Skocz do zawartości

Które kolumny do salonu wybrać ?


Mateo89

Recommended Posts

@Kraft mój wybór nie opierał się tylko na tym co podał producent ale po odsłuchu w porównaniu do kolumn o których Ci pisałem wcześniej po prostu Heco gt 702 grały najładniej niczego mi tam nie brakowało i dźwięki się nie gryzły tak to nazwę bo nie wiem jak fachowo powiedzieć . Fajnie że napisałeś dlaczego te Klipsche rp 280 f niby mają taka skuteczność bo ciągle się nad tym zastanawiałem a nigdzie o tym nikt nie napisał wiec teraz już wiem że chodzi o ten głośnik tubowy, Ja myślałem że to chodzi o te głośniki średnio niskotonowe że one są jakieś takie niby super wykonane bo sama obudowa głośników nie bardzo mi podeszła taka zrobiona najtańszym kosztem i dlatego ich nie biorę pod uwagę choć właśnie na początku na nie stawiałem a dźwięk też miały bardzo ładny. Czyli jednak te Heco nie będą złym wyborem ? W tej cenie 7300zł nic o dobrych może nawet lepszych parametrach dźwięku nie znajdę ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Heco nie są złe, ale możliwe, że w tych pieniądzach da się znaleźć jeszcze ciekawsze konstrukcje (albo równie dobre i tańsze). Kwota jest na tyle duża, że powinieneś jeszcze posłuchać kilku innych modeli dla porównania. Warto trochę czasu na to stracić. Może Ci się bardziej spodobają jednak inne kolumny. Tylko proszę nie patrz na parametry w katalogach, bo to mi przypomina dzieciństwo i ocenianie samochodu po tym, do jakiej wartości miał wyskalowany prędkościomierz. Wiadomo, że jak do 220 km/h, to maszyna lepsza od tej z 200 km/h;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kraft napisał:

Na podstawie analogi z Stetementami obstawiam, że również 86 dB

Nie byłbym tego taki pewien, na ucho Celany zawsze wydawały mi się bardzo skuteczne. Na pewno przynajmniej 90db. Podejrzewam, że jednak nawet więcej, biorąc pod uwagę z jakimi wzmacniaczami potrafią zagrać głośno. Gdyby tak nie było, to w życiu autorowi tematu nie zagrałyby w sklepie lepiej od klipschów na amplitunerze onkyo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak, może nie. Pomiar Statemetów jak byk wskazuje na 86 dB. Wystarczy, że sprzedawca w sklepie podgłośnił nieco po przepięciu na Heco i zagrały tak samo efektownie jak Klipsche. Ale czy to jest w ogóle zagadnienie do aż takiego roztrząsania? Wzmacniacz ma przyzwoitą moc, pomieszczenie nie jest jakieś ogromne. Czy nawet 86-decybelowe kolumny nie dadzą rady?

PS
Znalazłem coś takiego odnośnie skuteczności Heco. Dane Celan GT 902 w teście w Stereoplay. Maximallautstärke oberer Wert - 99 dB, Maximale Lautstärke unterer Wert (>45 Hz) - 99 dB.

Dla porównania: B&W 683 w teście w tej samej gazecie. Maximallautstärke oberer Wert - 106 dB, Maximale Lautstärke unterer Wert (>45 Hz) -106 dB.
Dodam, że w teście w naszym Audio zmierzono tym Bowersom 85dB!!!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam niemieckiego ani trochę, ale coś mi mówi, że podają tutaj kompletnie inny parametr, niż skuteczność kolumny. Zwróć uwagę na słowo "Maximal(...)". To już sugeruje, że mamy do czynienia z jakąś wartością maksymalną. Raczej nie chodzi więc o skuteczność.

Wartość 85dB dla modelu 683 brzmi realistycznie. Może lekko przesadzili, ale mniej więcej tyle mają skuteczności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft @Top Hi-Fi SzczecinPanowie no to chyba raczej nie dowiemy się ile naprawdę te Heco mają skuteczności a wielka szkoda bo praktycznie nic o nich nie ma w sieci. Proszę podajcie jakieś sprawdzone kolumny o dużej mocy muzycznej jak i skuteczności bo wolę teraz kupić porządne kolumny a później jakiś wzmacniacz kupie który będzie dużo mocniejszy niż ten Onkyo 8270. Oczywiście proszę o kolumny które zgraja się dźwiękiem z tym amplitunerem.   

