Skocz do zawartości

Kolumny 15W


Sid Aden

Recommended Posts

Witam

Posiadam 2 kolumny 6AC 224 są one z 1986 roku. Starsze ode mnie :D. Szukam jakiegoś w miarę taniego wzmacniacza aby coś z nich odsłuchać i zobaczyć czy w ogóle działają. Posiadają one wyjście Din przy czym posiadam tylko jedną końcówkę a w 2 kablu jest oderwany  (Grafika prawy przewód).Dodaje też zdjęcie głośników.

Dane Techniczne
1. Częstotliwość 63-18000 Hz; 
2. Czułość 84 dB; 
3. Moc 15W

DIN.jpg

zestaw.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Trzeba po prostu uciąć stare wtyki, lub choć ten uszkodzony i poszukać wzmacniacza, który ma takie gniazda głośnikowe.
Albo po ucięciu wtyków rozdzielić częściowo kabel, by mógł być włączony do nowszego typu gniazd sprężynkowych, lub lepszych, zakręcanych. Albo zamontować nowe kable, do tych kolumn.

A później możemy się zastanowić jaki wzmacniacz dobrać. Jaki, to trzeba by wiedzieć jakie masz preferencje dźwiękowe (czyli jaki rodzaj dźwięku lubisz - poczytaj inne wątki), jakiej muzyki słuchasz, ile pieniędzy masz na wzmacniacz, jakie masz lub będziesz miał źródło dźwięku do tego zestawu. Jakieś kable z dobrej miedzi też trzeba będzie kupić.

Podejrzewam, ze następnym krokiem będzie wymiana kolumn, bo to raczej nie są jakieś super konstrukcje i nawet niedrogi wzmacniacz będzie marnował przy nich swój potencjał.

Ne masz żadnego kolegi, który ma jakiś wzmacniacz, amplituner czy radio z takimi gniazdami głośnikowymi, abyś mógł sprawdzić te kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zródlo dzwieku: Komputer

Co lubie sluchac? róznorodnie electro/pop/rap/discopolo

Jaki budzet? najlepiej jak najtanszy przyznam sie zalezy mi tylko aby gralo nie jestem audiofilem w przewazaniu głównie bedą uzytku mojego dziadka co lubi posluchac sobie przebojow biesiadnych raz na jakis czas.Wzmacniacz najlepiej jak najtanszy.

PROJEKT.png

23 minuty temu, Sid Aden napisał:

Zródlo dzwieku: Komputer

Co lubie sluchac? róznorodnie electro/pop/rap/discopolo

Jaki budzet? najlepiej jak najtanszy przyznam sie zalezy mi tylko aby gralo nie jestem audiofilem w przewazaniu głównie bedą uzytku mojego dziadka co lubi posluchac sobie przebojow biesiadnych raz na jakis czas.Wzmacniacz najlepiej jak najtanszy.

PROJEKT.png

Moimi ostatnimi glosnikami ktore mialem byly Edifiery R2600 ale z powodu zlej sytuacji materialnej musialem je sprzedac....

Edytowano przez Sid Aden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sid Aden, tak czy inaczej dobrze żebyś budżet określił, gdyż dla jednego 500 zł to tanio innemu stanowczo za dużo. Jeśli źródłem muzyki ma być komputer to należałoby pomyśleć o DAC, żeby przyzwoicie ze sobą połączyć komputer ze wzmacniaczem, ale budżet niestety wzrośnie.  

Rozmieszczenie kolumn jakie przedstawiłeś na rzucie pomieszczenia jest bardzo niewskazane. Zaraz ktoś może powiedzieć, że sprzęt budżetowy to nie ma się co bawić w prawidłowy rozstaw. Nic bardziej błędnego, nawet słabszy sprzęt poprawnie rozmieszczony potrafi dużo więcej pokazać, a o to chyba chodzi. Kolumny w rogu pomieszczenia lub we wnękach między meblami nie mają prawa prawidłowo zabrzmieć. Zdecydowanie trzeba je przesunąć bardziej na środek (tak około 60 cm od bocznej ściany, także trzeba je odsunąć od ściany tylnej). Czytałeś o akustycze, prawidłowym rozstawie kolumn ? Materiały na ten temat są zamieszczane w co drugim/ co trzecim wątku. Warto poczytać. 

Żeby mocno nie ingerować w pomieszczenie biurko postawiłbym bardziej na środku i coś trzeba zrobić z regałem. Jaki jest metraż pomieszczenia ? Kolumny zaś postawiłbym po dwóch stronach biurka w odpowiedniej odległości od ścian. Więcej szczegółów na temat rozstawu zamieścimy po określeniu na ile możliwa jest ingerencja w rozstaw mebli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawił bym się w sprawdzanie tych kolumn. Ze słabej jakości zdjęcia nie wyglądają najlepiej.

Możesz je po prostu wziąć do jakiegoś salonu/komisu/giełdę i niech tam Ci podłączą do sprawdzenia.

Chyba że mimo wszystko myślisz o złożeniu zestawu stereo i w razie awarii będziemy myśleć o innych kolumnach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro przestawiłeś biurko to może opiszesz co się zmieniło w stosunku do pierwowzoru ? Czy w ogóle się coś zmieniło pod względem odbioru muzyki ?

Zapewne pomoże to także innym czytającym. Nawet Ci co pytają mogą mieć wkład w postaci opisu swoich wrażeń, co wbrew pozorom także jest istotne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...