Skocz do zawartości

stereo do 5 kzł


zero79

Recommended Posts

Witam to mój pierwszy post, ale nie pierwsza wizyta na forum. Czytam tę część forum od ok 1 miesiąca - od czasu jak szukam opinii na temat interesujących mnie urządzeń. Tutaj o tyle będzie inaczej że nie dla siebie szukam tylko dla rodziny która mi to "zleciła". Oczywiście pierwsze co to kupujemy to kino domowe - ale po rozmowie udało się przekonać że nie opłaca się kupować kina dla obejrzenia 2-3 filmów w miesiącu więc idziemy w stereo.

1. Kwota - 4500-5000 zł

2. Sprzęt nowy albo używany / fajniej by było nowy ale to nie jest warunek konieczny/

3. Niczego nie posiadam co myłbym wykorzystać do nowego systemu, więc trzeba uwzględnić  koszt  "okablowania".

4. Salon z kuchnią  ok 35m2 w kształcie prostokąta  - część przewidziana na oglądanie, słuchanie to ok połowa salonu  Projektor wyświetla obraz na szerszej ścianie więc i tam przewidziany jest sprzęt audio.

5. Zestaw na kilka lat

6. Za tę kwotę chciałbym zakupić wzmacniacz + odtwarzacz strumieniowy + głośniki

7. Zachodniopomorskie

 

Sprzęt przez ok połowę czasu będzie napędzany przez dekoder z kablówki bo telewizja - ale poza tym czasem - muzyka ze spotify, jakiś film z komputera. Nie przewiduje tutaj napędu CD przynajmniej na tę chwilę, raczej interesuje mnie dobry ( w tym przedziale cenowym) odtwarzacz plików z popularnych serwisów muzycznych, radia internetowego  i flac. 

 

Po pierwszych poszukiwaniach wpadł mi w oko zestaw Denon PMA-720AE + DNP-730AE + STX Electrino 250 - który można dostać za ok 4500zł

Denon PMA-720AE bo ma nie najgorsze opinie, bo te 50W/8Ohm powinno wystarczyć przy skuteczności STXów ( taka mam nadzieję).

Denon DNP-730AE bo teoretycznie ma wszystko czego szukam jeżeli chodzi o możliwości odtwarzania.

STX Electrino 250 bo te opinie które można przeczytać są dobre, bo wysoka skuteczność, bo br z przodu,  bo ładne i bo Polskie.

 

Czego oczekują od dźwięku - w skrócie tego by nie męczył, by przyjemnie się słuchało muzyki. Czego chciałbym uniknąć - dźwięku zbyt jasnego chłodnego , krzykliwego, raczej by był bardziej ocieplony niż zimny, ale bas powinien być elastyczny, sprężysty - nie dudniący. A to wszystko za 2 średnie krajowe :) Rodzaj muzyki to głównie szeroko rozumiany pop i rock.

 

Oczywiście czym więcej czytam to tym mniej wiem. Już po przeczytaniu kilkunastu wątków szukałem innych polecanych urządzeń choćby z  wątku kolegi Pionn  (ATOLL IN 100)- ale ja mam 1 urządzenie więcej trochę mi się to nie spina. Czekam na opinie wstępnie wybranego zestawu i propozycję czegoś nowego . Z góry dziękuję.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, wielkość salonu oraz założony budżet, zwróciłbym Twoja uwagę na trzy zestawy elektroniki - wspomniany przez Ciebie Denon PMA-720AE + DNP-730AE, amplituner sieciowy Onkyo TX-8150 oraz Yamaha R-N602. Pod względem funkcjonalności wszystkie propozycje wypadają podobnie, różnice są natomiast słyszalne w brzmieniu przy bezpośrednim porównaniu. Denon zagra na pewno najcieplejszym dźwiękiem, gęstym, spokojnym z miękkim basem. Onkyo to dokładne, analityczne, szybkie i dynamiczne granie. Yamaha natomiast najlepiej sprawdzi się w rockowych, szybszych kawałkach ze względu na wyraźne wyeksponowanie skrajów pasma. 

Kwestia kolumn - brałbym pod uwagę na pewno polską konstrukcję STX Electrino 250 oraz trochę droższą Pylon Audio Sapphire 25. Z konstrukcji zagranicznych ciekawą opcją będzie Monitor Audio MR6 oraz Dali Spektor 6. Jeśli szukasz raczej cieplejszego brzmienia, ciekawa opcją jest brytyjska kolumn Tannoy Mercury 7.4, szczególnie w połączeniu z elektroniką Onkyo.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji w komfortowych warunkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kolega powyżej polecam amplitunery sieciowe jak np. Onkyo TX-8150 czy Pioneer SX-N30 - to bliźniacze bogato wyposażone urządzenia.

