Skocz do zawartości

Zakup pierwszego zestawu audio -ok.7 tys.


Recommended Posts

Tak właśnie myślałem, że bez przedwzmacniacza gramofon nie zagra jak się należy ale dobrze też, że przekonałem się o tym na własnej skórze;) Oczywiście jestem na etapie kompletowania zestawu i przedwzmacniacz oczywiście też jest w planach. Obecnie bardziej skupiam się na doborze kolumn podstawkowych.

A czy w przedwzmacniaczu będzie już specjalna śrubka pod uziemienie?

Kolega Angel polecał mi min. monitory NHT 1.3A. Jestem nimi zainteresowany ale oczywiście w grę wchodzą od razu standy. Sprzedawca ma do nich standy wykonane z drewna dębowego i granitu, 20 kg szt, zachwala że postawione na nim standy grają o wiele lepiej. Na ile jest to prawda a na ile chwyt sprytnego sprzedawcy?:D Oczywiście najlepiej jak sprawdziłbym to sam ale ciekaw jestem Waszych opinii. No i cena 800zł... trochę dużo, nie kalkulowałem takiej kwoty na standy ale jeśli byłoby warto czemu nie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przedwzmacniacz raczej będzie miał GND :) i przypinamy uziemienie do elementu z którym bezpośrednio łączy się kable sygnałowe gramofonu.

Pamiętaj, że ma to znaczenie przy ewentualnym buczeniu bo spięcie mas urządzeń ma za zadanie wyrównanie ich potencjału. Wiele gramofonów działa bez tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, janek-86 napisał:

Na ile jest to prawda a na ile chwyt sprytnego sprzedawcy?:D

Masz zdjęcia tych standów? To jakieś firmowe rozwiązania czy DIY? Standy musisz przede wszystkim dopasować do wysokości swoich uszu i głośnika wysokotonowego w czasie odsłuchu, więc weź tu pod uwagę również wysokość fotel lub kanapy, z której będziesz słuchać muzyki. Byłeś już na odsłuchu tych NHT?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, janek-86 napisał:

No i cena 800zł... trochę dużo, nie kalkulowałem takiej kwoty na standy ale jeśli byłoby warto czemu nie.

@janek-86, ładne te standy, tylko sprzedawca podał cenę 800 złotych za sztukę. Prawdopodobnie pomylił się tworząc opis aukcji, ale jednak lepiej dopytać, bo 1600 złotych to już sporo, nawet za drewno dębowe i granit. Ze swojego doświadczenia zasugeruję, żebyś przyjrzał się wysokości podstawek, bo np. dla mnie z reguły na zdjęciach standy czy kolumny wyglądają na wyższe niż w rzeczywistości.Te o których mowa mają 62 cm, czyli standardowo, ale jednak niewiele. Weź miarę i zobacz ile to jest. Jeżeli jesteś wysoki i siedzisko Twojego fotela czy kanapy nie jest bardzo niskie to warto rozważyć wyższe podstawki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam forumowiczów. Niestety ale nawał obowiązków w pracy oraz awaria auta sprawiły że musiałem na jakiś czas odpuścić sobie poszukiwania sprzętu a zamiast eksplorować audio-fora szperałem po forach motoryzacyjnych... ;) Ale już wszystko ok, wracam do sprawy. Na szczęście z kolumn które miałem zamiar odsłuchać nikt nic mi z przed nosa nie sprzątnął. Na dzień dzisiejszy mam 4 propozycje: usher v601 za 2400, jamo d430+standy za 2700, nht 1.3a za 1700 oraz xavian neox 1 za 2500. Bardzo dużo dobrego słyszałem na temat tych xavianów, a właściwie opinia jednego z recenzentów, że są one bardzo uniwersalne i sprawdzą się praktycznie w każdym gatunku muzyki a to właśnie chciałbym osiągnąć. Ushery i jamo są do odsłuchu blisko mnie więc to nie problem, reszta to już dalsza eskapada więc poprosiłbym o jakieś rady i opinie, co wy byście wybrali, a może co byście zdecydowanie sobie odpuścili.

No i w tym momencie wchodzi temat kabli głośnikowych który mam chyba najmniej zgłębiony. Ile mniej więcej przeznaczyć? Czy w moim przypadku warto aż tak się nad nimi rozwodzić? Czy jakaś w miarę solidna melodika wystarczy? Nie chciałbym żeby kable coś "sknociły" w brzmieniu, najlepiej jakby były neutralne i jak najlepiej przewodziły sygnał. No i konfekcja, czy jest ona aż tak istotna? Spotkałem się z opinią że wystarczy tylko je dobrze zalutować i będzie git. Wszelkie porady, sugestie i wasze doświadczenia mile widziane:) Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz wzmacniacz, swoje ulubione nagrania i jedź na odsłuchy. To najlepsza rada. 
Jeśli nie możesz pojechać w obydwa miejsca, to wybierz Jamo do posłuchania. Są bardziej neutralne i uniwersalne.
Ushery są jasne i dość ostre. Choć dobre jakościowo, nie ulega wątpliwości. 
Szkoda tylko, że tak się pospieszyłeś z tym NADem. Bo będzie on dla kolumn jak tancerz. Mocny, dobrze zbudowany, ale co rusz depczący po palcach oraz pachnący zbyt tanią wodą kolońską. Czyli braki w wyrafinowaniu. Oczywiście to porównując z klasą takich kolumn jak Jamo.

