Skocz do zawartości

Pearl 20 + Denon dra500ae co zmienic?


renegade

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Jako że to mój pierwszy post na forum chciał bym się przedstawić, z tej strony Tomek.

Pomieszczenie jak widać na rysunku niewielkie (salon połączony z kuchnia i przedpokojem, kwadraciki to oczywiście kolumny miedzy nimi szafka pod tv, na przeciw sofa).

Zestaw służy w większości do słuchania radia 50%, 35% filmy z pc i 15% muzyka w bezstratnym formacie przesyłana przez adapter wifi podpięty optykiem przez muse mini dac tda1543x4 ( bardzo różna głównie hiphop oraz coś w stylu Jamiroquai czyli club/dance/rock czasem dubstep).

Kolumny kupiłem nowe, amplituner używany. Jakość dźwięku zawsze mogła by być lepsza, ale główny problem to mało basu. Pierwsze co mi przyszło do głowy to zmienić amplituner na taki z wyjściem na sub (np. dra700ae, podoba mi się stylistyka Denona) i dokupić używany subwoofer za ok 500zł. Co o tym sądzicie? Na upgrade mojego zestawu mogę przeznaczyć 500-700zl.

pokoj.jpg

Edytowano przez renegade
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer do muzyki to niestety większe koszty... Chyba że ma sobie ot tak dudnić, buczeć, zakłócać odsłuch muzyki.
Taka podpowiedź - nie musisz mieć wzmacniacza z wyjściem na subwoofer (cinch), większość subwooferów można podłączyć też przez kable głośnikowe jeśli mają takie złącza.

Moim zdaniem lepiej kupić jednak większe kolumny, pomieszczenie na to pozwala.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw "pojeździłbym" kolumnami po pokoju. Może inne ustawienie da radę i niskie tony się pokażą?

Połączenie miękko i ciepło grających kolumn z amplitunerem o podobnym rysie brzmieniowym, jeśli nie jest błędem, to na pewno nie dobrym wyborem.
Jeśli nie pomogą inne ustawienia kolumn, to trzeba zmienić amplituner albo kolumny. Bardziej napokoj.thumb.jpg.499c00c1b593abb96df3221a706435b6.jpg.bd907db3eb9732713f2c15fe7d8d48b6.jpg dźwięk wpływają kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, don napisał:

Subwoofer do muzyki to niestety większe koszty... Chyba że ma sobie ot tak dudnić, buczeć, zakłócać odsłuch muzyki.
Taka podpowiedź - nie musisz mieć wzmacniacza z wyjściem na subwoofer (cinch), większość subwooferów można podłączyć też przez kable głośnikowe jeśli mają takie złącza.

Moim zdaniem lepiej kupić jednak większe kolumny, pomieszczenie na to pozwala.

Dzięki za podpowiedź. Mam w moim amplitunerze wyjścia Audio Out czy da się pod to podłączyć aktywny subwoofer?

8 godzin temu, Angel napisał:

Najpierw "pojeździłbym" kolumnami po pokoju. Może inne ustawienie da radę i niskie tony się pokażą?

Połączenie miękko i ciepło grających kolumn z amplitunerem o podobnym rysie brzmieniowym, jeśli nie jest błędem, to na pewno nie dobrym wyborem.
Jeśli nie pomogą inne ustawienia kolumn, to trzeba zmienić amplituner albo kolumny. Bardziej napokoj.thumb.jpg.499c00c1b593abb96df3221a706435b6.jpg.bd907db3eb9732713f2c15fe7d8d48b6.jpg dźwięk wpływają kolumny.

Niestety kolumny muszą zostać w tym miejscu, bo nie przejdę do kuchni czy przedpokoju.

Jeżeli chciał bym zmienić kolumny co by lepiej się zgrało z tym amplitunerem? Ze wskazaniem na lepszy bas i raczej nowe powiedzmy do 1500zł (nie mam cierpliwości żeby polować na używki).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz możliwości, by polować na kolumny używane? To masz pewnie możliwość zakupu nowych.
Będą gorsze w klasie dźwięku od używanych, ale plus jest taki, że możesz pójść do salonu audio i posłuchać kilku par w Twoim budżecie. Wybrać te z największymi niskimi tonami. Może ten salon wypożycza kolumny do odsłuchu? Wówczas wziąłbyś je do domu i tam odsłuchał.
Jeśli salon blisko Twojego miejsca zamieszkanie nie będzie chciał wypożyczyć Ci kolumn, napisz czy zadzwoń do @S4Home. Oni wypożyczają. Dogadasz się z nimi.
Co będzie najlepszym rozwiązaniem, bo usłyszysz, czy to kolumny są winne słabości niskich tonów. Bo może się okazać, że masz specyficzne pomieszczenie, które niweluje część dolnego zakresu pasma.

