Skocz do zawartości

Muzyka perkusyjna


Profi

Recommended Posts

Witam!

Perkusja i perkusjonalia to moje ulubione instrumenty i często lubię posłuchać muzyki perkusyjnej. Chciałbym znowu kupić jakieś płyty z tego typu muzą, ale szczerze mówiąc nie mam "pomysła" czego szukać. Zatem proszę o jakieś inspiracje. Jak macie lub znacie ciekawe albumy/składanki/utwory, w których perkusja gra pierwsze skrzypce lub generalnie jest warta uwagi - piszcie! Zaznaczam od razu, że nie jestem li tylko zwolenikiem szalonego walenia w bębny i blachy, kręci mnie również wysmakowany szelest talerzy (np. u Manu Katche) jak też dostojne brzmienie wibrafonu.

Poniżej macie listę moich płyt, być może sami z niej skorzystacie.

POWER BEATS (składanka) (Zounds)
CHARLY ANTOLINI - Knock Out 2000 (in-akustik)
PETER GIGER & FAMILY OF PERCUSSION - A Drum Is A Woman (Intuition)
The WORLD OF DRUMS AND PERCUSSION Vol. 2 (składanka) (CMP Records)

The OZONE PERCUSSION GROUP - La Bamba (Klavier Music Productions) - z tej płyty pochodzi utwór 'Jazz Variants' który co roku robi furorę na Audio Show, dopiero później został wykorzystany w samplerze Mangera
The OZONE PERCUSSION GROUP - Whiplash (Klavier Music Productions)

JOHN MOULDER & KEN HALL - Spirit Talk (Naim Audio)
SAFRI DUO - Works For Percussion (Chandos Records)
LARS ERSTRAND QUARTET - Dream Dancing (Opus 3)
LIVE AT VATNAJOKULL (Opus 3)
RICHARD GALLIANO QUARTET & GARY BURTON - L'Hymne a L'Amour (CamJazz)

MANU KATCHE - Neighbourhood (ECM)
MANU KATCHE - Playground (ECM)
DIRE STRAITS - Brothers In Arms (Vertigo)
te płyty cenię sobie za "szelesty"

ELBTONALPERCUSSION - Four Elements (ACT Music), w planie jeszcze "Drumtronic"
KODO - Best Of
w planach zakup muzyki od YIM HOK-MAN, podobny styl do Kodo

MARK NAUSEEF percussion solo - With Space In Mind (MA Recordings)
STAKKATO 3 (składanka) (Audio, Niemcy)


The ROBERT HOHNER PERCUSSION ENSEMBLE - World Music Tour (DMP). ROZCZAROWANIE!! To była moja pierwsza i ostatnia płyta z DMP. Muzyka w porządku, ale brzmieniowo - katastrofa. Tyle się naczytałem i nasłuchałem o jakości płyt z DMP, liczyłem na ucztę dźwiękową, a tu klops..


Na koniec ciekawostka - TERJE ISUNGSET. Facet tłucze po instrumentach wykonanych z lodu.

Wydał do tej pory cztery albumy:
- Iceman Is (Jazzland)
- Igloo
- Two Moons
- Ice Concerts

z czego w Polsce dostępny jest tylko pierwszy. Muzyka jest - co tu kryć - trudna, surowa, skandynawska, ale takich dźwięków nigdzie indziej nie usłyszycie. Materiał został częściowo nagrany w grocie lodowej, a częściowo w studio, lecz realizacja jest naprawdę najwyższych lotów. Polecam!

No i to by było na tyle. Czekam na Wasze propozycje.


Pozdrawiam serdecznie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak - perkusja potrafi "nasycić" utwór...

Jeśli lubisz szelesty, to posłuchaj np. Jacka Korohody - on co prawda gra na wielu instrumentach, ale ostatnia płyta "If It Happens" fajnie szeleści.

Poszukaj też wśród klasyki rocka sprzed kilkudziesięciu (!!?) lat - pierwsze płyty King Crimson, suity Jona Lorda - szczególnie "Sarabande" (digitally remastered ´99 edition) - Ten Years After "Hobbit" no i niesamowity "Moby Dick" w wykonaniu Johna Bohnama z Led Zeppelin.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozdrawiam perkusistów... grałem gralem 15 lat temu na bebnach przez okres..ok 5-6 lat..Grałem w jednym składzie z bardzo dobrym kolega...on gitara..i woklad ja benby czasami trafialk sie basisa ale in zadziaej bywal codrugą próbę..
stare dobre czasy...? icon_smile.gif

a moze je troche powspominamy???

jak zaczynaliscie? na czym graliscie..co obecnie macie???



