Skocz do zawartości

Pomoc: zakup Stereo 10000-12000


TomSun77

Recommended Posts

Na wstępie witam wszystkich serdecznie. 

Obecnie jestem w posiadaniu zastawu kina domowego w którego skład wchodzą: Marantz SR 5009 + Quadral Argentum 5.1.

Z racji iż z kina nie korzystamy praktycznie w ogóle a jakość odsłuchu stereo z ww zestawu jest - co tu dużo mówić - BEZNADZIEJNA, zamierzam zestaw ten zastąpić: wzmacniaczem zintegrowanym w parze z odtwarzaczem sieciowym i kolumnami.

Jeśli chodzi zestawienia sprzętowe to moja wiedza w tej kwestii jest praktycznie znikoma więc chcę prosić Was o pomoc w wyborze i czy moje wstępne propozycje idą w dobrym kierunku.

Zacznę może od pomieszczenia odsłuchowego. Jest to salon wraz z aneksem kuchennym (w kwadracie 5x5 i 2.80 wys),  w którym znajduje się rogówka a po przeciwnej stronie szafka RTV. I tu pojawia się problem od strony akustycznej:

- kolumny muszą stać blisko tylnej ściany a prawa kolumna musi stać w rogu

Na szybko wrzuciłem zdęcia poglądowe pokoju:  

Nie jestem znawcą, ale po przeczytaniu kilku materiałów wiem że w tych warunkach będzie problem z akustyką oraz zniekształceniami niskich tonów.

Jeśli chodzi o źródło dźwięku, to wybór padł właśnie na odtwarzacz sieciowy gdyż praktycznie całą muzykę mam skatalogowaną na komputerze oraz urządzeniach przenośnych typu (smartfon,tablet) i korzystam także z serwisów Tidal, Sptify, itd. Tu nasuwa się pytanie (niewiedza) czy korzystając właśnie z tego źródła otrzymam dźwięk w bardzo dobrej jakości - oczywiście proporcjonalnie do wybranego zestawu wzmacniacz + kolumny?

Czy odtwarzacz sieciowy dekompresuje sygnał cyfrowy na analogowy (np. po włączeniu albumu z tabletu, komputera, czy smartfonu - odsłuch będzie w najwyższej jakości) - czy moje myślenie jest błędne i do tego celu będę musiał zakupić np DAC'a 

Muzyka jakiej słuchamy z żoną to: Pop, Jazz, Chillout, Rock Klasyczny, Soul, Blues, Muzyka Instrumentalna. Bardziej odpowiadają nam dźwięki: łagodne, ciepłe, miękkie, soczyste, wypełnione w średnich tonach oraz bas schodzący bardzo nisko. 

Od nowego zestawu oczekuję możliwości: "zanurzenia", delektowania się dźwiękiem, stereofoniczności, żeby potencjał był wyczuwalny i aby słuchało się przyjemnie przy odkręconym potencjometrze głośności np w skali 1/5.

Moje typy są następujące:

1.  CXA60 (CXA80) + CXN + XT6F (w tej konfiguracji mam wątpliwości co do właśnie niskich tonów)

2.  CXA80 + CXN + XT8F (czy moc wzmacniacza wykorzysta w 100% potencjał kolumn)

3.  Roksan K3 + WXAD10 lub np.Arcam airPLAY + XT8F (w tej konfiguracji nie wiem czy dobrze dobieram odtwarzacze sieciowe by móc otrzymać wysokiej jakości dźwięk ze wspomnianego wcześniej źródła)

4. CXA60 + CXN (ewentualnie inny odtwarzacz) + Celen GT 702 (czy te kolumny oddadzą barwę dźwięku jaką preferujemy)

Bardzo dobre  recenzje mają kolumny marki Tannoy serii XT których zakup rozważam ale nie ukrywajmy: model XT8F należy do gabarytowo dużych kolumn i czy przy moim obecnym miejscu jakim dysponuję na ich ewentualne ustawienie - najzwyczajniej w świecie "zastawię sobie mieszkanie", z drugiej strony myślę że właśnie rozwiązanie marki Tannoy pod względem bas-refleks w największym, pozytywnym stopniu zniweluje problemy z akustyką.

Ciekaw jestem też modelu kolumn marki: Elac Uni Fi F5, które jak Tannoy posiadają przetwornik koncentryczny.

Odnośnie marki Roksan wyczytałem że są to ponoć bardzo dobre, melodyjne wzmacniacze i dla tego właśnie też tą markę rozważam. 

Bardzo jestem ciekawy co myślicie o moich wstępnych wyborach i podanych propozycjach i czy zmierzam w dobrą stronę biorąc pod uwagę moje wymagania i możliwości metrażowe jakimi dysponuję . Liczę też na wsparcie i podpowiedzi z Waszej strony. 

Nie mam przysłowiowego "parcia na szkło" żeby zakupu i wyboru dokonać szybko, tym bardziej że kwota nie jest mała i z pewnością chciał bym dokonać też kilku odsłuchów powyższych konfiguracji lub też tych zaproponowanych przez Was. Mogę też rozważyć zakup sprzętu używanego o ile miało by to kolosalny wpływ na jakość odsłuchów, ale w tej kwestii liczę tylko na Wasze podpowiedzi i ewentualne podlinkowania ofert sprzedaży z racji takiej że nie mam doświadczenia w kupnie sprzętu stereo z rynku wtórnego. 

