Skocz do zawartości

Wybór gramofonu


Recommended Posts

Witam serdecznie.
Poszukuję przyzwoitego gramofonu w cenie do 4000-5000zł. Może to być sprzęt nowy jak i używany. Będzie podłączony pod wzmacniacz Roksan Kandy K3 - jest on wyposażony w przedwzmacniacz gramofonowy , jednak nie wiem czy to wystarczy do dobrego odbioru. Możliwe zatem , że będę musiał rozdzielić założony budżet na gramofon oraz przedwzmacniacz. Moją uwagę przykuł gramofon Rega Planar 3 + wkładka Elys2 . Czy ktoś miał z nim styczność ?  Jestem bardzo ciekaw Waszych propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roksan jest jednym z tych szanowanych "specjalistów od gramofonów", którzy nie pozwolilby sobie na instalacje w swoich wzmacniaczach niewydajnych "przedgramofonówek". Skupilbym zatem wszystkie dostepne srodki na zakup porzadnego gramofonu z porzadna wkladka. Rega to jedna z lepszych opcji-decyzji, a juz zwlaszcza Rega Planar 3, na równi zreszta z odpowiednikami od firmy Pro-Ject, ale ja chcialbym zwrócic uwage na jeszcze jedna opcje. Marka znana w swiecie jakosciowego hi-fi glównie ze swojej oferty glosnikowej, francuski Elipson, zachecony niezwalniajacym renesansem plyty analogowej, rozpoczal w ubieglym roku produkcje wlasnych gramofonów. Gramofony te sa projektowane, opracowywane i produkowane we Francji. Elipson postawil na jakosc i promocje swojej nowej oferty. W budzetowej zatem (podejrzewam ze tylko na poczatek) cenie znalazly sie swietne jednostki o wspanialych cechach, np. zawierajace akrylowa podstawe, ramie "carbon-fibre", oferujace stabilne, bezbledne obroty wysokiej jakosci metalowego talerza, wkladke Ortofon OM z wstepna igla serii 10, która mozna od razu wymienic (naturalnie we wlasnym zakresie) na topowa serie 40 (ekwiwalent Ortofon 2M Black), poprawiajac przez to brzmienie gramofonu jeszcze dalej i spowalniajac zuzycie i plyt i samej igly. Gramofony dostarczane sa z pokrywa przeciwkurzowa, aluminiowym krazkiem centrujacym (który, z uwagi na swoja wage, mozna równiez wykorzystac jako docisk plyt), a nawet interkonektami. Moim zdaniem swietna i wysoce konkurencyjna oferta. Strona Elipson poswiecona ich gramofonom:

http://www.elipson.com/turntable/

Powinienem jeszcze zadeklarowac, ze powyzszy gramofon posiadam. Eksploatuje go podlaczonym do wzmacniacza zintegrowanego Cyrus. Wzmacniacze Cyrus i Roksan zawsze wydawaly mi sie bardzo podobne w barwie i jakosci oferowanego brzmienia. Mój gramofon Elipson w srodowisku kontrolwanym przez wzmacniacz Cyrus brzmi po prostu wspaniale. Powinien zatem równiez, tak mi sie wydaje, sprawdzic sie i z Roksan'em.

Poniewaz Elipson jest tanszy od Rega Planar 3, zaoszczedzone srodki przeznaczylbym na lepsze kable polaczeniowe do przedwzmacniacza, lub jakas antywibracyjna podstawe pod gramofon, o ile nie caly nowy stojak pod Hi-Fi.

Edytowano przez Kind of Daz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja skromnie i niezmiennie pozwolę sobie zaproponować, aby Kolega poczytał trochę Forum. Na temat wyboru, zakupu gramofonu jest wiele wątków napisanych przez te kilka lat. Proponuję też zastanowić się, czy ma to być sprzęt używamy, czy też  nowy. Ja bym się mocno zastanowił nad tą pierwszą opcją.

W odróżnieniu od przedmówcy uważam, że sensowniejszym rozwiązaniem będzie zakup pre gramofonowego. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to najlepsze rozwiązanie. Nie spotkałem się dotychczas ze wzmacniaczem wyposażonym w przedwzmacniacz gramofonowy, który spełniłby w pełni moje oczekiwania. Nawet zakładając, że wzmacniacz  Roksan Kandy 3 ma dobry przedwzmacniacz gramofonowy obsługuje on tylko wkładki MM. Myślę, że to Kolega Leviath wie. A co w sytuacji, gdy Kolega po zakupieniu gramofonu uzna po jakimś czasie, że warto poeksperymentować i wymienić wkładkę na MC ?

