Skocz do zawartości

Dźwięk do TV dla LAIKA


Majchu

Recommended Posts

Hej !

Witam wszystkich forumowiczów debiutując tu i licząc, że zostanę na dłużej.

Słuchajcie szukam zestawu audio do:

1. Koszt: MAX 1000zł, tak naprawdę myślałem na starcie o 600zł - wolałbym propozycję z tej półki cenowej.

2. Do sprzętu: TV LG 

3. Pomieszczenie: Pokój ok. 20m2. Mozliwe, że za rok ok. 25m2. Kwadrat (jedna ściana okno balkonowe i zwykłe na prawo od telewizora. Praktyczne na całej długości.

4. Użytkowanie: Głównie filmy blue ray z płyt i laptopa. S-Fi, fantasy (Star Wars, Hobbit, Transformers itd. itp.) : 75%, Sport: 15%: Konsola w przyszłości: 10%

Bardzo, bardzo proszę o pomoc. Kompletnie nie znam się na sprzęcie audio natomiast potrafię wychwycić dobry dźwięk od złego pisząc bardzo potocznie i zwięźle. 

Do odkrycia tego forum (czyli do dziś), byłem przekonany, że kupię soundbar. Myslałem nad :http://www.euro.com.pl/soundbar-speakerbar/lg-sh4.bhtml?from=ceneo&p=690.00&cr=0&t=20170621-1423&1098358  -> górna granica moich kosztów. Jednak po przeszukaniu forum i wielu opiniach dowiedziałem się, że soundbar to nietrafny wybór i... znów zwariowałem :) Całe dnie po pracy wpierw rozglądałem się za TV(jest w drodze już uff...), a teraz głowa ciężka po chłonięciu wiedzy o sprzęcie audio. Zdaje sobie sprawę, że w takich kosztach chce się wszystkiego za pół darmo i ciężko takiej osobie jak ja doradzić ale może uda się coś podpowiedzieć w którą stronę powinienem zmierzać, za czym się rozglądać, a może nawet zasugerować konkretny model.

Dzięki za cierpliwość !

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie to jest problem - i to duży!

Przede wszystkim powiedz jak chcesz podłączyć odtwarzacz i komputer. Bo jeśli analogowo (para kabli cinch), to wystarczy wzmacniacz lub amplituner stereo i do niego kolumny. Jeśli jednak dźwięk z odtwarzacza i komputera ma iść cyfrowo (i podobnie cyfrowo ma wychodzić z TV - zapewne przez wyjście optyczne) to na amplituner (lub wzmacniacz) stereo z wejściami cyfrowymi trzeba wydać (używany) koło tysiąca. A gdzie do tego kolumny?

Możesz też poszukać starego wzmacniacza z wbudowanym przetwornikiem cyfrowym (DAC), było pare takich modeli (ale zazwyczaj miały pojedyńcze wejście cyfrowe, maksimum dwa takie wejścia). Koszt to minimum 500zł - czyli znowu za mało zostaje na kolumny.

Wnioski: 600zł na wzmacniacz/amplituner + kolumny to pomyłka, 1000zł to minimum (oczywiście kupując sprzęt używany). Zastanów się teraz czy w ogóle oraz ile wejść cyfrowych potrzebujesz i jakich, potem można się będzie zastanawiać co dalej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... więc tak naprawdę kompletnie nie wiem czy analogowo czy cyfrowo. Nie mam pojęcia o wadach i zaletach obydwu opcji. Wiem za to, że będę chciał używać laptopa jako źródła dźwięku, konsoli i dekodera. Chętnie też skorzystam z opcji podłączenia się bezprzewodowo z moim smartfonem w celu puszcania muzyki ale to sprawa opcjonalna i chyba tylko kompatybilna z soundbarem. Niestety na chwilę obecną nie mam możliwości zwiększenia budżetu. Hmm może coś na start do rozbudowy ? Albo faktycznie na rok kupić soundbar, a później myśleć o dobrym sprzęcie audio ? Z tymi soundbarami aż tak jest źle naprawdę ? Szczerze to koszt tego co podałem wyżej był dla mnie idealny. Nie mam tez odpowiedniej wiedzy by szukać używanych sprzętów - łatwo będzie można mnie opędzlować.