A tak na marginesie podziwiam Was i tych którzy starają się tutaj pomagać za tak dużą wiedze na temat elektroniki czy to kolumn czy wzmacniaczy bo ja myślałem zawsze że jeśli sprzęt gra i słychać go mocno czy to dźwięk czy bas wydobywający się z kolumn to na tym to pozostaje ale po coraz większym zagłębianiu się w temat zauważyłem jak jestem daleko od tego by to wszystko zrozumieć i nie wszystko co się przeczyta w książeczce sprzętu jest autentyczne i trzeba to po prostu usłyszeć. Ale człowiek się uczy całe życie wiec i wasze porady nie pójdą na marne :)

Edytowano przez Mateo89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mam już siły. Ty ciągle swoje "o dużej mocy muzycznej jak i skuteczności". Skuteczność, to jedna z wielu cech kolumny i absolutnie nie jest tak, że kolumna skuteczniejsza jest lepsza, gra ładniej, przyjemniej i co tam jeszcze. Tak samo kolumna 4 ohmowa nie jest lepsza od 8 ohmowej, trójdrożna od dwudrożnej, szeroka od wąskiej, biała od drewnopodobnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft, dlatego ja od pewnego czasu już nie biorę udziału w tym wątku.
Oczywiście, że skuteczność nie ma nic wspólnego z jakością dźwięku. Ja mam nawet zgoła inne obserwacje co do jakości i skuteczności. Tak się jakoś składa (pewnie przypadkowo), że kolumny które mi najlepiej grały (a "kilka" w życiu słyszałem), były zazwyczaj nisko albo co najwyżej średnioskuteczne. Te wysokoskuteczne na ogół wydawały mi się zbyt ofensywne albo wręcz drażniące. Dobrej klasy wysokoskuteczne kolumny są na najczęściej projektowane do współpracy ze wzmacniaczami o mocy kilku/nastu watów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozumiem. Pomijam już te skuteczność i resztę parametrów bo faktyczne za bardzo się tego trzymam. Wie powiedzcie jakie inne kolumny poszukać w salonach bo jest tego tak dużo że nie wiadomo oo czego zacząć. @Angel @Kraft Mam nadzieję że mnie nie skreśliliście z listy osób którym chcecie pomoc przez to że ciągle pisałem o tej skuteczności. Jeśli byłem zbyt uparty to przepraszam.

A co powiecie o takich kolumnach Polk Audio RTi A7 bardzo ładne ale ciekaw jestem co do brzmienia .

Edytowano przez Mateo89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze w Stereoplay taką informację, że 902 polecają do pomieszczeń powyżej 30m2, więc jesteśmy na granicy. Być może 702 są wystarczające do Twojego metrażu. Nie wiadomo jaki będziesz miał wzmacniacz za jakiś czas, więc ciężko coś sensownego doradzić. Zawsze możesz posłuchać kilku popularnych "pewniaków" podobnej klasy co 702-ki, np. Dali Opticon 6, Epos K3, Tannoy XF8F, Jamo C109. Nie powinno być problemu znaleźć je gdzieś w sklepach. Będziesz miał porównanie z Heco i ewentualnie wzmocnisz swoje przekonanie, że jednak Heco są najlepsze (a to też się liczy;). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Angel napisał:

Oczywiście, że skuteczność nie ma nic wspólnego z jakością dźwięku. Ja mam nawet zgoła inne obserwacje co do jakości i skuteczności. Tak się jakoś składa (pewnie przypadkowo), że kolumny które mi najlepiej grały (a "kilka" w życiu słyszałem), były zazwyczaj nisko albo co najwyżej średnioskuteczne. Te wysokoskuteczne na ogół wydawały mi się zbyt ofensywne albo wręcz drażniące.

Amen. W większości przypadków zaobserwowałem to samo.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Znalazłem jeszcze w Stereoplay taką informację, że 902 polecają do pomieszczeń powyżej 30m2, więc jesteśmy na granicy. Być może 702 są wystarczające do Twojego metrażu.

No właśnie o tym pisałem na samym początku tematu... :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga. Miałem amplituner podobny do tego, który chcesz kupić i "wystarczył" mi na rok. Potem zacząłem myśleć o jego wymianie na coś lepszego. Może warto rozważyć zakup nieco tańszych kolumn (lub dołożyć gotówki do całościowego budżetu) i kupić jednak droższą elektronikę. Oczywiście można i tak, jak założyłeś - kupić amplituner i za jakiś czas wymienić go na coś lepszego, ale oznacza to jednak stratę finansową (pewnie z 1000-1500 zł). Dodatkowo elektronika adekwatna do kolumn za 8000-10 000 zł będzie droga (drugie tyle). Czy planujesz aż takie inwestycje?    

