Skocz do zawartości

wzmacniacz do b&w 686 s2


slawas2001

Recommended Posts

Witam, obecnie słucham yamahe pianocraft mcr-n470 z głośnikami b&w 686s2 na około 7,5 m2 i myślę że spokojnie to daje rady jest zapas mocy, ale zastanawiam się czy nie miałoby sensu dokupienie np większy wzmacniacz i przenieś to do pokoju 15m2. Co myślicie czy byłby sens do tego kupować np yamahe rn602 czy nie bardzo? Usłyszę jakąś większą różnicę? Muzyka której słucham to jazz, rock, pop, klasyczna. Zestaw obecnie się sprawdza całkiem dobrze z tym że wysokie tony na tych głośnikach muszą być conajmniej na -2! inaczej wokale idą za wysoko.

Jeżeli chodzi o brzmienie to miałem porównanie do większych głośników inteligent quality lady mini coś podobnego https://archiwum.allegro.pl/oferta/iq-mini-lady-s-110-kolumny-stereo-super-stan-i6664451984.html i muszę stwierdzić że w 686 brakuje mi nieco elegancji, takiego spokoju i stonowania, są bardzo nieokiełznane i grają chyba jednak dość mocno skrajami pasma.

 Testowałem je na wzmacniaczu Technics su-vz320 w wieskzym pokju i miałem wrażenie że przy cichych ustawieniach nie było słychać dobrze niskich i średnicy, co się poprawiało przy głośniejszym ustawieniu potencjometru- czy to kwestia wielkości/małości membrany niskotonowej? Zastanawiam się czy te głośniki ogarną te 15 m2...

Pozdrawiam, 
sław

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj przenieść Yamahę Pianocraft do większego pokoju i zobaczysz jak zagra. Być może lepiej, ale ustaw go zgodnie z podstawowymi zasadami akustyki i poprawnego rozmieszczenia kolumn. Nie znasz tematu, to koniecznie poczytaj. To podstawa, jeśli chcesz uzyskać dźwięk dobrej jakości.

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Mam nadzieję posiadasz do tych kolumn odpowiednie standy? Ciężkie, stabilne, solidne, które wyniosły kolumny na taką wysokość, by głośnik wysokotonowy był na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz słuchając.

Wzmacniacz Technics SU-VZ 320, to jeden z najsłabiej grających wzmacniaczy tego producenta. I tak zresztą Technicsy raczej nieszczególnie grają. Wyjątki są, ale to duże pieniądze. Ten po prostu ma słaby zasilacz. Musiałeś go mocniej rozkręcić, by zaczął jako tako panować nad kolumnami.

Nie wiem z jakiego źródła dźwięku korzystasz. Jeśli nie potrzebny Ci amplituner z funkcjami sieciowymi, to lepiej kupić używany wzmacniacz. Zagra lepiej niż sieciowa Yamaha. A jeśli chcesz strumieniować muzykę, korzystać z muzyki w necie, to kup do tego odtwarzacz sieciowy.

Jaki to miałby być wzmacniacz, musiałbyś opisać jaki dźwięk wolisz. Jasny, chłodny, twardy, ostry, suchy, konturowy, czy przyciemniony, ocieplony, miękki, łagodny, soczysty, ładnie wypełniony w średnicy?

I na koniec. Słuchasz na kolumnach (kolumnach głośnikowych, zespołach głośnikowych, zestawach głośnikowych) a nie na samych głośnikach, bo to są części kolumn jak obudowa czy zwrotnica. No, chyba, że wydłubałeś głośniki z obudów i słuchasz na samych. To nie dziwne, że słabo grają ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o dzięki za szczegółową odpowiedź co do akustyki to się orientuję co nieco głośniki stały po prawie 1m z tyłu i 0,5 m z boku od ściany co dodatkowo mogło co nieco obniżyć bas,boki trójkąta, dywan (ocieplił brzmienie), grube zasłony  i te sprawy dużo faktycznie zmieniają  , bo robiłem kroczek po kroczku, aczkolwiek standów nie mam niestety i do testów używałem taboretów ;) stereo i przestrzenność dzwięku była bardzo duża, na utworach z dużą ilośćią basu po pogłośnieniu te głośniki grały jak by membrana niskotonowa była ze 2 razy większa niż jest w rzeczywistości, myślę że przy dobrzym wietrze mógłbym tym szyby powybijać :) 

jeżeli chodzi o brzmienie to wolałbym te kolumny nieco ocieplić, załagodzić, wypełnić średnice... są jak na mój słuch szczegółowe i dośc ostrawe, dobre do kontrabasów, fortepianów, jazzu, ale gorzej przy mocnej perkusji np enter sandman aż po głowie uderza

faktycznie będę musiał przenieśc pianocrafta do pokoju aczkolwiek strasznie mam dużo wypinania z obecnego miejsca, stwierdziłem że jednak zapytam bo czytam że większość na forum twierdzi że duży wzmacniacz = znacznie lepszy dzwięk od mini, głównie słucham ze spotify i radia internetowego dlatego zapytałem o tą yamahę, ale tak w ostatecznej ostateczności mógłbym się zastanowić nad czymś używanym niedługi czas, względnie młodym