Edytowano przez Majchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj modele sprzętu jaki masz - i fotki tyłu (gniazda podłączeń).

Może się okazać, że przy takich wymaganiach konieczny będzie (by jakoś ograniczyć koszty) zakup używanego amplitunera kina domowego i kolumn stereo. Na pewno będzie to lepsze wyjście od soundbara (a kupując używany sprzęt - stracisz niewiele lub wyjdziesz na zero sprzedając go za jakiś czas).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizor dopiero do mnie jedzie : http://www.lg.com/pl/telewizory/lg-58UH635V

Na szybko dobrze kombinuje ? 

https://www.olx.pl/oferta/denon-pma-715r-pilot-kolor-srebrny-stan-bdb-amplituner-wzmacniacz-CID99-IDkE9Uq.html#4abdea13d9

https://www.olx.pl/oferta/glosniki-kolumny-mission-701-CID99-IDmM0Zm.html#1aaa98806b

 

Ale szczerze to po prostu podchwyciłem kogoś kto podobny zestaw z forumowiczów ma ;) W sumie ja oceniam dźwięk używając słów: "trzeszczy, nie ma basu, słabo słychać wokal itd, itp." Słucham każdej w dodatku muzyki od symfonicznej po mocno elektroniczną także ucho trochę dźwięków kojarzy mimo wszystko.

 

Edytowano przez Majchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Majchu napisał:

Z tymi soundbarami aż tak jest źle naprawdę ?

Nie jest źle, ale Soundbar to lepsze głośniki do telewizora i jak słuchanie muzyki na telewizorze to beznadziejny pomysł, tak po doposażeniu w soundbar jest trochę lepiej, acz wciąż beznadziejnie. ;)

 

6 godzin temu, Majchu napisał:

Hmmm... więc tak naprawdę kompletnie nie wiem czy analogowo czy cyfrowo. Nie mam pojęcia o wadach i zaletach obydwu opcji.

TV praktycznie zawsze cyfrowo, bo z reguły nie mają od dawna wyjść analogowych poza gniazdem słuchawkowym, które nie oferuje jakości - po prostu gra. Z komputerem sytuacja podobna zazwyczaj. Konsolą czy dekoderem się nie przejmuj, bo dźwięk idzie do telewizora i stamtąd dopiero zostanie skierowany do tego czy innego sprzętu audio.

Wydaje mi się, że warto byłoby dysponować kwotą rzędu 1500 zł, aby mieć jakiś komfort poszukiwań używanego wzmacniacza i kolumn, choć nie jest to jakaś sztywna granica. Można szukać klasycznego wzmacniacza za jakieś 500 zł i za drugie tyle kolumn podstawkowych. Do tego podstawowe kable i połączenie przez gniazda słuchawkowe na początek. Podstawki pod kolumny mogą być kwestią przyszłości, podobnie jak DAC.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kraft napisał:

Może rozwiązaniem są tanie kolumny aktywne z wejściami cyfrowymi, np. Kruger&Matz Journey 2.0 (mają Bluetooth). Nie wiem jak grają, ale powinny być lepsze niż soundbar. Albo mini wieża, np. K&M KM 1808 (ma też BT i NFC). W tym budżecie, nie ma wielkiego wyboru. 

Dzięki Panowie za zainteresowanie. Widzę po wpisach, że bez wydatku rzędu 1000zł daleko nie ujadę. Może jeszcze coś wyłapie do chociażby 600-800zł.

Kraft ---> Tak jak kolumny są w ciekawej cenie i przystępnej dla mnie tak wieża to już wydatek 1000zł z hakiem także odpada. Dzięki za konkretną propozycję - takie są najlepsze bo zawsze lepiej porównać czy się odnieść.