Generalnie wolał bym kupić zestaw nowy, docelowy, na kilka albo kilkanaście lat. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia...

Liczę na pomoc i odzew z Waszej strony. Pozdrawiam, Tomasz.  

 

FullSizeRender.jpg

FullSizeRender 2.jpg

FullSizeRender 3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jak widzę, mamy zbliżone upodobania muzyczne. Tak się też składa, że kupowałem niedawno podobny zestaw do podobnego pomieszczenia i niektóre z urządzeń, które bierzesz pod uwagę odsłuchiwałem przy tej okazji. Słuchałem CXA60  + CXN oraz  XT6F i XT8F, choć nie w jednym zestawieniu (moje wrażenia opisałem na forum w tematach: "Marantz PM8005/NA6005 vs CA CXA60/CXN", "Marantz PM8005 + NA6005 - wrażenia pozakupowe" i "Marantz PM8005 - dobór kolumn"). Mnie osobiście zestaw CA rozczarował, choć wcześniej naczytałem się o nim wiele dobrego. Za to kolumny Tannoya zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Gdyby były trochę zgrabniejsze pewnie bym je kupił. Mogę Ci jeszcze polecić do odsłuchania kolumny Dali Opticon 8. Też brzmiały dla mnie świetnie. Sugeruję Ci też dopisać do listy odsłuchowej zestaw, który ostatecznie wybrałem Marantz PM8005 + NA6005 + Pylon Audio Diamond 25. Wspomniane kolumny mimo małych gabarytów (co w Twojej sytuacji będzie plusem) oferują "duży" dźwięk z nisko schodzącym basem i wspaniałą stereofonią.

Odpowiadając jeszcze na Twoje pytania.  WXAD10 przy takim budżecie może być wąskim gardłem systemu (ale jeśli będziesz miał okazję, to go posłuchaj. Może się mylę). Odtwarzacz sieciowy ma wbudowanego DAC-a, więc nic nie musisz dodatkowo kupować.

PS ładny pokój i szafka RTV. Gdzie ją kupiłeś?
PPS niech cię nie przerażą ceny katalogowe sprzętów, które podałem. Po rabacie powinieneś zmieścić się w założonym budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, dziękuję za odpowiedź i spostrzeżenia. Na spokojnie przeczytam i przeanalizuje kwestię jakimi sugerowałeś się przy zakupie swojego zestawu i postaram się wyciągnąć z tego wnioski. Szczerze to Marantza nie brałem w ogóle pod uwagę (chyba z racji posiadania obecnego, niskobudżetowego amplitunera - za bardzo plastykowy "chiński") :10_wink:, natomiast propozycja Pylon Audio Diamond 25 wraz z CXA60 + CXN została już mi przedstawiona przez jednego z forumowiczów. 

PS Miło mi że spodobał Ci się mój pokój. W wiadomości prywatnej wysłałem Ci adres firmy w której zamawiałem szafkę Rtv.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "chińskości" Marantza (przynajmniej mojego) to się absolutnie nie zgodzę. Jakość wykonania i materiały są świetne. W podanych tematach już się nad tym rozwodziłem, więc nie będę się powtarzał, ale powinieneś przynajmniej dać mu szansę. Moim zdaniem bije "Brytoli" na głowę. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością masz rację. Przyrównywałem swój obecny sprzęt, który nie ma nic wspólnego z pojęciem Stereo. Tak czy siak odsłuchy będą nieuniknione. Muszę tylko od czegoś zacząć i wytypować sobie kilku faworytów z których wybiorę to co jest najbliższe moim gustom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze na listę do odsłuchu dopisał NAD-a 368 z dodatkowym modułem sieciowym. Będziesz miał wszystko w jednym. Nie było go jeszcze na rynku, jak kupowałem swój sprzęt, więc nie mogłem go odsłuchać. Trochę żałuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Biorąc pod uwagę twoja akustykę najlepiej bylo by wypożyczyć sprzęt. Dajemy taką możliwość. Jak sam widzisz w kinie najlepiej nie jest. Więc lepiej nie popełniać tego błędu drugi raz i po prostu przed zakupem sprawdzić. 

To nie gatunek muzyczny determinuje jaki wybrać sorzet ale gusta odbiorcy. Niestety jest niezwykle trudno określić swoje gusta dlatego często piszemy o stylu muzyki. 

W tej kwocie sprawdź sprzęt w domu!!

Zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

TomSun77 kupił właśnie komplet firmy ATOLL:

wzmacniacz ATOLL IN100 oraz odtwarzacz CD100.

Kolejne wpisy znajdują się w drugim wątku autora "Prośba o pomoc w zakupie STEREO w kwocie 10000-12000. Obecnie: jakie kolumny i sprzęt do ATOLL IN100 i CD100"

Zamykam bieżący wątek i zapraszam do tego powyżej.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo locked this topic
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...