Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze głośników, ew systemu audio.


Zbigniew Wideryński

Recommended Posts

Cześć, jestem tu nowy i mam nadzieję dobrze trafiłem aby podpytać.
Od razu powiem że jestem totalnie-zielony zwłaszcza jeśli chodzi o terminologię oraz znajomość techniczną. Co nie znaczy że nie mam swoich ulubionych rodzai brzmień. Aby wytłumaczyć na czym polega mój problem opiszę co gdzie i jak.


Na codzień zazwyczaj słucham płyt z Yamaha ISX-18D i muszę przyznać że jak na takiego brzdąca to całkiem fajnie to gra. Do tego Telewizor 55 cali i jakieś najprostsze kino domowe Samsunga HT-J4550. Gra bardzo "płasko" ale lepiej niż tv  Do tego mam podłączonego Gramofon AT LP-120 ale słuchanie tego z tych głośników to straszny ból. Pod TV podpięta jest także konsola, ale aby nie meczyć otoczenia i mieć trochę funu z gry podpinam sobie Słuchaweczki ATH-T500 i także całkiem jak na moje uszy fajnie to gra.
To tyle analizy sytuacji, przejdźmy do problemu. Z tego wszystkiego postanowiłem podnieść jakoś dźwięku, zwłaszcza w kontekście słuchania płyt + gramofon. Ale czasem pod konsole także fajnie byłoby coś posłuchać lepiej.


Dostałem Yamaha R-N500‎ w spadku. Leży, kurzy się więc pytanie co dalej...
a) jakie kolumny kupić do tego amplitunerowzmacniacza  Chyba tak to najlepiej określić?
b) czy i co pod niego podłączyć? no i jak. TV, gramofon, zestaw 5.1, konsola ?
c) Czy to w ogolę ma sens czy sprzedać kino domowe i ten amplitunerowzmacniacz i zamienić na coś bardziej sensownego?
d) czy nawet rezygnując z dzwięku 5.1 jest sens lłączyć duże kolumny plus te małe pierdy ???


Słuchałem a jakimś x markecie fajne kolumny YAMAHA do 2500PLN za dwie. Ale czy to ma sens? Muszę przyznać że jak na moje ucho grały bardzo fajnie. to było chyba fs f-330
Chętnie wysłucham rad, porad podpowiedzi. 


Wybaczcie całe to uzewnętrznienie, ale stwierdziłem że dzięki temu będziecie w stanie powiedzieć coś w którą strone iść 
Pozdrawiam,

PS. Zapomniałem dodać. Salon około 30 metrów Wysokość 2.60  (sąsiedzi przyzwyczajeni do głośniejszego grania) Słucham jazzu - awangardowego ale i hip-hop, soul, R&B, funk, rock alternatywny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam R-N500 i uważam, że to niezły sprzęt. Funkcjonalny i ładnie, szczegółowo grający. Możesz spokojnie zacząć od zbudowania systemu w oparciu o ten amplituner. Masz w nim wejścia do podłączenia wszystkiego co posiadasz. To amplituner stereofoniczny więc jedynie zestawu 5.1 pod niego nie podłączysz. Jedynie kolumny stereo i ewentualnie subwoofer.

Napisz ile chcesz przeznaczyć na kolumny stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Mam R-N500 i uważam, że to niezły sprzęt. Funkcjonalny i ładnie, szczegółowo grający. Możesz spokojnie zacząć od zbudowania systemu w oparciu o ten amplituner. Masz w nim wejścia do podłączenia wszystkiego co posiadasz. To amplituner stereofoniczny więc jedynie zestawu 5.1 pod niego nie podłączysz. Jedynie kolumny stereo i ewentualnie subwoofer.

Napisz ile chcesz przeznaczyć na kolumny stereo.

Hey, dzięki.  Znalazłem dzis coś takiego. NS-F330/NS-P350 Więc liczę się z kosztem 2500/3000 na kolumny centralne. Potem dokupie coś na boki i głosnik centralny. Potem wymiana amplitunera ktory zrobi  5.1 i na koncu woofer.  

1. czy to ma sens, czy lepiej kupić coś "klasę niżej" jesli i tak nie usłyszę róznicy

2. jak najlepiej podłaczyć to wszystko do tego sprzętu. Cyfrowym tv amplituner? On chyba nie ma hdmo zatem arc żeby się uruchamiał nie zadziała

3. Czy do teko amlitunera jak już kupie głośniki jest sens podpinać cos z starego zestawu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co żeś się tak uparł na kino domowe?
Jeżeli tak bardzo chcesz KD to po pierwsze nie ten dział, po drugie dobry dźwięk w KD to tak 3-4 razy ten budżet co masz. Możesz sprzedać wszystko i dołożyć do około 10 tysięcy złotych. W tym budżecie kupisz dobrej klasy amplituner KD + zestaw kolumn głośnikowych oraz okablowanie - oczywiście używany!

