Skocz do zawartości

Budżetowe stereo do niewielkiej pracowni


rogalik

Recommended Posts

Szanowni,

szukam, przeczesuję i już sam nie wiem w którą stronę iść i do kogo się zwrócić o radę.

Poszukuję niewielkiego zestawu stereo do domowego biura na poddaszu (3,5x5m, w tym skosy na 2/3 pomieszczenia) który zastąpi mi stacjonarnego maka który (poza, od czasu do czasu, pracą) zwykle służy do odtwarzania muzyki - chciałbym się uniezależnić od potrzeby odpalania komputera (poza godzinami pracy) na ile to tylko możliwe. Stereo powinno być nowe, mieć CD oraz odtwarzanie ze Spotify (DAB i dodatkowe wejścia/wyjścia nie są mi potrzebne, więc nie grają żadnej roli w wyborze). Miejsca na sam sprzęt mam niewiele, więc wysoki stack i solidne kolumny też niestety odpadają. Chcę też się ustrzec przed dodatkowymi elementami typu Chromecast Audio (choć może niepotrzebnie się opieram bo efekty będą dokładnie takie same - nie wiem, nie znam się na szczegółach). Limit powiedzmy 2000zł - akustyka pomieszczenia przez skosy raczej nie zachwyca, więc inwestycja w droższy sprzęt raczej nie będzie już zasadna (i tak nie wykorzystam pełni jego możliwości, a serce będzie bolało na samą myśl, że się marnuje). Dołożenie jeszcze 5000 by kupić coś sensownego raczej nie przejdzie

Po wstępnym rozpoznaniu wytypowałem 2 małe zestawy:

- Pioneer X-CM66D - niewielki zestaw i teoretycznie powinien spełniać wymagania, czyli grać z płyty i Spotify

- Yamaha MCR-N470D - trochę większy i "poważniejszy" zestaw. Ponoć ma już sensowne brzmienie (jak na tę klasę sprzętu)

Czy jest to sensowny wybór? A może szukać czegoś innego pod takie wymagania?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, sugestie i komentarze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kraft napisał:

Możesz jeszcze rozważyć Pioneera X-HM72 i Panasonica SC-PMX100. Szkoda, że musi być CD, bo to ogranicza wybór.

Niestety CD jest obowiązkowe. Dzięki za podpowiedź co do innych zestawów - wrzucam je na listę do sprawdzenia.

11 godzin temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

Jeżeli w grę wchodzą tylko komponenty nowe, to Pianocraft 470 jest najsensowniejszym wyborem za dwa tysiące. Możesz go wypróbować w naszych salonach.

Dzięki. Postaram się skontaktować z salonami w Warszawie i sprawdzić który ma 470 i umożliwi przesłuchanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Jesli zależy Ci na możliwie najlepszej jakości dźwięku, pomyśl o drobnym zwiększeniu budżetu. Spójrz proszę na zestaw Pioneer XC-HM86D / Indiana Line Nota 260X. To bardzo nowoczesny system, który pod względem wyposażenia w pełni Cię usatysfakcjonuje. Przy tym zaoferuje bardzo dobrą klasę dźwięku. Jako alternatywa nawet wyraźnie taniej możemy zbudować system na bazie Pioneer XC-HM86D oraz kolumn Wharfedale Diamond 220.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na używanym trzeba się troche znać ale pewnie w ostateczności po dłuższych poszukiwaniach uzyskałbyś lepszy efekt,

...i nie przywiązuj tak dużej uwagi do CD, sam mam yamahe 470 i z cd jest imho zauważalnie gorszy dźwięk niż ze spotify czy radia internetowego a poza tym ze względu na mnogośc dostępnych źródeł CD juz wogóle zupełnie nie używam, mimo posiadanych około lub więcej niż 100 płyt na stanie ;)

.. może (jeśli nie chcesz teraz przepłacać)  kup sobie taką yamahę 470 z podstawowymi głośnikami a w przyszłości jak Ci będzie mało to stare głośniki wyrzucisz do kosza, a zastąpisz je innymi np używanymi po niewysokiej cenie, np podobne jak te są łączone z tą elektroniką http://allegro.pl/kolumny-b-w-685-i6864803408.html lub mniejsze, lub inne marki jeśli coś znajdziesz ciekawszego, powinieneś już później wiedzieć jakie brzmienie bardziej Ci odpowiada 

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawas2001, to dziwne co piszesz, że dźwięk z radia internetowego czy Spotify jest lepszy od CD tej Yamahy. Ale może tak jest, jeśli porównywałeś bezpośrednio.
A jakie kolumny masz?

Oczywiście pełnowymiarowy zestaw, dobrze dobrany i wcale nie droższy, pokazałby lepszą jakość dźwięku. Na ogół ta jakość też jest zauważalnie lepsza jednak z CD niż z internetu.

