Skocz do zawartości

Wzmacniacze BALTLAB Epoca i Endo


Recommended Posts

Jest na Forum AUDIO kilku właścicieli (aktualnych – albo byłych) zacnych wzmacniaczy firmy BALTLAB.
Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami.

Jako właściciel modelu Baltlab Epoca v.2 powiem, że jest to bardzo dobry wybór w tej cenie – ale wymaga starannego doboru pozostałych elementów toru: począwszy od kolumn i źródła, a skończywszy na okablowaniu.
Wzmacniacz ten pokazuje niedoskonałości toru i „lubi” kolumny oraz źródła droższe od niego – bo z kiepskimi zagra przeciętnie.

 

Warto zauważyć, że pokrywa (i radiatory z boku) mają wysoką temperaturę podczas pracy i trzeba o tym pamiętać. Produkowane modele to Epoca v1v3, Epoca 2 i Epoca 3 oraz nowsze (jednocześnie mocniejsze i droższe) Endo 1 i Endo 2.

 

Strona internetowa tej zacnej gdańskiej firmy: http://www.baltlab.pl/
Zespół konstruktorów tworzą Panowie Gerard Wiśniewski i Ryszard Kozłowski.

 

Firma  BALTALB wielokrotnie pojawiała się na AudioShow, wystawiając swoje wzmacniacze. Warto więc zerknąć na relacje z tych targów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszam się jako były właściciel Baltlab v.2. Jak już pisałem w innych wątkach miałem do czynienia z większością produkowanych urządzeń firmy. Pana Ryszarda znam i wielokrotnie z nim rozmawiałem, nie tylko w czasie Audio Show, ale również w okresie, gdy Baltlab był na moim stanie. :)

Gdyby nie brak miejsca i inne względy zapewne nadal byłbym  właścicielem tego świetnego wzmacniacza.

O tym jak gra Baltlab pisałem już wielokrotnie na tym forum. Z Romanem wielokrotnie testowaliśmy przeróżne kolumny, odtwarzacze, kable podłączone do Baltlaba.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dla zainteresowanych przesyłam kilka zdjęć z "rozbieranej" sesji, gdzie w roli głównej występuje Baltlab Epoca w wersji 1v.3. Jaki Baltlab jest, każdy widzi. Jednym się podoba, a drugim nie bardzo. Jednak nie o wygląd tu przecież chodzi, liczy się to co jest w środku. A tam znajdziemy proste i sprawdzone rozwiązania, takiej jak skrócona do minimum droga sygnału (potencjometr umieszczony tuż przy gniazdach wejściowych), konstrukcja w pełni oparta na koncepcji dual mono i dwa solidnie przewymiarowane trafa zasilające. Na tylnej ściance widnieje, mówiący wiele o filozofii projektowania wzmacniaczy przez gdańszczan, napis "NO GLOBAL FEEDBACK - BALANCED POWER STAGE". W środku nie znajdziemy drogich kondensatorów ani kabli. Przedwzmacniacz połączony jest z końcówkami mocy za pomocą komputerowych przewodów Beldena o oznaczeniu 9533, a potencjometr to zwykły niebieski Alps. Mimo to Epoca gra niemalże jak rasowy wzmacniacz z półki Hi-End. O brzmieniu jednak nie będę się tu rozpisywał, sporo jest już o tym napisane na forum.  Zresztą jak na siebie to i tak dużo zdań udało mi się wypocić.Teraz coś dla wzrokowców.

Baltlab Epoca 1v.3 #1.jpg

Baltlab Epoca 1v.3 #2.jpg

Baltlab Epoca 1v.3 #3.jpg

Baltlab Epoca 1v.3 #4.jpg

Baltlab Epoca 1v.3 #5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Wszystko jest do zrobienia. W Epoce jest to o tyle łatwe, że pre z końcówką są połączone przewodem, który można by było poprowadzić do gniazda zamontowanego w tylnej ściance. Miejsce na dodatkowe gniazda są, tylko trzeba wywiercić otwory. 

Pozostaje tylko pytanie o sens takich przeróbek. Sam nie rozdzielałem Epoci i nie próbowałem jej łączyć z innym pre lub z inną końcówką, więc nie umiem powiedzieć czy warto to robić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy Sugerowałem się tym, że wiele fabrycznie rozdzielonych końcówek i pre zamontowanych w integrach po wymianie fabrycznych zworek na inne - daje nieporównanie lepszy dźwięk. Dlatego pytałem. Dodatkowo można wykorzystać wzmacniacz jako pre lub końcówkę.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9 października 2017 o 09:28, 1Ender napisał:

co sądzisz o rozdzieleniu sekcji przedwzmacniacza i końcówki oraz wyprowadzeniu na zewnątrz poprzez dodanie złącz?

... Czy warto?

A po co rozdzielać, skoro Baltlab jako integrą jest bardzo dobry?

Poza tym konstruktor nie robi zestawów dzielonych tylko koncentruje się na kilku modelach wzmacniaczy i jakoś wszyscy są zadowoleni. A wyjątki są bardzo nieliczne.

Zdaje się że strasznie na oślep strzelasz pomysłami... 

pozdrawiam

PS. Proponuję jednak skupić się na  rzeczywistym Baltlabie a nie na udziwnieniach w stosunku do Epoki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, ze w Baltlabie jest bardzo dobre pre i do tego producent podkreśla, ze skupił się na zasilaniu. Więc co od czego chcialbyś rozdzielić? To integra i tak byla projektowana. Kolejny pomysł z cyklu czym rożni się integra od wzmacniaczy dzielonych....

