Skocz do zawartości

Zakup pierwszego zestawu audio -ok.7 tys.


Recommended Posts

Witam wszystkich. Planuję zakup pierwszego zestawu audio. Tak się składa że słuchanie muzyki z komputera za pomocą głośników 2.1 już mi się przejadło więc planuję kupić sprzęt do 7 tyś. Źródłem dźwięku będzie gramofon a dalej wiadomo, wzmacniacz, przedwzmacniacz gramofonowy oraz kolumny podstawkowe z racji pokoju w którym to będzie ulokowane czyli jakieś 12m2. W najbliższej przyszłości pomieszczenie może zwiększyć się ale raczej nie będzie większe niż 20m2. Szperałem dużo po forach, naczytałem się różnych opinii, jakiś pogląd i pomysł na swój pierwszy sprzęt mam ale chciałbym jeszcze skonfrontować to wszystko z doświadczonymi osobami w tej kwestii. Jeśli chodzi o muzykę której słucham to nie ma tu sztywnych ram. W lekkiej przewadze jest to muzyka elektroniczna ta starsza jak i współczesna. Bardzo lubię posłuchać również dobrego rocka, soul, funk, jazz, generalnie muzyki z żywymi instrumentami.

Tyle wstępu a teraz konkrety. Planuję wydać około 7 tyś i mniej więcej proporce rozłożyć zamierzam tak: gramofon 2 tyś, kolumny 2 tyś, 1,5 wzmacniacz, 1,5 pre gramofonowe

Jeśli chodzi o gramofony które biorę pod uwagę: teac tn-300, rega planar 2, onkyo cp-1050, thorens td235 (mam okazję kupić go za 2 tyś, przeceniony z 3 tyś, nowy)

Gramofony używane chyba odpuszczę sobie ten temat bo nie znam się na tym i bałbym się że kupię coś wadliwego i nawet nie zauważę co jest nie tak z braku doświadczenia. Który z wymienionych przeze mnie gramofonów byłby najlepszym rozwiązaniem na początek? Czy różnice między tymi gramofonami są jakieś diametralne? (chodzi o brzmienie)

A teraz kolumny. Bardzo dużo dobrego naczytałem się na temat dali zensor 3. W moim przypadku najlepiej jakby były to kolumny dość uniwersalne z racji mnogości gatunków muzyki które słucham. Może polecilibyście coś od siebie?

Wzmacniacz: denon pma 720ae, Onkyo A-9030, Onkyo A-9050, ewentualnie jakiś marantz za około 1.5 tyś. Jakieś propozycje z waszej strony mile widziane.

Z przedwzmacniaczy gramofonowych po głowie chodzi mi Yaqin MS-12B. Jest to przedwzmacniacz lampowy. Czy to aby dobre połączenie wzmacniacza tranzystorowego z pre lampowym? Alternatywą mógłby być też thorens MM-008 ADC bądź Black Cube Statement Lehmannaudio. Tutaj rozważałbym również opcje zakupu czegoś używanego, podobno w przedwzmacniaczach nie ma za bardzo co się popsuć...

Mam też pytanie co do okablowania. Czy przy zakupie każdego elementu kable już będą a jeśli tak czy będą to kable w miarę przyzwoite na początek?

Zakup planuję jakoś w sierpniu mam więc jeszcze trochę czasu żeby dobrze się zastanowić. Oczywiście wszystko powyższe co napisałem to są tylko moje gdybania, zamierzam i tak wszystkiego posłuchać w salonie zanim się na coś zdecyduję.

Z góry dziękuje za wszystkie trafne sugestie i porady,

pozdrawiam!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum Audio,

przyjemnie się czyta Twój pierwszy post-bo napisałeś jak trzeba i podałeś potrzebne informacje :-)

Określając koszt kolumn- trzeba jeszcze doliczyć 300-600 zł na solidne podstawki do nich (tańsze będą zbyt delikatne i mało stabilne, a więcej w Twojej sytuacji raczej nie ma co wydawać). Ważne, byś prawidłowo rozstawił kolumny-nie mogą stać w rogach czy bezpośrednio przy ścianie (powinien być odstęp kilkudziesiąt cm).