No i w zestawie Yamahy to są jednak kolumny, nie głośniki. Głośniki są dopiero w ich obudowach. Propagujemy na forum poprawne określenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już pisałem wiele razy że mam b&W 686 s2 i jak ostatnio porównywałem z wiekszymi tesi 260 (puszczone na r-n602 w wygłuszonym pomieszczeniu) to muszę powiedzieć że jak na swoje rozmiary to te moje 686 z yamahą 470tką bardzo dobrze grają ( w normalnym niewygłuszoym pokoju o rozmiarach 10-15 m2 ), choć przyznam ze zależy też jak się to rozstawi (np na długiej vs krótkiej ścianie) bo akustyką można nieco zamieszać przynajmniej jesli o niskie tony chodzi:) 

ogólnie to sprawdzałem i z cd dzwięk miał takie zauważalne metaliczne zabarwienie, czego z radia i spotify absolutnie nie ma - jest czysciutko, ale ja jestem laik więc nie powiem  skąd to się wzęło bo mam nadzieje że mi się nie wydawało :)

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawas2001CD być musi, bo duża część płyt które mam nie jest dostępna na Spotify - uroki małych wytwórni i wydawców niezależnych (niby można przerabiać na pliki, ale nie wiem czy by mi się chciało siedzieć nad wszystkimi albumami). Czy używałeś 470 przez dłuższy czas? Jak współpraca ze Spotify? Nie ma z tym problemów? Jeśli przypasuje mi brzmieniem, to prawdopodobnie właśnie ten zestaw wybiorę, a za jakiś czas ew. zmienię kolumny na inne (jak będę wiedział czego mi brak i w którą stronę iść).

@AngelBy kupić używany zestaw to trzeba się jednak znać na sprzęcie i mieć dużo czasu na szukanie i sprawdzanie. Niestety wiedzy w tej tematyce nie mam, a czasu wolnego też ostatnio nie za wiele. Jeśli chodzi o pełnowymiarowy zestaw, to musiałbym pewnie solidnie przearanżować pokój by znaleźć miejsce. Wiem, że kupując gotowy mini zestaw za 2000 nie dostanę sprzętu który zadowoli wrażliwe uszy, ale jestem w stanie żyć z taką decyzją. Ma to być coś co będzie grało (a nie pierdziało) i pozwoli mi odciąć się od komputera jako źródła muzyki. Jeśli za jakiś czas stwierdzę, że to za mało, będę miał już sprecyzowane wymagania, to kupię coś poważniejszego, a ten sprzęt pójdzie do sypialni, by przygrywać rano/wieczorem.

@Q21Dzięki za porady. Niestety prawie 3000 to już ponad mój budżet (już 2000 to budżet + coś dodatkowo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rogalik, nie będę Cię do niczego na siłę namawiał. Nie bardzo mi się chce wierzyć, że nie można zmieścić pełnowymiarowego zestawu w pokoju 17,5 m². Ja mam w podobnej wielkości pomieszczeniu, ze skosami, zestaw; powiedzmy minimum 10 krotnie droższy (jako używany, bo biorąc pod uwagę ceny nowych elementów, to jeszcze dużo droższy).
I gra jak na moje uszy naprawdę dobrze.
Ale rozumiem, że zamiast dobrego dźwięku wolisz mini wymiary i funkcjonalność. Szkoda. Od tego tu jesteśmy, by Ci poradzić wybrać coś nawet bez odsłuchu.
Zaryzykuję stwierdzenie, że zagrałoby to lepiej niż Yamaha PianoCraft nawet z B&W.

Jakiś czas temu doradziliśmy (też bez odsłuchu) system za ok. 20 kzł. Kolega był bardzo zadowolony. Wiadomo, zawsze polecamy odsłuchy. Ale czasem jest to niemożliwe. Mamy tu grono doświadczonych forumowiczów, którzy słyszeli niejedną konfigurację. I może to głupio zabrzmi, ale mają też po prostu "czuja".
Oczywiście ten "czuj', to nie tak sroce spod ogona wyleciał. Ale to lata doświadczeń, osłuchania, porównań.
Dlatego pytamy o tak wiele aspektów, zagadnień, prosimy o różnorodne dane. Niektórzy się denerwują, nie rozumiejąc po co to robimy.

Minusy zakupu Yamahy. Trzeba wymienić kolumny na lepsze - dodatkowy koszt. Nie zagra tak dobrze, jak nieźle z głową dobrany, pełnowymiarowy zestaw.
Tracisz na odsprzedaży nowego ( a tak prawdopodobnie będzie) od 25 - 50 % (średnio). By lepiej zagrało musisz dokupić lepsze kolumny. A to dodatkowy koszt.
Plusy. Masz gotowy zestaw i o nic (oprócz dźwięku) się nie martwisz.

