Skocz do zawartości

Soundbar + głośniki sufitowe w łazience


yor99629@tqosi.com

Recommended Posts

Witam,

posiadam soundbar Samsung HW-K550. W łazience posiadam głośniki sufitowe i kable audio doprowadzone są od głośników do miejsca gdzie znajduje się soundbar.

Rozważałem podłączenie do soundbara zestawu Samsung SWA-8000S (dodatkowe tylne głośniki dla soundbara), ale zamiast głośników z tego zestawu podpiąć głośniki łazienkowe. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że z internetowych opinii wynika iż SWA-8000S gra bardzo cicho, a ponadto (mniejsze zło) aby grało w łazience, soundbar również musiałby grać to samo.

Rozważam zatem zakup jakiejś miniwieży (nowej lub używanej, najtaniej jak się da, aczkolwiek nie badziewie). Wyjście głośnikowe miniwieży podpiąłbym pod łazienkę. Soundbar z miniwieżą podłączyłbym za pomocą aux-in lub hdmi-in w soundbarze. Dzięki temu oba zestawy mogłyby grać niezależnie, a z drugiej strony soundbar mógłby grać to samo co miniwieża (np. radio FM). Tu mam pytania:

1. Czy mogę podpiąć bezpośrednio wyjście głośnikowe z miniwieży do aux-in w soundbar? Czy też należy zastosować jakiś filtr?

2. Jeżeli powyższe w ogóle nie wchodzi w grę i należy szukać wieży z line-out/aux-out/audio-out to czy mogę prosić o jakieś propozycje, ponieważ nie mogę niczego znaleźć (oczywiście line-out/aux-out/audio-out musi grać jednocześnie z wyjściem głośnikowym)?

3. Albo przez HDMI? Ale tu to już w ogóle nie wiem czy są takie miniwieże z wyjściem HDMI, które gra jednocześnie z wyjściem głośnikowym?

Pomińmy gotowe multiroomy, ponieważ samsung niczego ciekawego (zewnętrzne głośniki) w tym zakresie nie oferuje, a inni producenci albo mają zaporowe ceny, albo słaby design.

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowano przez yor99629@tqosi.com
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
1. nie da się podłączyć w ten sposób. Ponieważ pod wyjście głośnikowe miniwieży można podpiąć tylko kolumny, ew same głośniki gdzieś tam ulokowane. Byle o impedancji nie niższej niż może to przyjąć taka miniwieża.

2. Tak, trzeba szukać wieży z wyjściem o jakim piszesz i podłączysz ją wówczas pod wejście aux in w soundbarze.

3. Taka wieża z wyjściem HDMI, USB, czy jakimś innym cyfrowym będzie chyba dość droga.


A jakie masz wejścia w soundbarze? Są też inne oprócz tego, o jakim napisałeś? Może właśnie cyfrowe?
O jakiej impedancji są te głośniki w łazience (ile mają omów)? Jeśli są sufitowe, to pewnie specjalistyczne? Skąd je masz? Może potrzeba do nich również specjalistycznego wzmacniacza. Podaj inne parametry tych głośników. Być może nie da się ich podłączyć bezpiecznie do miniwieży?
Ile metrów kabla głośnikowego będziesz potrzebował z pokoju do łazienki? Kabel nie może być marnej jakości ani o zbyt małym pzrekroju, jeśli odległości będzie większa. Na pewno nie polecam powyżej 15 metrów. Im krótsze, tym lepiej.

Poszuka na Allegro czy OLX odpowiedniej miniwieży. Patrz na tylny panel (albo zapytaj sprzedającego), czy ma wyjście analogowe?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

dziękuję za rzeczową odpowiedź!

Soundbar ma wejścia (https://marbletechstore.com/imgbby/BestBuy_US/images/products/4924/4924902cv14d.jpg):

  • Aux-in (minijack 3.5) - nieużywane
  • HDMI-in - nieużywane
  • HDMI-out (TV-ARC) - podpięty TV
  • Digital Audio In (Optical) (skrót D.IN) - nieużywane, aczkolwiek dźwięk z TV gra na soundbarze gdy na soundbarze jest ustawione jako źródło HDMI lub D.IN, mimo iż telewizor podpięty jest tylko do HDMI. Tak ma być według Samsunga. Według Samsunga po podpięciu telewizora przez HDMI-out, należy ustawić soundbar na D.IN (sam soundbar też się tak ustawia po włączeniu TV).

Zatem najpiewniejszym i najprostszym rozwiązaniem będzie podpięcie mini hi-fi do soundbara przez Aux-in. Trzeba szukać takiej wieży z wyjściem line-out/aux-out/audio-out. Będę wdzięczny za propozycję, ponieważ póki co niczego sensownego nie znalazłem.

A gdyby pokusić się o test z D.IN to macie jakieś konkretne propozycje?

Dla pewności chcę dopytać: w standardowych przypadkach te wyjście analogowe (line-out/aux-out/audio-out) daje sygnał jednocześnie z sygnałem na wyjście głośnikowe?