Zależy jaką drogą chcesz iść. To Ty sam musisz podjąć decyzję, czy chcesz Kino domowe czy zestaw stereo. W stereo te same efekty osiągniesz 3-4 razy mniejszym nakładem środków finansowych. Muzyka nagrywana jest w "trybie" dwukanałowym, czyli w Stereo. Nie w wielokanałowym. Filmy też można oglądać w Stereo i jest całkiem dobrze. Można ewentualnie dołożyć jakiś "sub" do stereo, ale tylko w przypadku gdy w FILMACH będzie za mało niskich tonów. Co raczej rzadko się zdarza. 
  Do muzyki nie stosuje się "subufera" bo może on więcej zepsuć niż poprawić. Poza tym średniej klasy "subufer" - mówię o używanym kosztuje od 1,5 k w górę - to takie minimum.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Zbyszku. 

Polecam zajrzeć do wątku założonego przez kolegę Jacka.

Warto poczytać jest tam sporo ciekawych zagadnień. Ja również cenie sobie dobrej jakości stereo nad kino domowe średniej jakości. Z KD jest bardzo wiele problemów żeby to dobrze rozstawić i uzyskać zadowalający efekt poza tym dobrej jakości stereo kreuje tak dokładną scene, że efekty z filmów czy gier robią świetne wrażenie pisał o tym też ostatnio kolega Simson. 

Jak zawsze najlepszym wyjściem jest sprzęt zadbany z drugiej ręki. Klasyczne stereo plus ewentualny dac, który pozwoli ci podpiąć źródła dźwięku do wzmacniacza i dodatkowo kreować ulubione brzmienie w zestawie. 

Porządnie się zastanów po lekturze co jest najważniejsze dla Ciebie czy jakość i muzyka(niezwykle istotna również  i w filmach i  w grach) czy poprostu efekty potężne wybuchy, dudnienia itd. 

Pozdrawiam Michał. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram w całej rozciągłości to co napisał wyżej Kolega Sanwing. Kolego Zbigniew poczytaj trochę wątków pisanych przez doświadczonych Kolegów, piszących na tym forum od lat, którzy kierują się własnym, nabytym latami doświadczeniem, nie powtarzając przy tym po innych wytartych komunałów. 

Zdecyduj co chcesz i co dla Ciebie najważniejsze. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i potrzebami.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey Dzięki Wielkie. Po uważnej lekturze przyznaje piątke autorom ;) Totalnie prawda. U mnie w sumie KD pojawiło się jako prezent ponieważ nigdy się jakoś nad tym nie zastanawiałem globalnie. OK  to wiem już w którą stronę iść. Wczoraj chwile posłuchałem kilku kolumn Yamahy. Czy podpowie ktoś czymś się różni NS 777  NS-F330.

Oraz nie ukrywam w tej chwili ogromną wygodą jest to iż KD odpala się razem z tv via ARC. Zakładam że w tym wpadku nie ma takiej opcji> Czy da się może kupić coś co połączy uruchamianie w całość ;)

Rozumie że w tej opcji tv podłączyć najlepiej przez wejście cyfrowe. Dzięki temu konsola będzie sobie radzić z dźwiękiem. A gramofon podpinam bezpośrednio do  wzmacniacza.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Gdyby ktoś jeszcze odpowiedział o kolumnach to byłoby super.

 

PS. Musze przyznać iż po przeczytaniu recenzji http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2595-yamaha-ns-f330 Jakoś mnie to przekonuje. Aczkolwiek kusi mnie żeby dołożyć parę złotych więcej i kupić NS- f350 lub NS-777 Tylko które lepsze?

PS2. Pytanie jeszcze czy YAMAHA R-N500 poradzi sobie z takimi kolumnami :?

 

 

Edytowano przez Zbigniew Wideryński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze byłyby kolumny od specjalisty w tej dziedzinie a nie od molocha przemysłowego. Recenzje zazwyczaj są przychylne. Ale też trzeba tam często czytać między wierszami. 

Co do elektroniki, to może być "kombajn" Yamahy. Przyjemnej i ciepłej zagra RN 602, ale jest droższa. 

Ja za takie pieniądze wolałbym sprzęt używany. Kolumny i klasyczny wzmacniacz stereo. A do tego dobry DAC, by podłączyć telewizor. Czy inne źródło z wyjściem cyfrowym. Za takie same pieniądze miałbym dużo lepszej jakości dźwięk. Ale to ja ?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RN500 to dość udany model a pomieszczenie 30m nie jest specjalnie olbrzymie.

Z nowych Heco Music Style 900, Elac Debut F6

Z używanych: http://allegro.pl/canton-chrono-590-czarny-hg-para-okzaja-bdb-stan-i6869625631.html

http://allegro.pl/dali-evidence-870-hi-end-okazja-i6868167932.html

http://allegro.pl/dynaudio-72-i6859995206.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...