Skocz do zawartości

Kolumny + wzmacniacz 1500 zł


Damianhg

Recommended Posts

No dobra, to rozumiem, że nie ma ciśnienia na to, abyś cały sprzęt masz miał na weekend w domu, bo coś takiego wspominałeś wcześniej o ile pamiętam.

Dlatego pisałem, że pośpiech nie jest dobrym doradcą przy wyborze sprzętu, szczególnie sprzętu z drugiej ręki, gdzie każdego dnia może się pojawić coś ciekawego. Zarówno jeżeli chodzi o kolumny, czy wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mogę się wstrzymać:) chodź wiadomo jeśli trafi się cos rozsądnego to czemu nie. 

 

A tak na marginesie,  jak to jest z kupnem kolumn, przykładowo żeby kupić auto to jest nielada wyzwanie sprzedawcy maskują   wszelakie wady, czy z głośnikami jest podobnie że bardzo łatwo jest trafić na minę przykładowo kolumna jest po przejściach ale ładnie wylakierowana, czy taki laik jak ja może na coś zwrócić uwagę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zieluwid napisał:

nie wiem, może to te płytki na kolumnach, ale dla mnie tam brakowało dołu.

Mi też brakowało, dlatego zmieniłem je wtedy na monitory na większym przetworniku nisko-średnio tonowym :) No niestety, nie można mieć wszystkiego. Za tą kasę myślę, że to bardzo rozsądne kolumny, dosyć uniwersalne. Ja tam lubiłem na nich słuchać rocka i elektroniki. Dół pasma odchudzony, ale dobrze kontrolowany. Szukamy jednak dalej, może faktycznie jakieś małe podłogówki się trafią wkrótce.

 

1 godzinę temu, Damianhg napisał:

A tak na marginesie,  jak to jest z kupnem kolumn, przykładowo żeby kupić auto to jest nielada wyzwanie sprzedawcy maskują   wszelakie wady, czy z głośnikami jest podobnie...

Niestety takie kombinowanie to jest ogólnoludzka cecha. Tak samo jak i na auto giełdzie, w świecie audio trafiają się wraki sprzedawane jako "nówki mało śmigane". Czy da się to poznać na oko? Często bez obejrzenia, rozkręcenia i podłączenia w domu, może być ciężko. Pocieszające jest jednak to, że chyba dosyć rzadko trafiają się tacy delikwenci i oszuści sprzedający uszkodzony sprzęt (albo po prostu ja mam takie szczęście przy zakupach :) ).

Edytowano przez Audio Autonomy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak na spokojnie przysiadłem, jedne z kolumn które mi poleciłeś a zareazem sam miałem na oku tylko nie skojarzyłem od razu 

http://allegro.pl/okazja-kolumny-infinity-alpha-40-hi-end-denkmark-i6835824595.html

 

może coś takiego? wyglądają sądzę że bardzo sensownie 

 

Chciałbym jeszcze zapytać w jaki sposób dobrać wzmacniacz, jeśli bym się któregoś dnia zdecydował na jakieś kolumny to przy doborze wzmacniacza muszę patrzeć ilu omowe sa kolumny oraz watowe tak, a marka? jest napewno wiele chodz z tego co tak parze to każdy z nich generuje inna barwę dźwięku dobrze rozumiem? a wiec czy jest jakas zasada do jakich kolumn dobrać firmę wzmacniacza? 

dla przykładu te kolumny infinity są 8 ohmowe i nie pisze akurat ilu watowe, chodź czesto kolumny są opisane dajmy na to 150 watowe (znaczy się para kolumn 150 wat tak?) więc wzmacniacz musiał by mieć wartość minimum 75 wat na kanał? 

tutaj jest taki technics:

http://allegro.pl/technics-su-x501-i6845892144.html
 

60 wat na kanał to bardzo mało tak? 
 

Edytowano przez Damianhg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ten Technics to slaby wzmacniacz od midiwieży, więc go sobie daruj. Poza tym cena jest za wysoka.

Z podawaną mocą to jest różnie - bo zależy to też od zasilacza. Np. wzmacniacze Rotel czy Harman Kardon  są mocne zasilacze i nawet moc 2x40W jest zazwyczaj wystarczająca. W innych podawana moc np. 2x75W nie wystarcza nawet do średnich kolumn.