Co do kabli połączeniowych to niestety nie dostaniesz ich w komplecie (czasami do gramofony jest kabel-ale to rzadkość). Tym niemniej w ramach targowania się często możesz dostać coś jako gratis. Jednak porządne kable to na koniec, na razie można się skupić na sprzęcie i na początek-na niedrogich i solidnych (20-30zł za cinch, podobnie niedrogie glośnikowe -po ok.10-15zł  za metr). Pomysłów na to pewnie będzie sporo i dość różnorodnych, więc tym się nie przejmuj.

Co do gramofonu-ten Thorens  jest ok, spytaj się jeszcze jaką (i czy w ogóle ...) ma wkładkę w komplecie-bo popularne nowe wkładki MM to koszt od (około) 50 do 1500zł,  a typu MC od 1200zł w górę. Poza tym niektóre modele gramofonów sprzedawane są bez pokryw i dochodzi wydatek od 200zł w górę :-( Jeślu chodzi o Twoje obawy co do zakupu używanych granofonów to nie jest tak źle, poza tym często dostaniesz dobrą cenę -tak, by jeszcze na nową wkładkę starczyło.

Pre gramofonowe Thorens 008 ADC wygląda dobrze (i ma USB-jakbyś chciał pobawić się w przegrywanie winyli na komputer) i jest to udany model, warto poszukać używanego-ale chyba jeszcze lepiej skupić się na używanych pre z polskich firm, bo za 1500zł są to już naprawdę dobre modele. Jeżeli będziesz chciał kiedyś zastosować wkładkę typu MC to pamiętaj, by preamp obsługiwał zarówno MM jak i MC.

Warto też mocniej zastanowić się nad używanym sprzętem-i np.zamiast Denona 720 kupić starszy, ale wyższy model-choćby zostając przy Denonie: 1510ae czy 1500ae.

Pozdrawiam

PS. Temat jest obszerny, więc będą kolejne odpowiedzi... W wolnej chwili poczytaj o preampach gramofonowych i gramofonach w tym dziale, to jeszcze trochę rzeczy "ułoży  Ci się w głowie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć  janek-86

Z tego co napisałeś odnośnie rozłożenia budżetu na poszczególne elementy, to osobiście bym przeznaczył większe kwoty na dobre kolumny i wzmacniacz jako tzw. „bazę systemu”.

Z kolumn podstawkowych które bym polecił, a które odsłuchiwałem i uważam je za uniwersalne to: Dynaudio DM 2/6, Dynaudio DM 2/7, Bowers & Wilkins CM1 lub może  coś z marki KEF…

Jeśli chodzi o wzmacniacze zintegrowane, to w Twoim przypadku polecam np. modele i marki: Atoll IN100, Music Hall a35.2, Creek Evolution 50A.

Uważam, że najlepiej zdecydować się na sprzęt używany. W kwocie którą dysponujesz kupując używany sprzęt, masz pewność, że będzie on lepszej klasy, niż w przypadku zakupu nowego z salonu. Zresztą sam sprawdź ceny tych samych modeli nowych i używanych.

Z przedwzmacniaczy gramofonowych które uważam za uniwersalne mogę polecić Cambridge Audio CP2 niedrogi i bardzo dobry, Heed Questar, oraz numer jeden LAR LPS 1 (najdroższy ale bardzo, bardzo dobry).

W przypadku gramofonu, to może coś ciekawego, używanego polecą koledzy z forum.

Fajnie by było abyś przed zakupem poszczególnych urządzeń mógł je odsłuchać, co przyczyni się do uniknięcia ewentualnego rozczarowania z tego jak zagra finalnie zestaw.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.06.2017 o 18:16, RoRo napisał:

Witaj na Forum Audio,

przyjemnie się czyta Twój pierwszy post-bo napisałeś jak trzeba i podałeś potrzebne informacje :-)

Określając koszt kolumn- trzeba jeszcze doliczyć 300-600 zł na solidne podstawki do nich (tańsze będą zbyt delikatne i mało stabilne, a więcej w Twojej sytuacji raczej nie ma co wydawać). Ważne, byś prawidłowo rozstawił kolumny-nie mogą stać w rogach czy bezpośrednio przy ścianie (powinien być odstęp kilkudziesiąt cm).

Co do kabli połączeniowych to niestety nie dostaniesz ich w komplecie (czasami do gramofony jest kabel-ale to rzadkość). Tym niemniej w ramach targowania się często możesz dostać coś jako gratis. Jednak porządne kable to na koniec, na razie można się skupić na sprzęcie i na początek-na niedrogich i solidnych (20-30zł za cinch, podobnie niedrogie glośnikowe -po ok.10-15zł  za metr). Pomysłów na to pewnie będzie sporo i dość różnorodnych, więc tym się nie przejmuj.

