Skocz do zawartości

Jakie głośniki do małego mieszkania


lukas029

Recommended Posts

Nie wszystkie z tych powyżej znam ale - Canton Karat S1 - woofer 10cm, można odrzucić. Mission M72 też, dobre kolumny ale są słabsze od Tannoy M2 i M2.5 (z tych dwóch moim zdaniem trochę lepiej grają M2.5, zwłaszcza jeśli lubisz wyższe tony, M2 są bardziej oszczędne). Magnat 673 - dynamiczne i mocne, tanie i dobre jak na swoją cenę, nowe kolumny. Nie mają jednak takiego wyrafinowania jak Dali czy Tannoy. Dali Zensor 3 - cena jest za sztukę, nie wiem czy się zorientowałeś, więc chyba odpadają. Zensor 3, jak widać na fotce, grały przez chwilę u mnie razem z Tannoy M2.5, ładny dźwięk ale bardziej mi leżał dźwięk Tannoy. Nie będę mówił że lepsze/gorsze, bo o różnicach w jakości trudno dyskutować, często bardziej liczy się charakter dźwięku i ogólne wrażenia.

 

P1290174a.jpg

Edytowano przez don
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem te magnaty i to chyba dobry wybór. Podłączałem narazie do jakiegoś amplitunera onkyo i podobało mi się jak grają. 

Co do stojaków- faktycznie nie są ciężkie i mocno stabilne. Wyglądają ładnie- góra szklana, dół szkło na "kolcach", ale może je wymienię przy okazji- a może by tak wymienić albo przerobić samą rurę, aby była cięższa?

Teraz czas na wzmacniacz. Pomożecie coś do nich wybrać? W mojej okolicy jest dwóch sprzedawców, mają trochę wzmacniaczy:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=41872066&order=d&id=20120

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=22201120&order=d&id=20120

Jeśli chcielobyście rzucić okiem na które warto zwrócić uwagę to będę wdzięczny.

Czytam trochę podstaw, bo jak pisałem jestem laikiem, a chciałbym zaczerpnąć trochę informacji- wszelkie linki do lektury podstaw audio mile widziane ;) 

producent tych magnatów podaje, że rekomendowany wzmacniacz do nich 20W. Nie natknąłem się nawet na takie słabe wzmacniacze- jak to jest? Czy słaba moc potrzebnego wzmacniacza wynika z ich sprawności? Czy dobrze rozumiem, że im większą sprawność mają kolumny tym więcej potrafią "wyciągnąć" z każdego wata generowanego przez wzmacniacz? 

Edytowano przez lukas029
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 watów to minimalna moc. Ale śmiało możesz podpiąć mocniejszy wzmacniacz. 

Co do sprawności kolumn, jest mniej więcej tak, jak piszesz.

Ze wzmacniaczy z linków zwróciłbym uwagę na TEACa, Luxmana i Kenwooda 7090. Ale może lepiej napisz ile Ci pieniędzy zostało na wzmacniacz? Bo być może warto kupić inny?

Standy warto kupić inne. Nie spotkałem się jeszcze z dobrymi. Które są ze szkła. Jak do tej pory najlepsze robi się że stali, żeliwa, czasem łączy się te materiały z drewnem, sklejką lub sandwichem z kilku materiałów. 

Pamiętam, jak kiedyś zrobiono kolumny ze szkła (obudowy), ale konstrukcje nie znalazły specjalnego uznania. Nie stały się popularne. Choć miały szansę, bo ciekawie wyglądały. Można nawet stwierdzić, że ładnie. Nazywały się Waterfall. Widzę, że nawet do dziś można je kupić, nowsze wersje.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do TEACa, to możesz posłuchać tamtego i szukać później wyższego modelu. Bywają do 300 zł. Denony są dość mocne, ale trochę jasno grają z mniej soczystą średnicą. Wolałbym TEACa albo starszego 4 cyfrowego NADa.

Nie zapewnię Cię, że coś usłyszysz, lub nie. Moim zdaniem bi-wire często daje dobre, ciekawe efekty. A kable można kupić pojedyncze, tylko dwie pary. 

