Skocz do zawartości

Primare A10, co do niego ?


MiBu

Recommended Posts

Czy odtwarzacz MARANTZ SA8003 będzie odpowiedni do tego wzmacniacza, czy powinien być też od Primare ?

Staram się wyszukać coś z dostępnych obecnie ofert Allegro  do ok. 1500zł.

Potrzebne będą również do kompletu jakieś kolumny do pomieszczenia 30m2 tak do ok. 2000zł.

Raczej sprzęt używany.

Co byście mogli zarekomendować ?  Coś da radę wynaleźć w tym budżecie ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, poczytam, dzięki.

Sąsiad upatrzył sobie nowe kolumny STX Electrino 250.   Mają dobre recenzje.

Powinny być odpowiednie do takiego pomieszczenia.

Czy to zagra z tym Primare A10 ?

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MiBu, kolega @Yoker85 chciał Ci pomóc, ale nie skorzystałeś, nie napisałeś co trzeba. Mam wątpliwości, czy Ci pomagać, ale zaryzykuję. Mam nadzieję, że nie stracę tu czasu.

Jak widzisz kolegę pytałem i Ciebie zapytam o to samo. Czyli, czy znasz podstawy akustyki i ustawiania kolumn? Jeśli nie, poczytaj mini poradniki wchodząc w umieszczone tam linki. Później narysuj plan pokoju, pokaż gdzie i jak będą stały kolumny, miejsce odsłuchowe. Opisz pomieszczenie jak jest urządzone, pokaż wymiary, odległości kolumn i miejsca odsłuchowego od ściany.

Wreszcie napisz jakiej muzyki słuchasz i przede wszystkim jaki dźwięk lubisz, jaką jego barwę i inne aspekty. Bo to wszystko jest bardzo ważne przy wyborze kolumn, a nie to, że jakieś STXy mają dobre recenzje. Dźwięk ma się Tobie podobać (nie koledze czy recenzentom) a zestaw dobrze grać w Twoim pokoju.

I dlaczego odtwarzacz Marantz miałby nie grać ze wzmacniaczem Primare. Rzadko u kogo z forumowiczów gra zestaw tej samej marki. Czasami pasują do siebie, ale często można lepiej, wybierając właśnie elektronikę od różnych producentów. Ale trzeba wiedzieć czego się chce. Rzecz jasna można rozejrzeć się za innym odtwarzaczem, choć ja bym najpierw dobrał kolumny do wzmacniacza (choć częściej robi się odwrotnie, czyli dobiera wzmacniacz do kolumn - rozumiem, że wzmacniacz już masz). Bo jakość dźwięku kolumn, współgranie ich z pomieszczeniem i odpowiedni dobór do wzmacniacza, Twojego gustu brzmieniowego i słuchanej muzyki są ważniejsze niż dobór CDka. Choć oczywiście nie należy go lekceważyć. Ale sądzę, że za mało przeznaczyłeś na kolumny a za dużo na odtwarzacz.

W takim budżecie masz już szansę na dobrą jakość dźwięku, fajnie grający zestaw. Dlatego trzeba też pomyśleć o okablowaniu. Powinno być z miedzi beztlenowej OFC o dużej czystości (5 albo 6N). Mogą być również ze srebra, ale takie są na ogół droższe w porównaniu do tanich a dobrych miedziaków. Ale oczywiście nie byle jakie takie kable, tylko dobrze dobrane do całości. Kable wybiera się na końcu i warto przeznaczyć choć 10% budżetu na nie. Niektórzy wydają więcej, ale są świadomi co robią, czego chcą. Tanie druty mogą zmarnować potencjał zestawu. Na początek można użyć zupełnie podstawowych, niedrogich kabli, byle przyzwoitej jakości i dopiero z czasem pomyśleć o lepszych.

Przeczytaj uważnie co napisałam. Postaraj się szczegółowo odpowiedzieć. Przeczytaj także wątek kolegi z poradnikami o akustyce i ustawianiu kolumn, na czele. A po tym zajmiemy się doborem kolumn i odtwarzacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiBu,

a już pozbyłeś się wzmacniacza Electrocompaniet ECI3 i kolumn Sonus Oliva, czy szukasz sprzętu do innego pokoju?

https://forum.audio.com.pl/topic/44598-kolumny-do-electrocompaniet/#comment-159933

Pozdrawiam

PS. Może lepiej było ciągnąć w tamtym temacie, tak jak robi to wielu Kolegów? A przynajmniej napisać więcej szczegółów zgodnie z "Pierwszymi postami..." (link m.in. w moim awatarze)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel, istotnie poszedłem trochę na skróty, ciągnąc dalej temat zanim zapoznałem się z postem kolegi Yoker85.

