Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu


Karol Tyma

Recommended Posts

Cześć. 

Chciałbym skompletować swój pierwszy zestaw. Wstępnie wybrany został wzmacniacz NAD 326 oraz kolumny Polk Audio T50. Na początku muzykę chciałem puszczać z laptopa, dokupić do zestawu CA DAC 100 oraz chromecast audio. Myślę jednak, czy nie lepsza opcja będzie dokupienie raspberry pi 3 hifiberry DAC+. 

Osoby które mają doświadczenie bardzo proszę o informację co jest lepszym rozwiązaniem. Czy jako laik linuxowy dałbym sobie rade z konfiguracja i obsługą malinki ? Co da lepszą jakość i wygodę użytkowania ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Karolu.

Stoisz przed niby małym dylematem, ale jednak. Sam bardzo długo myślałem co jest bardziej opłacalne czy malina, chrome czy może terminal z wgranym daphile. Koszt maliny z dac jest niestety za wysoki moim zdaniem(chyba że używki) skoku jakości nie będzie na tyle duży by dopłacać(albo i wcale) Tidal to jakość 16bit/44.1 i do odtwarzania z tego wystarczy chromecast. Opcją tanią jest właśnie terminal, ale mobilność podobnie jak w laptopie mniejsza no i musisz mieć tv żeby terminal podłączyć. Wiele zależy od tego czy masz swoją muzykę np na dysku czy chcesz korzystać tylko z Tidala, Spoty itd jeśli masz bibliotekę na fizycznym nośniku wtedy warto pomyśleć o terminalu za 50-100 zł plus dac. Jeśli Spoty wtedy ja bym jednak w chrome poszedł. 

Istotną sprawą jest DAC koniecznie posłuchaj go w swoim zestawie żeby nie było za jasno bo i DACMAGIC100 jest dość jasny i sam chromecast lekko rozjaśnia brzmienie(opinia moja i kolegi Arka) najlepiej jakbyś wypożyczył np od S4home sprzęty i porównał u siebie.

PS co do DAC maliny nie wiem czy jest on na tyle dobry by zastąpić nim zewnętrzny DAC typu nostromo czy ifi. Jeszcze kwestia mobilności maliny Pi nie wiem jak jest tam z obsługą ze smartphona na obecną chwilę.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie już spokój temu dac magic. On naprawdę wyostrza. Później się ludzie męczą żeby złagodzić ten dzwięk. Rozumiem, że jest tani ale może lepiej trochę dopłacić, a nie później szukać okablowania i reszty toru żeby to upożądkować. Musiałem się odezwać bo wyglada na to, ze na rynku jest tylko CA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol Tyma, przede wszystkim musisz określić jakiego typu dźwięk lubisz. Jasny, ostry, twardy, chłodny, suchy, konturowy, czy przeciwnie ciemny, łagodny, miękki, ocieplony, soczysty, dobrze wypełniony w średnicy itp. Możesz użyć własnych określeń. Choć sądząc po kolumnach i wzmacniaczu, jesteś zwolennikiem drugiej opcji. O ile te elementy wybrałeś świadomie, po odsłuchu.
Jakiej muzyki słuchasz? To też ważne.
Mam nadzieję, że kolumny i wzmacniacz dobrze dobrałeś do wielkości pomieszczenia, możliwości ustawienia kolumn i własnego gustu?

@audiowit, DacMagic też może dobrze zagrać. Nawet bardzo dobrze, ale na pewno nie saute. Trzeba się sporo napracować. Mój kolega ma taki, z lepszym zasilaniem, kablami i gra naprawdę bardzo dobrze. Oczywiście ma pierwszą wersję. Napakowaną. Bo druga, to już wiatr hula w środku. Inny DAC.
A że gra wciąż jasno, to inna sprawa. Niektórzy szukają takiego dźwięku.

 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale tylko w takim przypadku i ze świadomościa, że nie moze być łączony z ostrym wzmacniaczem czy kolumnami.

Warto zwrócic uwagę na Nostromo. Z zasilaczem niewiele wyższa cena.

Właśnie ktoś przed chwilą napisał reckę Nostromo. Szukajcie ostatnie wpisy w wątku.

https://forum.audio.com.pl/topic/46712-kolumny-do-sypialni/?page=2#comment-185792

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie zacznę od początku. Jestem aktualnie na etapie wykańczania domu i chciałbym po wprowadzeniu się skompletować jakiś w miarę dobry sprzęt audio. Z uwagi na bardzo liczne inne wydatki oraz permanentny brak czasu budżet ustaliłem na poziomie 3 500 PLN. Na początku miał być Onkyo TX 8150 + kolumny, ale odszedłem od tego pomysłu. Obecnie chciałbym jakiś wzmacniacz, kolumny i DAC podłączony do laptopa, ewentualnie malinkę jeżeli jej obsługa nie jest kłopotliwa. 