Gdybyś chciał ich posłuchać z Electrino to zapraszam do Szczecina - chyba do mnie masz najbliżej. Oczywiście na miejscu masz szerszy wybór kolumn głośnikowych w założonym budżecie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Q21 napisał:

 zwróciłbym Twoja uwagę na trzy zestawy elektroniki - wspomniany przez Ciebie Denon PMA-720AE + DNP-730AE,

Z tym Denonem to proponowałbym odsłuchać w salonie coś ze stajni Cantona. A nuż wpadnie w ucho? Canton gra specyficznie ale wielu ludziom się podoba (na przykład mi :x).

 

W tym budżecie można jednak kupić świetne używki  (35 m2 to jednak spory metraż i nowe kolumny z salonu niekoniecznie dostarczą dźwięk w odpowiedniej ilości) - na przykład takie cudo:

Canton RC-L LINK

To kolumny uniwersalne (zagrają wszystko). Kolor wybrałem taki jaki się mi podoba ale są też czarne.

Niestety z Niemiec a nie każdemu chce się aż tak daleko szukać (mi się chciało).

Edytowano przez Majtek2013
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po odsłuchach onkyo 8150 oraz yamahy n602.  Onkyo słuchałem z Stx Electrino 250,  Melodicą bl40 , Tannoy Mercury 7.4 oraz Heco music style 900 - dla mnie najlepiej  zagrało z heco - przynajmniej najbardziej efektownie.  Yamahę odsłuchiwałem z B&W 683 oraz  Mission LX-4 . Denona nie udało mi się odsłuchać.

Ciężki wybór ,ogólnie żadne zestawienie nie zrobiło efektu "WOW - chce to mieć" - każdy grał inaczej nawet znacznie inaczej, ale żaden tak jak bym sobie to życzył. Ostatecznie zakupiłem yamahę n602 + B&W ma to wady - zestaw gra trochę za bardzo oszczędne jeżeli chodzi o średnicę i wyższe tony - głosy kobiece są jakby wycofane, ale w ostatecznym rozrachunku wydał mi się to najlepszy zestaw.

Budżet przekroczony o 1,2kzl ( z kabelkami).

http://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n602-bowers-wilkins-683-s2.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsza i chyba jedna z gorszych decyzji jaką podjąłeś:(. Teraz przez kilka lat będziesz męczył się z zestawem który brzmi kiepsko i to za niemałe pieniądze:(. Sam się zdecydowałeś czy wywarł na ciebie wpływ sprzedawca i poczucie winy, że trzeba coś kupić jak się już odsłuchuje? Może zestaw się wygrzeje i będzie lepiej miejmy nadzieję choć sam tych kolumn w top hi fi słuchałem swojego czasu i jest to co najwyżej niezłe granie, ale nic poza tym. 

Pośpiech jest zawsze złym doradcą.

Kable jakie kupiłeś napisz jeszcze.

Tylko się nie obraź bo wielu z nas to przerabiało ja sam o mało raz nie kupiłem kolumn tylko ze względu na "ciśnienie". Ważne, że masz słuch i nie zadowala Ci pierwszy lepszy zestaw. Jeśli dźwięk będzie ci nie do końca odpowiadał nie ma przeszkód za rok czy dwa wymienić amplituner czy kolumny. Strata jakaś będzie choć nie ogromna.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku się nie obrażam - i chyba jestem jednym z tych którzy to przerobili na własnej skórze  - na pewno masz rację że pośpiech nie jest dobrym doradcą. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość wypożyczenia i odsłuchu w domu - no ale nawet nie spytałem o taką ewentualność.

 

kable to AudioQuest FLX-SLiP 14/4

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pije konkretnie do Ciebie Top bo nawet nie wiedziałem, że u Ciebie coś słuchał autor tematu. Wiem jednak jak łatwo jest ulegać wpływowi innych szczególnie podczas odsłuchu, a sprzedawca powinien zwrócić uwagę kupującemu, że jeśli nie jest do końca przekonany do zestawu to lepiej by go nie kupował, a szukał dalej i spokojnie pomyślał. Czy nie tak powinno być zadowolenie klienta to podstawa czyż nie? Bardzo źle, że wypuściliśmy klienta, który nie jest do końca zadowolony z zakupu no chyba, że na siłę wam pieniądze pchał i kazał pakować sprzęt:)

Trochę mi to sprawę z moim ojcem przypomina. Kupił sobie opla corse bo gwarancja, bo sprzedawca zachwalał w salonie za 47 ty. Ja mu radziłem poszukanie czegoś innego ewentualnie zakup 2-3 letniej hondy civic czy czegoś innego, ale nie bo autko dobre i pachnie "nowością". Pół roku nie minęło i ojciec już narzekał, że mały, że słaby silnik itd itd. Sprzedawca wiedział, że z astry się ojciec przesiadał, że lubi depnąć, ale wygrała chęć zarobku. Ciekawe czy ojciec następne auto kupi u tego sprzedającego.