Zaznaczam, że wybór przedwzmacniacza nie jest łatwą sprawą, o czym świadczą rozterki wielu Kolegów poszukujących dobrego pre. Jest nawet ciekawy wątek, gdzie jeden z Kolegów opisuje swoje doświadczenia dotyczące wyboru pre gramofonowego i wrażenia z odsłuchów.

Rega Planar 3 może być dobrym wyborem. Jednak jak zwykle proponuję rozwagę w wyborze gramofonu. Nie będę też jak mój przedmówca w sposób jednoznaczny i zdecydowany proponował konkretnego modelu gramofonu i konkretnej firmy. Kwota jaką Kolega przeznaczył jest już nazwijmy to niebagatelna i warto ją sensownie wydać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej wiedzy o gramofonach, wkładkach i przedwzmacniaczach jak kolega @Belfer54, ale również ze swojego skromnego doświadczenia napiszę, że nie spotkałem dotychczas wzmacniacza z choć przyzwoitym pre gramofonowym. Używam w drugim systemie wzmacniacza Pro-Ject 7AMP. Wyprodukował go specjalista od gramofonów. Ale pre gramofonowe niestety nie dorównuje w najmniejszym stopniu nawet taniemu przedwzmacniaczowi Vincent za 400 zł.
Moim zdaniem podłączenie gramofonu tej klasy, jaki zamierza nabyć założyciel wątku, jest zwykłym mezaliansem. Do pre we wzmacniaczu można podłączyć gramofon tylko czasowo, by sprawdzić czy działa.

Ja wolałbym rozejrzeć się za gramofonem używanym. A jeśli nie, to za jakąś super okazją na wyprzedaży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pre gramofonowe MM/MC można znaleźć w niektórych przedwzmacniaczach (np.Accuphase czy AVM), we wzmacniaczach będą już słabsze. Wysokie modele wzmacniaczy np.Sansui mają też całkiem przyzwoite pre gramofonowe, ale jednak wolałbym wydać 1500-2500 na używany preamp gramofonowy (warto też zwrócić uwagę na produkty polskie).

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Trochę się spóźniłem z wysłaniem postu, ale jednak dam wyraz tego co myślę w tej sprawie.

Tak się zastanawiam (bazując na moim doświadczeniu), po co kupować mając ściśle założony budżet urządzenie z wysokiej półki, tj. gramofon, kiedy jego prawdziwego potencjału nie będzie można wykorzystać z powodu ograniczeń jakie stawiał będzie słabszy lub dużo słabszy przedwzmacniacz gramofonowy (o kablach nie wspomnę). Chyba, że kolega zamierza wydać drugie 4 tyś na porządny przedwzmacniacz (o kablach nie wspomnę). Tak sobie tylko głośno myślę...

 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mimo wszystko niezmiennie proponuję poczytać co piszą o swoich gramofonach ich użytkownicy. Jest kilka wątków na ten temat.  

Ja ze swojej strony proponuję, abyś zwrócił uwagę na gramofony firmy Thorens, miałem i mam nadal, firmy Pro-Jeckt - miałem. Warto też wziąć pod uwagę gramofony firmy Rega. Wspominałeś o gramofonie Rega w pierwszym poście. Na portalach ogłoszeniowych pojawiają się ogłoszenia osób sprzedających gramofony tej firmy. 

Najlepiej jak określisz kwotę jaką chcesz przeznaczyć na gramofon i pre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.06.2017 o 12:25, Angel napisał:

Ja wolałbym rozejrzeć się za gramofonem używanym.