 

EDIT: Tak mnie natchnęło na przemyślenia patrząc na te wszystkie moce wzmacniaczy i kolumn - czy to nie wiąże się z ogromnym poborem prądu elektrycznego ? Pytam bo należę do osób w obecnej sytuacji dla których 100 -200zł do rachunku miesięcznie zrobi różnicę.

Edytowano przez Majchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze aż tyle nie biorą, więc rachunek może wzrosnąć o kilkanaście złotych. Musiałbyś długo i głośno grać, by przekroczyć sto złotych. Zazwyczaj w StandBy biorą parę watów, a w trakcie normalnego grania - rzędu kilkudziesięciu watów.

Dopiero sprzęt wyższej klasy (i grający w klasie A)  i większej mocy potrafi obciążyć kieszeń kwotami powyżej 100zł (niektóre porządne wzmacniacze potrafią brać w trybie StandBy po 50W, a innych lepiej nie wyłączać).

Rozwiązaniem może być zakup taniego używanego DACa ("przerabiającego" sygnał cyfrowy z wyjścia optycznego TV na analogowy), podłączonego między TV a wzmacniacz (koszt rzędu 80-100zł) lub nowego za 120-150zł.

Pozdrawiam

PS. Nadal nie dałeś informacji o odtwarzaczu który masz i jego gniazdach wyjściowych - czy ma coś poza HDMI? Bo jest to ważne i może się okazać, że będziesz potrzebował wzmacniacza/amplitunera z wejściem HDMI (choć i tak sygnał z odtwarzacza BR podłączonego HDMI do TV powinien pojawić się na wyjściu optycznym w TV).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to być system tylko do kina widzę. I dasz radę w 1000 zł dobrsc taki systemik!

Używany onkyo 607/608 Denon 1911/1912 Yamaha 677/679

Do tego komplet mini kolumn pokroju canton movie, magnat interior itp

 

Na rynku wtórnym jest tego trochę.

Odfiltruj sobie ogłoszenia gdzie jesteś w stanie sprawdzić system. Często te używane małe Subwoofery były eksploatowane do granic możliwości więc warto je sprawdzić przed zakupem. Jednak jako zastępstwo dźwięku z tv w zupełności ci to wystarczy. 

A i film obejrzysz w dużo lepszych warunkach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zwłokę.

Dnia 22.06.2017 o 16:39, RoRo napisał:

Wzmacniacze aż tyle nie biorą, więc rachunek może wzrosnąć o kilkanaście złotych. Musiałbyś długo i głośno grać, by przekroczyć sto złotych. Zazwyczaj w StandBy biorą parę watów, a w trakcie normalnego grania - rzędu kilkudziesięciu watów.

Dopiero sprzęt wyższej klasy (i grający w klasie A)  i większej mocy potrafi obciążyć kieszeń kwotami powyżej 100zł (niektóre porządne wzmacniacze potrafią brać w trybie StandBy po 50W, a innych lepiej nie wyłączać).

Rozwiązaniem może być zakup taniego używanego DACa ("przerabiającego" sygnał cyfrowy z wyjścia optycznego TV na analogowy), podłączonego między TV a wzmacniacz (koszt rzędu 80-100zł) lub nowego za 120-150zł.

Pozdrawiam

PS. Nadal nie dałeś informacji o odtwarzaczu który masz i jego gniazdach wyjściowych - czy ma coś poza HDMI? Bo jest to ważne i może się okazać, że będziesz potrzebował wzmacniacza/amplitunera z wejściem HDMI (choć i tak sygnał z odtwarzacza BR podłączonego HDMI do TV powinien pojawić się na wyjściu optycznym w TV).

Roro tak wygląda wejście TV: wejsciajp_qprpqwq.jpg

S4Home ---> Dzięki uprzejmie za porady. Faktycznie jest szansa zamknięcia się w 1tys zł. co jest dla mnie sporą ulgą. Obejrzałem dwa filmy odsłuchując je z głośników TV i to jest jakaś tragedia ! Dialogów przy efektach specjalnych nie słychać ;) O reszscie nie wspomnę !