Co do gramofonu-ten Thorens  jest ok, spytaj się jeszcze jaką (i czy w ogóle ...) ma wkładkę w komplecie-bo popularne nowe wkładki MM to koszt od (około) 50 do 1500zł,  a typu MC od 1200zł w górę. Poza tym niektóre modele gramofonów sprzedawane są bez pokryw i dochodzi wydatek od 200zł w górę :-( Jeślu chodzi o Twoje obawy co do zakupu używanych granofonów to nie jest tak źle, poza tym często dostaniesz dobrą cenę -tak, by jeszcze na nową wkładkę starczyło.

Pre gramofonowe Thorens 008 ADC wygląda dobrze (i ma USB-jakbyś chciał pobawić się w przegrywanie winyli na komputer) i jest to udany model, warto poszukać używanego-ale chyba jeszcze lepiej skupić się na używanych pre z polskich firm, bo za 1500zł są to już naprawdę dobre modele. Jeżeli będziesz chciał kiedyś zastosować wkładkę typu MC to pamiętaj, by preamp obsługiwał zarówno MM jak i MC.

Warto też mocniej zastanowić się nad używanym sprzętem-i np.zamiast Denona 720 kupić starszy, ale wyższy model-choćby zostając przy Denonie: 1510ae czy 1500ae.

Pozdrawiam

PS. Temat jest obszerny, więc będą kolejne odpowiedzi... W wolnej chwili poczytaj o preampach gramofonowych i gramofonach w tym dziale, to jeszcze trochę rzeczy "ułoży  Ci się w głowie".

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o tego thorensa, posiada wkładkę at-95, na początek posłucham sobie właśnie na niej a z czasem wiadomo poszukam wyższego modelu. Myślę że z tych gramofonów które wymieniłem to będzie najrozsądniejszy wybór tym bardziej że cena naprawdę atrakcyjna.

Tak, standy też gdzieś mi tam po głowie chodziły. Ale poszukam raczej czegoś na rynku wtórnym. Na co zwracać uwagę przy zakupie, na ich masę, materiał z którego są wykonane? Słyszałem też o konstrukcjach które można wypełnić piaskiem... Jest to jakieś sensowne rozwiązanie?

Generalnie zdaję sobie sprawę że sprzęt używany za pieniądze które chce przeznaczyć będzie grał lepiej. Problem w tym że to będzie mój pierwszy sprzęt a ja nie mam w związku z tym jakichś sprecyzowanych oczekiwań i wymagań co do dźwięku. Podejrzewam że cokolwiek usłyszę i tak będzie grało to o niebo lepiej niż moje głośniki 2.1 hehe:) Ja jako laik w salonie będę miał możliwość posłuchania kilku konfiguracji a przy zakupie sprzętu używanego nawet jeśli go odsłucham nie będę miał skali porównawczej.

Dokładnie, temat jest bardzo obszerny, im się człowiek bardziej zagłębia w to wszystko powstają znowu kolejne pytania heh:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin B. napisał:

Cześć  janek-86

Z tego co napisałeś odnośnie rozłożenia budżetu na poszczególne elementy, to osobiście bym przeznaczył większe kwoty na dobre kolumny i wzmacniacz jako tzw. „bazę systemu”.

Z kolumn podstawkowych które bym polecił, a które odsłuchiwałem i uważam je za uniwersalne to: Dynaudio DM 2/6, Dynaudio DM 2/7, Bowers & Wilkins CM1 lub może  coś z marki KEF…

Jeśli chodzi o wzmacniacze zintegrowane, to w Twoim przypadku polecam np. modele i marki: Atoll IN100, Music Hall a35.2, Creek Evolution 50A.

Uważam, że najlepiej zdecydować się na sprzęt używany. W kwocie którą dysponujesz kupując używany sprzęt, masz pewność, że będzie on lepszej klasy, niż w przypadku zakupu nowego z salonu. Zresztą sam sprawdź ceny tych samych modeli nowych i używanych.

Z przedwzmacniaczy gramofonowych które uważam za uniwersalne mogę polecić Cambridge Audio CP2 niedrogi i bardzo dobry, Heed Questar, oraz numer jeden LAR LPS 1 (najdroższy ale bardzo, bardzo dobry).

