Skocz do zawartości

Dobór kolumn - trudne warunki


mfilipiak

Recommended Posts

Wlaśnie nie chciałem wywoływać burzy. Muszę poprzeć Angela. W stereo nie ma kompromisów. Jeśli się pojawiają to odbija się to na jakości dzwięku. KAŻDY element jest ważny. Jeśli zaniedbamy jeden lub kilka to będziemy cieszyli się już tylko częścią tego co moglibyśmy mieć.

Dlatego tak ważne jest planowanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Ojej, całe życie to kompromisy :) Muzyka jest dla mnie ważna częścią życia, ale czy tak ważna jak możliwość pogapienia się w ogień kominka w zimowy wieczór? Nie wiem. Każdy ma swoje preferencje.

Czy pralka jest w życiu ważna? Nie, jest po prostu potrzebna. Tak samo jak szafka, sofa, kuchnia, stół. Dobry dźwięk to już pewien luksus, z którego można z mniejszym lub większym bólem zrezygnować. 

Dzisiaj jadę na odsłuch - zobaczę jakiego rzędu kompromisem są określone typy kolumn/głośników i dam znać. Pewnie jeszcze najdą mnie wątpliwości :) W każdym razie dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po pierwszym odsłuchu. Nie zdążyłem sprawdzić wszystkich opcji, ale przynajmniej jedna sprawa wydaje się jasna - kolumny podłogowe dla mnie robią różnicę.

Wg obsługi sklepu wstawienie kolumny do szafki nie jest aż takim dramatem, widzieli już takie rozwiązania i na pewno wpłynie to na jakość, zwłaszcza niskich tonów, ale wciąż powinno grać przyzwoicie i można to skompensować odpowiednim subwooferem.

Zaproponowano mi do tego Onkyo głośniki w obudowie zamkniętej KEF Q950 lub Dali Zensor 7, ewentualnie Monitor Audio Silver. Do tego subwoofer REL T7i. Nie zdążyłem przesłuchać różnych kolumn ani w ogole subwooferów - na razie sluchałem tylko tych KEFów i dla porównania podstawkowe Audiovector QR1. Muzyka na KEF brzmi świetnie, a filmy też mają wyraźne dialogi i niezłe efekty, przy czym to było i tak bez subwoofera. Trochę to przekracza mój budżet, ale najwyżej się trochę sprężę :) 

Pytanie czy warto inwestowac 4k w subwoofer. Tego pewnie dowiem sie na kolejnym odsłuchu, a potem ostatecznie juz w domu. Jeśli ktoś ma jeszcze jakies ciekawe sugestie, to chętnie przeczytam :)

Edytowano przez wicked83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wydawanie pieniędzy na suba do stereo, jako partnera dla dużych kolumn podłogowych, nie ma żadnego sensu. Lepszy efekt przyniesie dodanie tej sumy do kupna droższych podłogówek. 

Uwaga techniczna. KEF Q950 nie są konstrukcją zamkniętą, bo mają zamiast bas-refleksu membrany bierne. Obudowa zamknięta, to inna konstrukcja, w której energia wytwarzana przez wewnętrzną stronę membrany nie jest w ogóle wypromieniowywana na zewnątrz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wicked83 napisał:

Wg obsługi sklepu wstawienie kolumny do szafki nie jest aż takim dramatem, widzieli już takie rozwiązania i na pewno wpłynie to na jakość, zwłaszcza niskich tonów, ale wciąż powinno grać przyzwoicie i można to skompensować odpowiednim subwooferem.

moja rada - zmień sklep! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Moim zdaniem wydawanie pieniędzy na suba do stereo, jako partnera dla dużych kolumn podłogowych, nie ma żadnego sensu. Lepszy efekt przyniesie dodanie tej sumy do kupna droższych podłogówek. 

Uwaga techniczna. KEF Q950 nie są konstrukcją zamkniętą, bo mają zamiast bas-refleksu membrany bierne. Obudowa zamknięta, to inna konstrukcja, w której energia wytwarzana przez wewnętrzną stronę membrany nie jest w ogóle wypromieniowywana na zewnątrz.

Ok, dzieki za informacje. Zwroce na to uwage. Moze wlasnie takie prawdziwe zamkniete kolumny mialyby tutaj sens?

2 godziny temu, Barry napisał:

moja rada - zmień sklep! 

Heh :) Sklep byl juz sprawdzany i polecany, generalnie ma dobra opinie, wiec moze jednak wiedza co mowia :) Ostatecznie i jak przeslucham to rozwiazanie w pomieszczeniu, wiec w najgorszej mozliwej opcji przerobi sie troche mebel i postawi podstawkowe. 

Edytowano przez wicked83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie obieraj za główne kryterium wyboru umiejscowienia bas-refleksu lub jego braku. To szczegół konstrukcyjny, który wcale nie przesądza o możliwości poprawnego grania kolumny w danym ustawieniu. Moim zdaniem masz dość miejsca na każde "normalne' kolumny.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Dla zainteresowanych: konfiguracja Onkyo TX-8270 i KEF Q750 zdała egzamin w zabudowie w wersji 2 (czyli kolumny są obudowane płytą meblową z 3 stron. Na podłodze stoją na płytach kamiennych, które z kolei stoją na małych nóżkach.

Subwoofer okazał się niepotrzebny, same kolumny generują wystarczająco dużo basu. Jakość muzyki z dostępnego w Onkyo Tidal HiFi w pełni spełnia moje oczekiwania. Te konkretne głośniki nawet lepiej brzmią na wprost niż ustawione w trójkącie.

Dużym zaskoczeniem było dla mnie jak istotne okazały się kable - początkowo zastosowaliśmy Chord Clearaway, ale dźwięk miał za dużo wysokich tonów i męczył. Po zmianie na Tellurium Q Ultra Blue, tony były bardziej wyrównane, a wciąż słychać dobrze szczegóły.

To tak na pocieszenie dla wszystkich, którzy muszą iść na kompromis ze swoimi lepszymi połówkami i ustawiają kolumny w zabudowie. Dziękuję wszystkim za opinie, bardzo mi pomogły. Pozdrowienia! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wystawieniu do przodu przede wszystkim lepiej słychać basy, są bardziej głębokie, przestrzenne. Jeśli chodzi o tony średnie i wysokie, nie słyszę wielkiej różnicy. Podsumowując, na pewno lepiej, gdy nie są schowane we wnęce, ale nie jest to jakaś dramatyczna różnica dla ogólnego wrażenia z odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu kolegów z tego forum jednak by ci to sugerowało. Dlatego zrobiłem to pierwszy abyś sprawdził. 

To ustawienie wizualnie pasuje. Ale nie widzę problemu aby faktycznie na czas odsłuchu, takiego dłuższego , lepszego, wyjść je z wnęki i rozkoszować się większym, czy tam lepszym basem.

Miłego użytkowania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...