I myślisz, ze przeróbkami typu wymiana 5cm przewodu dokonasz rewolucji. A ktoś siedział kilka godzin jaki to ma być kabel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, audiowit napisał:

Tym bardziej, ze w Baltlabie jest bardzo dobre pre i do tego producent podkreśla, ze skupił się na zasilaniu. Więc co od czego chcialbyś rozdzielić? To integra i tak byla projektowana.

Faktycznie zasilanie w Baltlabach jest bardzo dobre (zresztą nie tylko to).
Zresztą rozmawiałem z Panem Ryszardem Kozłowskim na temat końcówek mocy - co odpowiedział to można się domyślać patrząc na sprzedawane produkty :-)
...oraz ich tylne ścianki, bo jakoś w żadnym modelu nie widać gniazd PRE-OUT.

A widać, że są to przemyślane konstrukcje i nowe modele powstają w wyniku przemyśleń nad tym, co można poprawić w starych i w którą stronę pójść dalej (oby wreszcie czarne nóżki w ENDO ewoluowały w stronę ładnego wyglądu, a nie tylko funkcjonalności).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Odkopuję wątek. Czy ktoś słuchał Endo 1 lub Endo 2? Wrażenia? Szczególnie interesuje mnie, jak się to ma do mojego Haiku Sol II - czy Endo też tak przeciągają dźwięki na średnicy, czy też bardziej zdecydowanie je kontrolują.

@RoRo, @audiowit, @Belfer54, @Audio Autonomy ?

Z góry dzięki - pozdrawiam. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2022 o 10:36, Rafał S napisał:

Czy ktoś słuchał Endo 1 lub Endo 2? Wrażenia?

Rafał - tylko na Audio Show słuchałem Endo2, nie w warunkach domowych (nie byłem już zainteresowany ich zakupem, nie lubię gdy tranzystor się grzeje jak lampa i do tego żre prąd na potęgę ). Endo 1 było trochę za nisko jak na moje potrzeby (choć i tak przecież modele ENDO są powyżej linii Epoca-ale to już stare czasy...).

Co do przeciągania dźwięku na średnicy - nie zaobserwowałem tego, ale nie pamiętam z jakimi kolumnami to grało, więc nie będę się wypowiadał jak by to zagrało u Ciebie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

Dzięki za szczerą opinię. :)Mój entuzjazm do Endo 2 trochę w tym momencie słabnie, nawet biorąc pod uwagę, że za punkt odniesienia przyjmujesz pewnie klasę D. :)

Rafał, a co z Leemą? Jest w kręgu Twoich zainteresowań czy z powodu braku możliwości jej wypożyczenia, odpuszczasz? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seba3002 napisał:

Rafał, a co z Leemą? Jest w kręgu Twoich zainteresowań czy z powodu braku możliwości jej wypożyczenia, odpuszczasz? 

Raczej odpuszczam. Może do tego wrócę, jeśli nic innego nie spełni moich oczekiwań, a Leema jakimś cudem poczeka (w co wątpię). Gdybym wypożyczył z salonu pod kątem zakupu używki gdzie indziej, byłoby to przecież zwykłe oszustwo.

1 godzinę temu, Fantomas napisał:

Jestem byłym posiadaczem Epoca III. 

Nie miałem jeszcze lepiej grającego systemu jak w tedy. To była przestrzeń, bas, czar, detal na górze; a to wszystko na czarnym tle. Gral z cocktail Audio i VA.

Wart każdej złotówki!

Dzięki. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Z opisów użytkowników w sieci wywnioskowałem iz produkty tej firmy to "Górna Półka". I nawet jesli to prawda że...

 

Dnia 2.05.2022 o 23:40, RoRo napisał:

tranzystor się grzeje jak lampa i do tego żre prąd na potęgę 

To i tak myślę że to mała niedogodność, jaką trzeba ponieść by uzyskać super dźwięk. - oczywiscie piszę to jako "czytelnik", nie miałem jeszcze możliwości usłyszeć tych zacnych produktów.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  miałem Baltlaba Epoca z rozłączoną kocówką, przerobionego na końcówkę mocy  przez samego konstruktora. W rozmowie Pan Kozłowski przyznał, że sam tak gra :), z dac Benchmark. Wg mnie baltlab lepiej grał jako końcówka mocy. Jeżeli firma faktycznie już nie istnieje to wieeeeelka szkoda. Ja Baltlaba wspominam bardzo dobrze, świetny wzmacniacz. Gdyby miał wybierać Leema vs Baltab to bym wybrał Baltlaba, dla mnie Leema jest słabo wykonana, Tucana i Antila brumiała z trafo, Tucana pykała co jakiś czas, w Antila się zacinały płyty, taki garażowy sprzęt, Baltlab wykonany bez zarzutu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, essewissa napisał:

Jeżeli firma faktycznie już nie istnieje to wieeeeelka szkoda. 

To czy istnieje3, to jest chyba płynna sprawa. Latem pisałem do p. Kozłowskiego w sprawie wypożyczenia i potencjalnego zakupu Endo 2. Z początku bardzo pozytywny kontakt telefoniczny, wydawało się, że rzecz jest do załatwienia, ale potem się to urwało - brak wzmacniacza i brak odpowiedzi. Obaj panowie mają już jakieś inne zajęcia, Baltlabem zajmują się  z doskoku. Dystrybucja przez wybrane salony wciąż funkcjonuje, ale firma nie pracuje już pełną parą. Szkoda, bo bardzo mnie zaintrygował Endo 2 i na serio go rozważałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...