W przypadku gramofonu, to może coś ciekawego, używanego polecą koledzy z forum.

Fajnie by było abyś przed zakupem poszczególnych urządzeń mógł je odsłuchać, co przyczyni się do uniknięcia ewentualnego rozczarowania z tego jak zagra finalnie zestaw.

Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź. Tak jak pisałem koledze powyżej, zdaję sobie sprawę że sprzęt używany w tej kwocie grałby lepiej ale sęk w tym że jestem totalny laik i nie mam skali porównawczej co gra lepiej a co gorzej. Tak się składa że słucham muzyki z głośników 2.1 więc wszystko czego bym nie kupił i tak będzie to lepsze ale fakt że też nie chce wydać pieniędzy na byle co. W salonie posłucham rożnych konfiguracji czego w przypadku sprzętu używanego zrobić nie będę mógł. No chyba że znalazłbym salon ze sprzętem używanym... Hmm, właśnie zaświtał mi kolejny pomysł heh;)

Poczytałem trochę o tym cambridge audio cp2, rzeczywiście, jest to bardzo chwalony przedwzmacniacz a i cena też rozsądna. Na rynku wtórnym może być jeszcze lepiej.

Edytowano przez janek-86
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy pewniakiem jest u mnie gramofon thorens td235, jeszcze w tym tygodniu jadę po niego. Rzeczywiście, chyba najlepszą opcją w moim przypadku będzie zakup wzmacniacza i kolumn używanych i tak właśnie zrobię. Polecony wzmacniacz czyli denon pma1500ae to drugi pewniak (dzięki RoRo!), rozglądam się tylko za dogodną okazją z drugiej ręki. Mam natomiast dylemat co do wyboru kolumn podstawkowych do ów wzmacniacza. Polecano mi coś z dali, np dali ikon 1mk2 bądź ikon 2 mk2. Używane do 2 tyś dostanę. Jeśli ktoś miał do czynienia z tym wzmacniaczem chętnie posłuchałbym propozycji z czym to może dobrze zagrać.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że @RoRopisał o Denonie w takim sensie, gdybyś chciał pozostać przy marce a nie, że to najlepszy wybór. Są ciekawsze wzmacniacze w podobnej cenie.

Wolałbym jednak najpierw wybrać kolumny a dopiero do nich dobierać wzmacniacz. A nie odwrotnie. Ponieważ kolumny bardziej wpływają na brzmienie. 

Tak, standy powinny być na ogół jak najcięższe. A wsypanie piachu ma sens, bo je dodatkowo dociąża. Czasem nawet wsypuje się śrut ołowiany. Standy kupujemy po nabyciu kolumn. By ich wymiany pasowały do nich. Na przykład, by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz, słuchając.

Kable wybieramy po złożeniu zestawu. Bo one muszą pasować do całości. Jeśli kupisz podstawowe, to na tym już niezłym jakościowo poziomie, możesz stracić sporo niuansów. Jakże ważnych przy odbiorze dobrej klasy dźwięku. Zwyczajowo przeznacza się na okablowanie ok. 10 - 15% sumy na zestaw. Można i więcej, choć na początek nie ma co szaleć. Oczywiście także kable używane.

Dobrze by było gdybyś szerzej opisał jaki dźwięk lubisz. Czyli jasny, ostry, chłodny, suchy, konturowy, czy odwrotnie, ciemny, łagodny, ocieplony, soczysty, dobrze wypełniony w średnicy. To pomogło by nam pomóc wybrać Ci kolumny.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za porady. A jakie to ciekawsze wzmacniacze mógłbyś polecić? Chętnie poczytam i poszperam w tym temacie. Jesteś kolejną osobą która potwierdza tezę że kolumny mają największy wpływ na jakość dźwięku. Myślę, że dałbym radę troszkę zwiększyć budżet na kolumny do 2,5 tyś, oczywiście mówimy o używanych. Tutaj też propozycje, sugestie mile widziane.

