Skocz do zawartości

Jakie kolumny do pokoju


Dominik Papierok

Recommended Posts

Witam

Jak w temacie, szukam kolumienek do pokoju o powierzchni ok 10m2 (w niedalekiej przyszłości zrobi się z tego 25-30m2)
Posłużą w szczególności do słuchania muzyki(w większości polski rap), rzadziej do filmów.
W grę wchodzą tylko podłogówki, miło żeby miały przyzwoity bas, i większą moc co by czasami przy grillu mogły pograć.

Myślałem nad rodzimej produkcji STX'ami F-200
Ale raz je zachwalają że w tej cenie bardzo dobre, a innym razem odwrotnie że za pół ceny można mieć 3 razy lepsze, więc już sam nie wiem.
Budżet to jakieś 800-1000zł, używane też mogą być, byle by jakiś w miarę dostępny model.

Edytowano przez Dominik Papierok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Jesli Twój budżet możemy trochę zwiększyć, proponuję polską konstrukcję STX Electrino 150 lub Pylon Audio Pearl 25. To dwie trochę przekraczająće budżet propozycje, jednak zagwarantują naprawdę dobrą jakość dźwięku i uniwersalność.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku  pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy i porównania poszczególnych zestawów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pokoju 10 m² raczej w większości kolumny podłogowe będą za duże. Jeśli już, to rzeczywiście tylko niewielkie podłogówki i ustawione dość daleko od ścian. Przydałby się plan pokoju, gdzie widać będzie ustawienie tych kolumn, mebli, miejsca odsłuchowego i odległości kolumn od ścian oraz tego miejsca (opisane).

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Kolumny same w sobie mocy nie mają. Mogą tylko wytrzymać sygnał o danej mocy. Mocą dysponuje wzmacniacz. Kolumny standowe (monitory) także mogą mieć przyzwoite niskie tony. W tak małym pokoju mogą być o wiele bardziej przyzwoite niż z podłogowych, bo się nie będą "dusić", nie zostaną poddane kompresji.
Na grilla każde kolumny się nadadzą. Nie przesadzajmy.

Ważne jest też jakie masz upodobania dźwiękowe. Ma on być jasny, ostry, chłodny, twardy, suchy, konturowy, czy odwrotnie ciemny, łagodny, ocieplony, miękki, soczysty, wypełniony w średnicy. Możesz to opisać własnymi określeniami.

Nic nie napisałeś jaki masz, lub będziesz miał do tego wzmacniacz. Albo jaki budżet na niego. To samo względem źródła. Jakie będzie?
Oczywiście jakieś przyzwoite okablowanie by się przydało do połączenia tego wszystkiego. Najlepiej z miedzi beztlenowej OFC, dobrze by o czystości 5 lub 6 N.

@Q21 polecił Ci konkretne podłogowe kolumny do 10 m², ponieważ przeskanował Twój mózg i odczytał wszystkie dane, potrzeby, preferencje. Wie jakie najbardziej się sprawdzą.
Ja niestety muszę dopiero o to zapytać, ponieważ nie mam takich nadprzyrodzonych zdolności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie 10m2 ale w niedalekiej przyszłości się to zmieni, tak jak pisałem na ok 30m2, więc myślał bym przyszłościowo. 

Nie bardzo rozumiem jak kolumny mogą  być za duże, jeśli będę słuchał przy takiej samej głośności jak na podstawkowych.

Podlogowe wg mnie ładniejsze niż podstawkowe na podstawkach, a niestety nie miałbym gdzie indziej ich ustawić. 

Pisząc o grillu miałem bardziej na myśli imprezę przy grillu, a nie jakieś przygrywanie w tle ;)

Co do dźwięku to coś właśnie takiego ocieplonego, z fajnym miękkim basem, żeby góra nie kłuła w uszy. 

Jako elektronik hobbysta to wzmacniacz pewnie złożę sobie sam, źródłem komputer, po drodze może jakiś equalizer się też znajdzie. Kable oczywiście mam, miedziane 4mm2, nie żadne komunistyczne aluminiowe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się to mówi. Albo rybki, albo akwarium. Jeśli kolumny mają być przyszłościowe i do ok. 30 m², to rzeczywiście powinny być spore i podłogowe. Tym bardziej, że mają naparzać podczas grilla.
Ale wówczas niemal na pewno nie zagrają w 10 m².

Nie bardzo rozumiesz dlaczego kolumny mogą być za duże do małego pokoju? Tak samo jak za duże może być piwo 0,5 litra wlewane do szklanki 0,33 litra. Po prostu za duże nie gabarytowo, ale dźwiękowo. Szczególnie niskie tony mogą zamiast grać szybko i punktualnie, zaczną bumieć, snuć się po pomieszczeniu, zakłócając odbiór reszty pasma.
Oczywiście bywa, że duże kolumny z dużymi membranami głośnikowymi zagrają nieźle w bardzo małym pomieszczeniu, ale to są powiedzmy 2 przypadki na 10. Jeśli nie sprawdzisz, możesz być niemile zaskoczony.

