Skocz do zawartości

Dobór kolumn - trudne warunki


mfilipiak

Recommended Posts

Pisząc o falowodach miałem na myśli ustroje wokół głośnika wysokotonowego, taką szczątkową tubkę. Wiele firm je aplikuje np. JBL. Na pewno nieco ograniczają rozpraszanie wysokich tonów. Oprócz b-r z przodu w grę wchodzą jeszcze membrany bierne, ale nie wiem, czy na tak wysokim poziomie cenowym, ktoś je stosuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jeszcze coś zauważyłem. Z rysunku technicznego wynika, że kolumny będą podwyższone względem podłogi o ponad 25 cm. Będzie to miało wpływ na wysokość na której będzie się znajdował głośnik wysokotonowy, a w rezultacie będzie prowadzić do zaburzonej charakterystyki pasma w miejscu odsłuchowym. Rozwiązaniem może być wybór kolumn z odwróconym układem głośników (wysokotonowy poniżej średniotonowego np. jak w kolumnach firmy Mission). Inne rozwiązanie, to zakup dużych monitorów (np. KEF R300, Xavian Ambra, Harbeth Monitor 30.1 Domestic lub Harbeth Compact 7ES-3) i ustawienie ich na odpowiedniej wysokości. W tym przypadku może też cała zabudowa nie wyglądałaby tak dziwnie, jak z zabudowanymi kolumnami podłogowymi. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nienawidzę możliwości żeby takie prowadnice utrzymały kolumny. Tym bardziej solidnie. 

Chyba że stosują jakieś przemysłowe. 

Mam wrażenie że koniecznie to chcesz wpakować żeby ładnie wyglądało kosztem nawet dźwięku.

Może będę zbyt bezpośredni ale moim zdaniem, zaznaczam że absolutnie nie jestem zwolennikiem takich systemów, ale może taki sonos, czy heos ci po prostu wystarczy?

Postawisz go gdzie będziesz chciał na odsluch a później schowasz. 

Widziałem wiele klasycznych systemów które są kombinowane. Żadne z nich nie zagrało dobrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam dokładnie ten sam problem. Moze nawet gorszy, bo faktycznie nie mam gdzie rozstawic tych kolumn i projektanci wnętrza zaproponowali jeden z dwoch wariantow.

Odstawienie glosnikow od sciany powoduje kolizje z piecem/kominkiem i nie wyglada za dobrze, na dodatek tracimy sporo potrzebnego miejsca do postawienia ksiazek, plyt, itp.

597737801bd70_109salonkuchniajadalniaC_14.thumb.jpg.e33a1e3a5374e6dc76f1ef0f0d3abd62.jpg

Z kolei wstawienie w zabudowe prawdopodobnie spowoduje katastrofe akustyczna.

5977378160977_109_Salon_Kuchnia_Jadalnia_10_MT_109salonkuchniajadalniaA_14.thumb.jpg.28c238902d83938ba6bd6f655843a0af.jpg

Zastanawialem sie nad innego rodzaju glosnikami (pierwotnie zalozone sa Elac FS 78, mialy grac razem z Onkyo TX-8270), ktore nadaja sie do postawienia w zabudowie, lub do powieszenia pod sufitem/ w suficie podwieszanym. Byc moze rozwiazaniem sa glosnikami instalacyjne - jesli sa lepsza opcja, jak to dobrze zaprojektowac i zamontowac w zabudowie? Te polecane wyzej Totem Acoustic moglyby byc pewnym rozwiazaniem.

Znalazlem tez szafki, ktore sa przeznaczone do schowania glosnikow - czy to ma szanse dobrze grac?

http://www.unnu.nu/en/functions/

Będę wdzieczny za pomysly i podpowiedzi :)

Edytowano przez wicked83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wicked83. Propozycja numer dwa jest do kitu, ale jedynka wygląda obiecująco. Możesz zamieścić jeszcze plan pokoju, bo z wizualizacji nie wszystko da się wyczytać?

Barry. Czy kąt pod jakim Twoje kolumny są podniesione do góry nie jest zbyt duży? Jak daleko siedzisz od kolumn? Ze zdjęcia wynika, że są raczej wycelowane w sufit, a nie w miejsce odsłuchowe.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

@Kraft Kolumny stoją płasko na podłodze. Metrów kwadratowych otwartej przestrzeni (razem z kuchnią) jest ok 35-40.