Jeśli chodzi o dźwięk ciężko mi to sprecyzować bo mam bardzo małe doświadczenie jeśli chodzi o odsłuch rozmaitego sprzętu. Mogę jedynie powiedzieć że chciałbym osiągnąć brzmienie możliwie jak najbardziej szczegółowe, detaliczne, z mocnym, wyraźnym basem ale żeby nie był dominujący i nie "przysłaniał" reszty dźwięku. Jak na wstępie napisałem, słucham muzyki elektronicznej ale lubię też rock, funk, soul, generalnie muzykę z żywimy instrumentami, więc dobrze gdyby były to kolumny uniwersalne, które poradzą sobie z wieloma gatunkami muzyki.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze mógłbym polecić bardzo różne. Ale teraz nie ma sensu, bo kolumny jeszcze nie wybrane. Dlatego nie wiadomo jaki wzmacniacz będzie potrzebny.
Kto wie, może i Denon, choć pewnie coś innego. No i nie wiadomo ile pieniędzy Ci finalnie zostanie.
Ja będę miał czas poszukać czegoś dopiero w weekend, najwcześniej w sobotę wieczorem. I też nie obiecuję, bo już kilka razy się nie udało, tak dużo mam zajęć.
Ale spróbuję. Może koledzy coś w międzyczasie podpowiedzą. Może Ty coś wymyślisz? Zweryfikujemy. Czy Dali Ikon? Zobaczymy. Zależy za ile mógłbyś je mieć.

Źródło dźwięku jest ważne, ale planujesz za dużo wydać na gramofon i pre gramofonowe (3,5 kzł) a za mało na kolumny. Te 2,5 kzł, to chyba będzie minimum. Ale jakby się trafiło coś dobrego, dołożyłbym jeszcze na Twoim miejscu do kolumn. Czyli odwróciłbym proporcje.
No, chyba, że gramofon i przedwzmacniacz są już docelowe a kolumny i wzmacniacz tymczasowe, do wymiany na sporo lepsze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon+pre wyjdą mnie około 3tyś. Thorens td235 w promocji za 2 tys na gwarancji to dobra okazja więc szkoda byłoby to przegapić a na początek taki gramofon powinien wystarczyć. Zawsze mogę się pobawić wtedy wkładkami i pokombinować z przedwzmacniaczami. Przynajmniej takie jest moje skromne zdanie;)

Z kolumn jakie wyszukałem:

HECO CELAN GT 302 za 2200, Celestion A1 ze standami za 2200, DALI Ikon 2 MK2 za 2000, Triangle comete EX za 2000, Paradigm Reference Studio 10v5 za 2300,

Wszystkie z tych kolumn są chwalone w internetowych opiniach ale wszelkie uwagi i sugestie bardziej doświadczonych jak zwykle mile widziane:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasieję trochę zamętu bo wydaje mi się, ze dobry zestaw w dobrej cenie. Nie wiem tylko czy chcesz odtwarzacz cd. Ale zobacz. Chwilowo byś kożystal z pre we wzmacniaczu i musialbyś dorzucić do kolumn. Trochę za duzo w/g mnie wydajesz na drapaka.

https://www.olx.pl/i2/oferta/marantz-pm16-i-cd16-CID99-IDjKjnb.html#:88b6f3b631

Musisz mieć tylko świadomość, ze laser do cd 16 jest trudno dostępny.

Marantz pm16, to spokojny, wysokiej klasy dzwięk. Trochę leciwy ale od razu wskoczyłbyś na wysoką pułkę. Cd 16 jest dodatkowo łatwy w tuningu i po wymianie zegara i dodaniu stopnia lampowego trudno o lepszy cd.

Oczywiscie trzeba by zweryfikować stan sprzętu. Czyli pojechac i odsluchać. 

Zwykle najpierw wybiera się najpierw kolumny ale są odstępstwa od reguły. Cenę oczywiście możnaby stargować z 500zł. I wtedy dołożyć do kolumn ;)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kolumny na papierowych głośnikach, najlepiej na FR tak do 8" .... Szczerze mówiąc nic mi to stwierdzenie nie mówi:P

A co kto by powiedział na temat NADa C 370? Moich dwóch znajomych którzy przerobili trochę sprzętu bardzo zachwalali ten model. Jeden nawet powiedział że "można brać w ciemno".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FR - dosłownie rozwijając skrót mamy Full Range czyli pełnopasmowe. Ale raczej szerokopasmowe będą nas interesować. I serio jeśli ma być jazz, rock itp. to raczej uderzałbym w kolumny oparte o głośniki szerokopasmowe. Elektronika współczesna też nie jest mi obca (jeśli 86 w Twoim nicku to rok urodzenia to raczej jesteśmy w dość podobnym wieku) i wtedy średnio poleciłbym Ci szerokopasmowca, co najwyżej jakiś głośnik koaksjalny. 