Słucham głównie z sieci czy też z dysku zewnętrznego. Nie używam CD. Chciałbym żeby dało radę w jakiś sposób słuchać radia (przede wszystkim TOK FM)

Pomieszczenie to salon około 30 metrów otwarty na kuchnię (15 metrów). Muzyka przeróżna: od dobrego rocka przez polskie lata 70-80 (np. Grechuta) po hip-hop (Łona, Grammatik, O.S.T.R). Zależy mi więc na uniwersalności, tak żeby w każdym gatunku to w miarę zagrało. 

Doskonale zdaję sobie sprawę,że powienienm zwiększyć budżet dwukrotnie i spędzić wiele godzin na odsłuchach, ale fizycznie jest to niewykonalne. Dlatego też wolę poradzić się fachowców :)

Wszystkie rady chętnie wezmę pod uwagę. Gdybym miał dzisiaj wybierać nowy zestaw to byłoby to: NAD C326 + Polk Audio T50 + CA DAC100 + Chromecast Audio. Napiszcie proszę co zmienić w tej konfiguracji. 

Nie przekreślam elementów używanych, ale mocno się ich boję, nie mam odpowiedniej wiedzy, żeby nie dać się naciąć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży pokój, wysoka funkcjonalność i mały budżet to nie jest łatwe zestawienie i być może zestaw który wybrałeś jest optymalny w tej sytuacji. Chcę Ci jednak zwrócić uwagę na parę spraw. Po pierwsze, po podliczeniu wszystkiego razem i dodaniu jeszcze jakiegoś kabla do połączenia wzmacniacza z DAC-em wychodzi raczej 4000 zł niż 3500 zł. Po drugie, Twoje pomieszczenie jest duże, a NAD C326 mocarzem nie jest (2x50 W). Do tego te Polki wyglądają groźnie z trzema membranami, ale dwie z nich są bierne (rozwiązanie zastępuje bass-reflex stosowany w większości kolumn). Naprawdę te kolumny mają tylko jeden głośnik średnio-niskotonowy. Czy to nie za mało do takiego metrażu? Po trzecie, sterowanie tyloma urządzeniami od różnych producentów nie będzie wygodne, a funkcjonalność będzie i tak mniejsza niż amplitunera sieciowego. Może jednak lepiej wrócić do koncepcji z amplitunerem (np. Yamaha R-N602). Większa moc (2x80W), lepsza funkcjonalność, łatwość sterowania, brak potrzeby zakupu dodatkowego kabla, cena pozwalająca na zakup trochę droższych niż Polki kolumn, to zalety tego rozwiązania. Nie sądzę, żeby brzmieniowo takie rozwiązanie było gorsze od zestawu zaproponowanego przez Ciebie. Przy niskich budżetach stosunek jakość/cena amplitunerów sieciowych jest po prostu nie do pobicia. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już się pogubiłem. Jedni piszą, że różnica będzie jednak znaczna, inni, że jej w ogóle nie będzie :) 

Nastawiłem się na wzmacniacz patrząc bardziej perspektywicznie. Jaki inny układ byście ewentualnie polecali, co w zamian tych Polków T50 ? (proponowano np. Pylon Audio Pearl 25

Odnośnie ceny, to liczę te 3500 po ewentualnych rabatach za komplet bez okablowania. Czekam cały czas na Wasze propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perspektywiczne myślenie dobra rzecz, ale ten NAD będzie jednym z węższych gardeł systemu. Dokupienie do niego lepszego źródła (np. porządnego odtwarzacza sieciowego) niewiele zmieni, choć połączenie go z lepszymi kolumnami na pewno przyniesie pozytywne rezultaty. Tylko, że amplituner z lepszymi kolumnami też zagra lepiej, więc perspektywa wątpliwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że przy budżecie 3500 zł raczej nie kupisz pożądniejszego wzmaka niż ampli bo trzeba dać jeszcze 1000zł za dac. Mówimy caly czas o sprzęcie nowym. Przy 30, a tak naprawdę 45m nad, pomimo, że wydajny też jakiegoś zapasu mocy to raczej nie będzie miał. 50W do podłogówek to trochę mało. Bas nie będzie kontrolowany, będziesz mocno odkręcał gałkę volume i będą zniekształcenia.

Daleko będziesz siedział od kolumn? Przydalby się rysunek z wymiarami. Nawet taki prosty na kartce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm koledzy, co myślicie? Żeczywiście odległość nie jest duża czyli tak naprawdę to na moje oko jest 20m2.

Przydałoby się odsunąć kanapę trochę lewo, czyli bardziej na środek. Kolumna nie może stać w rogu pomieszczenia. System, dobrze zeby stał na środku.

Nadal obstawałbym przy amplitunerze. Dokupiłbym duze monitory podstawkowe. Nie znam wzmacniacza nowego, dobrego za1kzł...może ktoś podpowie. Zwracam tylko Twoja uwagę, że jakiegoś wybitnego basu bym się nie spodziewał. Podstawki pod monitory kup sobie urzywane. Zapłacisz 250zł.