Układ jak poniżej (na czerwono kolumny):

Przechwytywanie.PNG.ea8fb4c709d0352fe73a482be68f2301.PNG

Opcja z wystawionymi do przodu jest mniej realna (koliduje z piecem/kominkiem).

@Barry Takie głośniki z podstawkami wygladaja ok - czy będą również dobrze grać, gdy będa miały zabudowę po bokach (a przynajmniej na jednym boku)? Jakie modele bys polecal do Onkyo?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft, baza stereo wynosi u mnie 2,2m i tyleż samo mam do miejsca odsłuchu - czyli spełniona zasada trojkata równobocznego... co do kąta podstawek to może i są wycelowane w sufit ale to dopiero gdzieś u sąsiadów B| u mnie idealnie wysokotonowe "trafiają" w ucho. 

@wicked83, u mnie gra to dobrze ale nie doskonale - świadom byłem ograniczeń związanych z akustyką pomieszczenia. Jak takowe rozwiązanie by się sprawdziło u Ciebie, dowiesz się tylko poprzez odsłuch wybranych kolumn - właśnie u siebie w domu. Dostrzegam iż Twoja komoda ma zaledwie 39cm głębokości - niewiele zatem miejsca pozostanie za kolumnami co może negatywnie wpłynąć na dźwięk. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rms.plWygląda ciekawie, tylko szukam czegoś mniej więcej o połowę tańszego. Chociaż takie rozwiązanie w stylu Mythos10 lub XTR-60/50 na pewno pasowałoby do wnętrza. Na pewno łatwiejsza jest instalacja na ścianie niż w meblu. Tylko czy to jest porównywalna jakość do kolumn podłogowych? Czy jest możliwość odsłuchu gdzieś w Warszawie? Czy uzycie amplitunera stereo bedzie dawało lepszy efekt niz zwykły, tańszy amplituner kina domowego (glosniki sa umieszczone w kategorii kino domowe, nie stereo). Wreszcie, czy jakość dźwięku takich głośników różni się jakoś radykalnie od dobrego soundbara? Czy charakterystyka dzwieku pasuje do Onkyo? Elac miały łagodzić selektywne, techniczne brzemienie Onkyo - te Mythosy chyba będą dodatkowo je podkreślać?

15 godzin temu, Kraft napisał:

A czym są te dwa duże kwadraty przy schodach?

Te kwadraty to pufy do siedzenia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedł bym za radą kolei i zastosował kolumny podstawkowe a te wspomog po prostu subwooferem. 

Wstawianie ich wnękę to posiadanie kolumn dla kolumn. Tyle. Pierwsza opcja byla dobra, ale jesli nie pasuje wam wizualnie no to już inna kwestia. 

Zachęcam do sprawdzenia kolumn u siebie. Eypozyczyc je od nas razemz z amplitunerem i sprawdzenie. Aranżacja projektanta to jedno, a jak wygląda w domu i jak gra to drugie. 

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Powiedz mi jeszcze, na ile te widoczne na aranżacjach meble masz już kupione/zamówione? Jaki jest pole do zmian?

Na razie jest pelne pole do zmian, nic jeszcze nie jest kupione i nie stoi :)

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Poszedł bym za radą kolei i zastosował kolumny podstawkowe a te wspomog po prostu subwooferem. 

Wstawianie ich wnękę to posiadanie kolumn dla kolumn. Tyle. Pierwsza opcja byla dobra, ale jesli nie pasuje wam wizualnie no to już inna kwestia. 

Zachęcam do sprawdzenia kolumn u siebie. Eypozyczyc je od nas razemz z amplitunerem i sprawdzenie. Aranżacja projektanta to jedno, a jak wygląda w domu i jak gra to drugie. 