Jak piszę na samym początku, ten sprzęt ma być nie dla mnie, ale dla sąsiada.

Dostał on od jakiegoś Niemca wzmacniacz Primare A10 i chce na tej bazie skompletować stereo.

Ja zaś w ramach mojego skromnego doświadczenia staram się mu pomóc.

Jak słusznie zauważa kolega RoRo, jestem posiadaczem Electrocompaniet ECI3. Kolumny Sonus Oliva zastąpiły parę miesięcy temu Studio 16Hertz Minas Anor 2.5 Premium.

Dlatego kontynuuję ten temat a nie dotyczący mojego sprzętu.

Załączam plan pokoju sąsiada.  Pozostała część pokoju jest umeblowana (stół, krzesła kredens, szafki, itp.).  Przy obu oknach kwiaty.

Preferencje muzyczne sąsiada nie są precyzyjnie określone, raczej do spokojniejszej muzyki i do filmów. Sąsiad ma już "swoje lata".

Raczej niskie i umiarkowane poziomy głośności. Jako że słuch już nie ten, raczej nie będzie dzielił dźwięków na czworo.

Z konieczności dostępny budżet na CD i kolumny to ok. 3500zł.  Kable oddałem mu moje poprzednie - Melodika serii Purple Rain - komplet: głośnikowe, zasilające, interkonekty.

Jak sądzę, przy tej klasie sprzętu kable te będą wystarczające.

plan pokoju - Andrzej.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o wiele lepiej to wygląda. A, że sąsiad chce skompletować zestaw wcale nie wynikało z Twoich wcześniejszych wpisów. Wspomniałeś tylko, że upatrzył sobie kolumny. Pomyślałem, że Ty chcesz się sugerować jego wyborem i też takie kupić. Wybacz, ale nie pamiętam sprzętu każdego, kto pisze na forum. I nie mam czasu jak @RoRo wyszukiwać wcześniejszych postów, by się czegoś o kimś dowiedzieć. Ani nie mam na to ochoty B|. W każdym nowym wątku powinny być podane wszystkie potrzebne dane i tyle. Bez zgadywania.

Jeśli piszesz, że sąsiad lubi muzykę i dźwięk jaki lubi, to chyba połączenie STXów z Primare nie będzie najlepsze. Chociaż jeśli rzeczywiście nie słucha głośno, może być wyraziste i ekspresyjne. Można poszukać kolumn Xavian Gran Colonna. Będzie mniej ostro, ładniej barwowo. Albo jakieś starsze Castle Acoustic.

Martwi mnie zbytnia bliskość ściany z lewej strony zestawu. W dodatku jest tam okno. Myślę, że jeśli nie da się przestawić całości bardziej w prawą stronę (symetria w pobliżu kolumn jest bardzo ważna), to trzeba przed okno dać grube, ciężkie i bardzo pofałdowane kotary. A na ścianę z lewej jakiś dobry absorber dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MiBu napisał:

Jak piszę na samym początku, ten sprzęt ma być nie dla mnie, ale dla sąsiada.

Nie napisałeś :-(

Zaś co do kolumn - to są aktualnie takie podłogowe  Xaviany Gran Colonna o których wspomniał Angel.

http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/21/257700.php

Tylko trzeba będzie jeszcze trochę (albo więcej niż trochę) stargować... to wersja Colonna v2, dwugłośnikowa z basrefleksem z przodu (niekoniecznie lepsza od starszej, trzygłośnikowej Colonna- po prostu inna konstrukcja, tylko nazwa modelu bez zmian). Bo bywają taniej ...

http://www.mojeaudio.pl/images/stories/2011_05_05/hifichoice_xavian.pdf

A uu masz testy pierwszej wersji Colonny:

http://audio.com.pl/newsy/sprzetowe/3143-xavian-primissima-i-gran-colonna_1

http://www.hi-fi.com.pl/kolumny-testy-lista/1084-xavian-gran-colonna.html

http://www.xavian.com.pl/testy/XavianGranColonnatestHiFIChoice.pdf

Z innych kolumn to można by jeszcze pomyśleć o Audio Academy Phoebe II (lepsze od I, a gorsze od najnowszych III). Tylko że te sprzedawane mają zarysowania - ale cena dobra :-) i ten sam sprzedawca.

http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/21/257701.php

 

Cytat

Jak słusznie zauważa kolega RoRo, jestem posiadaczem Electrocompaniet ECI3. Kolumny Sonus Oliva zastąpiły parę miesięcy temu Studio 16Hertz Minas Anor 2.5 Premium.

Dlatego kontynuuję ten temat a nie dotyczący mojego sprzętu.