Proponuję dokładnie to samo. Podobna sprawa tyczy się zresztą przedwzmacniacza. Wybór jest ogromny. Poczytaj i rozejrzyj się za używanymi gramofonami Thorens (wspomnianymi przez mojego przedmówcę - Belfera54), Lenco, Garrard, czy też Rega. Druga sprawa, nie wspomniana chyba jeszcze wcześniej, to wkładka. Przecież nie jesteśmy skazani na tą wkładkę, która jest zamontowana w sprzedawanym gramofonie. Mało tego - czasem ten gramofon jest sprzedawany bez wkładki :) Jak masz środki i chcesz zbudować porządny zestaw analogowy, to na wkładce i  na pre nie ma co oszczędzać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup używanego gramofonu i pre może  - lub nawet jest  lepszą opcją.  Dochodzę jednak do wniosku , że  brak doświadczenia w tej "materii" może przynieść złe rezultaty. Do tej pory z gramofonami miałem tylko podstawową styczność. Sądzę, że będę miał spore trudności aby w pełni ocenić stan techniczny używanego sprzętu. W związku z tym , będę szukał gramofonów oraz pre nowych - większy koszt / mniejsze ryzyko. Rozważam nadal Rege Planar 3 z wkładką Elys2 oraz pre LAR LPS-1 . Czy  Thorens TD 240-2 jest wart rozważenia ?  Jeśli posiadacie inne typy to będę bardzo wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być nowy gramofon w kwocie ok. 3 - 3,5 tyś. zł to Rega i Thorens można brać pod uwagę.  Jednak uważam, że LAR LPS-1 to przedwzmacniacz, któremu warto dobrać do towarzystwa dobry gramofon. Jak najbardziej go polecam. Proponuję, abyś brał też pod uwagę gramofony Pro-Ject, ale o tym już pisałem.

Ja nadal uważam, że lepszym rozwiązaniem jest zakup używanego gramofonu. Wystarczy kierować się zamieszczonymi na forum informacjami i wskazówkami. Nawiasem mówiąc wzmiankowany Thorens TD 240-2 i zresztą współczesna produkcja tej firmy nijak się ma do gramofonów tej firmy produkowanych w latach 70-80.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zestawienie Lar LPS-1 + używany gramofon z epoki + wkładka (dobrana do ramienia, słuchanej muzyki, etc.) to najbardziej trafne rozwiązanie. Z zakupem preampa i wkładki nie będzie problemu,  trzeba tylko poszukać dobrego gramofonu. Możesz się rozglądać za wspomnianymi wcześniej Thorensami, Lenco czy też niektórymi Technicsami i Dualami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego za ile możesz je kupić. Ostatnim czasy gramofony są dosyć drogie, więc trzeba uważać na sprzedawców, ktorzy czasem mocno zawyżają ceny. Odniosę się jednak krótko do gramofonów wymienionych przez Ciebie.

- dual cs731q- fajny gramofon full automat z napędem DD, ma ramię ULM (ultra low mass), więc założysz do niego tylko lekkie wkładki - to spore ograniczenie,

- technics sl1200- solidny gramofon z mocnym silnikiem i napędem DD, gramofn bez automatyki, czyli tzw. manual, często używany przez DJ'i, dlatego przy zakupie trzeba uważać na jego stan techniczny,

- lenco L78- nowszy brat kultowego L75, tak samo ma napęd idlerowy, ale jest już wprowadzona częściowa automatyka, więc nie jest aż tak "prosty" jak L75,

- hitachi ps38- raczej odstaje w dół od pozostałych gramofonów, o których piszemy,

- thorens td318- fajny gramofon, nie tak kultowy jak td320, więc do dostania w lepszej cenie. Pół automat z napedem paskowym, przy zakupie zwróć uwagę na to jakie jest zamontowane w nim ramię,

- denonów nie znam, ale to raczej solidne sprzęty, czasem jednak za wysoką cenę,

- MS L62- j.w. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno przeglądałem wcześniejsze wątki na forum. W jednym z nich poruszany był temat gramofonów używanych oraz ich cen. Dość mocno dziwił mnie fakt ,że niektóre gramofony jakie wymieniłem , było można znaleźć w cenie do 1000zł (rok 2015). Na obecnych aukcjach ceny kształtują sie pomiędzy 2000 a 4000zł.

Jestem ciekaw czy faktycznie tak podrożały , czy  - jak kolega Aidio Autonomy wspomina - niektórzy sprzedawcy mocno zawyżają ceny.