Z kolumn 8omowych w cenie ok. tysiąca możesz się rozejrzeć np. za podłogowymi Acoustic Energy Aegis 3 (oraz Aegis Neo 3). Jeden z tych  modeli ma otwór basrefleksu z przodu, drugi - z tyłu.

http://allegro.pl/acoustic-energy-aegis-3-i6838657381.html
http://allegro.pl/acoustic-energy-neo-3-i6844702190.html

Są również do kupienia udane modele podłogowych STX-150 Electrino (w Siedlcach, więc niezbyt daleko).
http://allegro.pl/kolumny-stx-electrino-150-gwarancja-i6842851074.html 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, no więc jeśli chodzi o kolumny dalej szukam ale fajnie bo mam już pogląd na konkretne firmy, upewnie się co do wzmacniacza ponieważ możliwe że zamówił bym go nawet przez internet w formie wysyłki, przekonuje mnie harman kardon, dajmy na to znajdę wzmacniacz tej firmy  50 wat na kanał bądź 70, nie mniej jednak tak jak napisałeś zależy od firmy  jak to sie przekłada w praktyce, czy jeżeli kupie do 8 ohmowych kolumn wzmak 50-70 wat to będzie pasował tak po prostu czy może być tak że to będzie za mało bądź za dużo i mogą być niemiłe konsekwencje? 

 

przykładowe aukcje które są ciekawe: 

fajnie bo z pilotem tylko czy warto?

http://allegro.pl/harman-kardon-hk970-oryginalny-pilot-duzo-zdjec-i6844270213.html

może warto bez pilota a kierować się ku temu?
http://allegro.pl/harman-kardon-hk6550-ladny-stan-100-oryginal-i6842210203.html

 

mała adnotacją co do pierwszego z pilotem według informacji producenta:

Continuous Average Power Per Channel

(FTC) 8 Ohms: 80 Watts@<0.09%THD 20 Hz – 20 kHz, both channels driven 4 Ohms: 120 Watts@<0.3%THD

Dynamic Power (IHF, 1 kHz Tone Burst) 8 Ohms: 115 Watts 4 Ohms: 200 Watts 2 Ohms: 295 Watts 1 Ohms: 380 Watts 

 

nie bardzo wiem jak to ma się w praktyce przy 8ohmach jest to 80 wat czy 120? oraz nie za dużo do przeciętnych kolumn? 

dodam że pilot byłby fajny bo będę też korzystał z tv chodź nie jest to raczej coś niezbędnego

Edytowano przez Damianhg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Damianhg napisał:

nie bardzo wiem jak to ma się w praktyce przy 8ohmach jest to 80 wat czy 120? oraz nie za dużo do przeciętnych kolumn? 

Z powyższego opisu wynika, że przy 8 ohm moc do oddanie to 80 wat. Moim zdaniem nie potrzebnie zawracasz sobie głowę tymi watami. Wiadomo, że fajnie jak wzmacniacz ma zapas mocy, ale do niedużych kolumn podłogowych spokojnie wystarczy i solidne 25-40 wat. Kolumny podane przez RoRo są jak najbardziej warte rozważenia. Myślę, że szczególnie STX i AE Neo 3.

Ze stolicy masz tez całkiem przyzwoity wzmacniacz:

http://allegro.pl/grundig-finearts-a-904-i6841038394.html#thumb/4

Ciepłe, okrągłe brzmienie, podobne do Marantzów z tego okresu (to prawie takie same projekty). Sprzęt jest z W-wy, więc mógłbyś odsłuchać przed ewentualnym zakupem i sprawdzić czy taki typ brzmienia Ci w ogóle odpowiada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowane na te stx tym bardziej że dość blisko są a jakościowo tak jak poleciliście w testach wypadają bardzo fajnie.

Jak na razie mam chyba ostatnie pytanie jeśli chodzi o ten Dac, w jakich cenach go szukać? są bardzo zróżnicowane ceny w okolicahc 150-200 powinien już być taki wporządku? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Angel napisał nie znajdzie się odpowiedniego dobrze brzmiącego DAC w tej cenie. Używane z większą ilością wejść tak by było i USB, toslink oraz coaxial to koszt około 300-400 zł choć i tak zapewne trzeba by się w cierpliwość uzbroić by kupić odpowiednio brzmiący do systemu przetwornik, a przydało by się i tak do niego lepszy zasilacz kupić. Pewnym rozwiązaniem są starsze odtwarzacze MD czy DAT, ale nie każdemu takie rozwiązanie może pasować, poza tym mają ograniczenia często do 16 Bit/44.1 kHz oraz jak to starszy sprzęt brak USB. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o tani DAC, to lepiej wstrzymaj się z zakupem takiego za 100-200zł i faktycznie dozbieraj  (prawdopodobnie do co najmniej 500zł). Teraz skup się na wzmacniaczu i kolumnach, posłuchaj sprzętu (podłączonego standardowo- analogowymi kablami cinch do komputera, tunera czy CD) przez pare dni... tygodni. Postaraj się prawidłowo rozstawić kolumny i uzbrój się w cierpliwość, w końcu trafi się fajny DAC -jak juź będziesz wiedział ile chcesz i możesz wydać.