Sprzęt audio to też nie jest napój czy batonik za 2 zł i wymaga od sprzedających moim zdaniem wielkiej odpowiedzialności bo często przychodzą do niego kompletnie zieloni klienci którzy nie wiedzą czego chcą. Nie pije do Ciebie Top hi fi Szczecin bo ufam, że w tak dużej firmie zdajecie sobie sprawę jak działa świat audio i że poczta pantoflowa na tak "niewielkim" rynku jest dużą siłą sprawczą i dbacie na pewno o swych klientów. Chodzi mi tu o ogólne podejście wielu sprzedających do klienta. Niestety amerykański model obsługi klienta nie jest dobra metodą w każdym dziale handlu(to z doświadczenia od 12 lat jestem handlowcem:)), często odradzenie klientowi nie do końca przekonanemu owocuje jego zaufaniem i zakupem nawet droższego zestawu który polecił mu zaufany, miły, ale i jak trzeba ostry Pan ze sklepu, salonu czy auta;)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zgodnie z tym co mówił @zero79 na początku wizyty, cały odsłuch prowadziliśmy z założeniem, że danego dnia do zakupu nie dojdzie, miała to być raczej wizyta poznawcza. A że pod koniec jednak podjęto decyzję o kupnie, to można było uznać, że klient jest zadowolony, a już na pewno zdecydowany. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego jak pisałem nie mam pretensji do Ciebie bo w sumie nie ja kupowałem, a też nie wiem jak wyglądał przebieg transakcji. Szkoda tylko, że klient za szybko podjął decyzję dziwne że mimo iż nie było WOW zdecydował się na zakup:) może promocja go skusiła w sumie Zero wypowiedział byś się bo jestem ciekaw.

Mój wywód miał bardziej charakter pokazania pewnego problemu w handlu ogólnym niż oskarżanie kogokolwiek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to WOW jest problemem!

W tym budżecie chyba każdy średniozawansowany słuchacz nie znajdzie sprzętu (jeszcze nowego!), który zrobi na nim efekt WOW.

Polecam natomiast koledze zero79:

- poeksperymentowanie z ustawieniem kolumn - odstawienie od ściany min. 1 m i rozstaw na 3m, kierunek na siebie i na wprost  (nawet tak do testu :)) i być może takie małe "wow" się pojawi.

- może to źródło dźwięku - dekoder z kablówki - powoduje pewne ograniczenia

- może zmiana kabla na zwykły miedziany 2,5mm2 (Audioqest z tego co czytałem w testach raczej rozjaśnia) poprawi trochę średnie tony,

- uzbrojenie się w cierpliwość, bo musi się to trochę wygrzać.

 

 

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ten tzw efekt WOW nie jest problemem w żadnym razie. Problemem jest kupowanie czegokolwiek pod jego wpływem. Każdy kupujący sprzęt audio nie pierwszy raz(nie mówię tu o starych wyjadaczach) nawet jeśli zdarzy się, a na pewno tak bywa przesłuchuje dany sprzęt nie raz, wypożycza go do domu, porównuje i dopiero kupuje jak pierwsze zauroczenie mija, a kolumny nadal czarują i dostarczają nowych wrażeń. 

Dobrze napisałeś sturek sprzęt musi swoje odstać, trzeba pobawić się ustawieniami i obsłuchać go dość długo żeby stwierdzić definitywnie czy jest on pode mnie czy jednak czeka zmiana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to autor wątku sam sobie trochę jest winny. Zagaiłem ze sprzętem używanym, żeby chociaż na początek @zero79 zobaczył, że może ładnie wyglądać (i grać). Ale zamiast poczekać aż inni forumowicze zabiorą się za omawianie tematu (5k to bardzo ładny budżet na używki) to poleciał do salonu i kupił nówki bez odsłuchu porównawczego. Typowy błąd kogoś, kto po raz pierwszy zetknął się z audio - w głowie może zaszumieć. :837_no_entry:

Edytowano przez Majtek2013
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem że ten wybór spowoduje  taką dyskusje - ale to chyba dobrze. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. 