Tak dla przykładu ; gramofon Thorens TD 320 cena ; 2999   http://allegro.pl/thorens-td-320-gramofon-unikat-rarytas-vintage-i6825456931.html

lub Thorens TD 318 cena ; 3700   http://allegro.pl/thorens-td-318-i6861706597.html

Jak Wam się widzą te gramofony oraz ich ceny ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winyle stały się modne, więcej osób się zainteresowało tematem analogu, a przy tym wszystkim sprzedawcy nie śpią więc i podnoszą ceny do granic absurdu. Moim zdaniem prawie 4 tysiące za TD318 z ładną, błyszczącą plintą to kosmiczna kwota. Szukaj raczej na ebay'u, tam znajdziesz ten gramofon za tyle ile jest wart, czyli za połowę tej ceny z allegro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam  Leviath nie będę się rozpisywał o gramofonach z Twojej listy. O większości z nich (może nie wszystkich) pisano już na forum. Jest też klub firmy Thorens. Wystarczy jak poczytasz zamieszczone w nim posty.

Ja ze swej strony polecam  Thorensa TD 320 lub Technics'a SL-1200. Nie jest do końca tak, że kupując Thorensa, szczególnie 320 musisz zwracać uwagę na ramię. Ważniejszy jest stan zawieszenia. O tym też wielokrotnie pisałem. Ci którzy mają Thorensa 318 lub 320 wiedzą o co chodzi. Dlatego gramofon ten, zresztą inne też należy kupować osobiście. Chyba, że kupujesz u osoby Tobie znanej lub znanego audiofila.

Co do cen, to wielokrotnie pisałem, już do znudzenia na forum o cenach i o tym, że są zawyżane. Warto też, aby o gramofonach z Twojej listy wypowiadali się forumowicze, którzy mieli z nimi jakikolwiek kontakt. 

Dodam, że nie jestem zwolennikiem pełnych automatów. mam złe doświadczenia w tym zakresie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak, choć wszystko zależy od tego czego oczekujesz i jaki egzemplarz trafisz. Ja chciałem manuala i koledzy skierowali mój wzrok na 318. Zakup trochę w ciemno, ale liczyłem na to, że w razie czego poradzę sobie z problemami. 318 są znacznie tańsze od 320, a mój budżet był znacznie niższy. Zawieszenie w tych modelach to.... oby nie trzeba było nic ruszać, bo do dziś dnia go nie ogarnąłem (akurat nie musiałem ;). 

Ja polecam, choć SL1200 to jak dla mnie prawdziwa legenda :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę poczytać o SL1200 , bo niewiele wiem.

Nadarzyła mi się okazja kupić 318 za 1500zł. Gramofon został sprawdzony przeczyszczony. Wkładka Ortofon OMB ,nowa igła oraz pasek Wszystkie elementy są oryginalne. Zawieszenia ramie i wkładka w bdb stanie. Nie ma żadnych uszkodzeń z jednej strony jest ślad po chyba kleju ale prawdopodobnie da się to usunąć. Brakuje mu tylko dwóch plastikowych zaślepek od zawieszenia których praktycznie nie widać bo są pod talerzem. Gramofon ponoć w pełni sprawny, a sprzedawca dodatkowo daje 3 miesięczną gwarancję.  Przemyślę tą opcję względem SL1200 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena tego 318 jak na obecne ceny niezła, choć moim zdaniem nadal zawyżona. Co do zawieszenia, to nie zobaczysz go. Można sprawdzić jego stan po odkręceniu plinty od podstawy gramofonu. Czyli praktycznie trzeba rozmontować cały gramofon. Przerabiałem to wielokrotnie. Niestety miałem problemy z zawieszeniem. Była konieczna wymiana jednego ze stalowych naciągów. Do czasu, gdy nie miałem tego naciągu wolę nie pisać jak sobie radziłem, bo to mój patent i jest trochę ryzykowny.:)  

Jeśli naciąg jest sprawny, to gramofon można brać w ciemno. To bardzo fajna "maszyna". Chili jest zadowolony.:)

Technics SL1200 to zupełnie inna bajka i filozofia, inne rozwiązania techniczne. Pisałem na forum jakie są niebezpieczeństwa w sytuacji kupowania używanego Technicsa. Niestety jest to gramofon popularny wśród DJ. Często sprzedawany jest przez nich jako sprawny a w rzeczywistości jest niemiłosiernie zjechany. Nowy w wersji mkII kosztuje w tej chwili prawie 15 tys. zł.

Jednak jak już kupisz jeden z wymienionych gramofonów w dobrym stanie, to masz z głowy kwestię gramofonu na najbliższe kilka lat. Jak wspomniałem z używanych polecałbym też Pro_Ject. jest parę tzw. kultowych gramofonów tej firmy. Ma je paru Kolegów z forum i są zadowoleni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...