 

Pozdrawiam

Tak tez podejrzewalem. Pojde w kierunku kolumn podstawkowych lub instalacyjnych / nasciennych. Poslucham w sklepie i wtedy postaram sie cos dobrac. Ktorych producentow glosnikow mozecie polecic do tego Onkyo TX-8270 jesli chodzi o instalacyjne/naścienne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wicked83 napisał:

Znalazlem tez szafki, ktore sa przeznaczone do schowania glosnikow - czy to ma szanse dobrze grac?

http://www.unnu.nu/en/functions/

no ładne te mebelki ale tutaj chyba kogoś poniosła wyobraźnia:

IMG_1717.PNG

a skoro mebli jeszcze nie masz nabytych to zastanów się dobrze z projektantem nad taką aranżacją aby jednak wejść w klasyczne kolumny czy to podłogowe czy też podstawkowe... moim zdaniem te wszystkie "wynalazki" naścienne to tylko taki półśrodek do słuchania muzyki. 

Edytowano przez Barry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że masz wystarczająco dużo miejsca na prawidłowe ustawienie pełnowymiarowych kolumn podłogowych. Jeśli 40 m2 to zbyt mało na podłogówki, to co mają powiedzieć posiadacze 15-20 metrowych pokoi?

Przesyłam Ci plan, jak może to wyglądać. Wprowadziłem na niego kolumny o wymiarach podstawy 20x30 cm. W takim ustawieniu uzyskujesz całkiem przyzwoite odstawienie kolumn od ścian (50 cm od bocznych i 60 cm od tylnej liczone do membran głośników). Możesz się w przyszłości zdecydować jeszcze na jakiś estetyczny ustrój akustyczny za kolumnami, to już w ogóle będzie cacy. W tym ustawieniu kominek, też nie powinien stanowić problemu, chyba, że ma otwarte palenisko. Bazę stereo masz około 2,2 m i taką też odległość do idealnego miejsca odsłuchowego. Moim zdaniem akustycznie i wizualnie będzie OK. Proponuję tylko szafkę pod telewizorek zrobić szerszą niż 39 cm (na planie wrysowałem 45 cm), bo może Ci się sprzęt nie zmieścić (szczególnie, jak kupisz sobie w przyszłości coś lepszego niż 8270).

Propozycja1.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Barry napisał:

no ładne te mebelki ale tutaj chyba kogoś poniosła wyobraźnia:

a skoro mebli jeszcze nie masz nabytych to zastanów się dobrze z projektantem nad taką aranżacją aby jednak wejść w klasyczne kolumny czy to podłogowe czy też podstawkowe... moim zdaniem te wszystkie "wynalazki" naścienne to tylko taki półśrodek do słuchania muzyki. 

No wlasnie sie tak zastanawialem, czy to jest jakos 'specjalnie' zaprojektowane, aby te głośniki grały, czy to jednak wyobraźnia grafika pogalopowała troche za daleko :)

Jutro wybieram się na odsłuch i zobaczę czy te naścienne to duży kompromis względem podłogowych. Zakładam też, że kolumny podstawkowe postawione na meblu też będą grały lepiej od naściennych?

30 minut temu, Kraft napisał:

Uważam, że masz wystarczająco dużo miejsca na prawidłowe ustawienie pełnowymiarowych kolumn podłogowych. Jeśli 40 m2 to zbyt mało na podłogówki, to co mają powiedzieć posiadacze 15-20 metrowych pokoi?

Przesyłam Ci plan, jak może to wyglądać. Wprowadziłem na niego kolumny o wymiarach podstawy 20x30 cm. W takim ustawieniu uzyskujesz całkiem przyzwoite odstawienie kolumn od ścian (50 cm od bocznych i 60 cm od tylnej liczone do membran głośników). Możesz się w przyszłości zdecydować jeszcze na jakiś estetyczny ustrój akustyczny za kolumnami, to już w ogóle będzie cacy. W tym ustawieniu kominek, też nie powinien stanowić problemu, chyba, że ma otwarte palenisko. Bazę stereo masz około 2,2 m i taką też odległość do idealnego miejsca odsłuchowego. Moim zdaniem akustycznie i wizualnie będzie OK. Proponuję tylko szafkę pod telewizorek zrobić szerszą niż 39 cm (na planie wrysowałem 45 cm), bo może Ci się sprzęt nie zmieścić (szczególnie, jak kupisz sobie w przyszłości coś lepszego niż 8270).