Zaczne troche od siebie


Pierwsza perkusja był to polmuz:)) poczciwe bebny kupione od stacjonujacego wojska..maly komplecik z rynnami (bo do talerzy..to nie bylo mozna przystawic)
Pozniej lekka modernizacja..mleczne membrany
kolejnym rokiem....bylo kupno nowej stopy i kupiłem taką podwójną na dwie stopy:)
poznie była zamiana z tego co pamietam na dwie centrale...dwie różne icon_smile.gif
Pałeczki kupowałem "Gładka" - są jeszcze?icon_smile.gif
Talerze mialem swego czasu Paiste..
Dwa werbl głęboki i płytki

Pozniej sprzedałęm jakiemu "bębniażowi" poczatkującemu i.. kupiłem rozbudowany zestaw... (nazwy nie pamiętam ale byc moze Perla).. jedna cetrala + maszynka (2 stopy) + 3 talerze..cali juz nie pamietam mialemdwa bardzo podobnej wielkosci nad przejściówkami..jeden taki wielki tez juz nazwy nie pamietam...
do tego werbel 3przejsciowki + 2 kotły, + hi hat icon_smile.gif

to tyle wstępem...
czekam na Wasze wypowiedzi icon_smile.gif

PS. baaaardzo dobry temat!!:) zupełnie zapomniany...chociaz pukanie i stukanie do rymu zostalo po dzień dzisiejszy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi!
Doskonale Cię rozumiem!
Doskonały muzyk w połączeniu z instrumentami perkusyjnymi potrafi wyczarować spektakl!
Dziwnym trafem podczas koncertów oraz słuchania płyt perkusjoniści (określenie szersze niż perkusista) zapadają mi w pamięć częściej niż inni instumentaliści!
Z tych, których słuchałem na żywo, i którzy zapadli w pamięć, a których kariery śledzę, mógłbym wymienić jednym tchem, to choćby Adam Czerwiński i Cezary Konrad!
A co do płyt - z całego serca polecam wybitną płytę perkusisty, który karierę rozpoczynał u Milesa Daviesa, grał m.in. ze Stingiem, a oprócz tego wydał kilka płytek pod swoim nazwiskiem.
Jedna z tych, bez których nie odbędzie się żaden odsłuch, ta która zachwyca bogactwem perkusjonalii to płyta Mino Cinelu pod tytułem "Mino Cinelu"
Gorąco polecam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Proponuję płytę grupy REPERCUSSION "Repercussion".
Myślę, że Steve REICH spełni Twoje oczekiwania dotyczące prezentacji szeroko pojętego rytmu - poza "Drumming" czy "Six Marimbas" polecam inne utwory - RYTM TOTALNY!
Warto zainteresować się płytami Pascala COMELADE jak również zespołu KLIMPEREI.





bananamour,

Czy możesz podać dokładniejsze namiary na płytę "Repercussion"? Jakiś link bądź nr katalogowy, wytwórnię, rok wydania itp. Wyszukiwarki wyrzucają mi zbyt dużo odnośników i nie jestem w stanie się przez to wszystko przebić.
Z Twoich propozycji na razie wybrałem Reicha, ściągnąłem kontrolnie parę utworów z netu, ale po przesłuchaniu bardzo szybko zamówiłem 2 albumy. Już do mnie jadą! icon_mrgreen.gif

Dzięki i pozdrawiam!


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Profi!
Jeśli chodzi o Repercussion, to kupno tej płyty na pewno będzie wyzwaniem - natomiast sama muzyka jest tak urocza, perfekcyjna i ulotna, że warto o nią zawalczyć.
Proponuję abyś o możliwość zakupu i dostępność płyty zapytał Pana Henryka Palczewskiego, który posiada ogromną wiedzę na temat muzyki i "szeroką dostępność" mało znanych lub poszukiwanych płyt.
Podaję link:
http://www.ars2.pl/start.php
Cieszę się, że Steve Reich przypadł Ci do gustu.
Z klasyki polecam jeszcze Edgara Varese - na początek niesamowity utwór "Ionisation"
Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam plytki Olesiów. Bylem na 3 koncertach, mam kilka plytek, graja naprawde swietnie - profesjonalisci. No, a to co potrafia wyczarowac na koncercie dwaj bracia (kontrabas, perkusja) to po prostu magia icon_smile.gif
Pierwszy raz widzialem by w muzyce jazzowej perkusiscie pekla paleczka icon_smile.gif taka byla jazda ...

http://www.oles-oles.com/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam!

Dawno mnie tu nie było icon_redface.gif , zresztą nie tylko mnie. Wczoraj trochę zaszalałem albumami z repertuaru O-Zone Percussion Group i naszła mnie myśl, ażeby reaktywować temat. W końcu od ostatniego wpisu upłynęło już trochę czasu i pojawiło się pewnie sporo nowości.