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wciąż nie odpowiedziałeś z jakiego źródła dźwięku korzystasz. Bo tu należy się zastanowić, czy potrzebny Ci amplituner sieciowy ze swoimi "diwajsami", czy kupić klasyczny wzmacniacz stereo, który da lepszy dźwięk (szczególnie używany) a do tego ... No właśnie co? DAC?

Nie pomijaj żądnych pytań, bo są ważne. Szkoda czasu na kilkakrotne pytanie o to samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawało mi się że napisałem że zródło to spotify, i radio internetowe - jeśli źle zrozumiałem to proszę o poprawienie mnie,

myślę że na ten moment budżet to maks 2000pln, 

jezeli chodzi o pianocrafta to testowałem ostatnio i - o dziwo - nieco bardziej basowo grał od technicsa, i znowu po podkręceniu głośności tony i dźwięk poprawiają się lawinowo ale już szybciej, chociaż i przy cichym słuchaniu nie było źle, aczkolwiek głośniki ustawiłem na specyficznym regale i nieco bliżej ścian i możliwe że ten efekt mógł iść z podbarwiania przez akustykę, prawdą jest że sporo można nią manipulować - w różne strony i nigdy do końca nie wiadomo czy to głośnik tak gra

teraz się zastanawiam, a może inny kabel, albo standy, albo w ostateczności lepszy wzmak? nie chce przesadzić z wydatkami a jednocześnie uzyskać względną możliwą poprawę...

ps. są takie kawałki że jak się odrobinę podkręci to aż strach czy tak 'duży' dzwięk nie szkodzi membranom,czy ich nie powyrywa 'z zawiasow' albo coś np sam smith i'm not the only one

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, slawas2001 napisał:

ps. są takie kawałki że jak się odrobinę podkręci to aż strach czy tak 'duży' dzwięk nie szkodzi membranom,czy ich nie powyrywa 'z zawiasow' albo coś np sam smith i'm not the only one

Przy twojej konfiguracji, nie obawiałbym się o fizyczne uszkodzenie membrany, bo nie masz tyle mocy żeby to zrobić, tylko o przesterowanie wzmacniacza, które może spowodować spalenie głośników wysokotonowych. Radzę więc nie robić za głośno. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

Przy twojej konfiguracji, nie obawiałbym się o fizyczne uszkodzenie membrany, bo nie masz tyle mocy żeby to zrobić, tylko o przesterowanie wzmacniacza, które może spowodować spalenie głośników wysokotonowych. Radzę więc nie robić za głośno. :)

aż tak bardzo to ja potencjometru nie przekecam, maks maksów do połowy ledwo mooooże dojde, to akustyka, głośniki i nagranie robią całą resztę ;) 

zdaje sobie sprawę jak to działa, wzmacniacz nie wyrabia i zaczyna wysyłać za duzo sygnału na kopułkę i kopułka się pali, normalnie to ok 5% sygnału tak że nawet dodatkowe 5% to już pewnie jest sporo za dużo :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory b&w 686 s2 często łączone są z miniwieżami pianocrafta. Zapewne za sprawą, że obie marki mają wspólnego dystrybutora, być może że ktoś ma wizję takie go, a nie innego brzmienia, lub uważa je za jedyne słuszne. Niemniej przecież można inaczej. Pianocrafty to cenione mini zestawy, nawet te tańsze nie grają jak cenowo zbliżone mini innych marek, nie kreują efektu boombastik, wow itd, raczej neutralne, czy też naturalne brzmienie, podobny jednak styl mają dołączane monitory yamahy ,czy też w droższych zestawach dołączane "wyższej klasy " B&W. Jak brzmią B&W opisałeś, mają swój charakter , dobrą jakość,  niemniej Tobie to nie odpowiada, nie musi też innym, nie musi też pasować do stylu wzmacniacza Yamahy, bo poniekąd powiela jego cechy. Szkoda że nie sprzedają samych pianocraftów bez kolumn, tak jak robi to np. "Marantz mcr", na szczęście na rynku wtórnym bywają już bez kolumn i to dobra oferta, bo można fajnie zbudować mini zestaw pod siebie, wybierając kolumny.  W pewnym sporym uproszczeniu kolumny wnoszą nieco więcej do charakteru zestawu niż wzmacniacz...(o kablach nie wspomnę) no i tu dochodzimy do Twej uwagi...