Odnośnie głośników sufitowych to w rzeczywistości ich nie ma, jest tylko kabel poprowadzony, do 10 metrów, przekrój 1,5mm. Nie chciałem pytać jednocześnie o dwie rzeczy, głośniki się dobierze, jak będę wiedział do czego :-) To ma być muzyka "pod prysznic" i codziennej toalety. Nic wielkiego.

Edytowano przez yor99629@tqosi.com
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieża z analogowym wyjściem będzie nie tyle najlepsza, co pewnie najtańsza.
Na ogół takie wyjście działa równocześnie z wyjściami głośnikowymi, czyli z kolumnami w miniwieży.

Co do wejścia cyfrowego w soundbarze (D.IN), to oczywiście trzeba by mieć źródło dźwięku z takim wyjściem, by odpowiadało jednemu z wejść w soundbarze. Też trzeba by popatrzeć, poszukać. Ja niestety nie mam czasu na poszukiwania.
Może ktoś z kolegów Ci podpowie, coś podrzuci w formie linku?

Jeśli chodzi o głośniki do łazienki, to musisz wybrać odpowiednie. Takie, które nie są wrażliwe na wilgoć i będą się nadawały do podłączenia, do typowego sprzętu hi-fi. Musisz przed zakupem dokładnie dopytać, bo możesz kupić nieodpowiednie.

Kabelek, dobrze by był z czystej miedzi beztlenowej OFC.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel dzięki za porady. Do tematu głośników na pewno wrócę po poradę :-)

Szukam miniwieży, na ten moment mam tylko Blaupunkt MS30BT lub MS35BT, aczkolwiek jakością ten sprzęt nie grzeszy. Szukam dalej.

Jeżeli ktoś zna miniwieżę z wyjściem analogowym lub cyfrowym (grającym jednocześnie z wyjściami głośnikowymi) to będę bardzo wdzięczny za wskazanie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home zapomniałem wspomnieć o ograniczeniach wielkości urządzenia ze względu na lokalizację w szafce RTV, która niestety nie mieści pełnowymiarowego amplitunera (wówczas kupiłbym wzmacniacz dwustrefowy i problem z głowy).

Aczkolwiek dziękuję za propozycję, ponieważ dzięki niej znalazłem posiadające line-out wzmacniacze mini hifi. Okazało się, że Onkyo, Yamaha i Marantz takie robią i niektóre używane można kupić za niewielkie pieniądze:

  • Onkyo CS-N765 (z głośnikami)
  • Onkyo CR-N765
  • Onkyo CR-N755
  • Onkyo R-N855
  • Onkyo DR-635
  • Onkyo DR-645
  • Onkyo CS-V645 (z głośnikami)
  • Yamaha RDX-E700
  • Yamaha MCR-E700 (z głośnikami)
  • Yamaha MCR-N670
  • Marantz M-CR610
  • Marantz M-CR611

Będę wdzięczny za potwierdzenie, że sprzęt jest OK i że będą jednocześnie grały głośniki (łazienkowe) oraz wyjście line-out (podłączone do soundbara  za pomocą RCA-miniJack, a w soundbarze będę wybierał AUX-IN, aby soundbar grał to samo co wzmacniacz gdy będę chciał)?

Pozostaje kwestia dobrania do tego głośników sufitowych do łazienki. Czy może ktoś polecić coś sensownego (stosunek cena/jakość) do kilkuset złotych? Produktów jest cała masa, od 100 zł do "nieskończoności", nie chcę przepłacać za coś czego nie odczuję, ale szkoda wydawać złotówkę, na coś co nie jest tego warte. Idealnie byłyby kwadratowe maskownice, ponieważ w tym samym suficie podwieszanym są kwadratowe downlighty/spoty. Jeżeli nie konkretny model to chociaż producent :-)

Sufit podwieszany jest jedną wielką zamkniętą przestrzenią - "skrzynią" - czy głośniki nie powinny być jakoś obudowane/zamknięte?

Edytowano przez yor99629@tqosi.com
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przypominam się z prośbą o nakierowanie na wybór głośników sufitowych:

Dnia 11.07.2017 o 14:46, yor99629@tqosi.com napisał:

(..) Czy może ktoś polecić coś sensownego (stosunek cena/jakość) do kilkuset złotych? Produktów jest cała masa, od 100 zł do "nieskończoności", nie chcę przepłacać za coś czego nie odczuję, ale szkoda wydawać złotówkę, na coś co nie jest tego warte. Idealnie byłyby kwadratowe maskownice, ponieważ w tym samym suficie podwieszanym są kwadratowe downlighty/spoty. Jeżeli nie konkretny model to chociaż producent :-)

Sufit podwieszany jest jedną wielką zamkniętą przestrzenią - "skrzynią" - czy głośniki nie powinny być jakoś obudowane/zamknięte?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...