Kolejna sugestia - lepiej wydaj na początku więcej kasy na kolumny, bo to one są raczej najważniejsze. Dostaw do tego ampka i gramofon, natomiast pre to raczej jakieś tańsze ogarnij (używka dobrej jakości i w dobrym stanie) i później sobie wymień. Szkoda wydawać kasę na półśrodki. 

Jak chcesz nówki to wystrzegaj się piankowych zawieszeń :D wiem, że rzadko można trafić ale się trafiają :D i wtedy sprzęt jest na 10-15 lat bo po regeneracji moim zdaniem już nie pośmigają jak powinny


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamaDama, tak z ciekawości napisz o jakich kolumnach myślałeś. Wiadomo, pełnopasmowe są na swój sposób świetne, ale mają też swoje ograniczenia.
Radzisz, to napisz konkretnie jakie kolumny i wzmacniacz do tego widzisz w danym budżecie.

Czy da się kupić takie kolumny o jakich piszesz? A jeśli trzeba je robić, to podaj namiary na kogoś, kto potrafi. I jaki będzie całkowity koszt takich kolumn?
Jaki konkretnie wzmacniacz i za ile widzisz do takich kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel generalnie to w takim budżecie robiłbym kolumny pod SEAS FA-22RCZ albo Audio Nirvana Super 10 Ferrite i do tego albo amp AMC XIA 30 albo jakiś lampowiec. 

"Superdziesiątek" nie słyszałem na własne uszy ale od osoby, wobec której mam 100% zaufania, usłyszałem rekomendację, że są warte zachodu. Także 300 dolców + przesyłka za parę AN Super10 + obudowy w samych materiałach powinny się zmieścić w 2000zł. Do tego robocizna to jakieś 1000-1200zł żeby ładnie wyglądały i trzymały się kupy. 

Seasy to koszt 1200zł max + obudowy w podobnym koszcie. I żeby nie było one mają zawieszenie piankowe ale jest to napowietrzona guma więc z trwałością nie powinno być problemu

Lampiak to ok. 3500-4000zł. Do bujnięcia jednych i drugich nie potrzeba jakiejś niesamowitej mocy. Osobiście polecam ECL86 z Phoenix Audio :) 2x2W ale nie trzeba przekręcać więcej niż poza połowę nawet w pomieszczeniu ok. 50m2 :)
Jeśli chodzi o wzmaka to tak jak napisałem AMC XIA 30 to ok. 1400zł. Tutaj mocy przy wysokoefektywnych kolumnach będzie aż nadto. No i ma preampa phono :)



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamaDama, Ok, fajnie. Ciekawie piszesz.
Sam bym spróbował, gdyby wiadomo co mnie nie powstrzymywało (kasa B|).
Ale napisz mi, czy znasz człowieka, który złożyłby takie kolumny do kupy? I ile by to kosztowało, bo ja sam chyba bym się tego nie podjął. Albo podaj link, gdzie można się dowiedzieć jak takie kolumny się buduje. Ale nie każ tego robić zupełnie początkującemu audiolubowi.

Tak z ciekawości, o ile to nie tajemnica. Napisz jaki Ty masz system? Czy to jest coś w tym guście, czy może inny system?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel jakoś ze 2 lata temu kręciłem się koło tematu SEASów, słuchałem ich nawet i były w porządku. Byłem w trzech zakładach stolarskich i orientowałem się o obudowy z MDF 20mm, ok 80l. Wtedy z pocięciem i nawierceniem podstawowych otworów konstrukcyjnych (głośnik, port, wiercenie pod pierwsze konfirmaty do skręcenia) chcieli 500-700zł. Pewnie zdziwi Cię to wiercenie pod pierwsze konfirmaty, ale dla mnie to bardzo fajna opcja, bo uwielbiam skręcać pudła i jak już te podstawowe miejsca są poskręcane, to już można bez obaw domową wiertarką porobić resztę wierceń wedle swojego widzimisię. Do tego jeszcze klej, terminale i wytłumienie jakieś 100zł.

