Skocz do zawartości

Walka z jakością dźwięku - Która igła lepsza?


Recommended Posts

Hej witajcie,

jestem posiadaczem gramofonu DUAL CS-621 z oryginalna wkładką DMS240E oraz igłą DN 242 E. Niestety płyty nie brzmią tak dobrze jak np. z Unitrwoskiej MF-100, którą mam podpiętą pod gramofon Bernard GS 461, która może też nie jest wysokich lotów, ale mam wrażenie, że słychać na niej o wiele lepiej instrumenty. W Dualu brzmi to nieco cieplej, ale wszystko jest bardzo stłumione i cichsze. Początkowo myślałem, że igła jest już zużyta, kupiłem zamiennik z Wamatu i efekt jest dokładnie taki sam.

Zatem co mogę zrobić by polepszyć brzmienie w moim Dualu? czy zakup oryginalnej igły DN251S jest dobrym rozwiązaniem? a może wymiana całej wkładki? Aktualnie nie wiem w czym tkwi problem, czy jest to jakaś ukryta wada gramofonu bądź wkładki, czy tak po prostu to brzmi. Myślałem, jeszcze nad zakupem AT95E.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć AudioFils!

Ja zacząłbym od przełożenia do Duala  MF'ki z Bernarda. Porównasz wtedy jak gra z całkiem inna wkładką i zobaczysz czy będzie lepiej. Myślę jednak, że to nie jest problem z samej wkładki czy igły. Dualowa DMS240E nie jest taka zła w końcu. Jaki masz ustawiony nacisk igły w tym Dualu?

Myślę, że źródłem problemu jest okablowanie w nie najmłodszym już przecież Dualu. Jak powyższa próba z zamianą wkładek nie rozwiąże problemu, to będziesz musiał pobawić się w wymianę okablowania. Szczerze mówiąc, to myślę, że nawet jak z tą wkładką będzie lepiej, to i tak warto będzie się zająć zamianą kabelków. Jeżeli do tego na wyjściu gramofonu masz końcówkę DIN, a nie RCA, to należałoby jeszcze rozdzielić masy sygnałowe od masy gramofonu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze Ci radzą. Ja osobiście unikałem zawsze stosowania wszelkich zamienników. Dlatego zawsze polecam igły oryginalne. Jeśli nie ma takiej możliwości lepeij kupic nową wkładkę, choćby właśnie tego Shura.

Może jeszcze ciekawostka  dotycząca m.in. kabla sygnałowego w CS-621. Gramofon ten produkowany był głównie między 76 a 79 rokiem. Produkowany był w dwóch wersjach w wyjściem DIN i RCA. Zresztą wersje CS-621 pojawiały się jeszcze w produkcji trochę później. Co do Bernarda faktycznie jest to młodszy produkt, ale nie aż tak bardzo. Jego produkcje rozpoczęto w 1987 roku. Zresztą do dziś wspominam ten gramofon, choć niestety miał kilka wad. Jednak jak na tamte czasy był świetnym rozwiązaniem dla polskiego melomana. 

I jeszcze prośba, czy mógłbyś napisać z jakim pre współpracują oba gramofony.
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ciekawostkę :) Oba gramofony podłączam przez przelotkę DIN 5 - > RCA do Kenwooda Kr-3200. Przelotkę pierw zakupiłem w Saturnie za 20zł, ale był taki problem, że gdy wzmacniacz był odkręcony na połowę mocy, strasznie brzęczało. Od kilku dni posiadam przelotkę DIN 5 - > RCA robioną ręcznie przez kogoś kto naprawia gramofony i efekt jest dużo lepszy w odsłuchu, ale jednak problem brzmienia cały czas pozostał, zniknęły jedynie zakłócenia, których na dobrą sprawę wcześniej nie słyszałem przy odsłuchu płyt, dopiero gdy zrobiłem test bez odtwarzania winyla totalnie mnie zamurowało. A tak nawiasem mówiąc dobry ten wzmacniacz? warto było go zakupić? :)

 

To jest ten gramofonik: http://allegro.pl/gramofon-dual-cs-621-automat-direct-drive-okazja-i6814830178.html?snapshot=MjAxNy0wNS0xOFQwNzo1Mzo1OS43ODBaO2J1eWVyO2Q4NWEyMGQ1ZGFkNjcwNzBkOTdlYjZlNmVhNWM3MzE5ZGY5YWRiOWRkODM3NmZjODVhYTA0ZjUyMWVhYzJlZDE%3D

i ten wzmacniacz:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/amplituner-kenwood-kr-3200-super-vintage-okazja-i6681518712.html

Pozdrawiam gorąco!

Audiofils

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, AudioFils napisał:

Oba gramofony podłączam przez przelotkę DIN 5 - > RCA

To nic dobrego. Najlepiej jest pominąć wszystkie możliwe złącza w torze sygnału między gramofonem a preampem (na tyle na ile to możliwe oczywiście). Najfajniej by było jakby udało Ci się zamienić stary kabel zakończony końcówką DIN, na taki, który będzie zakończony wtykami RCA. Przy okazji będziesz mógł rozdzielić masy sygnałowe od masy gramofonu. Myślę, że w ten sposób pozbędziesz się problemu z gorszym dźwiękiem z Duala. Cała operacja nie jest jakoś bardzo trudna i skomplikowana, a gwarantuję Ci, że efekt przerośnie Twoje oczekiwania :)

@Belfer54, zdaje się, że kolega AudioFils ma gramofon podłączony do pre wbudowanego we wzmacniaczu Kenwooda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem totalnie zielony w tych sprawach. Słucham dużo starej muzy na komputerze i może stąd moje uprzedzenie do winyla, aczkolwiek od dawna mam takie przekonanie, że muza z winyla powinna grać lepiej niż cyfra, w końcu cyfra czerpie z oryginału jakim jest analog :) A tutaj takie zaskoczenie, odpalam Legendarnego Duala, wrzucam na ruszt np. Loggins And Messina, a tam dźwięk niczym z Bambino :D

Bardzo prosty przykład: w załączniku podpinam muze z mp3 w 320kbps 

a z gramofonu dostaje mniej wiecej coś takiego (wszystko spłaszczone strasznie)

 

Loggins_&_Messina_-_Good_Friend.mp3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, DamaDama napisał:

porównanie do Bambino bardzo ciekawe :8_laughing:

a masz może możliwość zabrać igłę albo gramofon do kogoś u kogo fajnie wszystko gra i posprawdzać na krzyż czy problem jest w gramofonie, igle czy preampie? Wtedy będzie wiadomo czy to jest problem jednego z ogniw czy to cały łańcuch :D 

Hej, właśnie nie bardzo mam gdzie :( Wujek teraz ma remont mieszkania i nie będzie miał czasu na zabawę w podłączanie sprzętu :P a reszta moich znajomych nie posiada gramofonów, tylko ze mnie taki AnalogMan :D tzn. mam kumpla gramofonem, ale on ma jeszcze tańszy sprzęt ode mnie , więc testy nie były przeprowadzone prawidłowo :P Pierw chyba zrobię tak jak radzi mi Audio Autonomy, instalacja nowej wkładki Shure M75 z oryginalną igłą + wymiana okablowania + rozdzielenie mas i myślę, że będzie hulało :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...