MiBu - no to teraz mamy jasność. A w wątku "Wasze systemy..." mógłbyś w wolnej chwili napisać jak grają Twoje ECI  w połączeniu z kolumnami???

https://forum.audio.com.pl/topic/1236-wasze-systemy/?page=1

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Xavian oraz AA są również wystawione na Allegro.

Sprzedający zgadza się obniżyć cenę na Xaviany pod warunkiem odbioru osobistego.

Niestety ze Szczecina na Śląsk trochę zbyt daleko :(

Zaś AA są trochę zbyt sfatygowane pomimo niskiej ceny.

Zwróciły moją uwagę kolumny z oferty Allegro nr 6821979512 - są to Boston Acoustics A360.

Właściwie to kolumny wybiera małżonka sąsiada (głównie pod względem estetycznym, ale może ulegnie słusznej sugestii)  :)

 

Co do przesunięcia kolumn w prawo, to niestety się nie da, ponieważ TV wisi na ścianie, a z tym jest związana pozycja komody.

Na rysunku może proporcje nie są zachowane, ale lewa kolumna stoi metr od ściany z oknem, zaś samo okno ma koniec ok. 80cm od osi kolumn.

Na szczęście grube kotary są z obu stron okien. No i jest dywan na podłodze.

Ponadto rozważam po zakupie elektroniki wybrać się z sąsiadem do salonu w Szczecinie, gdzie można posłuchać kolumn STX, zarówno Electrino jak i Neutrino.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MiBu napisał:

Kolumny Xavian oraz AA są również wystawione na Allegro.

...

Ponadto rozważam po zakupie elektroniki wybrać się z sąsiadem do salonu w Szczecinie, gdzie można posłuchać kolumn STX, zarówno Electrino jak i Neutrino.

MiBu - nie miałem czasu na sprawdzanie, co jest na Allegro...

A jak już będziecie jeździli po salonach audio w Szczecinie to wpadnij do takiego, gdzie są kolumny  Indiana Line Note (np. do Top HiFi) i posłuchaj ich. Bo pomysł z odsłuchem zawsze jest dobry :-)

 

2 godziny temu, Angel napisał:

I nie mam czasu jak @RoRo wyszukiwać wcześniejszych postów, by się czegoś o kimś dowiedzieć. Ani nie mam na to ochoty B|. W każdym nowym wątku powinny być podane wszystkie potrzebne dane i tyle. Bez zgadywania.

Angel,

dobrze powiedziane. Tylko że my to mówimy (piszemy) po raz kolejny, a efekt jak widać - znowu się musimy powtarzać :-(  Też nie mam za dużo wolnego czasu, więc jak zwykle jest kwestia wyboru "co? komu? kiedy?"  odpowiedzieć.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2017 o 22:00, MiBu napisał:

Zaś AA są trochę zbyt sfatygowane pomimo niskiej ceny

No to tu masz AA Phoebe II w dużo lepszym stanie

http://allegro.pl/audio-academy-phoebe-iis-i6826941564.html

zaś nowsze (i lepsze) Phoebe III są poniżej. No ale cena też wyższa...

http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/21/257970.php

Poza tym jeśli Ciebie interesują Phoebe III, to np. na Allegro są w tej chwili nowe w bdb cenie...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.05.2017 o 15:17, 1Ender napisał:

Raczej przed zakupem elektroniki... zabierzcie wzmacniacz i niech wam podłączą do niego różne kolumny. Dobrze by było jakby znajomy zabrał  ze sobą 2-3 płyty cd które zna.

Dokładnie taki mamy zamiar  :)

 

Dnia 26.05.2017 o 23:37, RoRo napisał:

No to tu masz AA Phoebe II w dużo lepszym stanie

http://allegro.pl/audio-academy-phoebe-iis-i6826941564.html

zaś nowsze (i lepsze) Phoebe III są poniżej. No ale cena też wyższa...

http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/21/257970.php

Poza tym jeśli Ciebie interesują Phoebe III, to np. na Allegro są w tej chwili nowe w bdb cenie...

Pozdrawiam

Obecnie bardziej aktualną sprawą jest zakup CD.

Kolumny będzie mógł kupić w czerwcu.

Na razie pożyczam mu swoje z poprzedniego systemu, podstawkowe JBL E30.

 

Wśród dostępnych używanych napędów do kupienia, moją uwagę zwróciły:

1. Marantz SA8003  (SACD)

2. Vincent CD-S2

3. Primare CD21

4. Marantz DV8400  (SACD)

5. Creek Evolution 2

6. Marantz SA8400  (SACD)

7. Audio Analogue Paganini

8. Pioneer PD-50  (SACD)

Na który warto zwrócić uwagę ?

i jeszcze taki zabytek:  Parasound C/DP-1000

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...