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

Miałem amplituner podobny do tego, który chcesz kupić i "wystarczył" mi na rok.

Mi na 3 miesiące, ale nie nadążam zarabiać pieniędzy. :D

 

@Mateo89 czy masz już tego TX-8270 czy dopiero zamierzasz kupić, bo wydaje mi się, że @Kraft ma rację co do jego połączenia z kolumnami, o których tu mowa.

TX-8150 to budżetowy, choć przyzwoity sprzęt, a nie sądzę, że 8270 jest spektakularnie mocniejszy. Wkładanie pieniędzy z drogie kolumny może nie mieć sensu, bo ten amplituner kończy się na jakimś tam poziomie i zwyczajnie więcej nie uciągnie. Przy odsłuchach miałem wręcz wrażenie, że im droższe kolumny do niego podłączam, tym gorzej grają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasny dopiero będę chciał kupić za nie długi czas jakieś 3 tygodnie . Chciałem go kupic ze względu na to że chce kupić dużo lepsze kolumny na przyszłość a ten amplituner na jakiś czas bo w budżecie 300 zł i tak nie kupie wzmacniacza który powalająco lepiej zagra od tego amplitunera onkyo i tu nawet przyznał mi racje @S4Home do którego dzwoniłem i powiedział że dobrze mieć jest dużo lepsze kolumny do których później dobiorę dużo lepszy wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Sprzedając go za jakiś czas jesteś 1000 zł do tyłu. Dołóż wiec tego 1000 teraz i kupisz Yamaha WXAD-10 do funkcji sieciowych i masz 3200 na wzmacniacz. Jak poszukasz po salonach poekspozycyjnych, to dostaniesz wzmacniacz 3 ligi wyższy od Onkyo.

 

Edit:

@Kraft pisaliśmy jednocześnie i widzę, że się zgadzamy.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateo89 ale przecież 1000 zł przeznaczasz na straty chcąc kupić 8270 nowe i sprzedać np. za rok. Dodatkowo przez ten rok masz słabe granie. Ja bym naprawdę to mocno przemyślał, bo przy kwocie za cały zestaw i nowym domu w tle 1000 zł nie wydaje się kwotą nieosiągalną. Nie chcę ci do portfela zaglądać, ale naprawdę szkoda w mojej ocenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasny @Kraft a co proponujecie za wzmacniacz do tego bo mi @S4Home proponował coś takiego Nad 375 jak uzbieram kasy bo moje kolumny by trochę rozjaśnił i na pewno lepiej nagłośnił lub tańszy nad 356 ale mi bardzo zależy by był jakiś wyświetlacz na wzmacniaczu nie podoba mi się taka prosta stylistyka NADa i by było USB to sprawa najważniejsza dla mnie bo ja swoją muzykę mam w plikach FLAC i chce bezstratną jakość może dlatego tez chciałem ten wielofunkcyjny Onkyo .

 

Jeszcze nic nie kupiłem wiec Wasza pomoc może się okazać teraz kluczowa .

Edytowano przez Mateo89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft ja podałem to co zaproponował @S4Home w razie późniejszej wymiany amplitunera na wzmacniacz dlatego pytam jaki model pasujący do tych kolumn będzie ok mowa o Celan Gt 902 na chwilę obecna. Chciałbym bardzo by wymiana amplitunera na wzmacniacz pokazała wielką różnice dźwięku i by było USB bo bardzo na prawdę mi na tym zależy bo 70 procent muzyki słuchanej ze sprzętu będzie właśnie puszczana z Pendrive.

Edytowano przez Mateo89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych kolumn, więc Ci nie doradzę w tym punkcie. Jeśli jednak je wybierzesz, to i tak nie zostanie Ci pieniędzy na dobry wzmacniacz, więc dyskusja nie ma sensu;). Tak, jak pisałem wcześniej, ja bym spróbował wybrać nieco tańsze kolumny. Do nich wzmacniacz klasy 4000 zł i na początek jako źródło Chromecasta. Później, jak dozbierasz, to kupić dobry odtwarzacz strumieniowy i masz super sprzęt. Jedną z opcji może być np. zakup NADa c368 do którego dokupisz później moduł BluOS (2000 zł). Ale oczywiście możliwości jest wiele. Z drugiej strony wiem, jak taki amplituner sieciowy jest wygodny i funkcjonalny, więc rozumiem, że Cię korci. 

Aha... ja po wymianie amplitunera za 2000 zł na wzmacniacz za 4000 zł usłyszałem różnicę!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...