Skocz do zawartości

Stereo do kuchni


strzecharz

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Mam niemały problem, posiadam kolumny MissionM71, które stoją w kuchni na górnej szafce ok 5 cm od sufitu i 10cm od ściany. Kuchnia ma wymiary ok 3.5m/2.5m, kolumny stoją na większej ścianie, a problem polega na tym, że grają bardzo słabo a najbardziej denerwujący jest całkowity brak basu. Kolumny były napędzane najpierw CA A300, co okazało się kompletną klapą, potem był Denon PMA255UK, było znacznie lepiej, pojawił się delikatny bas, ale zaginęły średnie tony. W salonie o wymiarach 4x5m posiadam Marantza PM55 i pod tym wzmakiem kolumny zagrały bardzo ładnie, basu było bardzo dużo, średnie tony również zadowalające ale nie chcę przenosić tego wzmaka do kuchni, bo wiadomo jak w kuchni tłuszcz itp. a Marantz jest w idealnym stanie. Dziś kupiłem Yamahę A380 bo ponoć ma sporo basu. Wszystkie wzmaki to koszt 15-20f, mieszkam w UK, za taką cenę można eksperymentować. Moje pytanie brzmi: czy brak basu to wina ustawień kolumn, czy wzmaki są po prostu słabe. Sugeruję sie opiniami w necie, ale nie zawsze są trafne, o marantzie pm55 pisało że co do basu to szału nie ma a z JBL E80 basem można drzwi otwierać. Muzyka , której słucham to jest absolutnie wszystko, nie jestem audiofilem, źródło muzyki to głównie komp i tel. Szukam jakiegoś taniego , muzykalnego wzmaka.Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie bardzo rozumiem. Kupiłeś ten wzmacniacz Yamahy i pytasz o jakiś tani, muzykalny? To znaczy słuchałeś już na A380, czy dopiero on do Ciebie dotrze?

By sprawdzić, czy to wina ustawienia, nie widzę nic prostszego. Przenieś na chwilę do kuchni wzmacniacz Marantza i posłuchaj jak tam wszystko gra. Wiesz jak było w pokoju. Będziesz wiedział co Ci daje a co zabiera takie konkretne ustawienie.

Oczywiście sądzę, że takie ustawienie w kuchni jak opisałeś jest fatalne i jak najbardziej może się przyczyniać do fatalnego dźwięku. Bo kolumny Mission M71 są całkiem fajne, ale wymagają przestrzeni, "oddechu" by dobrze zagrały. A wzmacniacz CA A300, też jest dobrym wzmacniaczem. Aż mnie zdziwiło, ze nie miałeś niskich tonów.

Wypróbuj Marantza w kuchni, bo doradzanie wzmacniaczy, gdy to jest prawdopodobnie wina ustawienia kolumn, mija się z celem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasny, świetny post (a własciwie rysunek).
Każda okazja jest dobra by świętować, a tym bardziej wypić szampana.

Strzecharz,
Czy w takim ustawieniu (pod sufitem) masz możliwość przesunięcia ich o kilkanaście cm i sprawdzenia jak grają? Poza tym na wysokie tony nie narzekasz jeśli kolumny nie są pochylone do dołu?
Ustaw te kolumny na chwilę na normalnej wysokości i w odpowiedniej odległości od ścian (choćby na blacie kuchennym), to będziesz wiedział czy te kolumny w połączeniu z Marantzem (albo Yamahą) zagrają prawidłowo w Twojej kuchni.
Warto też zamieścić jakiś szkic pomieszczenia - może znajdzie się jakieś inne miejsce dla tych kolumn by lepiej zagrały.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Angel. Dzięki za zainteresowanie. Próbowałem Marantza w kuchni i zagrał z tych wszystkich najlepiej, było sporo niskich tonów, średnie również nienaganne, dla mnie satysfakcjonująco. Nie chcę kupywać dwóch takich samych wzmaków. Marantza chcę zostawić w salonie z JBL bo mcałkiem ładnie to gra.Przed chwilą testowałem Yamahę i znowu rozczarowanie. Zagrał o wiele gorzej od Marantza a nawet gorzej od Denona, ale zapas mocy ma spory i to wszystkie jego plusy. Nie mam możliwości odsłuchu używanych wzmacniaczy, dlatego jeżeli pojawia się okazja to z niej korzystam. Przerobiłem już ok 6 wzmacniaczy i żaden nie zagrał podobnie do Marantza. Jest okazja kupić za grosze Marantz PM7200. Może ma ktoś jakieś doświadczenia?

Kolumny muszą tam stać, bo żona się buntuje, a nie mam więcej miejsca w mieszkaniu, więc testy przeprowadzam tylko tam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz również poszukać kolumn podstawkowych z większym głośnikiem średnioniskotonowym. Ten model Mission M71 ma 13cm
https://www.cnet.com/products/mission-m71-speaker/specs/
i mimo tego że ogólnie chwalone są m.in. za niskie tony, to jednak są niezbyt drogie kolumny wykorzystujące głośniki 165-200mm i może to by pomogło w Twojej sytuacji.

Naprawdę nie masz żadnych możliwości trochę innego rozmieszczenia kolumn? Sprawdzałeś moją sugestię by na chwilę inaczej je rozstawić - chyba Twoja żona nie zdąży się zbuntować...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy @jasny, @audiowit, @RoRo, @MobyDick, Dziękuję Wam za życzenia. Ale to tylko 10 kilo postów. Pozdrawiam serdecznie.

@strzecharz, Marantz PM7200, to ciekawy wzmacniaczy tej firmy. Ale czy Ci da to, co straciłeś na ustawieniu kolumn, nie wiem. Sytuacja jest jak widzisz nietypowa. Jeśli chodzi o wzmacniacze i typ grania jaki preferujesz, to może jakiś NAD by się nadał. Nie wiem na jaki model będzie Cię stać? One zazwyczaj mają mocne, duże niskie tony. Z nowszych ale sporo droższych przychodzą mi do głowy Advance Acoustic MAP 105 I Xindak A-06.

Albo zrób tak jak zasugerował kolega RoRo. Jeśli nie możesz nigdzie przenieść tych kolumn ani bardziej oddalić od ściany, to może jakaś konstrukcja z dużo większym głośnikiem niskotonowym by dała radę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...