Jeśli chcesz korzystać tylko z jednej pary, to odizoluj kabel na takim odcinku by przewlec je od high do low. Nie ucinaj kabla, bo to dodatkowe bariery. Blaszki/zworki oczywiście trzeba wyjąć. Ale to wiesz.

Możesz też przewlec od low do high. Będziesz miał wówczas bardziej podkreślone niskie tony a stonowane wysokie. Sprobuj, czy usłyszysz różnicę? To nic nie kosztuje.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolumny i wzmacniacz są, teraz zostało mi zakupić DACa. Muzykę będę słuchał z laptopa a mam w nim tylko wyjście sluchawkowe (bez s/pdif) oraz usb. Na alle.. pod hasłem "dac usb" nie ma za dużo. Większość tańszych DACów ma wejście coaxial i optyczne, np najtańsze FiiO.

Jak w takim razie najlepiej będzie dla mnie odtwarzać muzykę? Chcę kupić jak najtaniej daca- do 200zł, czy muszę dokupić np taki kabel: 

https://sklep.rms.pl/kabel-jack-optyczny-toslink-digital-d-jt05-hq-0-5m

żeby połączyć laptopa z dacem? Czy może znacie jakieś tanie przetworniki z wejściem usb? 

Jeszcze pytanie odnoścnie puszczania muzyki ze smartfona- czy jakość dźwięku będzie taka sama podpinając smartfona do daca jak w przypadku laptopa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przewodu zwróć uwagę że nie jest to zwykły jack tylko mini-toslink. Jeśli w laptopie w wejściu mini-jack nie masz wbudowanego optyka to ten kabel nie zadziała. Puść muzykę na laptopie i zobacz czy w  mini-jack  świeci się w środku na czerwono. Poza tym takie zabiegi są mało opłacalne na dłuższa metę. Jeśli muzyka z laptopa to po USB najlepiej. Muzykę puszczasz swoją z dysku ewentualnie you tube czy używasz Tidala bądź innego serwisu z muzyką? Co do jakości smartphon, a laptop czy pc ze zintegrowana karta dźwiękowa to wszystkie trzy źródła są podobnie kiepskie nie wiem czy warto tu licytować które gorsze;).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sanwing napisał:

Co do przewodu zwróć uwagę że nie jest to zwykły jack tylko mini-toslink. Jeśli w laptopie w wejściu mini-jack nie masz wbudowanego optyka to ten kabel nie zadziała. Puść muzykę na laptopie i zobacz czy w  mini-jack  świeci się w środku na czerwono. Poza tym takie zabiegi są mało opłacalne na dłuższa metę. Jeśli muzyka z laptopa to po USB najlepiej. Muzykę puszczasz swoją z dysku ewentualnie you tube czy używasz Tidala bądź innego serwisu z muzyką?

Nie mam optyka, faktycznie myślałem że ten co podałem to zwykły jack. Więc  mogę tylko szukać daca z wejściem usb tak? 

Muzyki słuchałem przewżnie z youtuba, ale nie miałem wcześniej kolumn, jakieś tam małe od kina domowego czy starej wieży. Teraz chcę uzyskać w miarę możliwie najlepszą jakość dlatego tutaj piszę i pytam ;) z tego co można wyczytać to youtube ma kiepską jakość dlatego może zacznę słuchać z któregoś serwisu- spotify czy tidal. 

ja tej jakości nie porównywałem bo jak pisałem, dopiero zaczynam "zabawę w melomana":D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cd nie sprawdzi się jako dac nie może odpowiednich wejść. Jako dac może ci posłużyć odtwarzacz minidisc do kupienia już od 70 zł jakiś Sony mds 330 chociażby albo Kenwood md 3090 nie zapomnij tylko że urządzenia te nie mają usb tylko coaxial lub toslink.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wracając do tematu, bo nie miałem czasu i zostawiłem sprzęt na boku. Trzy DACe, w podobnych cenach:

AUDIOTRAK Prodigy Cube Black

FiiO E10k Olympus2

DAC uNOSTROMO V6

mam dylemat- któryś z nich będzie "najlepszy"? Czy jakieś znaczenie dla mnie do kolumn stereo ma wyjście, którym się różnią? (jack albo 2xRCA)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...