Skocz do zawartości

Zestaw do odsłuchu laptop + kolumny


Awarn

Recommended Posts

Witam

Mój pierwszy wpis na forum chciałbym zacząć od przywitania wszystkich oraz bardzo ogólnego i szerokiego zapytania.
Chciałbym stworzyć zestaw do odsłuchu i nie jestem pewien na jaką formę się zdecydować. Ostetecznie na wyjściu w każdej opcji będą kolumny Altusy 140:

1. Laptop - DAC - wzmacniacz - kolumny
2. Laptop - ??? - amplituner - kolumny
3. Komputer z kartą dźwiękową, posiadająca optyczne wyjście - amplituner - kolumny

Co do punktu drugiego, czy istnieje jakaś forma bezpośredniego przesyłu sygnału cyfrowego, tak by amplituner otrzymał od razu sygnał cyfrowy? Przy laptopie nie ma szerokiego pola manewru. Na wyjściu słuchawkowym jest przetworzony, słabej jakości sygnał analogowy, pozostaje więc wyjście USB / hdmi. Da się to jakoś rozwiązać? (Domyślam, że się pewnie da, kwestia doboru amplitunera i posiadanych przez niego wejść :P)
Ku opcji nr 2 przychylałbym się najbardziej, ewentualnie w dłuższej perspektywie komputer z kartą dźwiękową. Najmniej odpowiadałaby mi opcja nr 1. Słuchać i tak zamierzam ze źródła cyfrowego (mp3 320kbps, czasem flac)
Czy da się znaleźć jakiś, sensowny używany amplituner do 350-450zł? Moglibyście coś polecić? Nie zamierzam rozbudowywać tego do kina domowego, chciałbym pozostać przy stereo, do nagłośnienia pokój ~16mkw
Jeszcze zasadnicze pytanie co do jakości - czy przy takiej konfiguracji, przeznaczniu oraz odtwarzanego źródła dobrze rozumuję, że opcja nr 2 powinna być najoptymalniejsza? Czy może przekonywalibyście mnie nadal na DAC + wzmacniacz?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Co tu rozmawiać o jakości, jeśli wszystko na końcu popsują Altusy 140. 
Nie wiem, czy do 450 zł znajdziesz używany amplituner stereo z wejściem USB czy HDMI? Może jakiś amplituner do kina domowego?
Ale na takim nie słucha się muzyki, bo słabo grają w stereo. 

Jeśli chodziłoby o jakość, to najlepsza byłaby chyba opcja nr 1. Tylko oczywiście z kolumnami, które jako tako grają. Nie z Altusami.
Ale też dużo zależy jakiej jakości mógłby być DAC, wzmacniacz, czy amplituner. Nie napisałeś jaki masz budżet.

Oczywiście z FLAC powinieneś grać częściej a tylko czasem z mp3.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1 - DAC + wzmacniacz i myśl nad zwiększeniem budżetu nawet minimalnie. Przy takich kwotach nawet 100-200 zł może dać ci szansę na dużo lepszy dźwięk.

Wzmacniacz za około 500 zł powinien się znaleźć, do tego podstawowy DAC 100 z groszami, może taniej. Altusy to następny krok będzie choć może warto od razu się ich pozbyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasny - jeżeli myślisz o dac fiio d03 - to odpada. Zakładając oczywiście że źródłem dźwięku będzie laptop - gniazda Usb/hdmi - tak podaje autor.

Kolego @Awarn Dac z usb to minimum 300 zł do 450 używany. Ale w dolnej granicy raczej trudno coś znaleźć - prędzej okolice 450 zł lub lekko wyżej.

Co do wzmacniaczy w tym budżecie to też lekko nie będzie. Za około 250 zł - 350 możesz kupić Cambridge Audio A1, trochę mocniejsze A5, A500 to już wydatek około 500-900 zł.

Mogę też spróbować czegoś poszukać za granicą, ale to byś musiał podać mi konkretną markę i model wzmacniacza/amplitunera stereo.

Kino domowe, czyli amplitunery wielokanałowe nie zagrają tak dobrze jak tradycyjne stereo. No i jeszcze jedno Altusy, prędzej czy później do wymiany.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.
Z kupnem zestawu mi nie spieszno, a na zadowalającej jakości nie ukrywam - zależy mi. W dłuższej perspektywie czasu mógłbym na ten cel odłożyć ok. 2000zł. Altusy bym sprzedał.
Co byście w takim razie doradzili? Bo wiem, że warto się rozejrzeć za starszymi wzmacniaczami z lat 80-90, jaki DAC do tego i kolumny zakładając, że słuchałbym muzyki elektronicznej, czasem instrumentalnej, filmowej? Chciałbym żeby bas był wyraźny. Nie buczący, tak że szyby trzeszczą, ale krótki i głęboki. Wysokie tony ciepłe i klarowne, a nie wbijające sztylety w bębenki. Wiem, że kolejne bardzo ogólnikowe pytanie i kombinacji zestawów możnaby zaproponować wiele, ale ktoś ma coś w głowie co mógłby polecić / zaproponować na początek? :)

Edytowano przez Awarn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...