Niestety z podanych wzmacniaczy dostępny w przyzwoitej cenie 500-550zł jest tylko onkyo 607 ale z pilotem. Jakie głośniki do tego byście polecali ? Zapewne zestaw z subwooferem ? Niestety chyba inaczej patrzę bo raz, że mało propozycji dwa, że tych pojedyńczych nie jestem w stanie testować ze względu na odległość.

 

 

Edytowano przez Majchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym onkyo - to zamienił stryjek! Amplituner wielokanałowy kina domowego 7.1 ? To już lepsza jest yamaha Rx797 - też amplituner ale stereo. Jak lubisz tego typu urządzenia gdzie masz dużo wtyków to kup ten amplituner, bo widzę że kupujesz oczami. Dźwięk dużo lepszy, dynamika, dobrze kontrolowane niskie tony i wydajność prądowa! Jak stargujesz  około 80-100 zł to będzie w Twoim budżecie. Wizualnie taki sobie, cena też taka sobie, ale dźwiękowo bez porównania lepsze od tego onkyo co proponujesz. Sam musisz podjąć decyzję, ale jeżeli mówimy o poprawie dźwięku to nie kupuj kina domowego. Możesz poczekać i poszukać

Zaraz się odezwie kolega z S4Home i powie, że nie kupuj, no ale to Ty będziesz słuchał! Bo wzmacniacze są lepsze, fakt, ale ten amplituner naprawdę dla początkującego audiofila wystarczy.

Link do ogłoszenia
https://www.olx.pl/oferta/yamaha-rx-797-amplituner-najwyzszy-model-CID99-IDn69Ka.html#62ab529bbd

Ten jest w Niemczech dużo lepszy stan, oryginalne pudełko pilot - ful wypas! cena jak stargujesz na 120-130 Euro (około 500-550 zł)  była by okey! Wysyłka do Polski około 100 zł - kuriera załatwiasz sobie sam. Na stronie przesylarka.pl
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/yamaha-rx-797/668761752-172-5755

Opinie użytkowników http://www.audiostereo.pl/yamaha_rx-797_amplitunery-stereo-17-3173-9.html

Fragment testu wzmacniacza:

"Dźwięk jest soczysty, obfity i bardzo ofensywny. To zasługa eksponowanej średnicy, która prezentuje informacje w sposób czytelny, wyrazisty,
choć ulokowany raczej po jaśniejszej stronie. Wokale brzmią w sposób fantastycznie otwarty, pełnią rolę nadrzędną, ich jakość nie pozostawia nic do życzenia. Mimo żywości nie złapem Yamahy na ewidentnych przerysowaniach. Średnicy wtóruje góra, która stara się być jednak neutralna, ani zbyt łagodna, ani metaliczna. Umiejętnie wyważono również proporcje między dźwiękami podstawowymi a towarzyszącymi, Yamaha nie goni za każdym najdrobniejszym detalem, zapominając o meritum przekazu muzycznego. W dolnej średnicy może nie ma stuprocentowego wypełnienia, ale dzięki temu amplituner nie popada w pułapkę wytłuszczenia męskich wokali i niżej operujących gitar, tak często spotykaną w tańszym sprzęcie. W zamian za to Yamaha zapewnia naprawdę kawał uczciwego basu żadne udawanie, ale solidne grzmotnięcie, gdy trzeba, niezła wyrazistość basowego groove’u i ciągnący do przodu rytm. "

Cała recenzja http://rca.rafko.com/pdf/yamaha/yamahax-797.pdf

Poza tym to urządzenie może działać jako przedwzmacniacz lub końcówka mocy. Jak byś chciał wykorzystać do oglądania filmów to możesz podłączyć subwoofer, gdyby niskich tonów było zbyt mało. Pobór mocy nie jest zbyt duży, bo tylko 260W.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - nie kupuję oczami. Każde polecenie wolę przedyskutować z kimś mądrzejszym. Dzięki za zainteresowanie bo poległbym - serio.