 

Bardzo dziękuję za propozycję i opinię. Zobaczę (usłyszę) jutro jak wygląda kwestia jakości dźwięku pomiędzy kolumnami podłogowymi, podstawkowymi a głośnikami naściennymi. Jeśli będzie przepaść to będę negocjował z żoną dalej :) Trzymajcie kciuki :)

Edytowano przez wicked83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wicked83 napisał:

@rms.plWygląda ciekawie, tylko szukam czegoś mniej więcej o połowę tańszego. Chociaż takie rozwiązanie w stylu Mythos10 lub XTR-60/50 na pewno pasowałoby do wnętrza. Na pewno łatwiejsza jest instalacja na ścianie niż w meblu. Tylko czy to jest porównywalna jakość do kolumn podłogowych? Czy jest możliwość odsłuchu gdzieś w Warszawie? Czy uzycie amplitunera stereo bedzie dawało lepszy efekt niz zwykły, tańszy amplituner kina domowego (glosniki sa umieszczone w kategorii kino domowe, nie stereo). Wreszcie, czy jakość dźwięku takich głośników różni się jakoś radykalnie od dobrego soundbara? Czy charakterystyka dzwieku pasuje do Onkyo? Elac miały łagodzić selektywne, techniczne brzemienie Onkyo - te Mythosy chyba będą dodatkowo je podkreślać?

Te kwadraty to pufy do siedzenia :)

Tutaj są testy, żeby kolumna grała jak podłogowa to musi być podłogowa. Każda inna, zamontowana na ścianie, w ścianie nie będzie grała jak podłogowa. Koniec kropka. Niezbędne jest wsparcie subwoofera, jeśli mają się pojawić w dużej ilości niskie tony. 

http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/487-definitive-technology-mythos-xtr-60-supercube-6000 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rms.pl napisał:

Tutaj są testy, żeby kolumna grała jak podłogowa to musi być podłogowa. Każda inna, zamontowana na ścianie, w ścianie nie będzie grała jak podłogowa. Koniec kropka. Niezbędne jest wsparcie subwoofera, jeśli mają się pojawić w dużej ilości niskie tony. 

http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/487-definitive-technology-mythos-xtr-60-supercube-6000 

Ok, dziekuję. Akurat subwoofer chciałbym umieścić i zawsze gdzieś znajdzie się na niego miejsce, więc może taka kombinacja 2.1 z wiszącymi głośnikami będzie akurat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Kraft napisał:

Jeśli 40 m2 to zbyt mało na podłogówki, to co mają powiedzieć posiadacze 15-20 metrowych pokoi?

Że podłogówki mogą stać w pokoju 15 m2.

Kupując, projektując, budując mieszkanie / dom i potem meblując zawsze bierze się pod uwagę miejsce na pralkę i lodówkę i oczywiście telewizor. A na system audio nie. I potem mamy wątku typu salon 80 m2 i szukam kolumn do wciśnięcia w rogi za firankę i wzmacniacza slim, bo żona zamówiła szafkę za 10 tysięcy zł, ale "pełny" wzmacniacz się nie zmieści.

Audio wymaga kompromisów, ale znowu nie takich wielkich. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie jak ważna jest muzyka, dźwięk w naszym życiu. Może nie tak ważna, że choćby przesuniemy dla niej sofę? A może warto przemeblować całe pomieszczenie.

Nie chcę źle ocenić autowa wątku ani kolegi, który dopisał się tu z podobnym problemem, ale jeśli celuje w dobry dźwięk to musi mu stworzyć warunki i tyle, albo pogodzić się z dźwiękiem kiepskim / średnim, może soundbarem, może systemem typu mini wieża i po temacie.

Oczywiście koledzy z branży podawali dedykowane rozwiązania takich problemów, ale one nigdy nie są tanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasny, ja tylko sprostuję jedno. Dobre audio nie znosi kompromisów.

Z całą resztą Twojej wypowiedzi się zgadzam. I rzeczywiście trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie. Czym jest muzyka w moim życiu?

Jeśli tylko tłem, to tłem pozostanie. I nie wymagamy zbyt dużo od dźwięku, gdy kolumny oraz miejsce odsłuchowe są byle jak i byle gdzie ustawione.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...