Ale jeśli nie masz możliwości przesunięcia kolumn, "pojeżdżenia" nimi po pokoju (w przód, tył i na boki), to nie znajdziesz miejsca, w którym być może zagrałyby lepiej. Oczywiście możesz to zrobić, tak tylko dla przekonania się gdzie tkwi problem. A nawet powinieneś. Bo będziesz wiedział co jest przyczyną słabości niskich tonów. Bez sprawdzenia tego nie kupowałbym nic, bo może nie o słabość sprzętu tu chodzi.
To nic nie kosztuje, jedynie wymaga trochę czasu. Czasem przesunięcie kolumn o kilka/naście centymetrów może spowodować spore zmiany w dźwięku.

Nie polecam stosowania subwoofera do audio. Ponieważ tani sub na ogół nie nadaje się do tych celów. jest za wolny, ma zbyt słabą jakość. A naprawdę dobre kosztują więcej niż wynosi Twój budżet. Poza tym trudno prawidłowo zestroić taki subwoofer z kolumnami, by dźwięk był spójny, dobrej jakości. Na mało zróżnicowanym i nieprecyzyjnym a tylko dużym bum-bum chyba Ci nie zależy?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała sugestia, skoro nie można przesunąć kolumn w tył jak to zasugerował kolega @Angel i bardziej ich rozstawić to może uda się przesunąć w przód i bardziej na boki? Tak by odległość między kolumnami a miejscem odsłuchowym wynosiła dokładnie tyle samo. Np. Rozstaw kolumn 2m, odległość od przodu kolumny do sofy (miejscza odsłuchowego) również 2m. Kolumny można skręcić osiami do miejsca w którym słuchasz. Jeżeli podłoga jest z paneli, to dobrze jest ustawić kolumny głośnikowe na czymś twardym - płyty granitowe, bazaltowe, by odizolować od podłoża i zniwelować wibracje, które niekorzystnie wpływają na dźwięk. Na podłodze dobrze jest położyć dywan, to dodatkowo wpłynie pozytywnie na dźwięk.

Dobrze byś poczytał o akustyce
http://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

PS. do 15 m kw - mogą być małe podłogówki lub jeszcze lepiej duże monitory i do tego ciężkie solidne stendy. Sub w stereo to kiepski pomysł. Lepiej te pieniądze zainwestować w lepsze kolumny. Ale Ty zrobisz co uważasz.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trochę trwały moje testy, ale z tych kolumn więcej basu nie wycisnę (oczywiście jak głośno włączę muzykę i podbiję bas na maxa to on się pojawia, ale to nie to co subwoofer, do którego się przyzwyczaiłem przez kilka lat, poza tym nie słucham na co dzień głośno muzyki, a przy cichszym graniu bas znika)  W międzyczasie trafił mi się NAD c315bee, ale nie zauważyłem dużej różnicy.

Proszę o kilka propozycji kolumn podłogowych, które dadzą możliwie najmocniejszy i najniżej schodzący bas w połączeniu z moim Denonem. Cena do 1700zl nowe jak i używane (ale proszę o popularne łatwo dostępne modele).

Prośba nr 2. Jeżeli mimo to nie będę zadowolony, chciał bym pobawić się z subem. Czego szukać do Plylonów i Denona ? Używka/nowy do 1000zl.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie widziałem Twojego wątku wcześniej bo od razu bym Ci to zasugerował. Pylon to naturalne brzmienie, nigdy nie będzie basowe, dynamiczne czy mega wciągające. Mają to być poprawne kolumny w swojej cenie. I takie są, chwała im za to.

Z nowych musiał byś dołożyć do Melodiki BL40 czy też Heco Music Style 900. Z używanych to już prędzej.

Dali 850, Klipsch F3

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, muszę przysłuchać się tym kolumnom.

Pożyczyłem puki co od kolegi subwoofer (Tannoy msub10) i nie jest tak źle jak piszecie. Gdyby udało mi się upolować jakiegoś używanego Rela lub coś podobnego była by to ciekawa alternatywa dla zakupu innych kolumn, a i przy oglądaniu filmów efekt był by lepszy.

Mam jeszcze pytanie z innej beczki, Denon jednak pójdzie do ludzi i zostanę z NADem C315, zauważyłem jednak że nagrzewa się on nie tylko w trakcie pracy, ale również w trybie czuwania co chyba nie jest normalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...