Ewentualnie mozesz pomyśleć o xindaku A06. On na pokladzie ma dac. Ja jestem przeciwnikiem dac we wzmakach ale niech już będzie...on zagra lepiej niż chyba każdy ampli. I zostaje Ci 1500 na kolumny...mało więc chyba jednak podstawkowe...no i jeszcze kabelki.

Popatrzylem trochę na oferty na Allegro. Chyba najlepiej by było gdybyś odezwał się do kogoś z branzy i niech Ci zaproponują zestaw. Wyjdzie Cię taniej, kabelki powinieneś też dostać. Tylko nie daj sobie wcisnąć byle czego. Skonsultuj ewentualny zakup z nami.

Oczywiście jeśli się nadal upierasz przy nowych ;)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się przy nowym, boję się tylko, że przy braku doświadczenia dam się wpuścić w maliny :)

Zestaw NAD C326 + Polk Audio T50 + CA DAC 100 to jeden z zestawów w tej kwocie proponowany przez branżę :) Czy coś można zmienić w tym zestawie (w ramach podobnej polityki cenowej) co zagra zdecydowanie lepiej ? (proponowano mi Melodika BL40 II, ale to już przekracza budźet). W podobnej cenie z kolumn to Pylon Audio Pearl 25, Heco Victa Prime 702 czy Indiania Line Nota 550. Warto się interesować którymś z tych ?

Na pewno rozpatrzę zmianę DAC na proponowany Nostromo. 

Co do wzmacniacz to czy dla tego NAda jaką alternatywą będzie Yamaha A-S501 ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu. Czy ktoś z Was miał może do czynienia ze wzmacniaczem TEAC A-R650 ? Nadal oglądam nowe produkty, choć co raz bardziej skłaniam się, żeby jednak kupić coś używanego. Z nowych myślę o NAD C326, wspomnianym wyżej TECA A-R650, ewentualnie o Marantzu PM6005. Poważnie myślę też o używanym Xindaku polecanym przez audiowita.

 

Co do kolumn to jestem bardzo daleko od jakiegokolwiek wyboru. Najlepiej jakby udało się doskładać do Melodika BL40 II. Gdyby jednak się nie udało to w co warto "zainwestować" te 1500 PLN ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uwagach Angela poprosiłem moderatora o zmianę tematu i zbicie dwóch wątków, Przepraszam za zamieszanie :)

Tak jak radziliście skupiam się najpierw na doborze kolumn, jak już podejmę decyzję to będę myślał nad resztą systemu. Mimo kilku uwag, żeby spróbować kolumn podstawkowych skłaniam się jednak ku podłogówkom. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to chętnie posłucham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Teraz mamy wszystko razem. A póki co, to jakbyś mógł, pokaż dokładnie na rysunku jak wyobrażasz sobie rozstaw kolumn w tamtym miejscu. Najlepiej, by stała dalej od rogu pokoju. Czyli (piszę tu o prawej kolumnie, gdy siedzisz i słuchasz) szczególnie ona stała dalej od bocznej ściany, nie przy samej. A obydwie nie koło samej tylnej ściany. Jak daleko mógłbyś je odsunąć maksymalnie od ścian, by stworzyć trójkąt odsłuchowy? Czy kanapę dało by się przesunąć bardziej w bok, na pokój? Może między kanapą a ścianą mógłbyś dać podręczny stolik, szafkę. Albo czy mógłbyś słuchać z tego fotela, ustawionego wówczas prosto, koło kanapy, jako jej przedłużenie?
Poniżej zamieszczam mini poradniki, które pomogą Ci zorientować się jak poprawnie ustawić kolumny.

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Czekam na rysunek i odpowiedzi na moje pytania, sugestie. To podstawa. by móc się zorientować jakie kolumny będzie można Ci polecić. Akustyka i poprawne ustawienie kolumn, to połowa sukcesu, jeśli chodzi Ci o dźwięk dobrej jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę ciężko mi jest odpowiedzieć bo to tak naprawdę jest wstępny projekt ustawienia. Wszystko się zdecyduje dopiero jak wjadą meble. Pewnie będziemy je trochę przestawiać. Wcześnie, zanim się zagłębiłem w temat, myślałem nad ustawieniem szafki pod Tv naprzeciwko kanapy. Na tej szafce także wzmacniacz i po bokach kolumny. Domyślam się teraz, że to rozwiązanie będzie bardzo ułomne jeżeli chodzi o akustykę (jedna kolumna praktycznie w rogu, druga przy ścianie blisko drzwi od tarasu). Teraz już nie mam pomysłu jak to ustawić, żeby było funckjonalnie i w miarę dobrze akustycznie. Im dalej w las tym większe problemy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli "narożnikową" kolumnę ustawisz 0.5 m od bocznej ściany, to już będzie nieźle. Druga kolumna między oknem/drzwiami (nie wiem, co to jest) a kwiatkiem i wtedy, jak usiądziesz na kanapie z brzegu, to będziesz miał idealne miejsce odsłuchowe. Jeśli jednak, to co myślę, to są jednak drzwi balkonowe, to może być problem z ustawieniem telewizora. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...