I tak jak teraz to piszę, to faktycznie kwota 1000-1200 może być lekko niedoszacowana bo jeszcze fornir. Mea culpa

A co do sound systemu to z racji przeprowadzki i chwilowego braku czasu zajęcia się kolumnami w celu wykończenia słucham na Focalach Alpha 80 + Scarlett 2i2 + laptop do odtwarzania CD/flac/streamów. Absolutnie daje radę i kopie dupę Yamahom HS8 zarówno w kategorii monitorów bliskiego zasięgu jak i adaptacji do domowego stereo. Koszt monitorów i interfejsu to jakieś 3000. No i warto zaznaczyć, że zarówno w bliskim polu, jak i przy normalnym odsłuchu, te Focale nie są absolutnie w żadnym stopniu męczące i można siedzieć godzinami i słuchać.

A z docelowego setupu póki co jest
 ECL86 z Phoenix Audio, DAC też Phoenix Audio. Kolumny są już złożone i czekają na wykończenie, a będą w nich grać Axiomy 301. I może kiedyś jakieś wstęgi... 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda ale sprawa na dzień dzisiejszy wygląda następująco. Gramofon thorens td235 już stoi u mnie w domu. Wzmacniacz nad c370 również już zakupiony. Teraz rozglądam się za kolumnami podstawkowymi do 3tyś. Na oku mam ushery v601, jamo d430 oraz Focal Chorus 806V. Ushery i jamo mam zamiar odsłuchać w przyszłym tyg. Gdyby ktoś chciał coś podpowiedzieć chętnie poczytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na uwadze wielkość pomieszczenia, NADa, który da mocne, pełne niskie tony, A Ty nie chcesz by były zbyt zwaliste, to zastanowiłbym się bardzo poważnie nad kolumnami  NHT Super One albo NHT 1.3a. Oraz na Danish Physics point zero 3, czy Xavian XN 125.
Nie pomiń, szczególnie jeśli będziesz miał możliwość posłuchania, RLS Callisto III (lepiej) albo IV. Są to kolumny świetne w wielu aspektach. W większości kolumny wymienione wyżej przez Ciebie nie mają z nimi szans. Poczytaj recenzję. Moim zdaniem dobrze oddaje charakter i możliwości tych kolumn. Na pewno warto posłuchać na nich muzyki. Możesz być bardzo zaskoczony tym co potrafią.
http://www.highfidelity.pl/@main-568&lang=
http://www.highfidelity.pl/@main-1583&lang=

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem trochę na aukcjach ale tych callisto nikt raczej nie chce się pozbyć. Znalazłem za to NHT 1.3a za 1700zł i to całkiem niedaleko więc może w przyszły weekend też tam się wybiorę.

Ostatnio zabrałem mój wzmacniacz i gramofon do kumpla aby przetestować wszystko z jego kolumnami jbl balboa 30. I już pojawiły się pierwsze pytania. Gdzie najlepiej podpiąć uziemienie od gramofonu? W moim nadzie c370 nie znalazłem jakiegoś specjalnego miejsca na to. Podczepiłem to pod kawałek metalowej blaszki ale mimo to słyszałem coś w rodzaju szumu/brumienia.

Kolejna sprawa to to, że gramofon gra znacznie ciszej niż np cd. Gramofon podpiąłem pod gniazdo tape2 bo nie znalazłem typowego wejścia phono. Dźwięk był słyszany wyraźnie ale szału nie było a przekręcałem gałkę wzmacniacza na max. Czy to jest właśnie spowodowane tym, że nie mam jeszcze zakupionego przedwzmacniacza gramofonowego? A może wkładka jest niepoprawnie skalibrowana. Niby była ustawiana fabrycznie ale nie mam pewności że ktoś tam czegoś nie namieszał bo gramofon był wysyłany kurierem z salonu. I tu rodzi się kolejne pytanie związane z tym szumem o którym wspominałem wcześniej. Czy może słyszalne było ono właśnie dlatego, że gałkę wzmacniacza miałem rozkręconą prawie na max?

Edytowano przez janek-86
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, jeśli nie ma wejścia phono to tylko przedwzmacniacz wchodzi w grę, żadne inne wejście nie podbije tak niskiego napięcia, stąd też max ustawienie głośności może generować szumy. Przedwzmacniacz i po sprawie :) Jeśli nie masz gnd do podpięcia uziemienia to wystarczy jakakolwiek śrubka, byleby na metalowej obudowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...