 

Dnia 19.06.2017 o 13:10, slawas2001 napisał:


jeżeli chodzi o brzmienie to wolałbym te kolumny nieco ocieplić, załagodzić, wypełnić średnice... są jak na mój słuch szczegółowe i dośc ostrawe, dobre do kontrabasów, fortepianów, jazzu, ale gorzej przy mocnej perkusji np enter sandman aż po głowie uderza
 

Jak dla mnie nie zmienisz tego kablami, za dużo masz tych ale i nie ma chyba też sensu zmieniać modelu 470 czy na 670, czy na inny, choć zmiany byłyby, niemniej nadal ograniczeniem stylu brzmienia ( powtórzę stylu, a nie jakości jako takiej )  byłyby te monitory.

Taniej jak by nie patrzeć także w relacji ilość zmian a cena  dadzą inne monitory, nie koniecznie droższe, po prostu o innej sygnaturze. Z tanich zaskoczę Cię np. Magnat supreme 202, wpisują się w to czego brakuje teraz zestawowi,  Boston Acoustic A26, droższe Indiana line tesi 260, Paradigm Monitor v7, Dali zensor 3, coś używanego, a solidnego Mission m31i, lub jeszcze większe m32i. Jak widzisz te " sugestie" łatwo wypożyczysz w większości sklepów i ocenisz sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacek! 

a czy te kolumny które wymieniłeś też mają tak czyste brzmienie i odczuwalny 'oddech' w brzmieniu, albo może które ze dwa najbardziej? Ogólnie będe musiał potestować ale chciałem nieco ograniczyć zakres poszukiwań

ogólnie to kolega ma dali chyba jedynki i niezbyt mi sie podobają, może też dlatego że stoją blisko ściany i mocno u niego dudnią

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u S4Home na teście i sytuacja wyglądała mniej więcej tak:

pianocraft 670 +tesi 260 - słychać wysokie tony ale niskich brak choć pod nogami drga ziemia, dzwięk płaski i cienki jak z telefonu, zaczynam się dopytywać czy wszystko jest dobrze podpięte, możliwy powód to mocno wytłumiony pokój odsłuchowy (?)

yamaha r-n602 +tesi 260  - dzwięk normalny, taki jak powinien być choć potencjometr mocno rozkrecony, w porównaniu do mojego zestawu róznica wydaje się nie być jakaś duża tj wysokie nieco wygładzone i mniej kłujące chociaż nadal się rzucają w uszy, bas kontrabas mniej surowy u mnie jest dość charakterystyczny, ogólnie powiedziabym że wrażenia są dość podobne, podobne stereo, czy detaliczność z tym że mniej sztywno, surowo a bardziej 'cukierkowo' niż u mnie,

będę chyba musiał się zastanowić czy lepiej przetestować moje głośniki na innym wzmacniaczu, lub mój wzmacniacz z tymi tesi w domu,ogólnie to brzmiało to ładnie jednak nie zauważyłem aż tak sporej poprawy, czy efektu wow- może poza tym że rage against the machine brzmiał w końcu tak jak powinien - do tego jeśli weźmiemy różnice w rozmiarach to moje 686 s2 wydają się grać nadspodziewanie dobrze , a część spraw na które narzekałem to najwidoczniej sposób zrealizowania nagrania :)

ps słuchałem też przypadkiem starych głośników IQ lady mini i dżwiek był mocno inny niż omawiane głośniki tj,bardzo krótkie soprany i dość jednolite średnie i niskie tony które jednak nawet przy niskim natężeniu dźwieku delikatnie i ladnie grały, pierwsze wrażenie w porównaniu do omawianych głośniki zdawały się grać wiele bardziej elegancko, i tak powiedziałbym limuzyna w porównaniu do samochodu sportowego - jako totalny laik nie wiem jednak w czym rzecz :)

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej elektronice słuchałeś IQ Lady? Na amplitunerze Yamaha, czy może czymś innym? A źródło także Spotify, czy radio internetowe, lub jednak porządny CD albo gramofon? Który to dokładnie model kolumn? Ten Mini S 110, które pokazałeś w pierwszym poście w linku?
Tak, czy inaczej, są to kolumny z lat '90. Dzisiejsze tanie graty idą bardziej w wygląd. Jeśli uda im się jeszcze jakoś zagrać, to już duży sukces.
Nie pomyślałeś, by jednak kupić dużo lepiej grający sprzęt, choć już sporo starszy?
Oczywiście ustawienie kolumn, akustyka a na koniec okablowanie, to też ważna rzecz.