Co do przewodów, to na razie nie wiesz jakie kolumny wybierzesz a chcesz porady w sprawie okablowania? Przecież to też element zestawu audio i musi pasować do całości. Czyli o tym po tym. :)
Jakie przewody będą dla Ciebie wystarczające, naprawdę nie wiem. Napiszesz ile Ci zostało pieniędzy i wybierze się coś najlepszego z rynku wtórnego.
Melodika należy do okablowania podkreślającego nieco niskie tony. 
Końcówek można nie konfekcjonować wtykami. Bo nawet najlepsze, to jakieś tam zło konieczne. Lutowanie też nie jest moim zdaniem dobre, choć niektórzy "pobielają" końcówki cyną ze srebrem. Najlepiej po prostu, jeśli jest taka możliwość, zdjąć izolacje na odcinku 1 - 1,5 cm i tak zakręcić "gołe" przewody w terminalach głośnikowych. 

 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem już po zakupie kolumn. Wybór padł na NHT 1.3a. Kolejny raz przekonałem się, że pieniądze nie grają. Słuchałem droższych monitorów (usher v601, b&w 685s2, elac uni-fi bs u5) i jednak nht najbardziej mi się spodobały a biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny wybór był dla mnie oczywisty. I tu podziękowania dla forumowicza Angel za to, że naprowadził mnie na ich trop bo powiem szczerze,że nigdy nie słyszałem o takim producencie kolumn i był to czarny koń wśród kolumn które mnie interesowały. Sprzedawca łączył je ze wzmacniaczem sphinx project 10 i brzmiało to naprawdę rewelacyjnie, przynajmniej jak na moje niedoświadczone ucho. Miałem wątpliwości jak poradzi sobie z nimi mój nad c370 ale nie było żadnych problemów. Dźwięk może był troszkę mniej detaliczny ale za to bass wydawał się bardziej mięsisty, schodził jeszcze niżej i przyjemność z odsłuchu była cały czas ogromna jak dla mnie. No i teraz to jest już ten moment na zakup kabli. Sprzedawca polecił mi kimber 4tc albo 8tc ze wskazaniem raczej na te drugie. Cena wysoka bo używane widziałem w przedziale 700-1000zł. Jak myślicie, warto byłoby zainteresować się właśnie tymi kabelkami? Co moglibyście polecić od siebie? Oczywiście rozmawiamy o używkach. No i tak jak pisałem w poprzednim moim poście, czy konfekcja jest aż tak istotna?

Szukam również przedwzmacniacza gramofonowego. Na oku mam iFi audio iPhono oraz Graham Slee Gram Amp 2 SE (używane). Nie wykluczam również nowego thorensa mm008... Jeśli ktoś z forumowiczów jest w stanie coś mi tutaj podpowiedzieć będę wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Janek-86, Zerknij na ten wątek
"Wybór niedrogiego preampa"
https://forum.audio.com.pl/topic/45941-wybór-niedrogiego-preampa/

Marcin B. przetestował kilka przedwzmacniaczy gramofonowym w swoim systemie - m.in. Thorensa 008. Zarówno ten Graham 2 SE jak i Thorens 008 są dobrymi przedwzmacniaczami gramofonowymi, wartych pieniędzy o których wspominałeś.

A jeśli chodzi o kwestię konfekcji - to nie tylko lutowanie, ale są też końcówki zaciskane (no. AirLock). Jeśli często nie będziesz przepinał sprzętu, to w przypadku kabli głośnikowych możesz stosować gołe końcówki (o czym zresztą pisał już wcześniej Kolega Angel).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam na forum po pewnej przerwie. Spowodowana była ona skompletowaniem w końcu planowanego zestawu i skupieniem się już tylko na słuchaniu muzyki. Bardzo dziękuję wszystkim którzy pomogli, doradzili mi w wyborze. Zestaw "wyklarował się" następująco: kolumny NHT 1.3a, kable głośnikowe van den hul revolution, wzmacniacz nad c370, przedwz. gramofonowy LAR LPS-1, gramofon thorens td235 z wkładką AT-95. Czy jestem zadowolony? Bardzo! Mam niesamowitą frajdę z odsłuchu starych płyt moich rodziców, staroci wyszperanych na giełdach jak również nowych winyli. Trochę trwało to kompletowanie ale po wszystkim stwierdzam, że warto było być cierpliwym i nie kupowaniem wszystkiego na hura bo było kilka pozycji które nie byłyby najlepszym wyborem. Czy można było lepiej? Może i tak ale moje oczekiwania zostały spełnione w 100% a to jest najważniejsze. W tym roku już raczej odpuszczę ale pomału zaczynam myśleć o lepszej wkładce bo at-95 to podstawowa wkładka która mimo wszystko bardzo fajnie gra i bardzo mnie ciekawi co może wycisnąć z płyty wyższy model... Ale na to przyjdzie jeszcze czas:) Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi! Pozdrawiam!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek-86,
cieszę się, że jesteś zadowolony z zakupu.
Jak widać wybierając spośród dwóch preampów - kupiłeś trzeci :-)
Jeśli chodzi o wkładkę - to faktycznie pograj na AT95, a potem oprócz modeli AudioTechnica warto zastanowić się np. nad Ortofonem Blue lub Red (w zależności od tego, ile będziesz chciał wydać).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...