Co do tego jakie kolumny są ładniejsze, to kwestia gustu. Moim zdaniem podstawkowe bywają na ogół zgrabniejsze, proporcjonalniejsze niż podłogowe. Widziałeś kolumny standowe Sonus Faber, Chario, Opera, Diapason, itp (długo by wymieniać)?

Jeśli dźwięk ma być ocieplony, z miękkimi niskimi tonami i niekłującą w uszy górą, to na pewno nie STXy. Tym bardziej, że nie wiadomo jak zagra wzmacniacz złożony przez Ciebie. Gorzej jeśli też dość jasno i ostro.

Nie wiem jakie kolumny Ci polecić, by się później nie tłumaczyć, że źle Ci poradziłem, nie wstydzić. Duże, podłogowe, raczej nie będą pasowały do tak małego pomieszczenia. Małe, standowe nie dadzą rady w 30 m², a już szczególnie przy grillu. Choć czasem można się zdziwić jak podstawkowe potrafią mocno zagrać i to z całkiem obfitym dołem.

Pisałeś o muzyce i telewizji. Ale co będzie źródłem dźwięku ma być komputer a telewizyjnego, pewnie telewizor? Chyba, że masz jakieś wyjście z tunera telewizyjnego, sat itp? Tak, czy inaczej potrzebny tu będzie DAC. I to taki, który przyjmie sygnał cyfrowy zarówno z komputera jak i telewizora. Powinien mieć tego rodzaju wejścia, jakie wyjścia ma Twój komputer i telewizor (czy tuner telewizyjny).
Equalizer, czyli korektor sobie daruj. On tylko psuje, zniekształca dźwięk. Stosowany był w dawnych czasach, gdy trudno było dobrze dobrać kolumny i wzmacniacz a źródłem był najczęściej magnetofon z kiepskiej jakości nagraniami. Dziś nikt poważnie myślący o przyzwoitym dźwięku nie używa czegoś takiego.

Aluminiowe kable pokryte miedzią, to raczej współczesny pomysł rodem z Chin. W socjaliźmie (komunizmu u nas nigdy nie było), aluminiowa była raczej domowa instalacja elektryczna. Choć pewnie i zdarzały się przewody głośnikowe.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie musimy przecież wlać od razu całego piwa ;) Zawsze można przykręcić trochę niskie tony. Jeśli będą miały takie samo natężenie jak gdyby wydobywały się z monitorków, to nie rozumiem dlaczego miało by się dziać coś złego.

Wzmacniacz raczej nie powinien nic podbarwić, a przynajmniej będę starał się tego uniknąć.

Nie pisałem o oglądaniu telewizji, tylko filmów :P Odpalane również z komputera, na projektorze. Prawdopodobnie również pokuszę się o DAC w tym wzmacniaczu, choć układ ALC1220 na aktualnej płycie sprawuje się świetnie, więc nie wiem czy ma to sens.

Co do socjalizmu to trwa dalej i ma się coraz lepiej... ale może nie schodźmy na tematy polityczne ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że powinieneś zaufać doświadczonym użytkownikom, przykręcenie nic nie da, musisz uwierzyć na słowo lub wybrać gorszą drogę w postaci przekonania się na własne uszy - czego stanowczo nie polecam. Jeśli niebawem zmienisz pomieszczenie odsłuchowe to kolumn musisz szukać do metrażu docelowego. Nie wierzę w to, że znajdziesz uniwersalnie grające kolumny w 10 m2 oraz 30m2, to dwa zupełnie inne światy. Pytanie jak bardzo niedaleka jest to przyszłość.

DAC będzie potrzebny ze względu na to, żeby układy komputera "odizolować" zaś samą konwersją ma się zająć przetwornik (najlepiej zewnętrzny). W komputerach nie ma przyzwoitych układów dźwiękowych zintegrowanych z płytą główną. Wg mnie jedynym rozsądnym połączeniem komputera do zestawu audio to połączenie cyfrowe za pośrednictwem jak najlepszego DAC na jaki możemy sobie pozwolić, co także pozwala odizolować wpływ mocno zakłócającego brzmienie komputera. 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo będą one grały w 10m?

Spotkałem się osobiście użytkowałem kolumny podłogowe w takim metrażu. I także przeniosłem je później do znacznie większego pomieszczenia. Wniosek. Nie tedy droga.

30m to sporo i kolumny które nagłośnią to pomieszczenie a na pewno nie są nimi pearl, obecnie zajmą sporo miejsca w Twoich 10m.

W 1000 zł to w zasadzie możesz iść w Magnaty 1002, mocne o głównej podstawie basowej. Nagłośnia większe pomieszczenia. Mają delikatną górę. Czy też bardziej wyrafinowane Heco Victa 702, te z  kolei są bardziej spójne, melodyjne i mają wyraźnie lepszą średnice.

W grę wchodzą także Amerykańskie Polk Audio T50.

Czy się sprawdzą? Nie wiem, podobnie jak Angel nie strzelam. Ale możesz sprawdzić to sam. Sprzęt wypożyczamy na odsłuchy do domu.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...