituner kd na wysoki model (dopłata rzędu 500-700zł),  poniżej masz link do wzmacniacza kd Yamaha DSP-A2 (w idealnym stanie, kompletny z pilotem), a potem dokupić wzmacniacz stereo jeśli będziesz miał na to ochotę

http://allegro.pl/wzmacniacz-kina-domowego-yamaha-dsp-a2-i6824758392.html#thumb/1

Pozdrawiam

PS. Trudno coś idealnego doradzić w Twoim budżecie, jeżeli ma być zarówno wielokanałowe kino domowe jaki dobre granie w stereo. Czy w razie czego możesz podłączyć ASUS OPlay parą kabli cinch zamiast kablem optycznym i zrezygnować z KD na rzecz stereo (albo dokupić DAC do zestawu stereo)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASUS OPlay mógłbym podłączyć parą kabli cinch gdybym jednak zdecydował się na migrację na stereo. Dzięki za aukcję z Yamaha DSP-A2, poczytam o nim i widze że sprzedający mieszka w mieście obok :)  Czyli zamina rxv800 na Marantz sr5008 wychodzi na to za dużo mi nieda i lepiej zainteresowac się tą Yamaha DSP-A2. A co sądzicie o kolumnach Acoustic Energy Evo III wzgedem Avance Omega 503 bo mają dobre opinie i można w dobrym stanie znaleść pare za 900zł. Czy pasowały by one do PM6004/6005/6006 dzwiekowo ?

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AE Evo III są ciekawymi kolumnami. Ale "przegięte" trochę w drugą stronę, jak Avance. Czyli grają mocno, energetycznie ale też czasem za bardzo narzucają swoją wizję przekazu. Do rocka, funku, popu nadają się dobrze ze swoją rytmiczną i energetyczną prezentacją.  Ale do jazzu, soulu i bluesa już nie zawsze. Dźwięk jest raczej twardy, ostro rysowany.

Co do Marantza pewnie by pasowały te wzmacniacze. Ale moim zdaniem dopiero seria 800X jest warta uwagi. Rezygnujesz z kina domowego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego odsłuchaj kilka wzmacniaczy stereo dla porównania z tym kinem co masz, na tych kolumnach co masz. Później zdecyduj jaką drogą chcesz iść. Pisać naprawdę można wiele. I nic Ci to nie da. Nie kieruj się recenzjami z internetu, parametrami technicznymi, one nie zastąpią Ci słuchu. Nie określą też Twojego gustu. Zdobędziesz nowe doświadczenia. I pomoże Ci to określić czego tak naprawdę szukasz.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumn nie znam, niestety. RXV800 wygląda solidnie jednak też go nie słuchałem.

Po co zatem biorę udział w wątku? Dlatego aby uświadomić Ci że musisz to sprawdzić sam. Może być tak że to kolumny może być tak że to wzmacniacz.

Mogę Ci pożyczyć abyś sprawdził w domowych warunkach jak słusznie stwierdził kolega wyżej.

Bez zobowiązań sprawdzisz i odeślesz. 

W razie pytań zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam wszystkim za rady :) Z tym, że najlepiej posłuchać samemu to jasna sprawa tylko musiałbym mieć skąd wypożyczyć jakiegoś 6004/CA itp na odsłuch. Postaram się coś zorganizować i posłuchać porównawczo z rx-v800. Tylko muszę pomyśleć skąd taki sprzęt pożyczyć na chociaż 2/3 dni i jak zauważę wyraźną różnice na plus to zmienię na stereo. Łatwo posłuchać jak się chce kupić nowe, ale kupując używkę to sprzedającego nie interesują testy raczej :) Znacie w okolicach Sosnowca jakieś komisy gdzie używany sprzęt można wypożyczyć ? Jakieś komisy audio?

Edytowano przez maxiuz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, maxiuz napisał:

Łatwo posłuchać jak się chce kupić nowe, ale kupując używkę to sprzedającego nie interesują testy raczej :) Znacie w okolicach Sosnowca jakieś komisy gdzie używany sprzęt można wypożyczyć ? Jakieś komisy audio?

Możesz poszukać ogłoszeń w Twojej okolicy i wziąć na odsłuch Twoją Yamahę, by porównań jak gra z tamtym sprzętem (zarówno wzmacniaczem stereo, jak i wypasionym amplitunerem kd).

Nie będzie to oczywiście tożsame z sytuacją, gdy pożyczasz sprzęt i słuchacz u siebie przez te 2-3 dni. Ale na bezrybiu...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że dziś nie jest łatwo coś sprzedać. Przynajmniej za rozsądną cenę. Bo okazyjnie, to każdy kupi. Ale też nie zawsze. Dlatego sprzedający, jeśli jakiś czas już wystawia swój sprzęt i wie, że niełatwo sprzedać, powinien się zgodzić na odsłuch. Na pewno na taki u siebie, bo na wypożyczenie pewnie niewielu się zgodzi. Ale dobre i to, by móc się zorientować czy elementy zestawu pasują do siebie, czy dobrze ze sobą zagrają a co najważniejsze, czy pasują do Twojego gustu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś wzmacniacza stereo na próbę i zastanawiam się czy szukać jakiś innych marek/modeli używanych do 1400zł poza PM6004/6005? Bo z opinii to wygląda na to że by mi wystarczył, a 7004/5 i 8xxx to już za duży wydatek do Omega 503. Pomyślałem czy nie kupić za 350zł czegoś starszego typu jakiś AKAI AM-47 i sprawdzić różnice vs rxv800 bez wydawania 1200-1400zł za używkę Pm6004/6005. Rxv800 ma parametry zbliżone do AM47 ale tak jak piszecie to mimo wszystko sam wzm. stereo i tak może być lepszy w odsłuchu.  Dodatkowo wypatrzyłem Kolumny B&W Bowers&Wilkins DM 309 za 750zł Avance Dana 503 za tyle samo i Dana 509 za 1100zł. Macie jakieś opinie o tych tanich B&W i czy seria Dana jest wyraźnie lepsza niż Omega?

 

Doczytałem że AKAIe AM są jałowe i bezpłuciowe :] To może są jakieś polecane starsze wzmaki stereo Yamahy, które nie były suche i płaskie?

Edytowano przez maxiuz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana siekierki na kijek. To tez amplituner kina. To jak masz mieć już amplituner kina to zostaw sobie tą Yamahe.

Z Sosnowca do Oświęcimia nie masz daleko. Przyjedź weźmiesz do domu co prawda nowe wzmacniacze ale później będziesz mógł szukać takich tylko wśród używanych, albo modeli poprzednich. I już !!

:)

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...