Ten z Niemiec wygląda baardzo solidnie i zadbanie. Cieszę się, że dochodzą do mnie takie głosy zdrowo-rozsądkowe. Faktycznie jestem amatorem dźwięków. Chce sprzęt, który PRZEDE WSZYSTKIM zagra dobrze FILM - oglądam sporo z efektami specjalnymi, dynamicznych filmów. Chcę czuć te latające statki no i przy tym żeby nie zagłuszyły dialogów. Mieszkan na razie w bloku także nie wiadomo jak nie będę mógł wyciągnąć ze sprzętu pełnej mocy do muzyki. Nie chcę za to żeby sprzęt żarł mi więcej prądu niż komputer czy TV - czy to możliwe ? :D Wiadomo, że odpalałbym go na specjalnie okazje.

Jutro też zrobię plan sypialni. Pokój jest bardzo "zamkniety" niesie dźwięk, podłoga odbija mocno też mam wrażenie (panele ale gdzieś puste).

Edytowano przez Majchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ta yamaha mogła by spełnić Twoje oczekiwania co do dźwięku, a także byłbyś zadowolony podczas oglądania filmów. 
Moim zdaniem, byłby to jakiś sensowny kompromis między KD, a stereo.
Ja mam stereo, które używam do oglądania TV, do tego dac i ogólnie jestem zadowolony. Efekty np. przelatujących helikopterów, wybuchów bomb itd. są bardzo dobre. Może nie jest to super dokładny dźwięk dookolny jak w kinie, ale dla mnie wystarczające. Ważne byś dobrze spasował kolumny głośnikowe ze wzmacniaczem. Później dodatkowo dźwięk poprawiasz pod siebie kablami. Dużo "roboty" robi dobry kabel głośnikowy i interkonekt (czincz), ale te dobiera się na samym końcu.

No właśnie, a jaki jest stosunek filmów do muzyki? Pisałeś, że 75% film, czy można przypuszczać, że muzyka to jakieś 25%? Może się stanie tak, że dźwięk Cię zauroczy i dojdziesz do do 50/50 film/muzyka? Wtedy warto zainwestować w odtwarzacz CD, bo to prawie najlepszy stosunek jakość/cena.

Edycja: Jak pisałem wcześniej przy tym urządzeniu przyszłościowo możesz modelować dźwięk dokupując końcówkę mocy lub przedwzmacniacz.

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie przekonałeś do tej Yamahy i faktycznie widać, że stereotypowo od Niemca - jest w dobrym stanie, nawet w pudełku z instrukcjami jak dobrze widzę ! Tylko teraz formalności - zarejestrować się chyba trzeba osobno na tym niemieckim ebay ?! Do tego zapytanie czy przesyła do PL.

Jak ktoś ma jeszcze jakieś alternatywy do porównania konkretne to bardzo proszę sypcie linkami !

Edytowano przez Majchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Majchu Jak masz problem z niemieckim to napisz do mnie prywatna wiadomość w języku polskim jaką chciałbyś wysłać Niemcowi. Spróbuję pomóc. Znam trochę niemiecki i przy pomocy słowników i swojej podstawowej znajomości gramatyki niemieckiej postaram się przetłumaczyć - w chwili wolnej.

Tak musisz się zarejestrować.

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jasne ! Najważniejsze - to nie wiem o co pytać. Na pewno o możliwość i koszt do przesyłki ale nie wiem co dalej ;)

Ale zaraz, zaraz... właśnie licze i koszt tego amplitunera to 160 euro, czyli 680zł + koszt przesyłki - hah :) Gruuuubo ponad budżet. Dzięki za propozycję ale odpada.

Za czym warto się jeszcze rozejrzeć w max 400-500zł ?

 

EDIT: Tu już bliżej ale czy warto ? https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/denon-avr-1911-7-1-av-receiver/675632742-172-6594

Edytowano przez Majchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...