Skocz do zawartości

Subwoofer do domu.


Ramzes

Recommended Posts

Witam,

Od jakiegoś czasu kombinuję z różnego rodzaju subwooferami do domu, który służyć ma do słuchania muzyki. Problemem jest tutaj akustyka pomieszczenia lub wykorzystany subwoofer, ale uzyskanie 20hz przy niewielkim odchyleniu zdaje się być niemożliwością w pokoju odsłuchowym. Problem jest taki, że nieważne gdzie ustawiony jest subwoofer i nieważne jaki on jest, nie potrafię uzyskać czystych 20hz w pokoju. Oczywiście 20hz generuje bo tylko wyjdę do przedpokoju i ciśnienie akustyczne jest ogromne, ale w pokoju, w którym ma być 20hz jest pustka.

Faktem jest, że pokój odsłuchowy jest bardzo mały (4x4x3m) i nie wiem czy jest w ogóle możliwe uzyskanie takiej długiej fali. Próbowałem już wszystkiego. Od zamkniętych, muzykalnych obudów do T-line, ale żaden nie daje pożądanego efektu. Na 20hz zależy mi dlatego, że lubię słuchać drum and bass oraz decafów.

Teraz kilka pytań:

1.) Myślicie, że uzyskanie czystych 20hz w pokoju zależy od akustyki pomieszczenia czy bardziej od obudowy i zamontowanego głośnika?

2.) Jeżeli zależy od obudowy i głośnika, to dlaczego nie uzyskałem satysfakcjonujących wyników w momencie testowania 4 różnych wooferów w różnych obudowach?

3.) Moc mam wystarczającą bo głośniki napędzałem Crownem XLS 1500

4.) Głośniki wykorzystane, które nie zdały testu to: JBL GT5-12  (fs 29hz, 12"), DD audio 3512g (fs 30hz, 12"), Ground Zero GZRW 15D4 (fs 25hz, 15") i Dayton Audio RSS390HF-4 (fs 18hz, 15")

Muszę nadmienić, że subwoofer ten będzie odpowiedzialny tylko i wyłącznie za generowanie dźwięku od około 35hz w dół, dlatego niepotrzebny mi jest woofer, który sprawdzi się w wyższych częstotliwościach bo robota ta przydzielona jest dla innego głośnika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii w takim metrażu nie ma szans na uzyskanie 20Hz bez względu na konstrukcję. Jasne, że zależy od akustyki, ale akustyka to także wielkość pomieszczenia odsłuchowego, wzajemne relacje pomiędzy powierzchniami. W pomieszczeniu 16m2 nie sądzę, że uzyskasz nawet 40Hz. Fala dźwięku o częstotliwości 20Hz ma długość na pewno przekraczającą 15m. Czyli pomieszczenie wielkości nawet około 50m2 może być za małe (zapewne tak będzie). 

Pomijam fakt, że w muzyce  subwoofer jest zbędny, ale rozumiem, że ktoś może takie wybrzmienia lubić. 

 

...dodam tylko, że bardzo niskie częstotliwości odbierane są przez organizm (narządy) jako wibracje, co jest niebezpieczne dla zdrowia (choroba wibracyjna, zespół wibracyjny). 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie!

Długość fali na to nie pozwala. 

Wbrew pozorom ale może tutaj pomoc inwestycja w dwa suby. Absolutnie nie zachęcam się do ich kupna. Bo wydatek spory a testy więcej niż wskazane. 

Jeśli jednak masz taką możliwość to wypróbuj ustawienie z dwoma subami. Poczytaj o ich odpowiednim ustawieniu. 

Ewentualnie mogę ds co kontakt do gościa który to już wytestowal.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...