Minusy zestawu pełnowymiarowego, używanego. Możliwość, że nie wszystko będzie działało jak trzeba. Naprawa lub regulacja w serwisie. Duże gabaryty. Trzeba dokupić dodatkowe okablowanie. Pewnie zewnętrzny DAC.
Plusy. Dźwięk średnio o klasę lepszy. Większa elastyczność wymiany elementów na lepsze w przyszłości. Małe straty (albo w ogóle) na odsprzedaży.

Ogólnie jeśli nawet miałbyś niefart i trafiłbyś na coś z usterką, to koszt naprawy będzie raczej mniejszy, niż straty na odsprzedaży Yamahy PC.
Nie masz pewności, że nowa Yamaha będzie bezawaryjna (wiele nowych, niedrogich systemów jest). I małe szanse, że uznają Ci naprawę gwarancyjną za darmową.
Będą próbowali na wszelkie sposoby udowodnić, że usterka, to Twoja wina. W sumie raczej tak, czy siak zapłacisz za wizytę w serwisie.
Trzeba wiedzieć od kogo się kupuje, czasem wyczuć kogoś. Nieraz po opisie albo zdjęciach można wiele zdiagnozować.
Niektórzy psioczą na handlarzy. Bo Ci mają wyższe ceny. Niektórzy rzeczywiście wyższe, ale nie wszyscy przesadzają. Za to moim zdaniem czasem warto kupić od handlarza, bo świadomie nie wprowadzi w błąd. A jeśli już zdarzy się jakaś wpadka, to jest bardziej chętny do pomocy, wymiany, zwrotu sprzętu, niż przypadkowy sprzedający. Takim ludziom zależy także na dobrej opinii, nie chcą negatywnych wpisów, bo to obniża ich wiarygodność.

Oczywiście droga typu: Zakup Yamahy PC, sprzedaż dedykowanych kolumn i kupienie lepszych, sprzedaż Yamahy PC i kupienie lepszego zestawu, też ma sens, tylko poniesiesz większe wydatki.
Są pełnowymiarowe dźwiękowo zestawy, które mają mniejsze gabaryty. Na przykład Cyrus albo Heed, czy Pro-Ject. Ale kosztują sporo. Można składać nawet na takie z drugiej ręki.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja powiem tak - yamahę mam z pół roku i nie narzekam wszystko działa jak trzeba bez opóźnień jak w wielu innych małych sprzętach, ogólnie mam ją podpiętą przez wifi. spotify i radiem internetowym się steruje z poziomu androida. jedyne co mnie czasem denerwuje to że od czasu do czasu mi rozłancza router i go muszę potem restartować ale może dlatego że sprzęt jest praktycznie na drugim końcu mieszkania niż yamaha tj 2,5 pokoju dalej lub też ewentualnego winowajcę upatrywałbym tablet którym steruję,

jeśli chodzi o ten sprzęt to na 17,5 m2 może być (ale nie musi) ciut mały, ale jeżeli wcześniej słuchałeś na kompie to przeskok będzie i powinno Ci wystarczyc, ja mam swojego w mniejszym pokoju około 10m2, sprawdzając na 15m2 też hulał z tym że mogło brakować basów przy ustawieniu na krótszej ścianie, na dłużzej powinno być lepiej.

 jeżeli miałbym dzisiaj docelowo kupować pod taki metraż to żeby osiągnąć 'pełnie' szczęścia i możliwośći to najprawdopodobniej zastnawiałbym się nad czymś w rodzaju yamahy r-n602 (minus to brak CD ale ja już praktycznie nie używam) + używane głośniki z niskotonowcem ok16cm za około 1000pln -zakładam że będą sprawne - zapłacisz za takie ponad 50% taniej czyli za ten 1000 powinnieneś kupić sprzęt używany o klase lepszy niż za nowy w tej samej cenie

... a tak na prawdę jeśli byś się choć trochę znał to na allegro nawet pomiędzy 400-700 kupisz parę całkiem ładnie grających kolumn :)

... na brak CD jest taka rada że w tej yamaha i dużej i małej masz również możliwość słuchania z dysku twardego plików po wifi, powinno działać bez zastrzeżeń

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź w jednostkę pioneera. Możesz ją kupić bez seryjnych kolumn które przeważnie stawiają mocne ograniczenia w brzmieniu tego typu zestawienie.

No chyba że 470 także jest do dostania jako sama jednostka? 

Prawdę mówiąc nie wiem. 

Zastosowanie innych niż seryjne monitory wyciąga z tych jednostek dużo lepsze granie.

Przetestuje to sobie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...