Liczę bardzo na Wasze propozycje, zresztą temat jest ZAWSZE aktualny (przynajmniej dla mnie)

A poniżej kilka tytułów, które wzbogaciły moją kolekcję i które bardzo polecam innym:

JANUSZ MACKIEWICZ QUINTET "Frogsville"
MARILYN MAZUR "All the Birds"
MARILYN MAZUR & JAN GARBAREK "Elixir"
DRUM LEGENDS (Herman Rarebell, Pete York, Charly Antolini) "Live 2005"
REPERCUSSION UNIT "In Need Again"
TERRY BOZZIO "Solo Drum Music"
YIM HOK-MAN "Master of Chinese Percussion" (XRCD)

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 3 years later...
Kolego Garek jak widać dobrze się bawisz na tym forum. Odpowiedziałeś właśnie na pytanie zadane przed przeszło 4 laty.
Nie wiem, czy starasz się wprowadzić na forum zamieszanie. Nie respektujesz też uwag pod Twoim adresem ze strony moderacji.

Twoje zachowanie nosi znamiona chamskiej prowokacji. Czyżby desant z ....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Profi, po prostu świetne.

Zadedykowałbym te filmiki facetowi, który w Warszawie na "patelni" i pewnie również w innych miejscach gra w kółko tylko na krześle jako instrumencie.
Żal na to patrzeć i słuchać. A jak widać bębny za kilka tysięcy konieczne nie są.
Mógłby sobie zapewnić takie instrumentarium za tydzień swoich wydatków na napoje wyskokowe.

Ja polecam Kofi Bakera, syna Gingera.
Niestety nie ma jako utworu samodzielnego na YT, ale nazywa się "Put the shoe on the other foot". Od 31:58.

Baker

Bardzo polecam zresztą cały album. Mało znane, a doskonałe.

A poniżej solo w normalnym utworze, ale zaczyna się szybko.

Drugi link
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Passo
bardzo dziękuję za Twe propozycje, naprawdę super.

Ten drugi utwór znalazłem na koncertowym albumie ojca tj. Ginger Baker's Air Force, obie pozycje już na mojej bardzo długiej liście do zakupu.

Co do tego Dario Rossi, to chłop przyczynił się do mojej kolejnej zarwanej nocy, kiedy to chłonąłem jak gąbka wodę filmiki z jego udziałem. Jest niesamowicie precyzyjny, niczym żywy metronom zważywszy na rozjeżdżające się "instrumenty".
W ubiegłym roku zarywałem noce z powodu innego popisu, nawet kupiłem płytkę w nadziei, że ten utwór na niej będzie, ale nie. To znaczy jest, lecz w strasznie ugrzecznionej wersji icon_confused.gif??: .

George Hooks (polecam posłuchać przez słuchawki, bo na laptopowych głośniczkach kiepsko słychać stopę, a dzieje się sporo)




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 4 years later...

Fajny utwór do kontemplacji

Gene Koshinski / Beniamin Toth "And So The Wind Blew..."

 

Takie plumkanie leci na albumie przez ponad pół godziny, człowiek wpada w letarg, a nagle jak nie pierdyknie w kotły 💀 Serducho wyskakuje z klaty - tym bardziej, że zazwyczaj słucham tego głośno. Ogólnie album fajny, dosyć zróżnicowany.

 

koshinski_layers.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz Gene Koshinski, tym razem towarzyszy mu Tim Broscious, razem jako QUEY PERCUSSION DUO.

Ciekawe, czy słyszeliście już takie instrumenty...

 

Tutaj już bardziej tradycyjne instrumentarium

 

Tytułowa soniChroma to 3-częściowa suita z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, poniżej część pierwsza

 

Quey_sonichroma.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany ktoś grający wyłącznie  na klasycznym zestawie perkusyjnym, moja idolka od ładnych 10 lat - SENRI KAWAGUCHI z Japonii.

25-letnia dziewczyna praktycznie całe życie siedzi za bębnami, bo zaczęła grać w wieku 5 lat. Ponieważ bardzo szybko ujawnił się jej talent i zamiłowanie do gry na tym instrumencie, w wieku 8 lat rodzice oddali ją pod skrzydła profesjonalnego nauczyciela.

Poniżej jeden z pierwszych filmików, które obejrzałem z jej udziałem i oglądałem potem dziesiątki razy, jak już wpadłem po uszy. Nie wiem, ile wtedy miała lat (myślę, że 11-13), ale już nieźle "naparzała". Zwróćcie uwagę na pracę lewej ręki tak od 3'20" 

 

Tak gra obecnie 🔥

 

Senri jest niesłychanie szybka i precyzyjna, zresztą uważana jest za najlepszą perkusistkę świata młodego pokolenia. Czytałem gdzieś opinię, że jest na najlepszej drodze, żeby zdetronizować Buddy'ego Richa.

Na youtubie znajdziecie dziesiątki filmików z jej udziałem, ja ograniczę się do zaprezentowania moich najbardziej ulubionych trzech

 

 

 a tu uwielbiam patrzeć, jak się rozkręca 😃

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...