Zacznę od kolegi @Sanwing jak wcześniej wspomniałem żaden z zestawów nie grał tak jakbym sobie tego życzył i do końca nie byłem przekonany. Sprzedawca powiedziałbym że starał się być neutralny - ale na pewno nie było takiej sytuacji o jakiej piszesz , że sprzedawca widząc nie do końca przekonanego klienta proponuje mu odczekanie, przemyślenie sprawy. To byłaby sytuacja idealna, ale ona chyba jeszcze rzadko występuje. Czy dzisiaj zakupiłbym zestaw - raczej bym się jeszcze wstrzymał i posłuchał innych zestawów.

Kolego @Majtek2013 nie zdążyłem poprawić, ale ostatecznie w grę wchodził tylko nowy sprzęt.  Z drugiej strony ciężko by mi było odsłuchać proponowanych cantonów (no chyba że miałbym je zakupić w ciemno). Dziękuję za polecenie głośników, ale nie mogłem z tej rady skorzystać. Nie wiem tylko czemu Twoja wypowiedź brzmi jakbym jakaś krzywdę uczynił zakupem tego zestawu ( ciekawi mnie czy słuchałeś takiego zestawu czy po prostu z doświadczenia wyobrażasz sobie jak to brzmi ) no ale zapewnieniem Cię nikt jak dotąd nie ucierpiał.

Oczywiście poczekam z miesiąc czasu - sprzęt się wygrzeje - pobawimy się ustawieniami i zobaczymy na ile się sytuacja poprawi czy zestaw da oczekiwaną radość słuchania muzyki.

@zieluwid na tę chwile są braki  - czy ma szanse się to zmienić - patrząc sobie na charakterystykę tym bowersów nie jestem pewien - pożyjemy zobaczymy.

 

 

 

 

bw683s2-spl.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zero79, krzywdę uczyniłeś co najwyżej sobie i pewnie nie będziesz jej świadomy, póki nie posłuchasz lepszego zestawu. Gdybyś wcześniej się uparł, mógłbyś szukać na przykład takich Cantonów w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, albo pojechać do kolegi @Majtek2013 czy kogoś innego na odsłuch. Ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Na pewno jakiś czas posłuchasz i będziesz się rozglądał za czymś lepszym. Szkoda tylko pieniędzy, które stracisz na odsprzedaży. 

Co do charakterystyki, to nie ma co się nią zbytnio sugerować. Niewiele powie o dźwięku, tym jak kolumny grają. Jest to wykres pochodzący z pomiarów. Gdyby sporządzić taki z realnej pracy kolumn  ze wzmacniaczem, pewnie znacznie by się od tego różnił. Taki wykres może dać Ci jakieś pojęcie o tendencjach jakie mają kolumny. Wielu recenzentów wspominało o tym, że nie słychać czegoś co wychodzi na wykresie. 

@zieluwid, ten model Yamahy gra inaczej niż większość tego typu urządzeń tej marki. Wysokie są stonowane a brzmienie ogólnie sporo cieplejsze i przyjemniejsze. 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zero79

Kupiłeś całkiem dobry zestaw i nie daj sobie popsuć przyjemności z jego posiadania. Nawet jeśli nie jest idealnie, to na pewno będziesz się mógł cieszyć słuchaniem muzyki. Skup się na tym. Przez ostatnie trzy lata miałem cztery wzmacniacze i trzy pary kolumn i mimo, że kupowałem coraz lepsze, to nawet na tych gorszych słuchałem muzyki z przyjemnością. Każdy zestaw ma jakieś wady i zalety. Doceń zalety Twojego sprzętu i niech Ci na razie przysłonią wady. Bowersy które kupiłeś (w dobrej cenie!) mają jak mi się zdaje duży potencjał i za jakiś czas możesz bez specjalnej straty (a właściwie bez żadnej uwzględniając rabat na Bowersach) sprzedać Yamahę i poszukać lepszego wzmacniacza. Teraz zbieraj doświadczenia odsłuchowe. Zaprocentuje to przy zakupie następnego zestawu. Dobrej zabawy!   

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zero79 napisał:

@zieluwid na tę chwile są braki  - czy ma szanse się to zmienić - patrząc sobie na charakterystykę tym bowersów nie jestem pewien - pożyjemy zobaczymy.

Niezłe góry i doliny, szczególnie w części pasma, na które ludzkie ucho jest najbardziej wrażliwe, czyli w okolicach 2-5kHz. Pociesze Cię tym, że ogólnie nie wygląda to tak źle. Często nawet sporo droższe kolumny mają bardziej rozjechane charakterystyki. Tak jak pisał Angel, nie zawracaj sobie teraz tym głowy i ciesz się nowym nabytkiem i muzyką. Za jakiś czas pomyślisz ewentualnie o czymś nowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...