Na razie nie szalej też z kablami-zastanów się nad rozstawieniem sprzętu i jakiej długości potrzebujesz.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okay super, a więc kolumny mam już upatrzone wzmacniacz też, tak na sam koniec zapytam bo napewno będę kombinowąl na różne sposoby z rozstawieniem sprzętu tak aby to wszystko współgrało, i tu moje pytanie bo wieszkość albo o ile się nie mylę każdy ma standardowy wymiar i rzekomo można ułożyć jeden na drugim, fakt że  na razie do dyspozycji będę miał gramofon i wzmacniacz może z czasem coś dojdzie i co uważacie na temat ułożenia jednego na drugim? czy jeżeli gramofon ustawię na wzmacniaczu to czy wzmacniacz może mu się zagotować? czy lepiej wszystko rozłożyć jakoś po bokach? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Damianhg napisał:

a więc kolumny mam już upatrzone wzmacniacz też

Na który wzmacniacz się decydujesz? Gramofon masz całkiem przyzwoity jak na początek, dlatego zadbaj o jego wypoziomowanie i odpowiednie umieszczenie. Gramofon to bardzo precyzyjne urządzenie, a poziom dźwięku zależy w ogromnym stopniu od tego jakie warunki pracy zapewnimy igle wędrującej po czarnym krążku. Ustawienie gramofonu w odpowiednim miejscu to podstawa, później kalibracja ramienia i wkładki. Jak to mamy opanowane to możemy już myśleć o nowej wkładce :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że będziesz miał możliwość posłuchania i porównania. Jak będziesz na miejscu to sprawdź czy nie słychać brzęczenia transformatora i czy nie grzeje się za mocno. Przy tym wszystkim pamiętaj też, że ten wzmacniacz ma jeden minus - nie  może pracować z kolumnami 4 ohm. STX'y Electrino są 8 ohmowe, więc z nimi nie będzie problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was kolejne pytanie, z racji że jadę jutro po ten wzmacniacz sprzedający powiadomił mnie że ma na sprzedaż kolumny jamo e875 fakt że budżet  wychodzi sporo poza moje założenie  zapewne nie kupie ich chociaż jeśli mnie w jakiś sposób by urzekły, nie mniej jednak czy warto za około0 1300 zł oraz wzmacniacz który kupuje jest 8 ohmowy a te kolumny są 6 i sprzedający twierdzi że nie będzie problemu z bezpiecznym korzystaniem, natomiast ja mam pewne wątpliwości w końcu nie bez powodu wzmiacniacz jest do zastosowania 8 ohmowych kolumn, chodzi oczywiście o tego grundiga 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki na odpowiedź, na razie czekam na te STXy :) wzmacniacz już kupiony, kabel jack-cinch podlaczony natomiast też kupiłem kabel z euro złączem na cinch i był tylko jeden rodzaj,  tak że mam 3 koncówki białą czerwoną i żółtą, to taki rodzaj kabla aby podłączyć tv do wzmacniacza? nie bardzo wiem  gdzie podpiąć ten żółty o ile wogóle to to, na razie leży na boku u mnie nie chce w ciemno czegoś zwalic 

Obecnie pod przednie wejście podłączyłem sobie sennheisery hd 215, fajnie grają mam nadzieje że nie jest to jakieś obciążenie dla wzmacniacza one maja impedancje 32 ohmy

Edytowano przez Damianhg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółty kabel zostawiasz niepodłączony (przenosi sygnał wideo-sam obraz bez dźwięku).

Natomiast biały kabel to lewy kanał audio, a czerwony to prawy kanał audio.

No i oczywiście podłączasz pod dowolne wejście uniwersalne wzmacniacza z wyjątkiem gramofonowego (PHONO).

Sygnał idzie w dobrą stronę (od euro w stronę cinch)?

32 omowe słuchawki to dość bezpieczne obciążenie dla wzmacniacza, dla zakresu 300-600om to już wskazany jest specjalny wzmacniacz słuchawkowy. Nie wiem jakiej jakości jest wzmacniacz słuchawkowy w tym Grundigu, ale nie powinno być źle ? Wyższe modele wzmacniaczy miały najczęściej niezłe przedwzmacniacze gramofonowe oraz wzmacniacze  słuchawkowe (a czasami nawet  wybitne...).

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...