I ponownie zaznaczam. Piszesz o kolumnach, kolumnach głośnikowych (zestawach głośnikowych, zespołach głośnikowych). Możesz napisać, że słuchasz muzyki z głośników. Ale, że ustawiłeś głośniki blisko ściany, już brzmi zabawnie. Głośniki są już ustawione na stałe w obudowach kolumn. Jak nieraz w takiej sytuacji piszę tak. Jeśli zepsuje się głośnik w kolumnie, to powiesz: zepsuł się głośnik w głośniku?
Oczywiście możesz być zabawny i niepoprawny. Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Angel napisał:

A na jakiej elektronice słuchałeś IQ Lady? Na amplitunerze Yamaha, czy może czymś innym? A źródło także Spotify, czy radio internetowe, lub jednak porządny CD albo gramofon? Który to dokładnie model kolumn? Ten Mini S 110, które pokazałeś w pierwszym poście w linku?

zestaw na którym słuchałem to były lady mini 110 + technics su vz320 + spotify z tableta/tefonu, a to stało na tle starej drewnianej meblościanki co również mogło nieco wpływać na brzmienie, jak dla mnie laika grało to może nienazbyt detalicznie ale z gracją i bez zbędnych przerysowań

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Musisz w pierwszej kolejności zdecydować na co chcesz rozbudować system. Bo o ile faktycznie zmiana na rn602 wniesie sporo przy obecnych kolumnach ale już może nie koniecznie wniesie odpowiednie zmiany przy kolumnach na które chciałbyś zmienić.

 

Moim zdaniem z tych bowersow ciepłoty nie uraczysz. Ani źródłem wni kablami ani wzmakiem. Dobre kolumny ale nie grające w tej sposób. 

 

Więc jeśli planujesz, chcesz je wymienić to najpierw właśnie to zrób.

Mogę ci także pożyczyć rn602 abyś sprawdził l jak zmieni się brzmienie twojego systemu. 

Zapraszamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, one być może nie są ciepłe ale po odsłuchu tesi i silverów (bodajże) muszę przyznać się że nie znalazłem tego czego szukałem - chociaż przy wzmacniaczach różnice były już zauważalne. Jest też możliwość że nie do końca jestem w stanie sprecyzowac czy okreslić swoich oczekiwań. Wracając do Bowersów to -choć musze odrobinę redukować wysokie tony -to ostatecznie stwierdzam że grają bardzo dobrze choć to też zależy od wielu czynników np w którym pokoju ostatecznie mój zestaw wyląduje, jego metraż. Teraz mam mocny kocioł w pracy, ale jak się ogarnę to chyba spróbuję te bowersy odsłuchać na r-n602, lub jakimś niedrogim klasycznym wzmacniaczu np teac, yamaha, nad. Widziałem że s4home macie tam tego co nieco więc pewnie się będę jeszcze do Was odzywał..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2017 o 02:22, Angel napisał:

Jeśli chcesz zredukować wysokie tony, to na pewno nie z klasycznym wzmacniaczem Yamaha. 

Zgadzam się,

A Tesi i Silvery także ciepłe nie są. :)

Sprawdź Elaci, Heco serie Music Style, Polk Audio, Tannoya,

Te firmy sprawdź aby zobaczyć czy właśnie ta droga jest dla Ciebie słuszna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się szczerze że wymiana wzmaka kosztowałaby mnie o wiele mniej niż wymiana kolumn, a te bowersy też mają swoje uroki troche byłoby mi szkoda się ich pozbywać, jednak jeśli byłbym w szoku po usłyszeniu którychś z wymienionych kolumn to mógłbym się zastanowić... czy coś z tego można u Was odsłuchać? ...a inna sprawa to jak będę w salonie gdzie mają bowersy to poproszę żeby mi puścili dla porównania jak brzmią z 470tką i 602ką które tez powinni mieć na stanie, żeby sprawdzić czy usłyszę jakąś większą różnicę...

widzę że to jest trochę tak że żeby dobrać idealny dźwięk to musiałbym prawdopodobnie wymienić wszystko ale to byłby bardzo duży wydatek (w skrajnym przypadku głośniki + wzmak + odtwaarzacz, ale odtwarzacze te tańsze też nie zawsze są dobre), a jednak próbuję iśc cały czas na skróty tudzież osiągnąć jakiś kompromis... czy to może się wogóle udać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...